Zabrousil jsem na popis editoru Vim, neodolal a nainstaloval jsem ho (zatím do Windows). Z pohledu uživatele je sqělý - od začátku se mnou komunikuje česky a má v sobě podporu syntaxe Progress. Což je výborné.
Ovšem malinko zaostává za editorem UltraEdit, který na podobné účely používá kolega. V UE je totiž možné editovat soubor v kódování ibm852 a přitom ho mít zobrazený na obrazovce Windows - tedy v kódování win1250. Veškeré překódovávání probíhá transparentně.
Dotaz na zkušenější uživatele Vim - je možné toto nějak zařídit i ve Vim-u ? Jistěže se to dá obejít - např. ručním překódováním před a po editaci, ale to není ono. Nehledě na situaci, kdy se hrabu ve zdrojáku a chci po drobné změně uložit editaci + v jiném okně vyzkoušet chování. To bych nedělal nic jiného něž překódování.
Rychlá odpověď: zkusit :e ++enc=ibm852 <soubor>. Pokud to projde, dát ibm852 do fileencodings.
Mělo by to jít takto:
jsou tři podstatná kódování, každé nastavené pomocí "set"
- encoding. Vnitřní kódování. Společné pro všechny otevřené soubory. Vřele doporučuji utf8.
- kódování obrazovky. Ve windows to bude cp1250 automaticky.
- fileencoding. Kódování, ve kterém je uložen soubor. Finta je v tom, že pokud se změní toto nastavení u otevřeného souboru, tak to nedělá to, co by člověk chtěl. Proto je nutné použít ++enc při otvírání souboru
- fileencodings. Seznam kódování, která se zkouší použít při otvírání nového souboru. První, které nehodí chybu převodu, je použito.
Zapomněl jsem provést malou sebepropagaci - pokud se použije plugin na výše uvedené adrese (nebo obdobný mechanismus), je možné mít v souborech daného typu (.txt, třeba) na poslední řádce informaci o znakové sadě, která je pak použita. Přeci jenom technika používaná fileencodings není dokonalá...
Pomocí automatických příkazů by se mělo dát zařídit, aby překódování proběhlo automaticky při načítání/ukládání souboru. V dokumentaci je analogický příklad pro editaci komprimovaných souborů, kdy při načítání se rozbalí a při uložení zase svinou. Zkuste se podívat na :help gzip-example.
Jinak děkuji všem za pozitivní ohlasy. Samozřejmě mě těší, že se vám líbí výsledky mého snažení.
Ja to pouzivam zcela bezne. Neni zrovna jednoduche to nastavit. Doporucuji pouzit nebo (zkusenejsi) prozkoumat muj ukazkovy (okomentovany) vim config:
http://www.iglu.cz/wraith/odkaz.html?/s_vim/vimconfig.html
Je to dobre propracovane, ma to i signalizaci prave zapnuteho kodovani a tak.
Umi i spoustu jinych veci, napr. historii poslednich otevrenych souboru, pamatovani si posledniho nastaveneho fontu, znacne propracovane editovani html vcetne vkladani IMG tagu s vyplnenymi atributy width a height a tak podobne.
<cite>
MSIE je jeden z mála programů, které jsou standardní součástí MS Windows a přitom jsou kvalitativně na špici daného oboru.
</cite>
Osobne si myslim, ze technicka kvalita Interent Exploreru je zalostna. Vezmu-li v potaz podporu W3C standardu jako je DOM,CSS a prictu-li proprietarni technologie, ktere nam prinesl Active-X,JScript musim konstatovat, ze Gecko likes prohlizece jsou asi tak o pul generace napred a to uz vubec neuzvazuji bezpectnistni rizika pro mene zkusene uzivatele. Z ciste technickeho hlediska je pro IE 6.0 zklamanim, ve srovnani s Mozille 1.0 (jen pro dokresleni na svete je uz verze 1.3).
No muzu jen doufat ze v IE 7.0 uz se konecne dockame veci jako display: table-cell; position: static;, opraveneho float modelu (z nepochopitelnych duvodu mate-li float element a na nej prileha 'klasicky' element tak se tam tvori nesmyslne mezera) atd. Zatim to zamrzi, nedavno jsem narazil s IE na stranky ktere mi mile sdelily 'Vas prohlizec nepodporuje CSS2 v potrebnem rozsahu. Vhodny prohlizec najdete...' a link na Operu a Mozillu. V tu chvili jsem si rikal ze by se to melo posilat vsem 'To co mate neni prohlizec. Prohlizec je IE' ;)