Nějak nechápu tvou logiku. Můžeš odpovědět na několik otázek?
1. Převod z NMOS na CMOS by byl OK? Ten samý brouk, vyšší rychlost, jiná výrobní technologie a jiný pouzdro. Jako třeba http://zilog.com/index.php?option=com_product&task=parts&familyId=20&productId=Z84C00&mpn=Z84C0006VEG&mpnid=4144
2. A co kdyby někdo dal na čip se Z80 periferie? Jako třeba http://zilog.com/index.php?option=com_product&Itemid=26&task=parts&BL=&parent_id=139&familyId=20&productId=Z84C15 ?
3. A co kdyby ten čip udělal někdo jiný, než Zilog? Řekněme Toshiba s jejich řadou TMPZ84Cxx? Nebo nějaký číňan?
4. Co kdyby kdyby někdo plesknul Z80 v CMOS do ASICu (= klasická technologie) společně s ULA, bylo by to OK?
5. Když by fyzicky byl ten ASIC ze standardních částí toho výrobce a propojení poslední maskou, mění to něco na předchozí odpovědi? Byla by sice patrně jiná topologie částí čipu, ale funkce stejná.
6. Pokud je to typ čipu, kde se místo "poslední masky pro ASIC" dá pokrčovat ve výrobě tak, že se přidají buňky RAM nebo EEPROM pro konfiguraci propojů a dá se tak ladit a prototypovat, je v naprogramovaným čipu v prototypu Z80? Pokud ne, proč? Elektricky se s ASICem shoduje až na to, že u maskové verze jsou nezapojeny programovací piny. Logiku dělají stejný bloky ve stejné topologii, jako u ASICu.
7. Pokud je ten "ladící programovatelný obvod" volně v prodeji a někdo ho použije pro produkci, u které se nevyplatí maska (ASIC čip je levnější, ale je tam objednávka na min. 10k ks a musí se rozpustit vývoj masky), zmizí to jádro z obvodu?
Ale ono to Z80ku má. Pánové si jenom "vyrobili" vlastní čip s celým Spectrem 1:1 na jednom křemíku. A protože FPGA může softwarově měnit interní zapojení (u hodně typů i za běhu), je tam plno možností rozšíření.
Emulátor Z80 by běžel na procesoru, který je násobně výkonnější a spouští rutiny pro každou instrukci. Nic takovýho tam nenajdeš...
Není to fejk, je to normálně používaný řešení. Ten procesor tam normálně je, klopáky v registrech se překlápí,...
Hele, třeba Actel nabízí ARMovský jádra do jejich FPGA (ProAsic - ARM7TDMI), jenom přilepíš paměti a dodefinuješ vlastní periferky. Normálně na tom spustíš binárky kompilovaný v GCC, normálně z toho ARM vybírá za licence per core,... To jádro tam prostě je. A není emulovaný. Klopáky v registrech se normálně překlápí, data proudí po interních sběrnicích,...
A protože FPGA je na křemíku, je i ten procesor v něm na křemíku.
Kdyz uz mluvis o Actelu, nejvic bys balkimu zamotal hlavu s radou (RT)AX, ktera je programovana rekrystalizacnima propojkama (antifuse). Sice se opet neda hovorit o "litogragicky" vytvorenem CPU, ale je to jednou programovatelna logika, ktera drzi pevnej HW obvod -- fyzicky propojky (tusim polykrystalickej kremik, ale nejsem odbornik na polovodice).
Ten procesor obsahuje len akoze? Takze som dobre pochopil, ze je to fejk.
Mali sme take hnusne pivo ze sitnan, (alias sitnansky samoser). Slad tam bol, pivo sa dalo capovat. Cize dalo by sa povedat ze to bola plzen. Ale metafora to nie je dobra. Prava plzen by bola nieco ako sitnan, co sa da prekonfigurovat na cocacolu.
Nie. Vezmi si lego kocky a poskladaj z neho domcek tak ze kazdu kocku pred pripojenim potries lepidlom. Dostal si Z80. A potom si zase vezmi tie iste lego kocky a poskladaj domcek ale bez lepidla. Stale mas ten isty domcek z tych istych kociek len proces skladania bol trochu iny.
"Cize ked sa pozriem pod mikroskopom uvidim tam to iste?"
Schematicky ano, implementacne tam ale uvidis ekvivalent. Napr miesto dvoch tranzistorov a troch rezistorov tam moze byt nand hradlo. Polovodicova litografia za 35 rokov je uz predsa niekde inde. Zvladame 3D a na ovela mensich mikronoch nez vtedy. Proste ci si data prenesies disketou, cedeckom, optickym kablom, ethernetom alebo wifi je jedno, prenesies tie iste data.
Proste Balki sa len zle opytal, otazka mala zniet ci je na doske nejaka skladova zasoba Z80A z roku 1984-86. To, ze tam bola este nejaka ULA, TV modulator a pamate ho nezaujima :-) Taktiez ho nezaujima, ze vsetky instrukcie su zadratovane ekvivalentne s originalom, aj s chybami aj NMI aj trvaju rovnaky pocet taktov.
A ja som skor zvedavy ci BRIGHT na ciernej nieco spravi :)
Jenze to zaroven vede k tomu, ze to nikdy nemuze byt 100% kompatibilni. Uz jen proto, ze trebas se v ty dobe vubec neresil nejakej takt procesoru, takze kdyz budes mit procesor 100x rychlejsi, tak ti na nem i ty hry pobezej 100x rychlejs. Lecos se da osefovat, ale nikdy to neudelas 100%, to proste nejde.
Samotná Z80 ano, ale v počítači je to trochu komplikovanější, má-li např. zůstat zachováno zobrazování, refresh pamětí atd...
Viz diskuze na OldCompu - resp. Velesoftovy poznámky k jeho zpomalovači https://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=3205&p=48458&hilit=zpomalova%C4%8D#p48458 (úplně dole)
Kdyby se někdo pozastavoval nad tím, proč zpomalovač na pomalém počítači? No někdy se to hodí při debugování, nebo zkoumání cizího softwaru.
A co se týče zrychlení - většina softwaru je synchronizována s 50Hz přerušením generovaným při kreslení snímků obrazovky. Reálně tak některé programy běží na rychleji taktovaném CPU úplně stejně, jen jejich běh zabere míň času z jedné 1/50s, jiné programy poběží rychleji, protože např. kreslení grafiky trvalo 2/50s a nyní se stihne za jednu. Tedy i kdyby Z80 běžela 4x rychleji, program se bude uživateli zdát jen 2x rychlejší atd... různý software se může chovat různě.