Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Témata
»
Emacs
Emacs
31
–
60
/
64
První strana
Předchozí strana
1
2
3
Následující strana
Poslední strana
Psaní a publikování s Emacs Muse
Na serveru Linux.com vyšel článek o psaní a publikování s Muse módem editoru Emacs. Díky tomuto módu můžete při použití jednoduchého značkovacího jazyka produkovat dokumenty v mnoha formátech, jako třeba LaTeX, Texinfo, HTML, XHTML, DocBook XML…
Jakub Šťastný
12. 4. 2007
Koniec svätej vojny - textové editory
Prehľad najpoužívanejších textových editorov v unixových systémoch. Inšpirácia pre nováčika a zamyslenie pre profesionála ako aj názorné ukážky zo života. Tento článok konečne ukončí svätú vojnu textových editorov. Ak ste sa doteraz zúčastňovali flame-wars týkajúcich sa vášho editora, toto článok vám vezme/dá vietor z/do plachiet.
Michal Kováč
13. 2. 2007
Počet nových komentářů
158
Doba čtení:
4 minuty
Článek o využití tagových souborů na Linux.com
Server Linux.com informuje o využití tagových souborů při správě zdrojových kódů. Autor se ve svém článku věnuje jak způsobu vytváření tagových souborů, tak návazností na editory Emacs a Vim. O využití tagů jsme před časem psali ve článcích Emacs…
Jakub Šťastný
2. 2. 2007
GNU Emacs a Vim
Na pultech knihkupectví se nedávno objevila velmi zajímavá kapesní příručka pro všechny uživatele populárních editorů Emacs a Vim. Pojďme ji společně prolistovat.
Petr Krčmář
16. 2. 2006
Počet nových komentářů
33
Doba čtení:
3 minuty
Rozhovor s Danny Thorpem
Danny Thorpe je vedoucím vědcem z Borland Software a byl součástí původního týmu, který vyvíjel programovací jazyk Delphi. V rozhovoru pro Builderau.au se rozpovídal o Delphi, Kylixu a budoucnosti projektu Mono. Pan Thorpe tvrdí, že se linuxová…
Petr Krčmář
20. 6. 2005
Počet nových komentářů
15
Outline editory (6)
V dnešní části seriálu o outline editorech si ukážeme, jakým způsobem je možné zpracovávat hierarchicky strukturovaný text s osnovou ve dvou pokročilých a současně i programovatelných textových editorech - Emacsu a jEditu.
Pavel Tišnovský
4. 11. 2004
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
11 minut
Abíčko pro duben 2004
Vyšlo nové Abíčko. Z obsahu: Stickfish koupila AbcLinuxu – Výsledky 5. ročníku ankety o nejpoužívanější distribuci – GnuCash – domácí účetnictví na úrovni – Balíčkovací systém Gentoo Linuxu – Emacs – jak…
Johanka Doležalová
19. 4. 2004
NetHack pro Emacs
Nethack-el je jeden z těch projektů, který se nezdrahám nazvat šíleným. Jedná se o port známé to RPG hry NetHack do prostředí Emacsu.
- nomad
18. 9. 2003
Slackware Live CD 2.9.0.15
Slackware-Live CD se dočkal verze 2.9.0.15 a o dva dny později ještě opravné 2.9.0.16. Mezi novinky patří KDE 3.1.2, Kopete 0.6.2, vyřešení problému s bootovaním na některých strojích, odstranění některých 75 DPI fontů a Emacsu.
Tomáš Krause
2. 6. 2003
Reference základních aplikací Linuxu
Na webu stehule.fsv.cvut.cz je zpřístupněna reference základních linuxovych aplikací. Obsah: Bash, JOE, Emacs, PostgreSQL, SQL, Python, PIL, XML, DocBook, HTML, CSS, PL/pgSQL, libXML2.
Pavel Stěhule
26. 2. 2003
TeX + Emacs = TeXmacs
TeX i GNU Emacs mají každý mnoho příznivců. Je proto oprávněné se domnívat, že GNU TeXmacs 1.0, který je kombinací obou a ctí pravidla WYSIWYG, by se mohl stát velice oblíbeným.
Radim Radoomek Kolář
17. 3. 2002
Emacs 21
Emacs – famózní více-než textový editor – je tu ve verzi 21. Co Emacs 21 umí a nabízí přibližuje Linuxtoday a LinuxPlanet.
Radim Radoomek Kolář
22. 10. 2001
Referenční příručka Emacs Lisp
Na Zvonu vyšla referenční příručka jazyka Emacs Lisp. Zajímavou novinkou je také vyhledávání znaků, které vám pomůže například zjistit, jestli je ten který znak použitelný v XML (v textu či jménech tagů a atributů), nebo jak jej opsat entitou.
Michal Krause
27. 9. 2001
Emacs pro mírně pokročilé (11): Kalendář a jiné kratochvíle
Zpestření a rozšíření seriózní práce nabízí prostředí editoru Emacs v podobě mnoha rozličných her a více či méně užitečných pomůcek. V posledním díle seriálu věnujícímu se Emacsu si o některých z nich povíme.
Jan Kohout
21. 6. 2001
Doba čtení:
6 minut
Emacs pro mírně pokročilé (10): W3
O tom, že Emacs je prostředí skutečně maximálně univerzální a rozšiřitelné, není třeba jeho příznivce dlouze přesvědčovat. Uživatelé Emacsu nemusí tento editor opouštět ani při brouzdání webovskou sítí, neboť mají k dispozici prohlížeč, který lze v prostředí editoru používat.
Jan Kohout
14. 6. 2001
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
5 minut
Emacs pro mírně pokročilé (9): Elisp
Značná část editoru Emacs je napsána v jazyce Elisp. Pomocí tohoto jazyka lze editor rozšiřovat a upravovat podle vlastních potřeb. Navíc je Elisp víc než pouze jazyk určený pro rozšiřování možností Emacsu, jedná se o plnohodnotný programovací jazyk.
Jan Kohout
7. 6. 2001
Doba čtení:
5 minut
Emacs pro mírně pokročilé (8): Emacs a TeX
Elektronická sazba dokumentů často přináší podobný koloběh práce, jako kompilace programů. Úprava zdrojového textu, zpracování dokumentu a prohlížení výsledku. Emacs usnadňuje nejen tento monotónní rytmus, ale přináší i další výhody, o kterých bude řeč v dnešním pokračování.
Jan Kohout
31. 5. 2001
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
5 minut
Emacs pro mírně pokročilé (7): Dired mód aneb správce souborů v Emacsu
Při používání editoru na práci s více soubory se často nevyhneme nutnosti soubory přesouvat, kopírovat, mazat apod. Obvykle k tomu slouží nějaký souborový manažer či obyčejná příkazová řádka. Emacs však i pro tyto účely přichází s alternativou, kterou je dired mód.
Jan Kohout
24. 5. 2001
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
5 minut
Emacs pro mírně pokročilé (6): GNUS
Pro čtení příspěvků v diskusních skupinách a práci s elektronickou poštou existuje celá řada programů. Uživatelé Emacsu mají i v tomto případě šanci neopouštět svůj oblíbený editor. Pro tyto činnosti mají totiž k dispozici velmi silného pomocníka - systém GNUS.
Jan Kohout
17. 5. 2001
Doba čtení:
6 minut
Emacs pro mírně pokročilé (5): Emacs a TAGy
Orientace ve zdrojových kódech programů sestávajících z mnoha souborů je často velmi náročná. Má-li se navíc programátor na tvorbě rozsáhlejších projektů efektivně podílet, nemůže trávit příliš mnoho času hledáním konkrétní funkce nebo části kódu. Pomoc v takovémto případě nabízí tzv. TAGy. Jak s nimi spolupracuje Emacs se dozvíme v dnešním pokračování.
Jan Kohout
9. 5. 2001
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
5 minut
Emascspeak 14.0
Je ohlášen nový Emascspeak 14.0, audiodesktop pro GUI desktopy. Emacspeak je založený na IBM Via-Voice enginu a slibuje zvukové ovládání nejdůležitějších 32 a 64bitových desktopů.
Radim Radoomek Kolář
6. 5. 2001
Emacs pro mírně pokročilé (4): Správa verzí souborů v Emacsu
Práce na větším projektu a spolupráce více autorů s sebou přináší nejeden problém. Jsou-li navíc lidé zapojení do takovéhoto projektu roztroušeni po celém světě, je problém o to větší. S řešením, jak jednotně uchovávat a spravovat soubory, přichází tzv. systém pro správu verzí. Jak s takovýmto softwarem spolupracuje Emacs, o tom bude řeč v dnešní části seriálu.
Jan Kohout
3. 5. 2001
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
6 minut
Emacs pro mírně pokročilé (3): Kompilace a debuggování programů v Emacsu
Koloběh práce při programování je velmi stereotypní. Editace, kompilování, ladění, hledání a odstraňování chyb, a tak stále dokola. Dá se říci, že podobný koloběh zažívá i typograf při elektronickém sázení dokumentu. Jednou z výhod prostředí editoru Emacs je možnost spouštění a komunikace s externími programy. Při programování či při tvorbě dokumentů pomocí rozličných formátovacích programů se tato možnost komunikace velmi hodí.
Jan Kohout
24. 4. 2001
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
6 minut
Emacs pro mírně pokročilé (2): Programování v Emacsu, módy a odsazování
Každý programátor, který někdy pracoval na libovolném týmovém projektu se musel podřídit nějakým pravidlům. Jak pojmenovávat identifikátory, jak dělit kód do částí, ale také například jak upravovat (odsazovat) samotný kód programu. Jak si s tím poradit v Emacsu se podíváme v dnešní části.
Jan Kohout
18. 4. 2001
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
6 minut
Emacs pro mírně pokročilé: Registry a bookmarky
Jedněmi zavrhovaný, druhými vychvalovaný, terč mnoha posměšků a úšklebků, zdroj mnohých inspirací. Takový je editor Emacs. Obrovský a na první pohled neproniknutelný, velký a mocný pomocník, pokud se vám podaří ho zkrotit.
Jan Kohout
10. 4. 2001
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
5 minut
Emacs: viac než len editor (7)
V dnešnej, poslednej, časti sa pozrieme na fonty emacsu, zblúdeným ovečkám z tábora vi ukážeme, že aj keď sú vičkari telom i dušou i tak si môžu užívať slasti emacsu. A nakoniec jeden vianočný darček pre všetkých emacsákov.
Stanislav Kuchár
27. 12. 2000
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
4 minuty
Diskuzní fórum o Emacsu už běží
V dnešním článku o Emacsu přislíbené diskuzní fórum Emacs: tipy, triky, otázky je už v provozu.
Michal Krause
27. 12. 2000
Emacs: viac než len editor (6)
V dnešnej časti o emacse sa pozrieme na hľadanie a nahrádzanie v texte ale i viacerých súboroch. O tom, že sa operácie so súbormi (a la file manager) dajú prevádzať priamo z emacsu, nie je pochýb.
Stanislav Kuchár
14. 12. 2000
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
4 minuty
Emacs: viac než len editor (5)
- Nejde sieť, čo mám robiť? Nudím sa! - Čítaj si manuál. RTFM! - Ale keď ja tu nič nemám. - Máš predsa emacs, ten má dokumentáciu zahrnutú v sebe, tak sa ho uč!
Stanislav Kuchár
23. 11. 2000
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
5 minut
Emacs: viac než len editor (4)
Dnes sa pozrieme na veľmi užitočný nástroj emacsu: makrá. Pomocou makier si môžete uľahčiť život, predovšetkým pri nudných a opakujúcich sa činnostiach, ktorých je pre spravovaní UN*X-u či web-u neúrekom.
Stanislav Kuchár
13. 11. 2000
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
5 minut
31
–
60
/
64
První strana
Předchozí strana
1
2
3
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
2
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU