A už to zase jede. :-) Ve skutečnosti jsou všechny tyto argumenty založeny na "klanové příslušnosti", kdy je potřeba si stále dokazovat, že jsme lepší než ti druzí, a musíme shromáždit co nejvíce argumentů a vyvrátit argumenty ostatních klanů. Každý z těchto počítačů má své výhody i nevýhody a obvykle jsou osmibitové programy nejlepší na tom počítači, kde vznikly, právě proto, že každý má jiné technické možnosti.
To urcite, a ty ses slepej a hluchej ... protoze atari/commodore (protoze to je skorem totozny zelezo) ma jak lepsi grafiku tak predevsim audio, kde spektrum umi maximalne pipat.
Atarko sice melo bydefault z kazetaku nejakych 600baudu, kdezto spektrum tusim 1200, jenze kazdej atarista/komodorista mel samo v kazetaku turbo, kery, v zavislosti na schopnostech toho kazetaku, davalo klidne i 15kbaudu (jo, ja vim to je extrem, ale bezne se dalo nejakych 3-5k na tom kazetacku k tomu, a na lepsich kolem 8-10k).
Zaroven k tomu existovala disketa, o ktery si spektrari mohli se svejme microdrajvama nechat leda zdat.
Muhehe, ty ses dobre mimo. "Spektrari se svejma microdrivama" byli temer neexistujici druh, zejmena v CSSR. Microdrive jsem sice nazivo videl (jednou, v bazaci U Kaliguly), ale to bylo spise zarizeni na urovni sakralniho objektu, nez cokoli jinyho. Diskete to nekonkurovalo a predevsim disketa nekonkurovala tomu.
Na ZXS jsem, pravda, disketarnu nemel, ale kolovalo pomerne dost zapojeni a Slovaci pak jednu i vyrabeli.
Musím se důrazně ohradit, když už dodržujeme tu dávnou flamewar tradici.
Microdrivy jsou od roku 1987 k vidění i u mě doma. Normálně je tenkrát přivezl známý z Německa, kde byl na pozvání příbuzných. Koupil je ve výprodeji za pár marek včetně "firemního" pouzdra se 4 cartridgemi. Na jedné z nich byl Ant Attack - pamatujete? Pak ještě pár prázdných...
Válelo se tam toho prý plno - a to prosím, v Německu Sinclairy nijak zvlášť oblíbené nebyly.
Prý sakrální objekt.... Pane Bože...
Nechci se tu moc poustet do rozepri, ale mel bych par poznamek...
Co se tyce disketove jednotky, tak tech byla na Spectrum celkem velka rada. Nejrozsirenejsi je zrejme Beta disk, jehoz historie saha az do roku 1984. Dale samoztna znacka Sinclair (tehdy jiz pod Amstradem) vydala model ZX Spectra s integrovanou floppy mechanikou -> ZX Spectrum +3.
Co se pipani tyce, tak ani zde Vas nepotesim - vsechny modely od 128k vyse mely AY 3 kanalovy zvukovy cip, ktery se mohl rovnat Atarackemu Pokey a na rozdil od nej nehral falesne ;) Na 48k Spectrum pak sel klidne pripojit AY interface (coz taky spousta spektristu, hlavne u nas, mela). A kdyz se nekdo hodne snazil, tak z neho dokazal vytahnout treba toto: https://www.youtube.com/watch?v=h7xfv6BnP_A&feature=youtu.be&t=30
I nahravani bylo na Spectru mozne zvysit pomoci turba. Takova hra se pak nahravala priblizne minutu a pul.
Co se tyce grafiky, tak bych se ji take moc neohanel. Ano, na Atari asi nebyly atributy a umelo myslim menit rozliseni po mikroradcich, avsak jedine rozliseni, ktere se blizilo/predcilo Spectrum, melo pokud si dobre pamatuju pouhe 2 barvy ;) Spectrum jich v tom rozliseni melo 8 ;) Dalsi ataracke vice barevne mody byly o dost velkych kostkach ;)
A vubec, je uplne zbytecne se tu hadat co bylo lepsi. Kazdy stroj mel neco sveho lepsiho nez ty ostatni. Ja osobne nikdy tuhle flamewar tak neprozival. Rad jsem si s kamaradem na Atari zahral Spy vs Spy 1 nebo 2 (ano, protoze byly na Atari lepsi nez na Spectru - hlavne dvojka), Star Raiders 2 ci Draconuse. Ataristi k nam zase chodili na Knight Lora, Sabre Wulf ci Great Escape a tak vubec nejspis proto, ze na to Atari az tolik veci nemeli... ;)
Commodoristi vecne ofrnovali nos nad Spectrem, ale pak k nam chodili celi zhavi hrat Chase H.Q. nebo Cybernoida, protoze ac meli lepsi zvuk, Chase H.Q. mel u nas samply a byl naprosto dokonale rychly oproti tomu jejich slideshow a Cybernoid mel na Spectru hezci grafiku a i ta hudba byla pekna (i kdyz jina)... :)
Proste kazdy stroj ma sve kouzlo. Ja jsem dusi spectrista, nekdo jiny commodorista ci atarista... no a co? ;)
jj, kazde melo neco do sebe
slo o to, co kdo sehnal ... v nejlepsim se tedy rozhodoval na co to chce.
taky jsem si vybiral mezi zx spectrem a atari (shodou nahod oba byly kratky cas k mani u dvou kamaradu, takze mne docela zasvecovali do jejich taju)
u spectra se mi libilo, ze se nemuselo tolik psat - kazdy prikaz byl ukryt pod nejakou klavesou.
ale krome programovani (hry nejak sly mimo mne) jsem chtel k tomu pripojovat ruzne cidla, motorky, ...
kdyz jsem se vnoril do principu fungovani, tak jsem s hruzou zjistil, ze chudak procesor Z80 je silene vytizen, protoze dela vsechno: hlida vstupy, klavesnici, nejenom generuje obraz, ale ho i musi neustale vykreslovat, snazi se delat zvuky ... a kdyz ma cas, tak 'plni program'
naproti tomu atari mne uvadelo v uzas svou koncepci vice procesoru, ktere pak plnily svuj ukol podle cpu.
a kdyz jsem zjistil, jak lehce se pripojuji cidla a snimaji (stacilo cist urcite misto v pameti), jak lehce se na tom dela muzika (dokonce 4 hlasa!) - uz jsem pak nevahal.
a pak mne nakonec uchvatila i jedna hra - star raiders. jsem netusil, ze je mozne litat volnym vesmirem - 3D vesmirem! :)
BTW: pozdeji jsem to chtel napsat pro 8bitovy robotron s CPM, ale jsem zjistil, ze to ma malo pameti (a pritom ji melo o hodne vic naz atari)
a jak jsem zas videl u kamarada, jak pomoci spectra ovalada vysilacku a otaci antenu - trochu jsem zavidel.
a on zas u mne ziral, kdyz jsem mu ukazoval svuj primitivni kreslici program, kde se kreslilo dvouma potenciometrama. to znate asi tu magickou tabulku, co decka po ni cmaraji otacenim dvou knofliku - tak to bylo neco podobnyho, akurat se tady jeste tlacitkem vybirala barva a druhou se vybiralo kreslit/presouvat
:)
j (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:---- 17.5.2017 17:13
To urcite, a ty ses slepej a hluchej ... protoze atari/commodore (protoze to je skorem totozny zelezo)
slepej a hluchej ses sam, Atari (800, 130) a Commodore (64, 128) je naprosto rozdilne zelezo, kdy Atari je jen takova hracka a Commodore byl vynikajici stroj... Commodore Rulez! :)
plati to samozrejme o level vejsi u Atari ST Vs Amiga, jedina vyhoda ST bylo integrovane MIDI...
Zajímavé ovšem je, že pokračováním osmibitového Atari je Amiga a pokračováním osmibitového Commodoru je Atari ST. Jinak samozřejmě všechny tyto hádky jsou kraviny, žádný nejlepší počítač neexistoval a uživatelé byli zvyklí při vychvalování svých počítačů ignorovat jejich nedostatky.
Ono to bol skor folklor. Aj tak sme sa na Stanici mladych technikov schadzali vsetci naraz, dokonca aj exoti s MSX a Ondra... A potom sa slo spolocne na pivo a podpichovali sme sa vhodnymi POKE a PEEK. Ja som mal 15-16 rokov a pri tych bradatych sandalistoch som sa stratil a nacapovali aj mne :-) Ono sa to velmi nezmenilo, dnes mam kopu Macov a podpichujeme sa s Linuxakmi. Oni ma nazvu ovcou a ja im to vratim, ze nech mi to povedai do oci cez Skype a moze sa pit dalej.
A AY-3-8912 znáš? Pro Didaktiky třeba v Melodiku. Jinak standardní zvukový čip ZX Spectrum 128k.
A víš, že k ZX Spectru existuje interface s Commodořím SID (ok, raritní, dá se nahradit SwinSIDem), s SAA 1099 jako pro Sam Coupe (běžně sehnatelný), nebo zcela ultimátní ruský General Sound umožňující přehrávat MP3 i Amigácké MODy na vlastní Z80 nezávisle na Z80 počítače?
V ZX Spectrum Next budou emulované 3x AY, tj. podobně tomu, čemu se říká Turbo Sound, což jsou 2x AY-3-8912 (nebo s nimi kompatibilní čip).
Coby Spectrista (bez jakychkoli zajimavych vysledku, krome kdysi provedene HW prestavby rozbityho Spectra) rikam: poezie ZX je prave v te stupidite a minimalismu. Vzdyt misto muxu je tam 8 odporu, jsou tam vyrobne vadny pameti atd. Vsechno podrizeny jednoduchosti a cene. Takze ve smyslu HW moznosti/vykon je to samozrejme horsi pocitac, nez Atari >=800*. Na ZX hodnotim kladne to, ze i na takto omezenej HW vznikly neuveritelny dila a ze si s nim clovek uzil spoustu legrace. V tomhle je pro me lepsi nez kterykoli Atari, C64, PC+GUS apod.
Pokud bychom hodnotili osmibity podle te prvni metriky, pak jsou to vsechno sunky na prd oproti cemukoli o par let pozdejsimu (uz jen proto, ze na takovym SB Live! s EMU10k1 muzu opravdu verne nasimulovat vsechny SIDy a AY i s nedokumentovanejma brumama a analogovejma "chybama"). Takze popravde moc nechapu, proc by nekdo hodnotil osmibita ve smyslu lepsi vykon=>lepsi pocitac ;-)
Já to vidím tak, že ZX Spectrum hrálo roli podobnou jako dneska Raspberry Pi.
Levný počítač s obrovskou spoustou kutilských možností ze kterého se dá vytáhnout při troše snahy přinejmenším totéž jako ze současníků. Stejně jako k Raspberry Pi se i k ZX Spectru dalo a dá snadno připojit spousta koupeného i dobastleného hardwaru.
Zatímco tehdejší osmibity bývaly omezené třeba na printer port (C64), nebo porty Joyisticků (Atari), různé sériové sběrnice (nutný složitejší interface na straně periferie), tak ZX Spectrum má vyvedenou rovnou celou sběrnici CPU se vším všudy. Paralelních interface existuje hned několik a prakticky fungují stejně jako GPIO jako u RPi (např. http://cygnus.speccy.cz/popis_mhb8255.php). Zároveň díky sběrnici CPU vzniklo nepřeberně diskových úložišť, jejich klonů i variací.
Na ZX Spectrum Next je skvělé to, že poskytuje tuhle sběrnici. Klonů v hradlových polích existuje nejmíň desítka, ale tohle je jediný stroj kompletně v hradlovém poli, kde autoři od začátku mysleli na možnost připojení periferií nad rámec těch zabudovaných. Snad jediná druhá varianta relativně moderního klonu s touto možností je ruské Pentěvo. Nebo sehnat čím dál dražší originál.
ZX Spectrum, podobně jako dneska RPi nabízelo minimální bariéru pro první programátorské pokusy. BASIC byl tím, čím je dneska Python. Jednoduchý, ihned dostupný s docela zajímavými možnostmi (i když možná ne nejlepší, později vznikla spousta užitečných rozšíření, ale to je prostě vývoj).
Jednoduchá konstrukce ZX Spectra dovolovala hardware zcela pochopit a v assembleru maximálně využít. Po éře osmibitů se tohle už nikdy neopakovalo. Z principu nemůže. Možná s MCU se tomu dá přiblížit (AT Mega, PIC..., ne Arduino, to už před uživatelem dost skrývá i když taky využívá AT Megy), ale to už není stolní počítač, to je black box ve výchozím stavu bez obrazovky, bez klávesnice. Ani RPi už se tomu tolik neblíží, protože Linux, protože málokdo na RPI umí provozovat vlastní software bez OS. Bez OS který vždy nějak zasahuje do běhu softwaru, omezuje přístup k periferiím, řeší multitasking, práva uživatelů atd...
Stejně jako u RPi, tak i u ZX Spectra nebylo stěžejní, co k němu poskytl výrobce, dokud výrobce vytvořil vhodné základní podmínky, ale to, co vytvořili lidi okolo, co vytvořili schopní uživatelé, programátoři, autoři hardwaru... tj. dnešními termíny komunita.
Ta sbernice je vyvedena na konektoru uplne stejnym jako mas sloty na MB ... strcis do toho zcela standardni plosnak.
http://www.old-computers.com/museum/photos/Atari_800xe_RearCon_s1.jpg
ten dvouradej je na kazetak/disketovku/modem/... z boku pak sou dva porty na joy, ktery se chovaj jako dva 4bitovy vstup/vystupy + analog, takze se na to pripojovala treba bezna paralelni tiskarna.
Monitor mel malo kdo, takze vyuzivanejsi byl ten koax do tv. Mno a ten vedle vypinace je napajeni.
jasne ze ano - dozadu se dalo pripojit pres sbernici vsechno mozne od vymyslu sveta ... nebo pres joysticky - tam byl ad prevodnik - treba na svetelnou zavoru (obyc fotodioda) :)
ty konektory se daly obcas sehnat, ale daly sa ubsatlit ruzne nahrady.
i konektor pro cartridge se dal vyuzit, kamaradovi jsem delal taky nejaky upraveny modul, z ceho loadoval ruzne programy
Jaký printer port? Co to tu plácáš? UTFG!
C64 žádný printer port neměl, commodoří tiskárna se připojovala na daisy chain sériový port, kam se připojovala i např. disketová jednotka. Ale nebyl problém tiskárnu připojit na User Port (při pohledu zezadu byl vpravo), jako jsem to měl třeba já, kam byla vyvedena mj. RS-232 a jedna 8bitová brána z CIA. Přes tento port jsem připojoval i Alfiho z Merkuru.
Vlevo pak byl Expansion Port pro cartridge, kde byla vyvedena A0-15, D0-7, R/#W, #IRQ, #NMI, #DMA a další signály pro adresaci ROM apod. Dala se tam vrazit třeba cartridge se Z80 a makat v CP/M.
Ty printer porte!
Ty vadny 4164 mely dokonce natisteny uplne jiny oznaceni. Ja je mel, ale pak jsem je nahradil 4164 v CCCP verzi (4116 jsem mel prozmenu TESLA).
Lamac se prilis neodchylil: http://www.lec.cz/?lang=en
První kusy opravdu využívaly toho, že se za levno kupovaly napůl špatné čipy. Ale počítač měl tak velký úspěch a vyrábělo se tolik kusů, že už nebylo k dostání dost vadných čipů. Takže velmi záhy začali osazovat i plně funkční kusy.
Ostatně nebylo to tak poprvé, pan Sinclair svého času vydělával i na tom, že kupoval vadné tranzistory, ty proměřoval a pak používal nebo dále prodával.
https://www.root.cz/clanky/prichod-hackeru-sir-clive-sinclair-a-jeho-gumak/nazory/475404/
Jo to byla doba kdyz se koderske grupy flejmovaly v demech :)
https://pasteboard.co/JojnUy9T.png
tohle je z https://demozoo.org/productions/12705/
The loading times for Bruce Lee on each machine it was released on, based on the original release:
ZX SPECTRUM - Tape: 3 minutes 2 seconds
SHARP MZ-800 - Tape: 3 minutes 8 seconds
AMSTRAD CPC - Tape: 3 minutes 49 seconds
COMMODORE 64 - Tape: 4 minutes 32 seconds
MSX - Tape: 5 minutes 41 seconds
ATARI 8-BIT - Tape: 11 minutes 56 seconds
Jen pro upřesnění - na Atárka se hry dodávaly primárně na cartridgich, disketách a kazetách, takže doba loadingu klidně mohla být někde okolo sekundy (pro cartridge). Kazeťák a jeho problémy (nahrávání po blocích, způsob kódování) nikdo moc neřešil, to jen v našem regionu to bylo kritičtější. Proto taky turba vznikala v ČS(S)R a v Polsku. Asi stejně jako moc neřeším velikost této rootovské stránky, i když chudáci s 300Bd modemem asi brečí :-)
To je nějaká blbost. Jestli dobře googlím, tak rychlost Spectra byla 1200 Kbps. Atari mělo by default 600, ale každej (minimálně v ČR) měl kazeťák s Turbem. Jestli mě paměť nešálí, tak já nahrával programy na kazety kolem 4000 Kbps. Samozřejmě to nesměly být Emgetonky, ale třeba Sony a podobně :) Pravda, někdo měl Turbo "jen" do 2000.
V principu to nebylo treba ani nahravat, dalo se to klidne spustit primo z toho. Protoze trebas to atarko melo pokud si pamatuju 2x8kB mapovatelny pameti, takze si to moh premapovat rovnou na tu romku. A protoze to byl pripojeny primo na sbernici ...
Mimo jiny se pomoci stejnyho mechanismu dala ramka vyrazne (na tehdejsi domu naprosto neuveritelne) rozsirit. Mel sem v ruce stroj co mel 320kB, ale to nebylo zdaleka maximum. Delalo se to tak, ze se na ty swaby paralelne pripajely dalsi swaby, tem se odehnuly dve nohy a ty se pridratovaly extra na radic. Tan 8mibit moh mit uz tehdy klidne 1M+. Coz je sranda predevsim v souvislosti s pozdejsima 286, ale i 386 ... kde hoodne dlouho trvalo, nez to melo aspon to 1M v zakladu.
V socialistickem casaku Elektronika byla pametna veta v recenzi tusim /|\800XL - "pomala rychlost nahravani je vyvazena vysokou spolehlivosti" :-) Ta spolehlivost byla spise v tom, ze skoro vsichni meli originalni atari kazetak a tak vymena kazet nebyla problem. To ostatne ten pocitacem rizeny fastforward/rewind sme my spectriste tise zavideli ale pssst!
Jojo. R: Tape loading error. A hura pro sroubovak a stelovat hlavy. Jednou jsme takhle "nahravali" nejakou hru pul dne. A nevzdali to!
Kdybyste vedeli neco o DSP, take byste vedeli, ze ukrutne pomaly system nahravani na Atari byl zaroven ukrutne spolehlivy, coz se uz o Turbo2000 a vybec Speccy zpusobu rict nedalo, i kdyz oboji bylo "dostatecne" spolehlice.
Nestesti pomale kazety u Atari spociva v tom, ze to byl system, o kterem se vubec pri vyvoji neuvazovlo jako o primarnim. Jako primarni uloziste se pocitalo s disketovkou, jenze za socialismu disketovka krz Tuzex stala nejaky 12.000.- Kc (Atari 800XL stalo 1050 TK, coz bylo pri kurzy 5 Kcs / TK mene nez polovina ceny disketovky). Takze v CSSR byla disketovka obrovsky luxus a rizenim komunistu (nastavceni cenove politiky) naprosto nedostupna.
Naopak ZX Spectrum melo opravdu praci s kazetofonem rychlejsi, ale idealni to rozhodne nebylo, protoze system byl dost nachylny na nastaveni hlav. Subjektivne ylo T2000 spolehlivejsi, ale mozna to bylo jen specializovnym kazetakem a optimalizovanym hardware kazetaku i T2000.
Takze fakt nema smysl porovnavat. Rozhodne ne "kvalitu" techto pocitacu podle rychlosti nahravani.
To bychom se mohli bavit o tom, ze Atari mohlo byt zapnuto neomezene. Vzpomene tady nekdo, prizna nekdo z fanousu Spectra, ze nejlepe se s jejich milackem neco delalo v zime, kdy se po par hodinach vystrcil na parapet a nechal se schladnout? Nebo jste tady vsichni jen par minut hrali hry? :D
Mel jsem Spectrum, a tak hrozne jak popisujes to nebylo. Rozhodne bylo zapnute i mnoho hodin v kuse, a zadne problemy s tim nebyly - to si mozna pletes s jistym slovenskym vyrobcem. :-) Ani nahravani nebylo nijak zvlast nespolehlive, a to jsem pouzival ceske kazety Emgeton.
A krome toho jsem pak v 90. letech mel jeste D40. :-)
A to bylo nahodou jinak. Muj Didaktik Gama se naopak musel nechat zahrat na provozni teplotu (cca 15 minut), teprve potom byl spolehlivy. Po zapnuti dochazelo k nahodnym zmenam v 16kB ram, tedy ty zmeny byli videt i na displeji. Porad to dela, dodnes nevim proc, snad za to mohou ty ruske pameti...
Ne, nepletu, ale mozna to bylo kusem. Nerikam, ze po zahrati nefungovalo, jen bylo tak horke, ze jsme to radeji vypinali a davali chladit na parapet. Kdyz snezilo, jeste necim prikryli. Kdyz prselo, na parapet se nedavalo.
Emgeton kazety strasne spinily hlavy. Spolehlive docela byly, ale musely ce casto ty hlavy cistit. Nastesti v prodejne elektro obcas prodavali kazety Sony a ty bzlz paradni. Myslim, ze jsem mel tuto: http://mostepicstuff.com/wp-content/uploads/2014/05/sony-cassette-tapes.jpg
Didaktik se kterym jsem prisel do styku tak netopil jako ZX, zato mel jeste horsi klavesnici. :) (Pri jednom stiksu klavesy nekdy nereagoval vubec, jindy jako pri vicenasobnem stisku, Takova trosku lepsi klavesnice IQ-151.)
No a s tou nespolehlivosti nahravani - no ja nevim. Popsany pribeh je skutecny, stejne jako zkusenosti s T2000. Hadat se nechci, ted uz to fakt nema smysl. Mozna to bylo kazetou, spatnou nahravkou, kdo vi. Vsak si nekteri dobre pamatujeme, kolik vlivu tam bylo. Ale melo to svoje kouzlo, to je bez debat. :)
Tak to já měl kliku a žádní nastavování hlav nikdy neřešil a problémy s nahráváním až na pár výjimek nikdy neměl. Ono ta spolehlivost asi záležela, jak člověk o kazety pečoval, jestli je půjčoval nezodpovědným jedincům, jestli šetřil na kazetách, jestli se babral s kopírováním přes kopírovač v ZXS nebo se snažil o rychlokopii v nějakém dvojčeti.
Nezpochybnuju, ze pomaly nahravani melo navrch ve spolehlivosti, to, pokud neni navrhar systemu uplnej blb, by melo platit obecne. Taky vim, ze byla spousta kazetaku, kde se to R Tape loading errorama jen hemzilo. Ja jsem mel prastarej kazetak National (ナショナル) a vsechno jelo naprosto spolehlive i s nejhorsima pomackanejma kazetama. Rekl bych, ze hlavni pricinou byla dostatecna vystupni uroven signalu, nic jinyho, ale nevim. Naproti tomu u nakejch DDR kazetaku jsme ladili potaky po zlomku milimetru, pravdepodobne proto, ze chrastily.
No nevim, nevyjde levnejs si ve frcu koupit original? A k nemu i trebas nejakou tu starsi TV? Jinak nevim jak jinde, ale moje uplne nejnovejsi TV ma vpohode jak scart, tak video in tak i analogovej tv tuner. Rek bych, ze ale daleko zasadnejsi problem bude rozliseni, ktery na CRTcku vypada o dost lip nez na jakymkoli LCD.
Jo a atari (se 128kB RAM) mam ve skrini ... a narozdidl od spektra to muziku hraje ... ;D jo a taky se k tomu da pripojit krabka (kupitelna za +- 2k) do ktery se vrazi SDcko ... a chova se to vuci tomu jako disketovka s hromadou disket. S C64 to funguje taky a uplne stejne.
Mimochodem, vystaci si to pokud si pamatuju se zdrojem 5V/1A ... takze by se to vlastne dalo vpohode napajet z USBcka ... dyk to chce min nez lecjakej telefon.
Cim vic nastvanych Spektristu, tim vic palcu dolu. Dobry prispevek! :)
SDrive http://raster.atariportal.cz/hw/sdrive/sdrive.htm rulez. Na 2G SD karte mam uplne vsechno, co se dalo po netu sehnat a veslo by se tam daleko vic, kdyby nedochazela FATka. (Spousta malych souboru.) :)
CRT sice neni zdravotne zadna vyhra, ale nekdy se pocitalo s dosvitem a michaly se barvy tak, ze v kazdem pulsnimku se barvy zmenily. Pak bylo mozno pouzit jeste vice barev, treba i v rezimech puvodne takto nenavrhnutych. Viz https://en.wikipedia.org/wiki/Atari_8-bit_family_software-driven_graphics_modes
Zdroj - ano. Kdyz jsem ejste nemel kazetak, delal program pro stredoskolsou odbornou cinnost, bezelo Atarko nekolik tydnu v kuse. To byly nervy, jestli nevypnou elektrinu! (Nevypnuli, ale nebyla to tehdy zadna vyjimka.) A pro stouraly - ne, ani se to nezblaznilo, ani neprehralo. A takhle to funguje dodnes.
Zase kickstarter shit, ti lidi jsou takovi kokotiiiiiiii!!!! BOZE!
Proboha PROC by to nekdo kupoval? PROC? Je to jednim slovek K NICEMU! Absolutne k nicemu. Kdybych byl nostalgicky a stare ZXko uz vyhodil a chtel bych ho z nejakeho zvrhleho nostalgickeho duvodu vlastnit (SAMOZREJME, NE, POUZIVAT!), tak si ho koupim za zlomek ceny v kazdem druhem bazaru! A rozhodne bych si nekoupil takovy bastl, co nema zadnou historickou natoz nostalgickou hodnotu! Takovou zvracenost nikdy nepochopim .... kdybych nakrasne chtel provozovat stare hry, tak si vemu z nepreberneho mnozstvi PC emulatoru a ikdybych to ZXko mel (jakoze mam), tak bych pro nej kvuli hrani a loadovani pres kazetak, rozhodne do sklepa nesel!
Ja jsem clovek, co zaklada zivot na nejake aspon elementarni logice a nejsem schopen prijit na JEDEN duvod, proc kupovat takovou vec, co neni original, co neni legenda, co neni nic, jenom kus BRUTALNE PREDRAZENEHO ani se neda rict HW, spis sracky .....
To je asi jak prijit s trabantem, bezpecnost 0, bakelit, jizdni vlastnosti 0, komfort 0, motor 0, 0, 0, 0 a dokonce to ani jako puvodni trabant nebude vypadat ...... ale bude to stat jak ojeta oktavka .... a bude to vyrobeno 2017 ..... ikdybych chapal trabantisty (jakoze stale jsou), tak PROBOHA!!! Proc!???
Tak tento argument je mi dôverne známy. Už z čias socializmu. Keď som hovoril o veciach, ktoré sa mi nepáčili, tak kdejaký idiot s tromi ľudovými a dvadsiatimi stranníckymi funkciami na mňa vrieskal:
"A čo si ty súdruh spravil pre naše socialistické zriadenie?"
Žial v slovakistane je táto tradícia stále živá a všade prítomná. Chcem vidieť súdruha "Jana" napríklad ako zareaguje v reštaurácii, keď mu prinesú nekonzumovateľné jedlo a on sa ozve. A dostane odpoveď či sa rozumie do varenia a čo už dokázal v gastronómii. Alebo v autoservise, pri reklamácii auta, čo povie na odpoveď: "Koľko áut už opravil, keď je taký múdry?"
A tak ďalej atď...
V autoservise, nebo gastronomii je takova reakce samozrejme neprimerena. Ovsem pod vylevem ktery tu predvedl "JA" k reakci na produkt od nadsencu pro nadsence, je celkem primerena.
Ostatne to ze "JA" neumi najit duvod proc to koupit nevypovida totiz nic o tom produktu (o tom vypovida uspesna kickstarterova kampan, ktera byla presne o tom zjistit kolik lidi ma duvod to koupit) ale o tom, ze "JA" si neumi predstavit lidi kteri jednaji jinak nez on.
Reagoval som len a len na tvoj "argument". Či to ten - podľa teba "anarchista" prehnal alebo nie, som nijakým spôsobom neriešil a ani som nikde nenapísal, že s ním súhlasím. Čo som tým pomiešal asi zasa chápeš len ty.
Možno sa pri tom mávaní rukami aj lietať naučíš, ale to čo si napísal bolo hlúpe a prízemné.
no sudruh, a mas ty vobec predstavu, co ti chlapci musia vediet, ked zmastili nieco, co ma pre inych ludi taku cenu? to prerobene spektrum je len vysledkom ich roboty, obrovskeho nasadenia, casu, studia, treningu, testov atd. na rozdiel od teba budu alebo vedia svoje vedomosti recyklovat v tisicoch inych uzitocnych veci, kym ty budes tak maximalne vypisovat prispevky s uzitkovou hodnotou jedneho prdu ....
Tak ešte raz aby to aj jano pochopil - čo nie je veľmi pravdepodobné. Nikde a ani len jedným slovom som sa nevyjadril k tu uvádzanému produktu alebo k človeku, ktorý s ním tak emociálne nesúhlasil. A už vôbec nie k ľuďom, ktorí sú za týmto produktom.
Moje vyjadrenie bolo k tomu idotskému "argumentovaniu", ktorého cieľom je len diskutujúceho ponížiť a vytvoriť dojem, že sa jedná o niekoho, kto nemá o danej veci právo diskutovať, lebo je to zbytočný človek , ktorý nič nevie a o nič sa nezaslúžil. A zároveň sa sám dostať do pozície toho, ktorý je in a vyzná sa.
Ostatne tento argument jano použil znova proti mne. Vôbec mu nevadí, že je to on, čo nič nevie o druhej strane a dokonca nevie ani nič o pohnútkach a schopnostiach. Sám sa len implikuje do jedného z tých čo niečo dosiahli.
Aké známe - stačí si si zarevať "Slovenskóóó´" a hneď sa cíti lepšie, hneď má dojem že sa podiela na úspechu druhých. A pritom... no nie som jano...
Tak hopla, poriadne si precitaj, co si pisal. Ja som sa ohradil proti tomu, aby sikovnych ludi zhadzoval nejaku puko (nech ukaze, co vie a ake ma moralne pravo sa do kohosi navazat), kto im evidentne vedomostami nesiaha ani po clenky, zasiva sa za anonymitu internetu a nema ani elementarne tusenie, co ti ludia dokazali, pretoze jeho obzor asi konci 160 znakmi SMS. Ja mam pred tvorcami projektu uctu, pretoze sa v tej brandzi uz x rokov pohybujem a velmi dobre viem posudit, co dokazali. Ty si tam jedine zavalil somarinu o sudruhovi a socialistickom zriadeni s kopou nekonzistentnych dristov s vypovednou hodnotou -60dB na oktavu.
Ale to ze je to blbost je subjektivni pohled. Trosku "objektivity" do toho vnese az to jak je ta kampan na kickstarteru uspesna. Pokud jsou lidi co to chtej tak je uspesna a pak to neni uplna blbost, protoze to pro nekoho nejakou cenu ma. Zrovna fandy speccyho bych nepodeziral z toho, ze si chtej koupit vec, jejiz jedina hodnota je v tom, ze je cool.
Už pro něj dávno neprogramuju, jen si občas, když je čas, pustím na odpoledne některý ze svých originálů(ten nejstarší mám 32 let).
A do této repliky nejspíš půjdu. Nostalgická cena je velká, protože se toho účastní pár lidi, kteří u ZX- Spectra byli už tenkrát...v tom je ten vtip.
Je pro mě skvělé mít Sinclaira, vytvořeného dnešní technologií a s FPGA si hraju rád. I design "obalu" se mně líbí, má pořád onu atmosféru.
Napadlo mě, že je škoda Matthew Smithe(nedávno jsem na jakémsi videu viděl, že se z něj stala troska). Mohli ho ukecat, aby napsal pokračování Manic Minera a JSW..
Podle toho co jsem o něm, už před lety, četl, se počátkem 90. let dostal někam do Holandska do komunity, jak se dnes politickokorektně říká "aktivistů." Tam pobýval snad 10 let(??) než úřady usoudily, že vlastních aktivistů mají dost a byl deportován zpátky do Anglie. Po návratu se snažil alespoň nějak navázat na to co kdysi dělal, bylo s ním zveřejněno pár rozhovorů, tvrdil, že má nějaký softwarový projekt...
Zřejmě z toho sešlo, drogami zhuntovaný mozek asi také už tak dobře nefungoval, prostě se po něm slehla zem. V několika posledních letech se objevil na YT v jakýchsi rozhovorech. Evidentně na tom není dobře a nemá ani na zubaře. Když jsem ho viděl, cítil jsem nefalšovaný smutek.
Ten kluk byl opravdový talent. Bohužel nevyužitý :-(
Presne tak, Manic Miner byla pro me jako pozdejsiho Ataristu hra, kterou jsem znaval ze ZX Spectra a na Atari mi chybela. Nedavno ji pro Atari portovali (https://atariage.com/forums/topic/252067-manic-miner-released/) a super zazitek to byl, i kdyz jenom na emulatoru.
na trabika mi nesahej - to bylo nahodou zihadlo jak svin.
ale jinak mne udivuje ze nekdo takovy domaci bastl dava do prodeje ... uz samotne esp je vykonnejsi
a zaroven s rpi?
duvody chapu - doma bych to asi poresil podobne - ale davat to ven jako vyrobek?
a to prosim jsem docela nostalgik, jeste stale vlastnim svuj prvni pocitac Atari 65. ok neni to spectrum, ale uz v case kupovani bylo to atari nekde uplne jinde (taky melo vice procesoru)
drzim jim palce - ale do tohoto urcite nepujdu
tak mne naadlo, kdyby nechali delat jenom krabici, klavesnici a pripojky, ze do toho nalozi treba rpi + dodaji image s emulaci SX - mozna by to byla nakonec zajimavejsi.
Takovou reakci jsem čekal, včetně obvyklého srovnání s auty (které s tím jako obvykle nesouvisí), ale tohle mě obzvlášť pobavilo. Nezávidím člověku, který se musí rozčilovat kvůli věcem, o které vůbec nestojí. Možná mu nejvíce vadí, jak sám píše, že není schopen přijít na důvod, proč si to někdo koupí. Myslím, že to pro něho zůstane navždy tajemstvím a znovu se rozčílí, kdykoliv o tom uslyší.
Vidis, sice jsi to musel okomentovat jak nedokazu prijit na duvod proc, ale sam jsi na zadny neprisel. Protoze podle zaveru elementarni logiky ten duvod proste neexistuje a ani nemuze. Pokud chci legendu z nostalgie, koupim si legendu. Nekoupim si i7 brutalne podtaktovanou a brutalne predrazenou s emulatorem v eurocase krabici s napisem INTEL 286, protoze bych chtel jakoze "klasiku" 286ku ... proc? Protoze nejsem debil. Stejne tak bych si z naprosto stejneho duvodu nekoupil spectrum next! A jedine co chapu, ze to koupi pouze debil. Potud to chapu, nechapu, proc to nekdo kupuje a jedine vysvetleni, ze jsou lidi proste debilove. Kdyz preklikavam z idnesu a novinek tak si rikam, ze ZX Spectrum Next muzou kupovat pouze volici CSSD, ale to bych se asi dostal trosku mimo tema:))))
tolik zamindarkovanosti v tam kratkem prispevku? debil ses tu akorat ty ;)
bude to i7 100% hardwarove kompatibilni s tou 286?? pujde mu ta 286 hw komplatibilita upgradovat a bude opensource? bude to mit 100% hardwarove kompatibilni zvukovku?
bude na tom Eurocase spolupracovat clovek co navrhoval pred 35lety Case pro tu 286? atd...
Ja si to koupim, ano z nostalgie, ale taky proto, ze si chci pohrat s FPGA. (Jeste mam doma starsi desku od Xilinxe, ale abych ji mohl preprogramovat na Linuxu, chce to konkretni verzi jadra. Toto pujde preprogramovat jen z SD karty.) Navic je to hodne otevreny pocitac, asi jako originalni Spectrum, nebo rPi..
Ty si klidne radsi kup svuj iPad a konzumuj na nem obsah. :-)
Kecáš z hladu, tohle absolutně neplatí: "tak si ho koupim za zlomek ceny v kazdem druhem bazaru!".
Byla doba, kdy lidi rozdávali ZXka, Amigy, Atari zadarmo, ani bazary to nechtěli. Tento trend začal v době, kdy se na trh vyvalila spousta repasovaných PC. Takže pravověrní Sinclairisté, Amigisté, atd. se vybavily na dlouho dopředu.
Dneska? Nostalgie a sběratelství vytlačily ceny do závratných výšin. Takže ten zlomek ceny může být 1/3, 1/2 nebo taky 2/1. V posledních letech jsem aktivně procházel blešáky hledaje starý hardware, ale v případě sinclairů se mi poštěstilo tak 1x za rok a to člověk musí aktivně na všechny radiojarmarky, burzy, atd... A nakonec dostane ušmudlané ZXS+ s prasklým kabelem k membráně klávesnice, chybějícími tlačítky, zdrojem a musí do něj investovat dalších X. stovek aby ho dal dokupy a byl schopen např. připojit DivIDE s CF/SD kartou.
A na Aukru někteří lidé dokáží vyšroubovat ceny do takových výšin, že to snad ani není možné a to se ještě musíte hodně podrat plevelem typu "hystorická raryta pro sbjeratele".
V tomhle ohledu mi nákup nového ZX Next přijde jako docela dobrý kompromis jak rychle ukojit nostalgické choutky, bez nějakého handrkování se nebo kompletování starého hardware. A přiznejme si, pár měsíců to bude hype, možná někdo z toho mála lidí kteří už jsou dávno v komunitě aktivní ještě vytvoří něco nového a pak to stejně zapadne prachem.
Nejdřív jsem přemýšlel, že jste se asi špatně vyspal .. ale po druhém přečtení musím souhlasit. Postavit dnes něco na FPGA, nazvat to vzpomínkou ... OK ...Je to lehce zvrácené. To nemohu říct. A co kdyby teda na kikstarteru vznikl projekt "Original ZX Spectrum" .. ale opravdu Original. S velkým Ó! ... Taky by to byla taková vypjatá odpověď ?
A to o tom trabantu ... tesat do kamene .. tesat ! Palec nahoru !
Dobrý den, asi bych se měl ptát přímo na stránkách http://www.specnext.com/, ale nedá mi to. :-) Když už je tento počítač (projekt) založený na "prog. logickém poli" FPGA, tak by mě zajímalo, zda by tam bylo ještě místo pro doplnění emulace/simulace také počítače SAM Coupé původně od firmy Miles Gordon Technology plc. ? I když to je asi spíš otázka licencí na firmware v paměti ROM, resp. na SAM Basic, že? Pokud si ale dobře pamatuji, tak už jsem někde nějaký simulátor SAMa pro Windows (zdarma) našel, tak by to snad neměl být tak velký problém, co myslíte?...
Já ten projekt zatím nijak nestudoval, ale v podstatě záleží jen na tom, jaké FPGA používají, aby se tam rozšíření pro Sama vešlo. A pak také na tom, jak mají ten "kód" ve VHDL nebo Verilogu uspořádaný, aby umožňoval snadné rozšíření. Předpokládám, že s rozšiřováním počítají.
Sama neznám(vždy jsem o něm jen četl a párkrát pustil sw emulátor), ale asi by stačilo upravit stránkování paměti a rozšířit komponentu, kde emulují ULA aby např uměla Samovy grafické režimy.
No a pak se musí najít někdo, kdo to udělá:-)
Takový multiplatformní systém už existuje. Jmenuje se MiST a tvůrce je Lotharek z Polska :
MIST is now supporting many machines:
ST/STE (alos on SCART 15KHz)
Amiga 500/600/1200 ( AGA CORE BETA core)
C64 (partially - still developed)
Atari 8bit ( 96%)
Collecovision
ZX81
Atari 2600
ZX Spectrum with AY, aslo with DIVMMC and ESXDOS
SEGA GENESIS
Apple
MSX
AMSTRAD CPC (BETA)
many more ... ( already or in development...)
Našiel som to :
How easy will it be to temporarily turn one of my Nexts into something different? Atari 2600, Colecovision, maybe MSX or C64. How will it work? I assume that right now Next is compatible with Victor Trucco's Multicore, am I right?
Odpoveď : Victor Trucco - Yes, I believe we will make some kind of boot menu to select the core. Anyway, as I always say, the extra cores are a "plus" and not the main focus of the Next.
Troufam si tvrdit, ze se tam, hlavne po rozsireni FPGA, misto bez problemu najde. SAM Coupe ma stejny procesor, o neco lepsi grafiku a zvukovy cip. ZX Next ma take Z80, o dost lepsi grafiku a 3x zvukovy cip AY ze Spectra 128. Cili samotne ZX Next je srovnatelne slozity pocitac jako SAM Coupe.
Spis jde o to, ze synteza zrovna Sam Coupe neni priorita, ale to se muze zmenit, az otevrou vsechny zdrojaky.
Na FB psal Victor v únoru toto:
https://www.facebook.com/groups/specnext/permalink/390952061262120/
Wi-Fi: serial interface emulated with ESP8266
The original RS232 port is emulated over the Wi-Fi module, enabling data transfer over the web by simply connecting the Next to a wireless router. It's also planned to feature a direct link to online repositories, such as World of Spectrum.
Specifikace některých vlastností se však od té doby posunula dál, takže ne vše, co je v tomto FB příspěvku uvedeno stále ještě platí... Snad to tu chybku ale osvětlí... :-)
Nějak nechápu tvou logiku. Můžeš odpovědět na několik otázek?
1. Převod z NMOS na CMOS by byl OK? Ten samý brouk, vyšší rychlost, jiná výrobní technologie a jiný pouzdro. Jako třeba http://zilog.com/index.php?option=com_product&task=parts&familyId=20&productId=Z84C00&mpn=Z84C0006VEG&mpnid=4144
2. A co kdyby někdo dal na čip se Z80 periferie? Jako třeba http://zilog.com/index.php?option=com_product&Itemid=26&task=parts&BL=&parent_id=139&familyId=20&productId=Z84C15 ?
3. A co kdyby ten čip udělal někdo jiný, než Zilog? Řekněme Toshiba s jejich řadou TMPZ84Cxx? Nebo nějaký číňan?
4. Co kdyby kdyby někdo plesknul Z80 v CMOS do ASICu (= klasická technologie) společně s ULA, bylo by to OK?
5. Když by fyzicky byl ten ASIC ze standardních částí toho výrobce a propojení poslední maskou, mění to něco na předchozí odpovědi? Byla by sice patrně jiná topologie částí čipu, ale funkce stejná.
6. Pokud je to typ čipu, kde se místo "poslední masky pro ASIC" dá pokrčovat ve výrobě tak, že se přidají buňky RAM nebo EEPROM pro konfiguraci propojů a dá se tak ladit a prototypovat, je v naprogramovaným čipu v prototypu Z80? Pokud ne, proč? Elektricky se s ASICem shoduje až na to, že u maskové verze jsou nezapojeny programovací piny. Logiku dělají stejný bloky ve stejné topologii, jako u ASICu.
7. Pokud je ten "ladící programovatelný obvod" volně v prodeji a někdo ho použije pro produkci, u které se nevyplatí maska (ASIC čip je levnější, ale je tam objednávka na min. 10k ks a musí se rozpustit vývoj masky), zmizí to jádro z obvodu?
Ale ono to Z80ku má. Pánové si jenom "vyrobili" vlastní čip s celým Spectrem 1:1 na jednom křemíku. A protože FPGA může softwarově měnit interní zapojení (u hodně typů i za běhu), je tam plno možností rozšíření.
Emulátor Z80 by běžel na procesoru, který je násobně výkonnější a spouští rutiny pro každou instrukci. Nic takovýho tam nenajdeš...
Není to fejk, je to normálně používaný řešení. Ten procesor tam normálně je, klopáky v registrech se překlápí,...
Hele, třeba Actel nabízí ARMovský jádra do jejich FPGA (ProAsic - ARM7TDMI), jenom přilepíš paměti a dodefinuješ vlastní periferky. Normálně na tom spustíš binárky kompilovaný v GCC, normálně z toho ARM vybírá za licence per core,... To jádro tam prostě je. A není emulovaný. Klopáky v registrech se normálně překlápí, data proudí po interních sběrnicích,...
A protože FPGA je na křemíku, je i ten procesor v něm na křemíku.
Kdyz uz mluvis o Actelu, nejvic bys balkimu zamotal hlavu s radou (RT)AX, ktera je programovana rekrystalizacnima propojkama (antifuse). Sice se opet neda hovorit o "litogragicky" vytvorenem CPU, ale je to jednou programovatelna logika, ktera drzi pevnej HW obvod -- fyzicky propojky (tusim polykrystalickej kremik, ale nejsem odbornik na polovodice).
Ten procesor obsahuje len akoze? Takze som dobre pochopil, ze je to fejk.
Mali sme take hnusne pivo ze sitnan, (alias sitnansky samoser). Slad tam bol, pivo sa dalo capovat. Cize dalo by sa povedat ze to bola plzen. Ale metafora to nie je dobra. Prava plzen by bola nieco ako sitnan, co sa da prekonfigurovat na cocacolu.
Nie. Vezmi si lego kocky a poskladaj z neho domcek tak ze kazdu kocku pred pripojenim potries lepidlom. Dostal si Z80. A potom si zase vezmi tie iste lego kocky a poskladaj domcek ale bez lepidla. Stale mas ten isty domcek z tych istych kociek len proces skladania bol trochu iny.
"Cize ked sa pozriem pod mikroskopom uvidim tam to iste?"
Schematicky ano, implementacne tam ale uvidis ekvivalent. Napr miesto dvoch tranzistorov a troch rezistorov tam moze byt nand hradlo. Polovodicova litografia za 35 rokov je uz predsa niekde inde. Zvladame 3D a na ovela mensich mikronoch nez vtedy. Proste ci si data prenesies disketou, cedeckom, optickym kablom, ethernetom alebo wifi je jedno, prenesies tie iste data.
Proste Balki sa len zle opytal, otazka mala zniet ci je na doske nejaka skladova zasoba Z80A z roku 1984-86. To, ze tam bola este nejaka ULA, TV modulator a pamate ho nezaujima :-) Taktiez ho nezaujima, ze vsetky instrukcie su zadratovane ekvivalentne s originalom, aj s chybami aj NMI aj trvaju rovnaky pocet taktov.
A ja som skor zvedavy ci BRIGHT na ciernej nieco spravi :)
Jenze to zaroven vede k tomu, ze to nikdy nemuze byt 100% kompatibilni. Uz jen proto, ze trebas se v ty dobe vubec neresil nejakej takt procesoru, takze kdyz budes mit procesor 100x rychlejsi, tak ti na nem i ty hry pobezej 100x rychlejs. Lecos se da osefovat, ale nikdy to neudelas 100%, to proste nejde.
Samotná Z80 ano, ale v počítači je to trochu komplikovanější, má-li např. zůstat zachováno zobrazování, refresh pamětí atd...
Viz diskuze na OldCompu - resp. Velesoftovy poznámky k jeho zpomalovači https://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=3205&p=48458&hilit=zpomalova%C4%8D#p48458 (úplně dole)
Kdyby se někdo pozastavoval nad tím, proč zpomalovač na pomalém počítači? No někdy se to hodí při debugování, nebo zkoumání cizího softwaru.
A co se týče zrychlení - většina softwaru je synchronizována s 50Hz přerušením generovaným při kreslení snímků obrazovky. Reálně tak některé programy běží na rychleji taktovaném CPU úplně stejně, jen jejich běh zabere míň času z jedné 1/50s, jiné programy poběží rychleji, protože např. kreslení grafiky trvalo 2/50s a nyní se stihne za jednu. Tedy i kdyby Z80 běžela 4x rychleji, program se bude uživateli zdát jen 2x rychlejší atd... různý software se může chovat různě.
Ze stranek, nevim, jestli ti to pomuze:
Rick also took great care to create a keyboard that’s more responsive and features higher bandwidth input than the original, using a butterfly mechanism to power a tactile response to any fingertip touching its keys. No more stuck keys while you type!
Mechanickou klávesnicí se dnes myslí obyčejně něco např. se spínači od Cherry, ale může být i třeba buckling spring, což osazuje Unicomp do pokračování klávesnic IBM Model M apod. (Oni totiž koupili tu linku na jejich výrobu).
Nůžkový nebo membránový "mechanismus" se nepočítá mezi pravověrné "mechanické" spínače. Samozřejmě každý strojař nebo inženýr by asi kroutil hlavou. Když by ale porovnal kvalitu psaní, tak by s pousmáním řekl, že názvosloví je mimo, ale prožitek skutečně rozdílný je.
Bude to mít membránovku kompatibilní se ZX Spectrum+ Deska ZX Spectrum Next má dva konektory do kterých půjdou připojit originál membrány, aby se deska příp. dala zabudovat i do originál šasi (jejichž repliky se mimochodem opět vyrábějí).
Jediné, čím by se to mělo lišit je snad lepší mechanika tlačítek, které membránu mačkají.
Originál ZX Spectra měly membránovky (48k gumák, plusko, 128k toastrack i Amstrady +2, +2A, +2B, +3). No, ale jestli membránovka kompatibilní (snad i zaměnitelná) s tou z roku 1984 není dost retro? No prosím, jak je libo.
Didaktiky v našich krajích byly trochu výjimkou, měly mechanické pozlacené kontakty. Narozdíl od membránovek měly tendenci dělat při stisku zákmity, což většinou nevadilo, pokud byl software napsaný rozumně.
Btw... membránovku měla i ZX80 a ZX81, ale bez tlačítek, jen potisknutou.
A na Amigu teď zas frčí Vampire, turbína taky založená na FPGA. http://www.apollo-accelerators.com/
Fakt skvělá doba tohle! Asi brzo vyhodím PC.
to vypada hodne zajimave, skoda maleho infa (neprocitam sem fora), sice cena ~7000Kc neni mala (i kdyz ji u maloseriovky samozrejme chapu) je fakt ze pokud je to 3-4 rychlejsi nez 68060@100 (i kdyz nebude tam komplet FPU), obsahuje to RTG grafarnu, SD kartu, 128MB RAM... kdyz bych bral cenu Blizard60+RAM+Indivision+SDFloppy tak sem cenove i parametrama na tom hur :)
To je ještě dobrá cena. Třeba u FireBee (www.firebee.org), což je "nástupce" Atari ST, je cena zhruba dvojnásobná. Ale stejně pořád uvažuju, že si to koupím.
tak to je zas kompletni samostatnej pocitac, cena Vampire sem psal jen kartu do A500 nebo A600, karta pro A1200 je ve vyvoji a neni znama cena, standalone deska take neni a nevim jestli se vi kdy bude, urcite nevi za kolik :)
jinak FireBee ma takovej divnej case :) stylove by bylo kdyby mel nahore zebrovani, resp. vypadal proste jako ST s uriznutou klavesnici :)
No ono tam FPU do budoucna bude, akorát že to bude 68K kompatibilní + mrtě vylepšení, což se stále zjišťuje jak by ty vylepšení měli vypadat (vylepšení využijí až nově napsané přeložené programy). Rychlost v porovnání 68060@100 si myslím že už teď bude i vyšší než 4x. A vývoj je stále na začátku. Problém je jediný a to že to není klasický HW ale programovatelné pole, což někteří prostě neskousnou. Ale pro Amigu je to zmrtvěních stání (aspoň na úrovni zombie když už ne úplně{oproti PC je to furt výkon na nule}) což tu přes dvacet let nebylo a nikdo už to asi nečekal.
Blizard60 je sice paráda mít ale cena je hrozná a navíc je to už vylítaný železo co může kleknout každou chvílí a navíc s vampírem se měřit nemůže.
ad FPU - vychazel sem z:
"Q: Do Vampires have a FPU ?
A: Some FPU instructions have been implemented already, more will come later, but the full set of 68881/68882 instructions will likely not be implemented as there are many esoteric, unnecessary things in there."
na http://wiki.apollo-accelerators.com/doku.php/faq#technical
jinak ja Blizard60 nikdy nemel, tehda sem mel jen 040 jak v A1200, tak A4000, ted mam A1200 a take jen s Blizzard1240 :)
Vypadá to pěkně. Hned bych jeden koupil. ale bohužel už teď vím, že na to nebude čas. To je stejné jako s tím Didaktikem, který mám schovaný u našich a chystám se jej už asi tři roky zprovoznit :-(
Ad probíhající flame ZX vs. Atari - já měl toho didaktika, bratranec Atari 800 XE a vždy mi přišla grafika ZX pěknější ;-)
Mne ako ataristovi (8 bit) pripadala grafika ZX vyrazne horsia, miestami az katastrofalna. Ano, ZX ma o nieco lepsie rozlisenie, ale tam to vsetko konci. Potom nasleduje mnoho dalsich vlastnosti, ktore malo Atari 800 lepsie a tie su: 256 farieb, mnoho roznych rozliseni, HW scrolling, HW sprity ... hlavne kvoli dvom poslednym dvom veciam hry na Atari vyzerali ovela krajsie a tie hry, kde bol potrebny scrolling a nebodaj sa sprity museli prekryvat (vsetci ZX fanusikovia vedia aky nastava problem), tak tieto hry boli pre mna na ZX doslova nehratelne.
Měl jsem v 80. letech možnost vyzkoušet osmibitové Atari i Spectrum. Na Atari se mi líbí barvy, scrolling, sprity a zvuk, které jsou jednoznačně lepší než na Spectru (nepočítám Spectrum 128) a vzpomínám si, jaký dojem na mě tenkrát udělaly některé akční hry. Jak ale vzpomínají tehdejší profesionální programátoři her, na Atari a Commodore byli autoři směrování k určitým typům her právě těmito pomůckami, naproti tomu pro Spectrum vymýšleli originální věci právě proto, že tam nebylo nic, čeho by se chytili. Tím vznikaly např. isometrické nebo vektorové hry a další typy, u kterých hardwarové výhody Atari a Commodoru nebylo možné využít. Dokonce jeden z autorů vzpomínal, že kombinace procesoru a grafického čipu Commodoru byla pro vektorové věci mnohem méně vhodná než Spectrum. Ale samozřejmě souhlasím s tím, že pro určité typy produkce je třeba Atari rozhodně lepší a spousta her na Spectru vypadá hnusně.
To je pravda, to je asi největší slabina, se kterou se obtížně pracuje a spoustu lidí to už na první pohled odradí. Jsou ale i takové spectrovské výtvory, které nepatří ani do jedné z těchto kategorií, autoři to udělali pořádně a pak to občas vypadá lépe než na zmíněných konkurenčních počítačích z důvodu vyššího rozlišení obrazu s patnácti barvami (na Commodoru je sice podobný grafický mód, ale skoro nikdy jsem ho neviděl pořádně využitý). To jsem zase oceňoval na Spectru. Jsem zvědavý na vylepšení v této oblasti v ZX Spectrum Next.
Premyslel jsem nad tim, a ono je to takove dvousecne. Na jednu stranu je hezke mit mod (v ZX Next) s 256 barvami na jeden pixel, na druhou stranu, takovy mod zabere 48kB pameti (pokud dobre pocitam). Kazdy sprite bude taky zabirat nasobne vic.. A neni to problem jen pro pamet, CPU se najednou nasobne vic nadre, az tam ty sprity bude skladat.
Takze mozna, mozna ten "spatny" videomod byl vlastne pro Spectrum pozehnani, protoze se toho stihlo vic. (Jasne, Commodore a Atari maji ty ruzne specializovane obvody, ale jak uz tady nekdo psal, treba u izometricke grafiky je to na dve veci, obecne plati, ze je obcas uzitecnejsi mit rychlejsi univerzalni procesor nez dalsi specializovany.)
Nedavno se me jeden kamarad ptal, co si o ZX Next myslim - projekt jsem detailne nestudoval, nicmene z deklarace projektu me zaujala 100% kompatibilita se ZX. Totalne kompatibilni nebyly ani ZX Spectra mezi sebou. Pokud tim mysli s originalnim ZX Spectrum tak budiz. Dale rozsirene graficke mody. Uz i v soucastnosti existuje SW pro ZX vyuzivajici dalsi graficke mody a vetsi pamet nebot existuje prehrsel periferii a mutaci "novodobych ZX". Osobne jsem zvedav na detaily tohoto projektu, protoze zalibit se vsem ZXakum proste nepujde, kazdy ma jine oblibene periferie, navic puvodni ZX nebylo dokonale, jsou zname spousty vylepseni (posileni sbernice, zuplneni adresace ruznych periferii, ktere bylo v puvodnich udelane kvuli cene neuplne, chyby v ROM (ktere se ale treba vyuzivaly k detekci typu ZX)...) a pokud by to melo byt "fully compatible" tak to tam zase nesmej opravit... no je to nakonec jen FPGA, tak treba si to kazdy bude moct poladit jak bude chtit, ale deklarovat 100% kompatiblitu je marketingovy blabol. Pro zdejsi podivovace se nad vystupem na HDMI - kdo si mysli ze dnes ZX proste pripoji k televizi, ktera ma scart nebo analogovy vstup, toho musim vyvest z omylu. Ve vetsine pripadu je to vetsi problem nez to na prvni pohled vypada. Nejcastejsi problem je se synchronizaci 50Hz, ruzne posunuti a deformace a blikani obrazu, nebo napr. spatne zobrazovane barvy. Ono ani pred temi 30 lety to nebyla zadna slava, ale dnesni technika s takovym prehistorickym vystupem nevalne kvality ma mnohdy vetsi problem nez ta stara, ktera byla rekneme tolerantnejsi. Pokud to skutecne pujde pohodlne pripojit k dnesnim monitorum, bude to celkem vyrazne ulehceni, pro vsechny fandy. Krom toho muzejni kousky uz maji prave tu muzejni hodnotu a tahat je po ruznych akcich je pro ne narocne.
Mám v jedné šedé ZX Spectrum 128 +2 scandoubler - resp. Velesoftův ZX-VGA (vycházející z projektu původně pro Sharp MZ-800) - http://velesoft.speccy.cz/zx/zx-vga/
Další info o projektu a možnostech použití v jiných osmibitech zde http://www.8bit.8u.cz/Files/Faudraj/index.htm
Sampluje to 50Hz obraz přímo z TTL výstupů 128k ULA (má RGB, jas a sync), ukládá do vlastní RAM a následně z těchto dat generuje VGA analog s rozlišením 640x480px @ 60Hz.
Funguje to. Občas, za některých okolností se dá pozorovat tearing, typicky v celoobrazovkových demech s rychlou animací, ale většinou to jsou spíš jen pozitiva. Perfektní stabilní obraz, co pixel, to čtvereček, ne mihotající flek s přecházejícími barvami jako to udělá kompozitní PAL. Nejčastěji to používám s některým 17" LCD s rozlišením 1280x1024 a spokojenost.
Od HDMI očekávám něco velmi podobného. Nepatrný tearing tam bude, nějaká malá latence taky. Ale po zkušenostech se scandoublerem to nevidím jako vážný problém.
Viz diskuze na OldCompu https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=3107&hilit=scandoubler
Komu to vadí, tomu holt nezbyde než si postavit i vlastní 50Hz LCD, nebo používat i nadále CRT monitor.
nevidel, ale pripomelo mi to :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Acorn_Archimedes
kdyz sem o tom cetl tak se nestacil divit a rikal se jesli by to nebylo lepsi nez Amiga :)
Tak tohle se mi zdá jako hooodně dobrý a nejspíše si tohle zařízení taky pořídím. A to jsem se celou dobu díval na osmibity s naprostým despektem, za první a téměř ideální stroj totiž považuju Amigu (kdyby se v tom projektu pokračovalo). Ale teď to vypadá, že ZX vstal z mrtvých a rovnou s řádnou silou.
a tuhle z mrtvych vstani novou Amigu pred par lety si zaregistroval? ;)
https://cs.wikipedia.org/wiki/AmigaOne_X1000
To je spíš otázka filozofie a náboženství. Ale v zásadě a ve zkratce: Commodore nikdy neuvedl žádnou Amigu s PowerPC (Bez 68K). Mluví se teda většinou o klasické Amize (68K) a NextGen Amize(PowerPC). Klasická Amiga také obsahuje také zákaznické čipy na je závislá což NextGen ne. Pak je tu problém, že PowerPC v sobě obsahuje tu zkratku PC a Amiga prostě PC není.
A tak se najdou lidé včetně mně pro které už NextGen Amiga není prostě Amiga ale nějaký jiný nezajímaví HW.
Copk takhle má vypadat Amiga?
http://www.amigamortal.cz/forum/attachment.php?attachmentid=6100&d=1430336435
Amiga samozřejmě je PC, viz https://en.wikipedia.org/wiki/Amiga
The Amiga is a family of personal computers sold by Commodore in the 1980s and 1990s.
každopádně ale Amiga s PowerPC není Amiga, ale jiný PowerPC stroj :)
Aha sorry tak tedy takhle Amiga z dnešního pohledu je ,,personal computer" ale rozhodně ne PC, Amiga je prostě Amiga. (To je múj názor a nechci se hádat o blbostech) PowerPC taky nebí tak úplně PC ale o tom co je PC rozhoduje IBM takže to PC je. Commodore PC vyráběl souběžně s Amigou. A jasně bylo by asi lepší psát IBM-PC ale to je něco jako GNU/Linux. Ale jak říkám tohle je otázka filozofie a náboženství takže je to na každém jak to vnímá a staví se k tomu. PC==IBM-PC!=,,personal computer"
A význam té zkratky v tomto případě je ti znám? (PC = Performance Computing)
Jinak ale souhlas, uvádí se, že jedním z důvodů, proč tyhle stroje nakonec neměly budoucnost, je ten, že to Motorola narozdíl od Intelu zabalila. Dlouho měla 68k navrch, ale jak přišla 386, tak se začalo stmívat a pak už byl prostě konec. A dělat Amigu nebo Atari ST s něčím jiným.. to už by prostě byly jiné stroje, nekompatibilní a tedy jiná kapitola, která se nikdy nekonala.
@JaGa
Copk takhle má vypadat Amiga?
http://www.amigamortal.cz/forum/attachment.php?attachmentid=6100&d=1430336435
tak to je akce jednoho cloveka kdy vzal seriovej cas "Phantom 530 NZXT" a nastrikal na cerveno ;)
oficialni case pro X1000 je tento: https://en.wikipedia.org/wiki/File:AmigaOne_X1000_01.jpg
Moc v tom nevidim smysl, hlavne v tech rozsirenich. Kdo pro to napise software ? A k cemu ta rozsireni budou, bez software ? Komunita asi ne, ta vymira (dobre je to videt na WOSu) a navic, proc by to delala ? Komercni potencial je nula cela nic a pokud nekdo jeste pise pro ZX, tak z nostalgie a ten se nejspis novym featuram vyhne.
Tak mi to připadá jako srovnávat dobu, kdy se do Ameriky muselo cestovat na plachetnicích s dnešní dobou, kdy cestující volí mezi první třídou a nízkonákladovkou, samozřejmě v tryskáčích. Pár nadšenců se přes Velkou Louži v plachetnici asi veze, ale už nemusí.
Taky jsem si tu dobu zažil, že jsem se plavil, aspoň přes rybník, když jsem učil česky terminál CM7202. A kolegové chtěli, abych jim to udělal taky. Kolik lidí by o to mělo zájem dnes. Tak jen zavzpomínám na dobu her a malin nezralých a utřu si slzu.
Jednak každý ten typ počítače se vyráběl oproti dnešním poměrům zatraceně dlouho a z uživatelského hlediska prakticky bez jakékoli modifikace, jednak - což souvisí s tím prvním - bylo možné dokonale celý ten počítač poznat a spolehnout se na jeho vlastnosti, které se využívaly ne na hranice, ale za hranice předpokládané samotnými tvůrci těch počítačů. Za takových okolností k tomu pak člověk získá určitý vztah. A k tomu samozřejmě komunita kolem těch značek, jednou za měsíc osobní kontakt s lidmi se stejným počítačem ze široka-daleka, nové hry, nové programy, nová literatura dovežená z Německa... Programy, kde se využíval doslova každý byte paměti a počítalo se s každým cyklem procesoru... Navíc to stálo peníze, které si člověk mohl dovolit utratit maximálně tak jednou, maximálně dvakrát... za deset let. :)
To vůbec nejde srovnávat. Píšu z kompu, o jehož vnitřku nevím skoro nic. Každý uvnitř máme něco jiného, tváří se to navenek všecko tak nějak uniformně, přestože tu mám Linux vytuněný ke svému pohodlí. Je to jen kus spotřebního zboží, bezforemného, které v ničem nevyniká. Kdybych měl jabko, nijak by se to nelišilo, jakkoli se jejich marketing snaží o něco podobného, co se Atari, Commodoru, Sinclairu apod. dařilo tak nějak samo od sebe.
Podobnou atmosféru dnes znám kolem motorek. Ale u počítačů už to je jen historie. I když jak je vidět pořád živá. :)
No kdo jako, my Appliste jsme na mekko porad :-D
Ono tehdy Sinclair ci Spectrum byla zboznovana znacka, podobne jeste snad Amiga. Bohuzel z nich zustal jen Apple. Dnes nemate z ceho byt na mekko kdyz na originalni dizajn, architekturu plosaku ci OS ostatni z vysoka dlabou, delaji PC klony s widlema nebo forkuji 333-ti nepotrebne linux distro.
Jak uz nekdo uvedl, tak trosku se k tomu blizi Raspberry ci Arduino, ale takove bastleni neni pro kazdeho jak byly tehdy 8bity nebo dnes Macy.
To nejde srovnávat, podstata není v bastlení. Většina lidí stejně nic nebastlila a z BASICu znali akorát příkazy LOAD a RUN (ten druhý kolikrát taky ne).
A pokud jde o Apple... Sorry jako, ale to je spíš pozérství, to s tím taky nemá mnoho společného. Kastle legendu nedělá. Neříkám ty první Apply. Ale dnes to je pod tou samou značkou schovaná podobná veteš, jako cokoli jiného.
Sorry jako ale je videt, ze maca bud nemas nebo neumis pouzivat. Coz je taky pozerstvi, odmitat Apple protoze ${whatever}. Se vsi skromnosti se pocitam za odbornika, programuji od dob ZX spectra (od vejsky profesionalne), tedy uz peknych par let a presel jsem snad vsemi hw kousky, OS ci programovacimi jazyky. K macum jsem presel pomerne nedavno, tak 10 let a presne to mi chybelo a citil jsem se jako zamlada na ZX. Ten imaginarni pocit svobody opensourcovych unixu jako bsd ci linux jsem zahy s radosti vymenil za "uzavreny" ale FUNGUJICI a BEZPROBLEMOVY svet OSX/macOS. Udelam v nem vsechno co chci, nic mne neomezuje, je to stabilni jak kamen a vyvojari se o nej vzorne staraji. To se fakt o zadnem spojeni HW a OS od dob 8/16bitaku rict neda. Na dizajnu mi moc nesejde ale kdyz je to hezky tak to taky neni k zahozeni. S pajeckou uz moc neradim, ale par macu jsem rozebranejch mel a rikat tomu vetes? Sorry jako jsi uplne mimo. Je proste fajn, ze se dnes jeste najde firma co se stara o detaily, vsechno testuje, masiny nehuci, oci nejdou kolem z cirkusu na plose a aplikace funguji jak v gui tak v shellu.
Takze se prosim prober, a sejmi tu pasku z oci, protoze profici jsou ti posledni co by jeli nejaky pozersky hardware... Treba u nas ve firme je kolem 400 koderu a zhruba polovina ma macy. Nikdo jim je nenuti, je to jejich rozhodnuti co chteji pouzivat.
No já nevím. Přiznejte si, že to trochu póza je. Znám to.
Dnešní Macy jsou udělané kvalitně, OS je vyladěný, o tom se nepřu.
Ale je poněkud nefér to srovnávat třeba s experimentálními distribucemi jako Fedora apod.
Když chci stabilitu a dotaženost, prostě nainstaluju CentOS, RHEL, SUSE... Na desktopu fungují dobře. I ten OS od Applu potřebuje podporovaný hw..
A co je špatně na pečlivě vedených BSD projektech už nechápu vůbec.
Neodmítám Apple, protože ${whatever}. Dokonce tu na rootu setrvale tvrdím, že třeba Objective C nebo Cocoa jsou fakt dobře udělané věci, se kterými jsem vždycky rád dělal, když jsem dostal nějaký projekt na nich postavený. A že by se na nich 90% vývojářů mohlo a mělo učit, jak dobře objektově programovat (viz jiné diskuse tady na rootu). A naopak, o Linuxu si nemyslím kdo ví co. Mám ho u sebe na desktopu a máme ho na serverech. Ale klientům bych si to nedovolil nacpat do zařízení (živíme se průmyslovým embedded). Máme pro to své důvody.
Tady šlo o něco jiného. Ty značky, to byly prostě stroje en bloc. Ne designem. Třeba Commodore 64 v poločase design dost výrazně změnil. Dokonce si nemyslím, že by byly kdo ví jak vymazlené. Bylo tam vždycky pár chyb v návrhu. Ale byly své. Dodnes si pamatuju adresy některých podprogramů v KERNAL ROM C64 a hromadu opkódů 6502. Prostě jako se ženskou. Není dokonalá, má svoje mouchy, ale má vlastnosti, pro které ji miluješ. A pro které je dohromady nenahraditelná a lepší než všechny ostatní a vždycky ji poznáš mezi tisíci. Narozdíl od štětky. Užiješ si chvíli, zaplatíš za to a ani nevíš, jak se jmenovala. Přijdeš podruhé a je tam jiná, s tou samou vrstvou make-upu, ale představí se stejně.
Já nevim... Cejtíš ten rozdíl? Já ti tu vysvětlím, proč miluju tu svoji. Včetně těch chyb, co má. A ty mi tu začneš vysvětlovat, že ta Beáta, to je prostě kus, žádný nemoci, má ráda lehký SM, můžeš si vybrat, jestli bude sub nebo dom, nemá krámy a v příští verzi bude i jako blond.
Vy, applisti, prostě nevíte, co je to láska. Teda pokud jste se nezamilovali do nějakého z Wozových výtvorů.
P.S: Kdopak z vás zná tak dokonale chipset svého nouťase, jako jsme znali všechny ty SIDy, VICy, POKEYe, ULAje apod.? Nebo jak se liší Acer ABC01 od Dellu XYZ987 či Applu UWV345 pokud jde o zvuk nebo grafiku? A o to právě jde. Sice to má milionkrát větší výkon, ale nemá to duši. Jak říká doktor ve Vesničce: "Alpy tě ohroměj, ale tohle tě dojme."
Laska :) mozno len nepoznas spravnych applistov! Napr. ja ti viem vymenovat procaky, grafiky a mozno aj takt pamati v mojich macoch z hlavy. A to nielen typ, generaciu a jadra ale aj takty, instrukcne sady a u grafik aj pocet execution units. A samozrejme ich poznam aj z vnutra a sem tam ich vyfukam od prachu a nalestim. A vymenujem ti aj verzie OS co som na nich mal :) A mal som aj Spectrum+ ale to som predal este v 90tych rokoch, az taka laska to nebola..
> Paměť: 512 KiB RAM (rozšířitelné interně na 1,5 MiB, s pomocí přídavné paměťové desky na 2,5 MiB)
To uz neni pravda. Pamet bude 1MiB a bude tam slot pro rozsireni, snad az na 2MiB. Sice nevim k cemu bude dobre mit tolik pameti, ale toto "rozsireni" bylo pred par dny odemceno. Snad pamet najde vyuziti pro sitovani, jsou tam snahy o nove hry, ktere pujdou hrat online/multiplayer...
Dalsi zajimavou veci je, ze to tam bude lepsi FPGA a pujde prepnout do ruznych modu, takze z toho udelate ZX Spectrum, ZX Spectrum 128, ZX81 anebo treba Jupiter ACE ("klon" ZX Spectra, ale jen cernobily a misto BASIC tam je FORTH, ktery je rychlejsi nez BASIC). Ten FORTH, to je zajimave, to je "chalange".. ;-)
Take byla ukazka, ze zvukovy adapter by mohl fungovat jako ten v C64, takze bude moznost prehravat hudbu z C64 (a psat hry pro ZX, ktere toto vyuziji). A snad tam budou 3 "obvody"y toho zvukoveho modulatoru co byl v ZX Spectrum 128. Vse se konfiguruje v FPGA.
Take se domnivam, ze ten system muze byt take dobry pro "vyuku" programovani FPGA.
Otazkou je, zda tam pujde spustit i nejaky CPM; ten potrebuje RAM od adresy 0. Pravdepodobne to bude mozne zmenou FPGA, ale zatim jsem o teto moznosti zadnou zminku nenasel.
ZX Spectrum Next & SID music
https://www.youtube.com/watch?v=8fusdhM082E
:) to mi pripomelo https://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_SX-64 pri jehoz hledani sem ted narazil na povedenej DIY https://www.benheck.com/commodore-64-original-hardware-laptop
Taky jsem byl spectrista v roce 1983 ale neměl jsem jedinou hru. Připojoval jsem různé tiskárny,periferie, A/D převodníky,AY, světelné pero atd. Dnes dělám v zaměstnání něco podobného ale s jednočipy,které mají TCP stack už v sobě a pod Linuxem.
Z toho klonu jsem byl v prvních sekundách nadšen ale pak jsem si řekl k čemu bych měl takový klon, když hry nemám rád. Jak já to vidím, že je to další herní konzole.
To Raspberry pi je o světelné roky před ním. Procesor Z80 s rychlostí 7Mhz to fakt pomalé. Kdyby se jim podařilo procesor taktovat alespoň na 120Mhz, tak by na tom dal rozchodit ethernet . To by mne z nostalgie i bavilo.
Já se na to dívám, že je to pouze pro hry, opravte mne jestli se pletu.
Já si zas v první chvíli pomyslel totéž, co ty v té druhé. Ale pak jsem si řekl, že to je podobné, jako když se dnes vyrábějí třeba luky pro sportovní střelbu. Taky se to už nedělá technologiemi jako před staletími, ale i tak je nesmysl chtít po tom, aby to střílelo 700 ran za minutu a prostřelilo to lehký pancíř.
Raspberry je 32bitový počítač. To přece vůbec nejde srovnávat.
A co to blábolíš za nesmysly o tom ethernetu a 120 MHz? Mně ethernet chodil na PC AT 286 @ 16 MHz. Ty už seš fakt úplně mimo. I na rozsvícení stolní lampičky by ti dnes byl nejspíš gigahertzový procesor málo. To je teda ostuda! To musí to tvoje bastlení teda vypadat! :D
Srovnávat 8bit Z80/7Mhz vs 16bit 80286/16Mhz to nelze.
Už i to AT286 nestíhalo, proto síťové karty měly na sobě 2x 8kbyte pro 16bit nebo 1x8kbyte pro 8bit paměť.
Já měl na mysli, že Z80 bude obsluhovat vrstvy ethernetu a první vrstva bude řadič:
a) 8bit SPI řadič ale bez vyrovnávací paměti s přerušením. To Z80/7Mhz nestíhá.
b) řadič embedded ethernet třeba ConnectOne (má v sobě PPP server) a přes seriovou linku 115200 / 230kbite se spojit už samotné ZX Spectrum jako PPP Client.
Někde jsem viděl, že s ESP8266 mimochodem to je 32bit na 40/80Mhz, někdo udělal,emulaci Wifi modemu.Přes SLIP protokol bylo spojení s hostem, to by bylo také řešení pro ZX SPECTRUM.
A co další vrstvy ?
Druhá vrstva: IP protokol (ICMP,IP,IGMP)
Třetí vrstva jsou transportní protokoly TCP a UDP
Aplikační vrstvu pro HTTP, FTP,DNS atd.
To fakt chceš narvat na 8bit Z80 -7Mhz ?, domnívám se, že se ti ethernet rozpadne.
Zkoušel jsem AVR32 na 60Mhz a bylo to aplikační minimum pro VPN (rychlost byla slušná PPTP stíhalo skoro na 18Mbit ale s L2TP bych to asi položil).
I samotná firma Zilog udělala procesor eZ80 s HW stackem, aby soft pro Z80 měl i ethernet.
nejprve byl eZ80 taktován na 20Mhz , výrobce tvrdil, že je to samé jako Z80 taktovat na 50Mhz.
Potom už byla frekvenční varianta 40 a 50Mhz.
Netvrdím, že na Lampičku potřebuji 1Ghz procesor. Klidně přes ethernet budu ovládat i s s 8bit ATmegou přes udp . Když chceš použít HTTP tak stejně sáhneš pro ESP8266 (32bit RISC na 40/80Mhz)
Přeci chceš pro ZX-Spectrum next už nějaký ethernet komfort ne ?
IMHO, pletes. :-) To omezeni na 7 MHz je tam v soucasnosti proto, ze je to implementovano nachlup presne i s originalnim casovanim ULA obvodu. Slo by podstatne pridat (FPGA co tam je by to sneslo), ale pak uz neni trivialni vyresit, jak to udelat kompatibilni s originalem.
Takze, neni to pouze pro hry, je to spis pouze retro. :-)
Tak jsem koukal do FAQ a ano, Spartan FPGA jako takove skutecne bezi na 50MHz. Akorat se to sikovne deli na tech 7.
Kazdopadne, teoreticky to muze nekdo preprogramovat a dat tomu jiny CPU, ktery bezi na 50 MHz (ono priznejme si, Z80 je strasne zastaraly design - kdyby se to delalo dneska, byl by to nejaky RISC s vetsinou instrukci v 1 taktu).
Co jsem napsal, že z80 na 7Mhz nestačí obsluhovat ethernet kontroler, tak beru zpět.
Našel jsem řešení se připojit přes RS232 PPP protokolem. TCP stack je už napsaný pro z80 https://github.com/pulkomandy/cpcip . Rychlost procesoru je kolem 3,5Mhz
PPP, SLIP, IP, ICMP, UDP, TCP, DNS, TFTP, HTTP, ping, finger and telnet
to by mělo stačit.
V ZX-Spectru NEXT je ESP8266, stačilo by najít pro něho firmware emulující: PPP server->NAT->WiFi klient.
Ale stejně byl bych raději kdyby emulovali v FPGA procesor eZ80 s ALU s hw Ethernet MAC na 50Mhz.
Ja si to urcite neobjednam (mal som Atari) ale neodsudzujem. Jasne ze v podstate je to len drahe tazitko, pretoze cokolvek to dokaze, dokazu ine systemy lacnejsie a lepsie, Kazdopadne chapem, ze pamatnici si nebudu vahat priplatit za IMO vkusnu pripomienku na casy, ked uzivatel mohol svoju pocitacu este naozaj rozumiet.
Kdyby to nekoho zajimalo, na adrese https://deliveryboy.speccy.cz jsem zridil mailove konference pro klasicke ZX Spectrum a pro ZX Spectrum Next. Konference jsou ale mezinarodniho charakteru, takze pouze v anglictine. Zatim se tam nic nedeje, ale je to nove a treba se to zmeni (treba i s Vasim prispenim... :) ).
Kdybyste jste ale meli zajem o ceske konference, tak ty jsou dostupne tez. Jsou na adrese https://pandura.speccy.cz. Je tam jak Speccy, tak C64, SAPI, PMD85 a neni problem vytvorit i pro jine platformy. Staci zareagovat pod tento komentar :)
Ano, pro spoustu lidi jsou uz mailove konference prezite diky dostupnosti ruznych for a FB, ale tenhle flame otevirat neni treba, ne? Vsechny tri varianty maji sve pro a proti... ;) Proste mate-li zajem, prihlaste se. Nemate-li, nechte byt... ;)