Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Grafika
Grafika
Tvorba a úprava grafiky.
871
–
900
/
1 530
První strana
Předchozí strana
20
28
29
30
31
32
40
Následující strana
Poslední strana
Podle šéfa firmy nVidia poškozují netbooky trh
Společnost nVidia si nechala ujet pomyslný vlak s netbooky, který dnes využívá téměř výhradně hardware od Intelu. Teprve teď se firma probrala a chce na trh vstoupit s čipovou sadou Ion, která kombinuje výkonnou grafiku nVidia a procesor Intel…
Petr Krčmář
29. 1. 2009
Počet nových komentářů
73
Ovladače nVidia 180.25
K dispozici je nová verze ovladačů pro grafické karty nVidia označená jako 180.25. Kromě opravy řady chyb byla přidána podpora pro karty GeForce GTX 295, GeForce GTX 285, GeForce 9300 GE a Quadro NVS 420.
Petr Krčmář
28. 1. 2009
Počet nových komentářů
1
Kouzla s kamerou potřetí, alias a antialiasing
V dnešní části seriálu o POV-Rayi si na dvou demonstračních příkladech ukážeme animovanou změnu směru primárních paprsků pomocí procedurálních textur (simulace objektů pod rozvlněnou hladinou). Také si řekneme, proč ve vykreslovaných scénách vzniká alias a jakým způsobem je možné jeho vliv potlačit.
Pavel Tišnovský
27. 1. 2009
Doba čtení:
15 minut
Souboj ovladačů grafických karet AMD
Na Phoronixu se objevil test 2D výkonu ovladačů grafických karet AMD, kde na jedné straně stojí svobodný ovladač a na druhé uzavřený. Výsledky ukazují, že ve většině testů vítězí otevřený ovladač. V některých testech měl ale uzavřený ovladač…
Adam Štrauch
26. 1. 2009
Počet nových komentářů
12
Vyšel ovladač xf86-video-intel 2.6.1
Týden po vydání ovladače xf86-video-intel 2.6.0 se objevila jeho opravná verze s číslem 2.6.1. Řeší problémy se stabilitou a kernel-mode-setting. Další opravy budou následovat v příštích verzích. Více informací najdete v mailing listu.
Adam Štrauch
26. 1. 2009
Počet nových komentářů
11
Kreslíme s dětmi a programem TuxPaint
Tento díl seriálu pro začátečníky bude zajímavý zvláště pro rodiče. Pro rodiče, kteří si chtějí kreslit s dětmi a za prostředníka mít počítač. Existuje jeden velmi pěkný a navíc multiplatformní program, který vám to umožní. Jeho prostředí je přizpůsobeno tak, aby jej mohly používat děti od tří let.
Svatopluk Vít
25. 1. 2009
Počet nových komentářů
24
Doba čtení:
4 minuty
Panoramatické snímky a další kouzla s kamerou
V dnešní části seriálu o POV-Rayi si ukážeme rendering panoramatických snímků s využitím cylindrického promítání. Také si popíšeme způsob rozostření objektů v závislosti na jejich vzdálenosti od kamery (pozorovatele) a také změny směru paprsků vycházejících z kamery pomocí procedurálních vzorků.
Pavel Tišnovský
20. 1. 2009
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
16 minut
Vektory s Xarou
Pokud chceme seriózně zmapovat vektorový svět v Linuxu, nemůžeme minout produkt Xara Xtreme. Je to profesionální produkt komerční firmy, který byl kupodivu uvolněn pod svobodnou licencí. Aspoň jednou tak můžete mít pocit, že máte v Linuxu produkt, který ve Windows není.
Svatopluk Vít
18. 1. 2009
Počet nových komentářů
26
Doba čtení:
3 minuty
Vyšel ovladač xf86-video-intel 2.6.0
Intel s malým zpožděním uvolnil další verzi ovladače pro jeho grafické karty s označením 2.6.0. Najdeme v něm podporu DRI2, i965 XvMC a SDVO LVDS. Vylepšení se dočkal také TV-out a samozřejmě byla opravena i řada bugů.
Adam Štrauch
15. 1. 2009
Počet nových komentářů
10
Pokročilá práce s kamerou v POV-Rayi
V dnešní části seriálu o POV-Rayi si ukážeme další možnosti, které nám tento raytracer nabízí při nastavování typu a parametrů kamery (pozorovatele). Ukážeme si například, jaký vliv má změna zorného úhlu objektivu, či jak lze využít cylindrickou a axonometrickou projekci nebo projekci typu rybí oko.
Pavel Tišnovský
13. 1. 2009
Doba čtení:
18 minut
Krotitel vektorů Inkscape
Pokud chcete začátečníkům říci něco o vektorové grafice a jak ji zpracovávat v Linuxu, patrně se velmi rychle dostanete k programu Inkscape. Jedná se o svobodný program, který je však překvapivě konkurenceschopný a neustále se velmi aktivně vyvíjí. Na začátku však byl projekt Sodipodi.
Svatopluk Vít
11. 1. 2009
Počet nových komentářů
30
Doba čtení:
5 minut
Pět triků s GIMPem pro laiky
Pokud patříte mezi uživatele, pro které je GIMP španělskou vesnicí, jistě uvítáte návod na pět různých úprav fotografií, které jsou užitečné, ale jednoduché. Návod vysvětluje vytvoření kulatých rohů, oříznutí fotografie, odstranění červených očí,…
Miro Hrončok
9. 1. 2009
Počet nových komentářů
7
Nová verze GIMPu 2.6.4
Vyšla nová verze grafického editoru GIMP s označením 2.6.4. Jedná se o opravné vydání, které opravuje chyby objevené v řadě 2.6. Ta vyšla už před časem a přináší důležité novinky, obsahuje základní podporu pro GEGL, který umožňuje nedestruktivně…
Adam Štrauch
8. 1. 2009
Počet nových komentářů
20
Nová verze ovladače xf86-video-ati
Vývojový tým svobodného ovladače pro grafické karty AMD oznámil vydání nové verze. Ta má číslo 6.10.0 a přináší bi-cubickou změnu velikosti obrazu na R300/400/500/690, podporu pro nové ASIC, odstranění trhání při používání Xv a samozřejmě množství opravených bugů.
Adam Štrauch
8. 1. 2009
Počet nových komentářů
1
Nastavení kamery v POV-Rayi
Ve čtyřicáté druhé části seriálu o raytraceru POV-Ray si ukážeme, jakým způsobem je možné specifikovat základní vlastnosti kamery. Změnou parametrů kamery lze levotočivý souřadnicový systém zaměnit za systém pravotočivý, ovlivnit způsob promítání (perspektivní, ortografické, rybí oko), natáčet celou scénou atd.
Pavel Tišnovský
6. 1. 2009
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
18 minut
Otevřená kancelář a její práce s vektory
V dnešním díle začátečnického seriálu bude řeč o práci s vektorovou grafikou, a to pomocí programu Draw z kancelářského balíku OpenOffice.org. I když je to jen jedna z mnoha částí tohoto známého kancelářského balíku, je překvapivě dobrá a pro běžnou kancelářskou grafiku obvykle naprosto postačující.
Svatopluk Vít
4. 1. 2009
Počet nových komentářů
14
Doba čtení:
4 minuty
AMD otevřelo své 3D ovladače pro R600 a R700
Počátkem letošního roku uvolnila společnost AMD dokumentaci ke svým grafickým kartám (dříve ATI). K dispozici máme informace pokrývající řady ATI R300 až R500 a nic tedy nebrání ve vývoji svobodných ovladačů podporujících všechny 3D vlastnosti…
Petr Krčmář
30. 12. 2008
Martin Nordholts o použítí knihovny GEGL v Gimpu
V rozhovoru s Martinem Nordholtsem, jedním z vývojářů aplikace Gimp, se můžete dozvědět, jak je použito rozhraní GEGL v současné verzi Gimpu (2.6) a jaké je plánované použití v připravované verzi 2.8. GEGL je knihovna umožňující práci s více než…
Miro Hrončok
29. 12. 2008
Počet nových komentářů
3
Začínáme si v Linuxu s vektory
V posledních dílech našeho seriálu pro linuxové zelenáče jsme probírali fotografii. Z dřívějších dílů si možná pamatujete na zmínky o grafice vektorové. V dnešním pokračování se budeme vektorům věnovat naplno a představíme si některé známé a používané aplikace, které s nimi umožňují pracovat.
Svatopluk Vít
28. 12. 2008
Počet nových komentářů
10
Doba čtení:
5 minut
Další beta ovladače od Nvidie
Nvidia vyvíjí své beta ovladače velmi rychle a prakticky každých 14 dní se můžeme těšit na něco nového. Po podpoře OpenGL 3.0 nebo VDPAU tu máme další várku vlastností a oprav v poslední uvolněné verzí 180.18. Ta přináší vylepšení u zmiňovaného…
Adam Štrauch
23. 12. 2008
Tvorba atmosférických jevů v POV-Rayi
V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray si ukážeme dva demonstrační příklady, v nichž bude použita interference světla, kterou jsme si minule popsali teoreticky. Také si řekneme, jakým způsobem je možné ve scénách vytvářet oblaka a některé další zajímavé atmosférické efekty, například červánky.
Pavel Tišnovský
23. 12. 2008
Doba čtení:
12 minut
Netbooky nabídnou výkonnější grafiku
Mininotebooky zvané netbooky jsou čím dál populárnější, mají ale svá omezení. Jedním z nich je poměrně nízký grafický výkon, který neumožňuje například přehrávat full HD video. Většina moderních netbooků obsahuje procesor Intel Atom, který…
Petr Krčmář
22. 12. 2008
Prezentujeme fotografie se začátečnickým zápalem
Dalším dílkem ve skládance zvané digitální fotografování je vlastní prezentace fotografií. Můžeme je rozdělit na ty, které budeme prezentovat online či na svém počítači. Programů existuje samozřejmě velké množství a není jednoduché říci, která je jednoznačně nejlepší. Třeba si z následujícího výčtu vyberete.
Svatopluk Vít
21. 12. 2008
Počet nových komentářů
15
Doba čtení:
5 minut
Pokročilý warping textur a interference světla
V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray dokončíme popis warpingu textur. Ukážeme si tvorbu přirozeně působících povrchů, například dřeva se suky. Také si popíšeme další pokročilé techniky, zejména to, jakým způsobem lze nastavit interferenci světla na povrchu s tenkou vrstvou vody či oleje.
Pavel Tišnovský
16. 12. 2008
Doba čtení:
11 minut
Nová verze ovladačů pro karty AMD/ATI
Před pár dny vyšla nová verze ovladačů grafických karet Radeon od AMD/ATI. Novinkou je např. oficiální podpora Ubuntu 8.10, vylepšení Control Center a podpora ATI Stream Computing a SurroundViewTM. Stahovat je možné ze stránek výrobce.
Adam Štrauch
15. 12. 2008
Počet nových komentářů
10
Začátečník a úprava fotografií
Ve chvíli, kdy se začátečník dostatečně seznámí se svým digitálním fotoaparátem, začne fotit větší množství fotografií. Z minula už víme, jaké programy může využít ke správě své sbírky, dnes si řekneme něco o programech, které mu pomohou fotografie upravit, tj. vylepšit vlastnosti nasnímaných obrázků z hlediska softwarového.
Svatopluk Vít
14. 12. 2008
Počet nových komentářů
35
Doba čtení:
4 minuty
HDMI pod Linuxem
HDMI se pomalu dostává na více a více grafických karet a základních desek. Je to nejjednodušší cesta jak propojit počítač s televizí a zároveň zachovat co možná nejlepší kvalitu obrazu a zvuku. Phoronix přinesl článek na téma HDMI pod Linuxem a…
Adam Štrauch
9. 12. 2008
Počet nových komentářů
7
Moonlight v 3D enginu
Argiris Kirtzidi vytvořil patche pro Moonlight, které umožní použít Moonlight aplikace a XAML soubory jako textury v 3D enginu Ogre3D. Moonlight používá pro vykreslování grafiky knihovnu Cairo, a aby Argiris mohl dosáhnout „vložení“…
Adam Štrauch
9. 12. 2008
3D akcelerace na virtuálních strojích
Není pochyb o tom, že virtualizace za poslední roky pokročila dopředu. Virtuální stroje k sobě umí připojit USB zařízení, dokáží se v síti postavit jako plnohodnotný stroj a dokonce se jejich výkon od jejich reálných brášků tolik neliší. Kde ale…
Adam Štrauch
9. 12. 2008
Počet nových komentářů
11
Warping textur v POV-Rayi
Ve třicáté deváté části seriálu o raytraceru POV-Ray se budeme zabývat pokročilými metodami texturování. Ukážeme si, jak lze ovlivnit způsob výpočtu procedurálních textur. Jedná se o takzvaný warping textur, pomocí něhož je možné vymodelovat například působivý suk ve dřevě i další zajímavé vzory.
Pavel Tišnovský
9. 12. 2008
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
16 minut
871
–
900
/
1 530
První strana
Předchozí strana
20
28
29
30
31
32
40
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
V Japonsku doporučují dát uživatelská jména a hesla do závěti
Japonský NCAC (National Consumer Affairs Center) doporučuje lidem, aby plánovali, co se stane po jejich digitální smrti. Doporučeno je:…
22. 11.
Počet nových komentářů
36
Nové PHP 8.4.1: háčky vlastností, nesymetrická viditelnost a líné objekty
Včera vyšla verze 8.4.1 programovacího jazyka PHP. Mezi novinky patří háčky vlastností (property hooks), nesymetrická viditelnost (asymmetric…
22. 11.
Počet nových komentářů
9
Loki: log management v Grafaně (školeni)
Loki je nástroj na sběr, ukládaní a prohlížení logu. Je to nástroj od Grafany, takže je s ní přímo integrovaná. Připravili jsme pro vás nové…
22. 11.
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU