Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Témata
»
RPM
RPM
1
–
26
/
26
LXQt 2.1 s podporou Waylandu, komerční CAD Ondsel skončil
Vývojový tým stojící za prostředím LXQt napsaným v Qt oznámil vydání LXQt 2.1 s experimentální podporou Waylandu. Na FreeCADu postavený komerční CAD Ondsel po dvou letech ukončil svou činnost.
Filip Zatloukal
11. 11. 2024
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
2 minuty
AlmaLinux OS Kitten 10 založený na CentOS 10
Tvůrci projektu AlmaLinux představili novou verzi, číselně i téměř vším ostatním odpovídající CentOS Stream 10. AlmaLinux Kitten 10 tak představuje systém, který nevyvíjí Red Hat, ale bude zhruba odpovídat jednoho dne vydanému Red Hat Enterprise…
David Ježek
22. 10. 2024
Počet nových komentářů
2
Fedora 41 bude mít reprodukovatelné balíčky
Ve Fedoře byl nedávno podán návrh na úpravu procesu vytváření RPM balíčků, aby byly reprodukovatelné. Součástí je nástroj add-determinism v Rustu, který má nahradit různé časové značky předem zvoleným $SOURCE_DATE_EPOCH. V úterý FESCo (Fedora…
Jan Fikar
10. 5. 2024
Damn Small Linux po letech ožívá, Fedora Atomic Desktops pro neměnné distribuce
Distribuce Damn Small Linux po více než dekádě vstává z mrtvých. Projekt Fedora oznámil novou rodinu spinů Fedora Linux s názvem Fedora Atomic Desktops. Kubuntu 24.04 vyjde bez KDE Plasma 6 a s univerzální instalátorem Calamares.
Filip Zatloukal
12. 2. 2024
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
2 minuty
Moderní vzdělání ve 21. století a útoky na průmyslové sítě, zápisky z OpenAltu
O víkendu 11. a 12. listopadu proběhl osmnáctý ročník brněnského OpenAltu. Mluvilo se o tom, jak se dá moderně dělat střední škola, jaký je osud firmy Jolla, proč používat OpenBSD a jak se bude instalovat Fedora.
Petr Krčmář
21. 11. 2023
Počet nových komentářů
25
Doba čtení:
13 minut
Softwarová sklizeň (29. 6. 2023): editor Markdownu s vestavěnou podporou ChatGPT
Dnes si představíme prohlížeč logů, budeme komunikovat s chatbotem a exportovat konverzace do Markdown a nakonec vyzkoušíme nástroj pro tvorbu a přebalování linuxových balíčků.
Jiří Sluka
29. 6. 2023
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
1 minuta
Purism představil Librem Server v2, Red Hat nebude balit LibreOffice
Red Hat Display Systems už nebude vytvářet a spravovat RPM balíčky kancelářského balíku LibreOffice. Byl oficiálně vydán Debian 12 s kódovým označením „Bookworm“. Vývojáři ArchLabs Linuxu oznámili ukončení projektu.
Filip Zatloukal
13. 6. 2023
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
2 minuty
Red Hat končí s balíčkováním LibreOffice, FFmpeg 6.1 vylepšuje podporu Vulkan Video
Stalo se
Odpříště už LibreOffice jen ve Flatpaku, hlásí Red Hat, Steam na Linuxu 1,5%, čtvrtinu tvoří Steam Deck, vyšel Hangover 0.8.9, patche pro Coreboot vypínají Management Engine u Intel Raptor Lake.
David Ježek
4. 6. 2023
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
3 minuty
Arch Linux přešel na Git, KDE Plasma 6 s podporou HDR
Arch Linux dokončil migraci zdrojových kódů ze Subversion na Git. Prostředí KDE Plasma 6 nabídne základní podporu HDR. Podpora kamery IPU6 bude ve Fedoře dostupná pomocí balíčků na RPM Fusion.
Filip Zatloukal
29. 5. 2023
Doba čtení:
2 minuty
Jak jsem se stal vývojářem Debianu
Toto je příběh z dávných časů, z časů mýtů a legend na přelomu milénia, kdy IT korporace byly malicherné a kruté a stíhaly lidstvo útrapami. V těch dobách Microsoft ovládl železnou rukou trh s operačními systémy a prohlížeči internetu.
Jakub Ružička
27. 4. 2023
Počet nových komentářů
50
Doba čtení:
11 minut
HDR hackfest u Red Hatu v Brně, RPM s podporou architektonických úrovní x86_64
Stalo se
Wine 8.1 je tu, světu se reportuje jako Windows 10, Meta (Facebook) chce do jádra patch pro vypnutí bezpečnostních záplat CPU už při buildu jádra.
David Ježek
5. 2. 2023
Doba čtení:
3 minuty
openSUSE vylepšuje podpisy balíčků, OpenSnitch bude v Debianu
Stalo se
openSUSE přechází na 4096bitový RSA klíč podpisů balíčků RPM. Aplikační firewall OpenSnitch se dočká začlenění do linuxové distribuce Debian. Vydání linuxové distribuce Ubuntu 18.04 se blíží ke konci životnosti.
Filip Zatloukal
30. 1. 2023
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
2 minuty
Fedora 38 s prostředím Phosh, plán vývoje Ubuntu 23.04
Stalo se
Fedora plánuje vydání instalační obrazů 38. verze s mobilním prostředím Phosh. Byl zveřejněn plán vývoje Ubuntu 23.04 „Lunar Lobster“. Byla vydána první alfa verze linuxové distribuce Mageia 9.
Filip Zatloukal
14. 11. 2022
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
2 minuty
Arch Linux s jádrem 5.14, vyšla Fedora 35 beta
Stalo se
Komunita kolem Arch Linuxu vydala nový obraz s jádrem 5.14. Instalační obrazy pro beta verzi Fedora Linuxu 35 jsou k dispozici k veřejnému testování. Na Kickstarteru probíhá crowdfunding pro chytré hodinky Bangle.js 2.
Filip Zatloukal
4. 10. 2021
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
2 minuty
Mageia 8 RC1 přináší Linux 5.10.12 a přechod Radeonů na AMDGPU
Pomalu, ale jistě se blíží osmé vydání linuxové distribuce Mageia. Tvůrci vydali RC1, tedy kandidáta na ostrou verzi, jehož již víceméně lze doporučit znalejšímu uživateli pro běžné používání, ač se ještě nyní budou chytat poslední mušky. Jádro…
David Ježek
9. 2. 2021
Počet nových komentářů
2
Mladá linuxová distribuce distri zkouší rychlý balíčkovací systém
Balíčkovací systémy a správci balíčků v linuxových distribucích mají několik žab na prameni. Michael Stapelberg představil koncept, který by mohl vydavatele DEB i RPM distribucí minimálně inspirovat.
David Ježek
23. 8. 2019
Počet nových komentářů
14
Doba čtení:
6 minut
Fedora možná skončí s delta RPM
Správce balíčků Yum by měl ve Fedora 22 vystřídat DNF. Ten by ve výchozím nastavení neměl podporovat delta RPM (rozdíly mezi nainstalovaným balíkem a aktualizací). Přestože to může vypadat jako krok zpět, důvod je logický: pokud uživatel disponuje…
Michal Strnad
7. 10. 2014
Počet nových komentářů
21
virt-builder: jednoduché sestavování a testování balíčků
Richard W.M. Jones na svém blogu popisuje, jak využít nástroj virt-builder k sestavování a testování balíčků. Nástrojvirt-builder je od verze 1.24 součástí libguestfs a slouží k rychlému vytváření virtuálních strojů různých operačních…
Kamil Pošvic
4. 11. 2013
Fedora Packaging Workshop
Ve středu 9. října se v brněnské pobočce Red Hatu uskuteční další Fedora Packaging Workshop, v rámci kterého se mohou účastníci naučit, jak vytvořit RPM balíček a co je potřeba udělat, aby se dostal do repozitářů Fedory. Lektory na workshopu budou…
Jiří Eischmann
13. 9. 2013
Počet nových komentářů
1
Mock pro začátečníky
Server Fedora.cz vydal článek představující základní principy využití nástroje mock, nastavení a základní použití. Obsahem článku není naučit dělat kompletní balíčky od začátku, ale představit nástroj a ukázat jeho základní funkce. V případě…
Kamil Pošvic
10. 6. 2013
Jak vytvářet RPM balíčky pro distribuci Fedora
Pavel Lisý připravil pro server Fedora.cz velice pěkný článek o tvorbě RPM balíčků pro distribuci Fedora. Postup je popsaný krok po kroku od přípravy prostředí až po seznam užitečných příkazů, které můžete při tvorbě využít. Návod nezapomíná i na…
Kamil Pošvic
30. 5. 2013
Počet nových komentářů
3
Jak na správu lokálního repositáře yum
Na serveru Nextstep4it.com vyšel návod, jak spravovat lokální repositář za pomoci nástroje reposync. Návod je postaven pro repositář yum na distribuci CentOS, ale s trochou úprav lze použít i na jiných distribucích. Spravovat si svůj vlastní…
Kamil Pošvic
23. 5. 2013
Mumble: Humble Bundle + RPM
Pro fanoušky akcí Humble Indie Bundle je připraven projekt Mumble. Jedná se vlastně o návod, jak si z her udělat balíčky RPM s vámi zakoupenými hrami. I když je oficiálně k dispozici verze pro Linux, tak ne v každé distribuci je snadné je…
Kamil Pošvic
12. 10. 2012
Počet nových komentářů
1
Vyšlo RPM 4.10.0
Vyšla nová verze balíčkovacího systému RPM s označením 4.10.0. Všechny novinky, změny a opravy jsou sepsány v oznámení o vydání. Jedná se například o lepší kontrolu konfliktů na úrovni souborů, podporu pro tildu (~) v označení verze či vydání,…
Adam Štrauch
28. 5. 2012
Porovnání balíčkovacích systémů RPM a Deb
Světu Linuxu vládnou primárně dva balíčkovací systémy: RPM a Deb. Většina distribucí využívá jeden z nich. Christoper Smart se ve svém článku na Linux-mag.com podíval na srovnání jednotlivých systémů (Ubuntu s Deb a Fedora s RPM). Většinu testů suveréně vyhrává Ubuntu s Deb.
Kamil Pošvic
19. 6. 2009
Počet nových komentářů
32
Balíčkovací systém umožňující koexistenci verzí
Nix je balíčkovací systém pro linuxové systémy, nezávislý na distribuci. Podle článku na Linux.com se jedná o dobré řešení problémů se závislostmi, jelikož Nix instaluje software vždy v takové verzi, v jaké je vyžadován a to bez ohledu na to,…
Miro Hrončok
23. 12. 2008
Počet nových komentářů
10
1
–
26
/
26
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
2
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU