Hlavní navigace

Tak moc jsem nechtěl být sysadminem, až jsem se jím stal

 Autor: Geetoo Technology
Když si většina IT pracovníků představí práci systémového administrátora, vidí nekonečné telefonáty s klienty, kteří řeší, že jim nejde tiskárna. Ale co když je realita sysadmina v enterprise cloudové firmě, jako je Geetoo Technology, úplně jiná?

Nejde o rutinní úkoly, ale o řešení výzev na úrovni infrastruktury, která pohání některé z největších firem v ČR. Každý tiket může získat parametry detektivky. „A to je přesně důvod, proč je moje práce fascinující,“ říká na úvod Marek, DevOps Specialist z Geetoo.

Quest začíná

Markův příběh v IT začínal, když v 8 letech zdědil archaické PCčko poháněné Win95 doplněné o CRT monitor. Potom dostal nadupaný herní stroj, na němž ho nejvíc bavil fyzikální model závodní hry FlatOut. U své rodiny si rychle vydobyl roli opraváře všeho, co zavánělo výpočetní technikou. Ještě na základní škole se zrodil sen o vývoji moderních aplikací.

„Snil jsem o developerské kariéře. Moje představa byla, že budu psát kód a budu v klidu,“ popisuje Marek. Jenže už na gymnáziu se idylická představa o kódování rozplynula. Nahradil ji zájem o networking a zabezpečení. „Tehdy jsem si začal říkat, že práce sysadmina nemusí být tak zlá,“ dodává Marek.

Nástup do Geetoo

Okamžitě po přijetí na vysokou se Marek začal rozhlížet po nabídkách práce. „Chtěl jsem někde začít. Říkal jsem si, že budu tahat kabely, získám zkušenosti a později přiberu i větší odpovědnost,“ vzpomíná. Tehdy ho zaujal job listing Geetoo. Byla tam uvedená solidní mzda a požadavky nebyly nerealistické. Hezky připravil životopis a oslnil na pohovoru. Kvalitní case study mu zajistila vstupenku do Geetoo. Ve firmě je už téměř tři roky.

Domácí datacentrum

Zkušenosti přitom nabíral hlavně domácím open-source kutilstvím. „Doma mi běží 30 virtuálních strojů. Hostuji si vlastní služby, jako například media server. Všechna data jsou u mě – na tom si zakládám – zabezpečení je špičkové. Mám firewall i VPNku,“ popisuje Marek.

Jedním dechem pak dodává: „Uvědomuji si, že to částečně jde proti filozofii cloudu. Když mi doma vypadne elektřina, nebo přijdu o data, tak je to v pohodě. Výrobní podnik ale musí fungovat 24/7, tam je zkrátka vysoká dostupnost umožněná cloudem potřeba. Spoustu postupů a zkušeností ale můžu překvapivě aplikovat i v práci.“

Dokonalý match

Ostatně před nástupem Marka provázely obavy. Půjde domácí experimentování skloubit s prací a bude mít nějaký přínos? Obavy se však rozplynuly velice rychle. Marka se ujali kolegové s nimiž si sednul po profesní i lidské stránce. 

Chcete také práci v IT, která má smysl?

„Moji první mentoři byli Jakub a Petr. Zjistil jsem, že ajťáky v Geetoo zajímá to co mě a že si máme co říct.“ Zajímavé byly i první kroky na supportu. Tikety nebyly rutina. Byla to podmanivá technologický všehochuť. „Hrozně mě to chytlo. Nečekal jsem, že díky řešení tiketů tak rychle porostu.“

Z cukráře ajťákem

Také Markův mentor Jakub měl o své kariéře odlišné představy. Chtěl být cukrářem, ale na radu učitelky se vydal cestou měřící elektrotechniky a následně studoval telekomunikace. „Vždycky mě bavilo věci rozkládat a pak je dávat dohromady. Někdy potom nefungovaly,“ říká se smíchem Jakub.

Po škole nastoupil do firmy, která zajišťuje CAD Engineering pro automobilky. Zde se devět let staral o kompletní IT agendu a nasbíral celou řadu klíčových zkušeností. Firmě však chyběla organizační struktura a po kariérní stránce nebylo kam růst. Jakub se proto rozhodl posunout dále.

GALERIE: Podívejte se, jak to vypadá v pražských kancelářích společnosti Geetoo Technology

Jde to i jinak

Do Geetoo nastoupil tři měsíce před Markem a později ho rovnou zaučoval. Technické znalosti v rámci virtualizace měl totiž špičkové. Naopak se musel adaptovat spíše na novou firemní kulturu.

„Geetoo byla velká změna. Je tu struktura a jasně definované procesy. Člověk má na koho se obrátit. Mám možnost se vzdělávat a rozvíjet. Za rok v Geetoo mám více certifikátů, než za předchozích 9 let. Když je problém, tak se nekřičí. Hledá se funkční řešení. Navíc je tu kolektiv lidí, s nimiž je fajn trávit čas i po práci,“ dodává Jakub.

Rychle se vypracoval a úspěšně změnil svůj mindset z vlka samotáře, přes týmového hráče až na leadera celého support oddělení. Nyní je jeho úkolem táhnout tým, pomáhat řešit složité tikety, rozšiřovat znalostní bázi a automatizovat procesy.

„Zlepšování postupů a automatizace. V tom se vyžívám. Večer sednu k počítači, vrtám se v Pythonu a píšu skripty. Vždy se snažím najít způsob, jak dělat věci lépe,“ uzavírá Jakub.

Víc o HR v Geetoo Technology najdete zde.

Geetoo Technology, patřící pod investiční technologickou skupinu Geetoo Holding, má sídlo v Praze a technologické centrum v Olomouci. Společnost letos slaví 20 let v oboru IT a v České republice se řadí mezi průkopníky cloudových služeb.

Díky bohatým zkušenostem dokáže svým klientům napříč Evropou navrhnout tu nejlepší technologickou strategii. Tým certifikovaných expertů dokáže zajistit vše, od návrhu infrastruktury, přes dodání špičkového hardwaru, až po komplexní správu a českojazyčnou podporu v režimu 24/7.