Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Témata
»
PC-BSD
PC-BSD
1
–
28
/
28
Lumina 1.6.2 přináší maličké změny k lepšímu
Projekt operačního systému Trident (dříve TrueOS, ještě dříve PC-BSD) už sice před dvěma měsíci skončil, ale s ním spjaté desktopové prostředí Lumina žije dál. Po dílčí aktualizaci 1.6.1 přichází nyní nová verze 1.6.2. Už z číslování je jasné, že…
David Ježek
29. 12. 2021
Prostředí Lumina 1.1 přináší rychlejší indexaci adresářů
Grafické prostředí Lumina, primárně vytvořené pro PC-BSD, vyšlo ve verzi 1.1. Přináší optimalizaci výkonu nebo automatickou správu symbolických odkazů. Správce souborů má nový engine pro indexování adresářů, který by měl lépe využít možností…
Roman Bořánek
24. 10. 2016
Počet nových komentářů
3
PC-BSD mění název, přejmenuje se na TrueOS
PC-BSD není zrovna nejlépe zapamatovatelný název, uvědomili si vývojáři systému, a zvolili jednodušší název TrueOS. Používat se začne od verze 11, která vyjde za několik týdnů.
Roman Bořánek
26. 8. 2016
Počet nových komentářů
30
Doba čtení:
2 minuty
Prostředí Lumina pro PC-BSD bylo dokončeno
Po téměř čtyřech letech vývoje byla vydána verze 1.0 desktopového prostředí Lumina, které je vyvíjeno primárně pro potřeby PC-BSD. Lumina se řadí mezi prostředí, která jsou velmi nenáročná, ale zároveň používají klasické rozhraní, takže jsou…
Roman Bořánek
10. 8. 2016
Počet nových komentářů
1
PC-BSD 10.2 přináší podporu 4K monitorů
Dru Lavigne oznámil vydání další verze operačního systému PC-BSD 10.2. Systém, který vychází z FreeBSD 10.2, přináší podporu 4K monitorů, volby pro vypnutí/zapnutí podpory pro SSD disky a IPv6 během instalace. Došlo také k přechodu na „iocage“,…
Michal Strnad
24. 8. 2015
Počet nových komentářů
4
PC-BSD 10.1.2 plná novinek
Ken Moore oznámil vydání další verze operačního systému PC-BSD. Systém, který vychází z FreeBSD, přináší nový nástroj PersonaCrypt umožňující přesunout home adresář na zašifrovaný USB disk, přibyla podpora pro šifrování iSCSI záloh a došlo…
Michal Strnad
18. 5. 2015
Prostředí Lumina pro PC-BSD se zdárně vyvíjí
Již dříve jsme upozornili na nové prostředí Lumina, které pro své potřeby vyvíjí projekt PC-BSD. Od té doby jsme o něm moc neslyšeli, nicméně prostředí se poměrně zdárně vyvíjí, jak upozorňuje server Phoronix. Prostředí už je stabilní a nedávno…
Roman Bořánek
23. 1. 2015
Počet nových komentářů
6
PC-BSD s Lumina DE: novinky a změny
Poslední díl našeho krátkého seriálu o desktopu s PC-BSD a prostředím KDE. V minulém dílu seriálu jsme poměrně podrobně popsali instalaci a prvotní start PC-BSD. V dnešním dílu se zaměříme hlavně na změny v aktualizaci a instalaci balíčků a aplikací. Seriál pak uzavřeme popisem nvoého prostředí Lumina DE.
Jaromír Vojtaj
7. 8. 2014
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
12 minut
PC-BSD s KDE: aktuální verze řady 10
Seriál o použití PC-BSD s KDE na desktopu se nám pěkně rozjel. V minulých dvou dílech jsme se společně věnovali popisu starší verze PC-BSD 9.2 z loňského podzimu. V dnešním dílu popíšeme naopak verzi úplně nejnovější – letošní PC-BSD z desáté řady. Ta přinesla mnoho změn nejen v balíčcích, ale i systému.
Jaromír Vojtaj
31. 7. 2014
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
8 minut
PC-BSD s KDE: prostředí a jeho aplikace
V prvním dílu jsme se zaměřili na popis instalace nové verze systému a změny při jejím průběhu. Na konci byly zmíněné některé výchozí aplikace z prostředí KDE v porovnání s LXDE. Ve druhém dílu se podíváme hlavně na prostředí KDE jako takové a některé aplikace, resp. změny, které se udály od předchozí verze.
Jaromír Vojtaj
24. 7. 2014
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
10 minut
PC-BSD nabídne vlastní grafické prostředí
Unixový systém PC-BSD plánuje sesadit KDE z pozice grafického výchozího prostředí. Nahradí jej novým prostředím zvaným Lumina. To bude také založené na Qt a mělo by se jednat o plnohodnotnou náhradu, která přinese i několik vlastních základních…
Roman Bořánek
25. 4. 2014
Počet nových komentářů
3
Vyšlo PC-BSD 10.0
Kris Moore oznámil vydání další verze operačního systému PC-BSD. Systém, který vychází z FreeBSD 10.0, přináší aktualizovanou podporu ovladačů KMS/AMD, nový textový instalátor, desktopová prostředí GNOME 3, MATE a Cinnamon. Instalace je nyní…
Kamil Pošvic
30. 1. 2014
PC-BSD 10 nabídne prostředí Gnome 3, Mate a Cinnamon
S blížícím se vydáním kulatého FreeBSD 10.0 se začínají objevovat také informace o jeho derivátech. Velmi populární desktopově zaměřené PC-BSD bude moci například díky novinkám zrušit podporu zastaralého Gnome 2 a nabídne jiné alternativy: Gnome 3,…
Petr Krčmář
4. 12. 2013
Počet nových komentářů
7
Nové PC-BSD přináší bootovací prostředí s GRUB2
Týden po vydání FreeBSD 9.2 vychází i PC-BSD 9.2. Kromě věcí převzatých z FreeBSD je zde i několik vlastních novinek, které stojí za zmínku. Například bootovací ZFS prostředí s GRUB2, přepsaný nástroj pro snadné vytváření snímků ZFS (pro uložení…
Kamil Pošvic
9. 10. 2013
PC-BSD jails – serverové aplikace a služby (Openfire, LogicaDOC a Java)
V minulém díle našeho seriálu o jails byly popsány instalace a zprovoznění dvou jailů s Java webovým a aplikačním serverem. V dnešním dílu zamíříme na trochu rozdílné oblasti a popíšeme si XMPP server, DMS systém na webové Javě a trochu specifický jail, který obsahuje prostředí pro vývoj aplikací v Javě.
Jaromír Vojtaj
2. 9. 2013
Doba čtení:
7 minut
PC-BSD jails: serverové aplikace a služby počtvrté
Pokračujeme v našem seriálu, ve kterém si ukazujeme výhody a praktické využití konceptu jails v systému PC-BSD. V minulém díle byly popsány instalace a zprovoznění dvou jailů k provozu, testování a vývoji aplikací v PHP. V dnešním dílu zamíříme na trochu jinou oblast – webové a aplikační servery.
Jaromír Vojtaj
26. 8. 2013
Doba čtení:
6 minut
PC-BSD jails: serverové aplikace a služby potřetí
V minulém díle našeho seriálu o věznění aplikací v systému PC-BSD byly popsány instalace a zprovoznění databázového serveru PostgreSQL a PHP databázové administrační nástroje phpMyAdmin a Adminer. V dnešním díle dokončíme PHP jaily – jeden k provozu a testování aplikací, druhý pak pro jejich vývoj.
Jaromír Vojtaj
19. 8. 2013
Doba čtení:
6 minut
PC-BSD jails: serverové aplikace a služby (pokračování)
V minulém díle našeho seriálu o věznění v PC-BSD jsme se zaměřili na společné postupy při vytvoření a zpřístupnění jailů. Konkrétně pak byly popsány instalace a zprovoznění databázových serverů MariaDB a Percona. V dnešním díle dokončíme databáze popisem PostgreSQL a pustíme se do PHP webových aplikací.
Jaromír Vojtaj
12. 8. 2013
Doba čtení:
8 minut
PC-BSD jails: vytvoření a zprovoznění serverových aplikací a služeb
V několika dílech předchozího seriálu jsme se zaměřili na jaily poměrně obecně. Jde o velmi užitečný koncept, který moderní BSD systémy nabízí. V příštích několika dílech nového seriálu si společně ukážeme konkrétní možnosti jejich využití jako základny k provozu serverových aplikací a služeb.
Jaromír Vojtaj
5. 8. 2013
Doba čtení:
7 minut
PC-BSD: Jails a grafický nástroj Warden
Nejen Linuxem živ je člověk a desktop se dá provozovat i na BSD. Třeba PC-BSD. Podle původního záměru měl být tento díl o zálohování a rozdílech mezi Linuxem a PC-BSD. Rozhodl jsem se ale přehodit pořadí dílů. Takže v sedmém dílu seriálu se ponoříme do zajímavé oblasti PC-BSD, která se nazývá Jails.
Jaromír Vojtaj
17. 6. 2013
Počet nových komentářů
28
Doba čtení:
8 minut
Srovnání výkonu BSD a linuxových distribucí
Linux je nejznámějším, ne však jediným open-source operačním systémem. Dost možná znáte například také BSD a jeho nejrůznější varianty, třeba i z našeho seriálu o PC-BSD. Server Phoronix tentokrát srovnal výkon dvou BSD systémů (DragonFlyBSD a…
Roman Bořánek
28. 5. 2013
Počet nových komentářů
1
PC-BSD: instalace systému a způsob dělení disků
Pokračování seriálu, ve kterém si ukazujeme, že nejen Linuxem živ je člověk a desktop je možné provozovat i na jiném unixu – třeba BSD. Ve čtvrtém dílu se budu věnovat instalaci systému a grafického prostředí včetně možností rozdělení disků z pohledu kapacity, výkonu a zálohování uživatelských dat.
Jaromír Vojtaj
27. 5. 2013
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
8 minut
PC-BSD 9.0 nabízí několik desktopových prostředí
Jak se dalo čekat, chvíli po vydání FreeBSD 9.0 tu máme PC-BSD se stejným číslem verze. Jde i první verzi, která uživateli nabídne několik desktopových rozhraní. Vybírat může z KDE 4.7.3, GNOME 2.32.2, Lxde 0.5.5, Xfce 4.8, ale i dalších…
Adam Štrauch
16. 1. 2012
Je PC-BSD lepší na hraní než Linux?
Na serveru Phoronix se Michael Larabel opět pustil do testování výkonu a tentokrát si vzal na mušku herní výkon Ubuntu 11.04 a PC-BSD 8.2. Jádro z PC-BSD obsahuje vrstvu, která umožňuje nativně spouštět linuxové binárky a na tom je test založený…
Adam Štrauch
8. 9. 2011
Počet nových komentářů
9
Vyšlo PC-BSD 8.2 RC1
Vyšel první release candidate PC-BSD 8.2. Od minulé verze byla opravena chybná detekce ovladače grafické karty, zamrzání během přidávání nových uživatelů nebo skupin a mnoho dalšího. Mimo jiné zde nalezneme KDE 4.5.4, Xorg 7.5, Firefox 3.6.13,…
Kamil Pošvic
11. 1. 2011
Vyšlo PC-BSD 8.1 s menšími novinkami
Vyšlo PC-BSD 8.1 a přináší nové vlastnosti i opravy chyb. Mezi novými vlastnostmi najdeme například volbu neinstalovat i10n lokalizaci v instalátoru, uživatelé mohou změnit interval, po který se mají kontrolovat aktualizace, možnost šifrování…
Adam Štrauch
22. 7. 2010
Počet nových komentářů
5
Vyšlo PC-BSD 8.0-BETA
FreeBSD 8.0 vyšlo před osmi týdny a na svou cestu se teď chystá také PC-BSD 8.0, což je desktopový systém založený právě na prvně jmenovaném. Vývojářský tým představil betaverzi systému, která přináší mnoho novinek a kromě toho, že je postavena nad…
Petr Krčmář
6. 1. 2010
Počet nových komentářů
3
Vyšlo PC-BSD 7
Vyšlo nové PC-BSD 7. Hlavní změnou je přechod na KDE 4.1.1. Také byla vylepšena rychlost celého systému a podpora hardwaru. Další novinkou je nová metoda instalace, která zahrnuje instalaci přes DVD, USB Flash a síť.
Adam Štrauch
16. 9. 2008
1
–
28
/
28
Zprávičky
GIMP oslavil 29 let
Dnes je tomu 29 let od chvíle, kdy tehdejší student na Berkeley, Peter Mattis, oznámil projekt GIMP, tehdy ještě General Image Manipulation…
14:42
Počet nových komentářů
3
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
5
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU