Vlákno názorů k článku Zpovědnice: Josef Perzyna od Pavel Jezdik - Vim jeste o jednom urade kde temer vse...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 6. 2003 1:27

    Pavel Jezdik (neregistrovaný)

    Vim jeste o jednom urade kde temer vse beha na linuxu. Je to v Mnisku pod Brdy:-). Bezi na cca 23 stanicich, 2 servery. Vse RH.
    Nektere stanice jsou dual boot s win98. (asi 4, kvuli ucetnictvi a katastralnim mapam)
    Vsude je OpenOffice, i ve windowsech, Mozilla, Gnumeric, pro pristup k poste se pouziva Horde+IMP nebo KMail.
    Po prechodu z DOSu uz to takhle funguje cca 2,5 roku (od RH 7.0)

    Obcas jsou v OO problemy s nekterymy .doc, ktere jsou vytvorene v T602ce nebo obsahuji nejake zvlastnosti.

  • 18. 6. 2003 9:15

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    OO je dobrý soft, ale zkuste si v něm otevřít DOC soubor, který má stránku rozdělenou do tří sloupců. Já si takto napsal knížku a OO se prostě nechytá.

    OO prostě dokáže otevřít DOC, který napsal člověk, který ve Wordu neumí nic jiného, než základní věci. A to ještě prý musí projít školením o formátování, viz výše. Já používám Word trochu více, a OO se dost nechytá.

  • 18. 6. 2003 9:58

    Peto_MiG (neregistrovaný)

    Ak mate problemy s nejakym dokumentom, odporucam kontaktovat na www.openoffice.org rubriku Bugzilla a dokument tam poslat, alebo ho dat na svoju internetovu stranku a do Bugzilly poslat linku.

  • 18. 6. 2003 12:57

    Milos Prudek (neregistrovaný)

    Máte pravdu. Najdou se takové dokumenty z MS Wordu, které dělají problémy.

    Chtěl bych jen připomenout, že import-export filtry v komerčním softwaru byly také většinou dost špatné. Import T602 do AmiPro, nebo i jiné případy. Řekl bych, že OpenOffice není o nic horší.

    Považovat to za zásadní problém se mi nechce. Pokud jednou budou tyto filtry dokonalé, zase se vynoří nějaký jiný důvod, proč nezkusit Linux. Mám odpověď na všechny ty seznamy typu "Já na Linux přejdu až bude umět a) b) c)". Mám totiž taky takový seznam. Jmenuje se "Já se k Windows vrátím až budou umět a) b) c)", a ten seznam je čím dál delší.

    To neberte jako přemlouvání. Jsem rád že lidi používají různé systémy. Přál bych si, aby nám (někteří militantní) uživatelé Windows dali právo na mírovou koexistenci. Aspoň aby nám nedělali stránky jen pro MSIE.

    Znám nevýhody Linuxu. Například instalovat nový program do Linuxu je pro laika nesmírně obtížnější než do Windows. Jen sehnat správný balíček RPM pro danou distribuci bývá někdy i nemožné. A nejste-li root, nemáte šanci relokovat instalaci třeba do svého home adresáře. A kompilaci ze zdrojáků laik nezvládne. Takže je odsouzen používat jen to, co je součástí jeho distribuce (1-7 CD se softwarem).

    Přeju Vám hodně úspěchů ve Windows.

  • 18. 6. 2003 13:51

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Dělám s Linuxem několik let a mám ho rád. Ale taky dělám s Windows a mám ho rád. Znám výhody a nevýhody obojího, samozřejmě kam mi znalosti dovolují.

    Jakmile poznáte více systémů, a není to jen Linux a Windows, tak zjistíte, že v každém Vám něco bude chybět. Je to o tom, že každý systém má nějaké dobré "vychytávky", či vlastnosti, převážně typické pro něho. Nepotřebuji prostě žádný seznam, budu dělat s tím, co mám.

    Open Office existuje i pro Windows, a je zde hojně používán. A jeho nevýhody i výhody platí i zde.

    Mnoho programů z Linuxu jsem si nainstaloval ve verzi pro Windows. Vim, gimp, apache, sadu shellových utilit, lynx, apod..

    Windows postavil svoji kariéru na přístupu pro běžné uživatele. V Linuxu není těžké dělat, ten systém je principiálně jednodušší a logičtější, ale spolehlivě odrazuje většinu lidí instalací.

    Já sám jsem si dal přes asi 4 lety závazek, pokud nainstaluji Linux a budu schopen v něm vyvíjet do měsíce webové aplikace ve stylu php+mysql, přejdu kompletně na Linux. Ležel jsem v manuálech, ptal se na konferencích a rozchodil jsem nakonec i modem a připojení k internetu, rozchodil jsem i apache a další, a chyběla mi rozchodit tiskárna a pár drobností. Ležel jsem v tom furt, a po měsíci jsem toho musel nechat, jinak by se se mnou ženská snad rozvedla.

    Uznávám, že dnes jsou instalace trochu jinde, před měsícem jsem zkusil instalovat Debian. Bylo to paráda! Všechno chodilo, jen jaksi jsem se zadrhl na instalaci zvukovky a síťovky. Nepodařilo se. To celé nepíšu proto, že bych chtěl hanit Linux, jen proto, abych popsal, že jen instalace Linuxu je podle mě ta hlavní překážka pro většinu lidí.

    On opravdu není problém Linux používat, ať v příkazové řádce, nebo pod X. Na Unixy jsem zvyklý. Ale prostě překážka instalace je obrovská. A už se mi nechce číst stopadesátý manuál v řadě. Přiznám se, že by se mi skoro líbilo, kdyby instalaci Linuxu dělal MS. Ten má totiž tak nějak cit pro uživatelské prostředí.

  • 19. 6. 2003 8:11

    lemonhead (neregistrovaný)

    Ono tech problemu je vice, konecne, instalaci by mel udelat spravce. Ale jak chcete naucit uzivatele, ktery chce splnit svuj pracovni ukol, aby se vyznal v tom chaosu rozmanitych dialogovych oken - absolutne nejsou dodrzovany standardy o ergonomii nemluve, spatneho pocesteni (jednou jsem si nainstaloval pocestenou verzi KDE a je to opravdu bes - tolik prace na tom udelali a tak priserne) a rady dalsich veci.

  • 19. 6. 2003 9:20

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Myslím si, že základní instalace systému by měla být dostupná každému.

    Co se týká grafického rozhraní v Linuxu, mohu se přidat, je to příšernost. Grafické prostředí ve Windows je opravdu promyšlenější, a to se projeví zejména tehdy, pokud začnete využívat detaily, různé přesuny mezi aplikacemi, apod.. Osobně raději v Linuxu používám příkazovou řádku.

    Pro jistotu píšu, že nechci vyvolat spam, a píšu svůj subjektivní názor založený na několikaleté zkušenosti s prací v Linuxu.

  • 19. 6. 2003 10:03

    lemonhead (neregistrovaný)

    tady jsem pro zajimavost udelal screenshot sady "File open" dialogu: je tam openoffice, mozilla, gimp, xpdf, acrobat reader a par dalsich. kdo nekdy skolil zacatecniky v praci s pocitacem, vi o co jde: http://www.mageo.cz/home/LEMONHEAD/scr.png

  • 19. 6. 2003 14:51

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Důvěrně znám. Ve Windows je jednotný formulář pro otevírání souborů. Považuji jej za lepší.

    1) Mohu si zvolit, jak chci mít vypsané soubory. K dispozici jsou 4 různé způsoby výpisu podle toho, jaké detaily při otevírání souboru chci znát.

    2) Mohu, při zobrazení detailů o souborech posouvat šířkou zobrazených sloupců, abych optimálně viděl ty informace, které jsou potřeba.

    3) Pokud nepožaduji zobrazení detailů, zobrazuje názvy souborů ve více sloupcích a výrazně tak minimalizuje nutnost posouvání seznamu pomocí posuvných lišt. Vidím více informací přehledně najednou.

    4) Kdykoli si mohu získat maximálně podrobné údaje o souboru pomocí pravé packou myší, kde se mi zobrazí v menu položka "Vlastnosti".

    5) Z formuláře na otevření souboru mohu vytvořit kopii souboru a až tu otevřít.

    6) Ve formuláři lze i při otevírání souboru dělat "pořádek". Lze vymazat soubory, kopírovat, přejmenovat.

    7) Lze založit nový adresář a až v něm vytvořit soubor.

    8) Mohu si soubor před otevřením předprohlédnout. Například při otevření obrázku mohu pravou packou myši zjistit, jak vypadá třeba v IrfanView.

    9) Akce se soubory se dělají ve WIndows mnohem jednodušeji a přirozeněji. V Linuxu se zbytečně najezdím myší jak na závodní dráze, ve Windows kolikrát nemusím hýbat myší vůbec. Například v Linuxu přejmenuji soubor tak, že kliknu na soubor, přejedu myší na na tlačítko "Přejmenuj soubor", třeba v GIMPu se mi otevře formulář s oknem kam napíšu nové jméno, přejedu myší na "Potvrdit". Ve Windows kliknu dvakrát na soubor a rovnou napíšu nové jméno. Ve Windows nemusím několikrát přejíždět myší sem a tam. Jakmile napíšu jméno, Enterem změnu jména potvrdím, Esc klávesa naopak odvolá. Postupy ve Window mi přijdou přirozenější, v Linuxu zbytečně komplikované.

    9) A hlavně, toto všechno mohu dělat všechny akce ve všech aplikacích, protože formulář je jednotný.

    10) Seznam souborů v otevíracím formuláři lze setřídit podle různých hledisek.

    11) Seznam souborů v otevíracím formuláři je možné filtrovat podle přípony. Není tak potřeba se prodírat soubory, které aplikace vůbec neumí otevřít.

    Nezlobte se, ale otevírací formulář ve Windows je IMHO mnohem ergonomičtější, než v linuxových aplikacích. Jeho možnosti jsou výrazně vyšší.

  • 19. 6. 2003 10:06

    lemonhead (neregistrovaný)

    vsimnete si popisku na tlacitkach, oznaceni pro praci s adresari apod. Upozornuji, ze to ma asi 100k. tomu rikam ergonomie ...