Na obrázku 3 není „Logo používané u zařízení odpovídajících specifikaci AC'97“, ale oficiální logo firmy Realtek Semiconductor Corp. (http://www.realtek.com).
Jj. Taky se mě zdá.
Mimochodem právě zvukovky od Realteku mohou být podle mých zkušeností velice problematické v tom smyslu, že se špatně zprovozňují. A to jak pod Linuxem tak i pod Widlemi. nedělá to každá, ale setkal jsem se s tím docela často. Nepomohly ani nejnovější ovladače ztažené přímo ze stránek Realteku (a vůbec co se týče Realteku, je to katastrofa. Například před půl rokem jsem se podkal s jejic síťovkou – to byl taky horor… ) :-(
Potíž není v samotném Realteku, jeho software je fajn.
Potíž je na straně výrobce motherboardu nebo notebooku, který provedl integraci hardwaru a měl by provést odpovídající integraci softwaru. Konkrétně, Realtek dodá polotovar ovladače, patrně v podobě zdrojáků, do kterého výrobce boardu musí dosadit svoje PCI ID's (a doprogramovat board-specific zadrátování GPIO pinů, schovat nepoužité vstupy/výstupy apod). Konkrétně zařízení na sběrnici PCI má Vendor:Device ID odpovídající Intel:AC97, a teprve subvendor:subdevice „nějaké svoje“, specifické pro daný motherboard (nebo pro rodinu boardů od konkrétního výrobce). Pouze indentifikátory Intel:AC97 pro přesné přiřazení ovladače nestačí, protože tam klidně může být kodek od Analog Devices nebo kýho čerta (výrobců je několik).
No a někteří výrobci boardů/notebooků tohle všechno udělají, ale nakonec mají bordel na webu s technickou podporou → když hledáte ovladač pro AC97 na konkrétním notebooku, stáhnete zipáč který nakonec kupodivu nepasuje (obsahuje ovladač pro jiného AC97 švába), nebo na webu výrobce ovladač není k dispozici vůbec, nebo se pod jedním obchodním názvem notebooku schovává několik sérií / revizí / příbuzných s různými AC97 šváby, a ovladač je k nalezení jenom pro jeden. Nebo mají v ovladačích přibalený INF file, který nesedí, a je jim to jedno, protože ovladač nacpou natvrdo rovnou do registrů nějakým přiloženým pomocným EXE souborem. Nebo je snadno dohledatelný ovladač pro Visty, ale už ne pro XPčka. Nebo je zipáč s ovladačem špatně označený (a je uvnitř třeba pro několik verzí Windows, ale pojmenovaný je „jenom pro Visty“). Nebo nějaký ovladač najdete, ale je prehistorický, a má chyby buď odjakživa, nebo třeba proti novým service packům. Dost často pomůže hledat nějaký příbuzný model boardu/notebooku od téhož výrobce, který by mohl mít tentýž čip, jestli u něj není ovladač uveden.
Za tenhle bordel nemůže Realtek, ani Analog Devices, nebo kdo je zrovna v pozici toho nešťastníka, který dodává AC97 švába. Podle mého za to může především Intel, protože zvolil tuto cestu (navrhl tento zpátečnický standard periferní sběrnice), nebo výrobci boardů, protože mají potřebu dělat si konkrétní zadrátování okolo audio švábu „každý po svém“ do té míry, že jsou potřeba různé ovladače…
Pokud se týče toho divného barevného ksichtu, taky jsem konzervativec, ale proti gustu žádný dišputát, a když si člověk nerozdrbe nastavení opičáren jako je karaoke / odečítání lokálního echa / desetipásmový ekvalizér / prostorový prznič zvuku apod., tak to funguje velmi pěkně. Nesmí s tím pracovat zvědavá opice, to se pak dějou věci…
Nakonec možná nejlíp jsou na tom open-source ovladače v Linuxu, protože je vyvíjí někdo nezávislý, a dochází tam ke sdílení „code base“, tudíž k jednotné údržbě verzí na společných funkcích ovladače pro daný AC97 kodek. Sice i tak je potom někdy dost detektivní práce zjistit správné insmod argumenty, ale aspoň má člověk průkopnický pocit.
Imho je to krab z cesticek na tistaku :) Pri cteni popisku me to hned prasklo pres oko, pac jesi se dobre spominam, tak tohle logo lze videt i na ethernet cipech realteku a naopak tezko ho najdeme na AC97 cipech VIA a dalsich. Ale za to uz bylo vynadano hned v 1. prispevku :)
BTW nejak mi tu chybi karty SB Live, Audigy a spol, kery by snad mely bejt taky nak AC97 kompatabilni (nejsem si jistej) ale obsahuji vykonny DSP.
.. a hlavne pripomenut, ze nie je Firewire radic (OHCI) ako Firewire radic.. na bezproblemove audio je Texas Instruments Firewire chipset, potom dlho nic.. potom Agere, Ricoh a Oxygen Micro chipsety (nic moc, obcas loteria, ci to pojde stabilne bez vypadkov) a na koniec oblubenia VIA (netreba ani skusat). Zial vyrobcovia notebookov setria a Texas Instruments treba hladat lupou (uz aj Apple presiel na lacnejsie Agere chipsety), su sice PCMCIA/Express karty s takym chipsetom, ale nie vzdy funguju 100%.
Taky by me zajimalo jak je to s tou kompatabilitou, jak autor uvadi „což mj. znamená, že by mělo být možné používat tyto čipy i v DOSu jako plnohodnotnou náhradu Sound Blasterů“. Tim asi neni myslena primo HW kompatabilita, ne? Ale spis na urovni ovladacu, kde to mozna fungovalo pod win9×. U SB live to resil DOSovy driver, ktery vyuzival nake hacky pres SERR# a NMI pro zachyceni pristupu na legacy porty a predani parametru SW SB emulatoru.
Pak sem videl este jiny zajimavy pristup na AMD Geode (a pry to fungovalo i na nejakych VIA cipech), kde vyrobce napsal SMI handler do BIOSu (u AMD VSA modul), ktery pak zcela transparentne emuloval SB. Jak jsem pochopil, chipset musi mit nejakou HW podporu, ktera umozni generovani SMI preruseni pri pristupu na legacy port a o zbytek se postara SMI handler. Protoze ten bezi v SMI rezimu a je nainstalovany uz z BIOSu, tak je neviditelny pro OS a funguje to krasne v DOSu, v RM i PM, v linuxu i woknech. Akorat to pozere trochu vic strojovyho casu, ale co kdyz mame neska ty gigaherce. Bohuzel se to ale moc neujalo, takze dnes SB kompatabilita veskera nulova… :(
DOS zpravidla už neběžel v čistém RM ale ve VM86 a to i když jste byl přesvědčen, že jede v RM. Většinou tam seděl nějaký EMM nebo QEMM, nebo jiný správce paměti, který po startu spustil VM86 a dál pokračoval v něm.
No a protože VM86 běží v PM, tak v PM můžete zařídit, aby přístup na libovolný port generoval výjimku procesoru a PM handler to pak předá do driveru ve VM86.
PM – Protect Mode
VM86 – Virtual Mode 86
RM- Real mode
EMM – Expanded memory manager
QEMM – Quarterdeck Expanded Memory Manager
DOS- Disk operation system.
To je sice pravda, ale to je takovy mene transparentni (a taky by tu obsluhu vyjimky musel nekdo napsat, QEMM ani jiny spravce pameti nic takovyho neresi). Treba rada starsich her nebo dem nema rado spravce pameti a tudiz je potreba najet v RM. A nebo naopak co kdyz hra (treba doom) jede sama v PM?
To reseni pres SMI mi v tomle ohledu pride genialni, protoze SMM je este nad ring0 a je to tak pro OS uplne schovany. Bohuzel sem este nemel cas se s tim blize seznamit. Ono je to taky dost chraneny, normalne by mela bejt pamet kde, je SMI handler nepristupna (tusim prekryva se s videopameti, je na to naky lock bit v chipsetu) ale snad zatim vsude to slo. Nekde sem i cet ze na nakym notebooku to zkouseli a po locknuti nefungovaly windows vista. Taky je to pekna dira pro viry a malwery, nekdo uz naky ukazkovy kod na zneuziti napsal. U nevim kde sem to cet, treba tady je o tom taky zminka http://episteme.arstechnica.com/eve/forums?…
Článek je pěkně napsaný. Doplnil bych, že přehrávání PCM zvuků (MP3, WAV, efekty ve hrách) bylo odjakživa mixované SW (s výjimkou pár prefabrikovaných MIDI efektů), takže s AC97 o nic nepřicházíme. Resp. přicházíme o MIDI syntetizátor. Ten byl většinou řešený přes OPL, což generovalo dost nepřirozené zvuky (ultra-elektrické piáno apod). Proto MS nakonec licencoval zvukové banky od Rolandu, a MIDI syntézu dělá čistě SW. Výjimkou jsou kvalitní wavetable karty, kterých je ale málo, a uživatelé je stejně nevyužijí (kdo dnes vůbec používá MIDI?).
Kvalita zvukovek v počítači je vždy problematická, těch vestavěných zvlášť. Naštěstí většina karet dnes už umí SPDIF. Krásná věc. Z nejlevnější on-board zvukovky vyvedete digitální signál, a zpracuje ho až sound processor na druhé straně (třeba běžný receiver). Díky tomu dostanete z jakékoliv karty stejný zvuk, jako z CD přehrávače za tisíce euro. Je smutné, že většina lidí pořád vede zvuk z počítače skrz analogový kabel. Výsledek? Šum, brum, mizerná separace kanálů, hnus. Lidi, používejte SPDIF.
Zde sem nasel dobre forum, kde se o tom diskutuje www.audiozone.cz