Často řešenou otázkou v praxi i v diskusích bývá nasazení Linuxu na koncové terminály uživatelů v celé firmě nebo alespoň v její části. Před necelým rokem Jiří Macich ml. celkem přesně shrnul nejběžnější problémy přechodu z Windows v článku „Z praxe: šest překážek Linuxu na cestě do malých firem“. Jedním z jeho bodů (a dle mého názoru největší komplikací procesu) je funkční a psychologická kompatibilita firemního softwarového vybavení, proto se na ni chci s důrazem na účetní programy zaměřit – a vlastně zdůvodnit, proč je v tomto segmentu jedinou rozumnou volbou ABRA FlexiBee.
Nejprve si ale krátce projděme hlavní kategorie aplikací, které mívají v Linuxu málo alternativ.
1) „Profi software“
Sem řadím specializované programy, většinou šité na míru konkrétnímu odvětví, tedy např. medicína, strojírenství, geodézie, specializované CAD nástroje. Do této kategorie spadají i stokrát proprané produkty od Adobe. Zde nabízím možná lehce kacířskou myšlenku, ale pokud něco takového potřebujete, anebo máte dokonce koupenou mnohatisícovou licenci, v podstatě nemáte na výběr. Používat jiný OS, než pro který byly určeny, je risk a ztráta času, která se výhodami Linuxu kompenzuje jen velice těžko.
2) MS Office
Bez debat nejdiskutovanějším strašákem přechodu na Linux je kancelářský balík od Microsoftu. Mnohokrát můžeme opakovat, že Libre/Open Office/Google Docs většině uživatelů pro jejich práci stačí a že v lecčems jsou dokonce proti MS napřed (jak dlouho po Open Office zvládl Word ukládání do PDF?). Pravdou je, že převést většinu firem na provoz bez kancelářského balíku od MS je výzva i v případě, že nenarazíte na lítý odpor konzervativních zaměstnanců. Pokud firma potřebuje komunikovat s partnery, pevně usazenými v redmondském ekosystému, je nutné, aby v ní byl někdo, kdo je schopný problémy v kompatibilitě řešit a udržovat pro tyto případy virtuální či fyzický stroj s Windows.
3) ERP / Účetní programy
Dle mého názoru se jedná asi o nejproblematičtější oblast vůbec, proto se jí budu věnovat nejpodrobněji. Specializovaný oborový software je sice nenahraditelný, ale týká se většinou jen pár zaměstnanců. S alternativami MSO je možné se nějakým způsobem naučit žít, nicméně účetnictví musí vést každá firma a všechny ho musí mít legislativně správně. Řešením je nechat vše na účetních, ale i jim musíte dodávat v rozumné podobě faktury a další doklady. O situaci, kdy provozujete i sklad, ani nemluvě.
Princip účetnictví a firemní procesy jsou v celém světě v podstatě tytéž, ale každý stát disponuje větším či menším balíkem vlastních právních úprav a požadovaných reportů. Spousta z nich se navíc každoročně mění a často se o finální podobě zákona rozhoduje mezi dvacátým prosincem a silvestrovskou oslavou dle zvyků té které vlády. Jaké jsou tedy možnosti?
Co se týče open source řešení, drobí kapacity globální vývojářské komunity přítomnost lokálních specifik účetnictví (např. na rozdíl od CRM). V případě České republiky na to zůstává skutečně jen pár statečných, proto není ani teoreticky možné, aby jinak celkem pěkný GnuCash pomohl naplnit všechny povinnosti firmy vůči státu, a zůstává tak nástrojem primárně pro domácí účetnictví. To samé platí pro účetní modul Odoo (dříve OpenERP).
Mezi komerčním softwarem existuje v podstatě jediná možnost – účetní online software ABRA FlexiBee. Plzeňská firma naskočila v roce 2008 do rozjetého vlaku ekonomických systémů s multiplatformním řešením (vedle Linux a Win i pro OS X), což je na českém trhu unikum. Do té doby bylo možné vybírat softwarovou platformu maximálně pro server (např. produkty ABRA Software, společnosti, se kterou se FlexiBee Systems loni spojila). FlexiBee Systems vedle možnosti výběru OS pro klienta také nabízí díky plnohodnotnému API velké možnosti integrace s dalšími systémy a nástroji.
Ostatní programy se, pokud jde o koncové aplikace, striktně drží operačního systému Windows. Některé klienty lze přes Wine s větší či menší snahou nainstalovat i spustit (např. informační systém ABRA G3). Nemůžete ale počítat s podporou výrobců SW, kteří se celkem logicky nechtějí s podobnými „přiohnutými“ řešeními zabývat. S každým updatem (a těch je většinou několik ročně) navíc přichází riziko, že kvůli potřebě nějaké další knihovny přestane klient ve Wine fungovat, takže se jedná o řešení, které rozhodně nelze doporučit firmě bez interního ajťáka. O něco lépe je na tom virtualizace, kde je třeba „jen“ udržovat dva systémy místo jednoho a která s sebou nese o něco vyšší hw nároky. Ale pokud je to možné, vždy se vyplatí preferovat nativní řešení.
Pro úplnost zmiňme existenci více či méně ambiciózních online aplikací, které jsou na tom z hlediska nezávislosti na OS samozřejmě nejlépe. Problémem je, že jejich funkce málokdy sahají za fakturaci, jejich vrcholem je podklad pro daňové přiznání s použitím paušálu. Webový přístup k části funkcí umožňuje i výše zmíněné účetnictví ABRA FlexiBee, tedy primárně ve své cloudové verzi (kde se lokální instalace připojují ke sdílené databázi), a to nejen k fakturaci, ale i ostatním modulům.
Sečteno a podtrženo, pokud chcete ve firmě nasadit Linux i na klientské stanice a zároveň potřebujete řešit fakturaci, účetnictví, sklady apod., máte pak bez hacků a virtualizací v ČR a SR na výběr jedině účetní program ABRA FlexiBee. Z hlediska svobodné volby žádná sláva, ale buďme za ni rádi.