Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Programovací jazyky
Programovací jazyky
C++, C, Java, Perl, PHP, Python, ...
691
–
720
/
1 942
První strana
Předchozí strana
20
22
23
24
25
26
30
Následující strana
Poslední strana
Google vydal kryptografickou knihovnu Tink
Google vydal kryptografickou multiplatformní knihovnu Tink pod licencí Apache. Knihovna by měla usnadnit jednoduché a správné zacházení s kryptografií. Knihovna staví na Java Cryptography Architecture, BoringSSL a dalších open-source projektech…
Jan Fikar
7. 9. 2018
Počet nových komentářů
20
Python je třetím nejpoužívanějším jazykem, před ním jsou C a Java
Podle aktuálního žebříčku TIOBE je Python třetím nejpoužívanějším programovacím jazykem. Rozšířenější jsou už jen C a Java, naopak za Pythonem jsou C++ a Visual Basic .NET. Podle tvůrců žebříčku je dnes Python všudypřítomný, pro výuku i vědu ho…
Petr Krčmář
5. 9. 2018
Počet nových komentářů
49
Jak je to s tou Mirkou Spáčilovou a jejími 60 %
blog
Mirka Spáčilová je už léta známá mezi filmovým publikem jako přísná a nesmlouvavá kritička. Říká se mezi lidmi, že prý nejčastěji hodnotí film na 60 %.
Petr Kajzar
14. 8. 2018
Programovací jazyk Julia vyšel ve verzi 1.0.0
Před dvěma dny vyšel programovací jazyk Julia určený pro numerickou matematiku, zpracování signálů a statistiku ve verzi 1.0.0. Julia je rychlá, používá LLVM a kombinuje v sobě vlastnosti Matlabu, Pythonu a R. Pro začátečníky se hodí stránka…
Jan Fikar
10. 8. 2018
Google vydal Dart 2.0
Programovací jazyk Dart z pera inženýrů Googlu se dočkal druhé velké verze. Změny shrnuje domovský web. Vývojáři jej sami označují jako reboot tohoto jazyka, se zaměřením na vývoj klientských programů, web a mobilních věcí.
David Ježek
8. 8. 2018
Počet nových komentářů
2
Vyšla první verze Netbeans pod hlavičkou Apache
Vyšlo Apache Netbeans 9.0. První verze, která je pod hlavičkou Apache. Novinkou je podpora Java 9 a 10 (Jigsaw, JShell). Tato verze obsahuje pouze podporu pro Java SE. Ostatní rozšíření a jazyky (Java EE, JavaScript, C/C++) lze doinstalovat ze starší verze 8.2 podle návodu.
Saljack
31. 7. 2018
Ľahké vlákna pre JVM
Vyšiel prvotný prototyp implementácie ľahkých vlákien pre JVM vyvinutý v rámci projektu Loom. Motivácia projektu je opätovné zatraktívnenie vlákna ako jednotky paralelizmu. (pozn. aktuálny trend je obchádzať problém škálovania pri sieťovom IO…
anonymní
28. 7. 2018
Počet nových komentářů
22
Zakladatel Pythonu Guido van Rossum odstoupil
Po téměř 30 letech se zakladatel a „Benevolent Dictator For Life“ (BDFL) Pythonu Guido van Rossum rozhodl zcela odstoupit z rozhodovacího procesu. Důvodem je jednak věk (62) a poté problémy, které provázelo prosazení PEP 572 Assignment Expressions…
Jan Fikar
13. 7. 2018
Počet nových komentářů
39
Byl schválen a uvolněn standard ECMAScript 2018 (9. generace)
Minulý týden byl schválen a uvolněn standard ECMAScript 2018 (9. generace). ECMAScript se používá především na webových stránkách ve formě jeho implementací jako JavaScript, JScript a ActionScript. Součástí jsou: object rest/spread, asynchronní…
root-master
2. 7. 2018
Počet nových komentářů
7
Python 3.7 přináší zabudovaný breakpoint, automatické UTF-8 a přesnější počítání času
Včera, vyšla nová verze programovacího jazyka Python, respektive jeho interpretru CPython: Python 3.7.0. Verze přináší řadu novinek, mezi ty nejzajímavější patří zabudovaný breakpoint(), Data Classes, přesnější počítání času, optimalizace startu…
Miroslav Hrončok
28. 6. 2018
Počet nových komentářů
1
Projekt Numba aneb další přístup k překladu Pythonu do nativního kódu
Po představení projektů RPython a Cython se zaměříme na další nástroj určený pro překlad zdrojových kódů z Pythonu do nativního kódu (či dokonce pro GPU). Tento nástroj se jmenuje Numba, má snadné použití a JIT překlad.
Pavel Tišnovský
28. 6. 2018
Počet nových komentářů
15
Doba čtení:
23 minut
Praktické použití nástroje Cython při překladu Pythonu do nativního kódu
Dnes se seznámíme s dalšími vlastnostmi Cythonu, které nám umožní provádět různé optimalizace kódu. Ukážeme si výslednou podobu programu pro výpočet Mandelbrotovy množiny, jehož rychlost bude srovnatelná s céčkovou variantou.
Pavel Tišnovský
26. 6. 2018
Počet nových komentářů
21
Doba čtení:
28 minut
RPython vs Cython aneb dvojí přístup k překladu Pythonu do nativního kódu
Dnes se seznámíme s omezeními, s nimiž je nutné počítat při použití projektu RPython. Dále se seznámíme s vlastnostmi Cythonu a porovnáme výpočetní výkon aplikací vytvořených RPythonem i Cythonem s klasickými interpretry Pythonu.
Pavel Tišnovský
21. 6. 2018
Počet nových komentářů
21
Doba čtení:
31 minut
RPython: překvapivě výkonný dialekt Pythonu, na němž je založen PyPy
S alternativní implementací Pythonu nazvanou PyPy se již pravděpodobně přímo či nepřímo setkal každý vývojář, který tento jazyk používá. Projekt PyPy je mj. založen na transpřekladači RPythonu, který si představíme.
Pavel Tišnovský
14. 6. 2018
Počet nových komentářů
34
Doba čtení:
26 minut
PuDB: výkonný debugger pro Python s retro uživatelským rozhraním
Už jsme se seznámili s několika debuggery určenými i pro ladění aplikací naprogramovaných v Pythonu. Prozatím jsme se nezmínili o debuggeru PuDB s rozhraním, které jako by z oka vypadlo slavnému Turbo Debuggeru.
Pavel Tišnovský
5. 6. 2018
Počet nových komentářů
23
Doba čtení:
19 minut
Příběhy z vývoje nejrychlejšího virtuálního stroje na světě
Je nejrychlejší programy třeba psát v Céčku a optimalizaci ručně dotáhnout v assembleru? Tak už to dávno není. Představme si GraalVM od OracleLabs. Virtuální stroj, s nímž je rychlý každý jazyk.
Jaroslav Tulach
1. 6. 2018
Počet nových komentářů
129
Doba čtení:
13 minut
Python zřejmě umožní bezpečnostním nástrojům vidět, co dělá za běhu
V Pythonu byla navržena nová vlastnost PEP (Python Enhancement Proposal) 551, která umožní bezpečnostním nástrojům vidět potenciálně nebezpečné operace za běhu. Navržena jsou zatím dvě rozhraní. Audit Hook API bude varovat při některých operacích a…
Jan Fikar
29. 5. 2018
Počet nových komentářů
18
Možnosti nabízené jazykem Hy: moderním dialektem LISPu určeným pro Python VM
Ve druhé části článku o jazyku Hy si ukážeme jak použití některých typicky LISPovských technik, tak i možnosti velmi dobře navržené kooperace mezi Hy a Pythonem. Také si ukážeme, jak lze Hy přeložit do Pythonu 2 i 3.
Pavel Tišnovský
29. 5. 2018
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
31 minut
Jazyky Hy a Clojure-py: moderní dialekty LISPu určené pro Python VM
Již jsme setkali s mnoha dialekty jazyka LISP. Především se jednalo o Scheme, Clojure a jako varianty (včetně jazyků Pixie a Wisp). Existují však i zajímavé dialekty LISPu určené pro Python VM, především elegantní jazyk Hy.
Pavel Tišnovský
22. 5. 2018
Počet nových komentářů
18
Doba čtení:
33 minut
Použití nástroje Radon pro zjištění cyklomatické složitosti zdrojových kódů
Dnes si popíšeme vlastnosti nástroje Radon, který je určen pro zjišťování metrik zdrojových kódů napsaných v Pythonu. Mezi metriky zjišťované tímto nástrojem patří především cyklomatická složitost (CC) a index udržovatelnosti (MI).
Pavel Tišnovský
26. 4. 2018
Počet nových komentářů
24
Doba čtení:
23 minut
Validace datových struktur v Pythonu (dokončení)
Ve třetí a závěrečné části článku o knihovnách pro validaci složitých datových struktur v Pythonu si ukážeme použití modulu pytest-voluptuous, který pro validaci využívá minule popsanou knihovnu s nezapamatovatelným názvem Voluptuous.
Pavel Tišnovský
19. 4. 2018
Doba čtení:
21 minut
Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave (závěrečná část)
V dnešním článku o knihovně Behave integrující jazyk Gherkin s Pythonem si ukážeme další možnosti, které se nám při psaní testovacích scénářů nabízí. Jedná se například o podporu deklarace víceřádkových textů, trik pro opakování operací atd.
Pavel Tišnovský
17. 4. 2018
Doba čtení:
34 minut
Validace datových struktur v Pythonu (2. část)
Dnes dokončíme popis knihovny Schema a pak se zmíníme o další knihovně určené pro validaci datových struktur. Ta se jmenuje Voluptuous a je založena na podobných principech jako knihovny Schemagic a Schema.
Pavel Tišnovský
12. 4. 2018
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
26 minut
Příští vydání RHEL nahradí Python 2 za Python 3
V příštím vydání distribuce Red Hat Enterprise Linux bude Python 2 nahrazen moderní verzí 3. Uvádí to oficiální dokumentace, konkrétně kapitola týkající se opouštěných funkcionalit: „Python 2 will be replaced with Python 3 in the next Red Hat…
Petr Krčmář
11. 4. 2018
Úvod do PHP a Objektové programování v PHP (školení)
PHP stále patří k jednomu z nejpoužívanějších programovacích jazyků, který se prosadil zejména (ale nejen) ve webových aplikacích. Pokud se chcete naučit v PHP programovat, přijďte na náš kurz Úvod do PHP, který proběhne už 17. dubna. Naučíte se…
Redakce
10. 4. 2018
Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave (druhá část)
Ve druhé části článku o knihovně Behave integrující jazyk Gherkin s Pythonem si popíšeme další možnosti, které Gherkin programátorům a testerům nabízí. Jedná se především o možnost deklarace dat s využitím tabulek.
Pavel Tišnovský
10. 4. 2018
Doba čtení:
28 minut
Nejlepší programovací jazyk podle čtenářů Linux Journalu? Python
V anketě čtenářů Linux Journalu o nejlepší programovací jazyk roku 2018 zvítězil opět Python, stejně jako v minulém roce. Druhý je C a třetí C++. Hlasování probíhalo na Twitteru.
Jan Fikar
9. 4. 2018
Počet nových komentářů
54
Validace datových struktur v Pythonu pomocí knihoven Schemagic a Schema
Při vývoji aplikací se mnohdy dostaneme do situace, kdy je nutné validovat datové struktury získávané přes REST API, z dokumentových databází apod. V Pythonu lze pro validaci použít knihovny Schemagic a Schema.
Pavel Tišnovský
5. 4. 2018
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
38 minut
Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave
S jazykem Gherkin navrženým tak, aby se v něm mohly čitelným a přirozeným způsobem psát testovací scénáře, jsme se již setkali v souvislosti s Clojure. Díky existenci knihovny Behave je možné Gherkin použít i v populárním Pythonu.
Pavel Tišnovský
3. 4. 2018
Počet nových komentářů
21
Doba čtení:
29 minut
Použití jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace psané v Clojure (2)
V dnešním článku dokončíme téma, kterému jsme se začali věnovat minule. Jedná se o použití doménově specifického jazyka Gherkin pro tvorbu testovacích scénářů v programovacím jazyku Clojure.
Pavel Tišnovský
29. 3. 2018
Doba čtení:
29 minut
691
–
720
/
1 942
První strana
Předchozí strana
20
22
23
24
25
26
30
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
GIMP oslavil 29 let
Dnes je tomu 29 let od chvíle, kdy tehdejší student na Berkeley, Peter Mattis, oznámil projekt GIMP, tehdy ještě General Image Manipulation…
Včera
Počet nových komentářů
15
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
Včera
Počet nových komentářů
5
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
Včera
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU