Názor k článku Zpracování obrazu analogovým počítačem (mozkem): digitální vs. analogové zpracování od Petr M - Není. Je to z praxe. Zesilovač je potvora...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 11. 2014 11:32

    Petr M (neregistrovaný)

    Není. Je to z praxe. Zesilovač je potvora zákeřná, většinou napáchá víc škody jak užitku.

    U analogu platilo, že když byl slabý signál a TV se nechytala na synchronizační pulsy a nosnou zvuku, stačilo zesílit signál a byto to koukatelný. U digitálu platí, že pokud nejsou před zesilovačem kvaliitní data, nemá co zachraňovat a situaci jenom zhoršuje.

    Podmínka toho, aby se dal příslušný mux chytnout je, že musí jít naladit program šistě s anténou a metrem koaxu. I kdyby si měl člověk hrát s třecetiprvkovou směrovou potvorou. Pak se dá hodit rozumný zesík na vykrytí ztrát v kabelové trase. Když někdo použije polský síto se směrovou charakteristikou "od obzoru k obzoru" se širokopásmovým zesilovačem se ziskem 34dB UHF, 10dB VHF, tak ho přebudí čímkoliv silnějším (FM rádio, jiný vysílač,...), zesilovač začne fungovat jako aditivní směšovač a signál je nepoužitelný. Telka indikuje signál 95%, kvalita 15% a program "žabáci z lega" - kuňkání a kostky. Obrácený poměr ukazatelů je při tom bez problémů.

    A DVB-S má dvě výhody, do koaxu se nedostane tolik rušení a je predikovatelný (x km trasy = y dB útlum), takže není problém dokrývat jenom ztráty bez přebuzení. A ta druhá je, že jako majitel kabelu jsem i majitelem "spektra v něm" a dají se dělat i další kouzla s šířkou kanálu atd.