Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Programovací jazyky
Programovací jazyky
C++, C, Java, Perl, PHP, Python, ...
61
–
90
/
1 943
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
10
20
Následující strana
Poslední strana
Automatický refaktoring zdrojových kódů Pythonu s využitím nástroje Pyrefact
Prozatím poměrně neznámý nástroj Pyrefact, jehož základní vlastnosti si dnes popíšeme, dokáže automaticky optimalizovat a refaktorovat zdrojové kódy Pythonu. K tomu využívá abstraktního syntaktického stromu (AST).
Pavel Tišnovský
28. 3. 2024
Počet nových komentářů
17
Doba čtení:
26 minut
TinyCC Assembler: assembler, jenž je součástí Tiny C Compileru
Dnes navážeme na článek, v němž jsme si mimo jiné popsali překladač Tiny C Compiler. Tento překladač totiž obsahuje i vlastní assembler nazvaný TinyCC Assembler, který se podobná známému GNU Assembleru.
Pavel Tišnovský
26. 3. 2024
Počet nových komentářů
16
Doba čtení:
32 minut
GitHub má nový AI nástroj, který automaticky opravuje zranitelnosti
GitHub má nový AI nástroj Code Scanning Autofix, založený na kódech Copilot a CodeQL. Automaticky opravuje zranitelnosti v jazycích JavaScript, Typescript, Java a Python. Podle GitHubu dokáže najít a opravit až dvě třetiny zranitelností v kódu. …
Jan Fikar
25. 3. 2024
Knihovna libcoro – korutiny pro C++20 (revize)
blog
Po určité době jsem se rozhodl revidovat svou knihovnu pro práci s korutinami v C++20. Během používání jsem si zapsal postřehy z dosavadního vývoje a tak vznikla nová knihovna která se snaží řešit některé problémy předchozí verze.
Redakce
25. 3. 2024
Java zavádza string templates
Interpolácia reťazcov je populárna syntax pre dynamickú tvorbu reťazcov. Väčšina moderných programovacích jazykov podporuje interpoláciu v nejakej podobe. Príklad pre jazyk Python: name = 'John Doe' age = 34 msg = f'{name} is {age} years old'…
johny
22. 3. 2024
Počet nových komentářů
21
Minimalistické překladače jazyka C: tcc a Chibicc
Mezi nejčastěji používané překladače céčka na Linuxu patří GCC a Clang. Ovšem kromě těchto známých překladačů můžeme použít i takzvané „malé“ překladače, mezi které patří zejména Tiny C Compiler a taktéž Chibicc.
Pavel Tišnovský
21. 3. 2024
Počet nových komentářů
33
Doba čtení:
33 minut
Dnes vychádza Java 22
Dnes podvečer vychádza najnovšia verzia Javy, Java 22. Zrejme najzaujímavejšou novinkou je nové API pre prácu s funkciami mimo JVM. API zastrešuje JEP 454 pod názvom JEP 454: Foreign Function & Memory API. Toto nové programovacie rozhranie…
johny
19. 3. 2024
Počet nových komentářů
15
Knihovna LibCST umožňující snadnou modifikaci zdrojových kódů Pythonu (2. část)
Ve druhém článku o knihovně LibCST, která umožňuje modifikaci zdrojových kódů napsaných v Pythonu s využitím CST (derivačního stromu), si ukážeme, jak naprogramovat přejmenování proměnné, záměnu operátorů, přejmenování funkce apod.
Pavel Tišnovský
14. 3. 2024
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
35 minut
Knihovna LibCST umožňující snadnou modifikaci zdrojových kódů Pythonu
Ukážeme si vlastnosti knihovny LibCST. Ta umožňuje snadnou modifikaci zdrojových kódů Pythonu. Tato modifikace ovšem neprobíhá přímo na úrovni zdrojového kódu, sekvence tokenů ani nad AST, ale nad CST (Concrete Syntax Tree).
Pavel Tišnovský
7. 3. 2024
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
27 minut
Funkcionální programování v Pythonu s využitím knihovny Toolz (3. část)
Zaměříme se na problematiku transformaci funkcí, na takzvaný currying (curifikaci), taktéž na částečné vyhodnocení funkcí atd. Nezapomeneme ani na možnost tvorby takzvané kolony (pipe) složené z více funkcí.
Pavel Tišnovský
5. 3. 2024
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
41 minut
Pražský Matfyz znovu pořádá jarní soustředění pro programátory začátečníky
Korespondenční seminář z programování (KSP) Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se opět chystá uspořádat jarní soustředění pro začátečníky. Srdečně zveme všechny středoškoláky a starší žáky základních škol, kteří mají zájem naučit se…
anonymní
1. 3. 2024
Propojení Pythonu s nativními knihovnami s využitím balíčku ctypes
Již jsme se setkali s propojením Pythonu s nativními knihovnami naprogramovanými (například) v C. Použili jsme přitom balíček cffi. Ovšem někdy může být užitečné využít namísto toho standardní balíček ctypes.
Pavel Tišnovský
27. 2. 2024
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
54 minut
CEO Nvidie: děti už se nemají učit programovat
CEO Nvidie Jensen Huang na World Government Summit v Dubaji řekl, že děti už se nemají učit programovat. Umělá inteligence může nahradit programování s použitím lidského vstupu. Tedy AI zabije programování. Je nutné podotknout, že právě Nvidia…
Jan Fikar
26. 2. 2024
Počet nových komentářů
153
Funkcionální programování v Pythonu s využitím knihovny Toolz (2. část)
Ve druhém článku o knihovně Toolz, která podporuje funkcionální paradigma v jazyku Python, dokončíme popis podbalíčku itertoolz, jenž obsahuje funkce (a vlastně nic jiného než funkce) určené pro zpracování a analýzu sekvencí.
Pavel Tišnovský
22. 2. 2024
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
40 minut
Programovací jazyk Janet: varianta Clojure vestavitelná do nativních aplikací
Už jsme se setkali s jazyky odvozenými od Clojure či Common LISPU. Ovšem prozatím jsme si nepopsali relativně nový jazyk Janet, jenž je naprogramovaný v céčku a který lze použít jako interpret vložený do aplikací.
Pavel Tišnovský
20. 2. 2024
Počet nových komentářů
10
Doba čtení:
38 minut
Funkcionální programování v Pythonu s využitím knihovny Toolz
Ve stručnosti se seznámíme s populární knihovnou nazvanou toolz (ano, se „z“ na konci). Dnes se zaměříme zejména na její balíček nazvaný Itertoolz určený pro práci s konečnými i nekonečnými sekvencemi.
Pavel Tišnovský
15. 2. 2024
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
41 minut
Sdílení objektů mezi vlákny jednoduše v C++20
blog
Programování vícevláknových aplikací může být skutečnou výzvou. Problémové situace nastávají kdykoliv vlákna přistupují na sdílené objekty. Zapomenutá synchronizace je často zdrojem nepředvídatelného chování a náhodných pádů.
Redakce
12. 2. 2024
Vyšlo Go 1.22 s lepším výkonem
Nová verze Go 1.22 obsahuje opravené proměnné for cyklu. Tento problém zastihl i službu Let's Encrypt. Dále je v nové verzi o něco málo zlepšen CPU výkon (1-3%) a snížený overhead paměti (1%).Nakonec jsou aktualizované některé standardní knihovny…
Shimano
10. 2. 2024
Google dává 1 milión dolarů na zlepšení interoperability mezi jazyky C++ a Rust
Google oznámil, že poskytuje nadaci Rust Foundation rovný milión dolarů za účelem zlepšení interoperability mezi programovacími jazyky C++ a Rust. Věc byla pojmenována Interop Initiative a cíl je jednoduchý: poskytnout světu řešení, které umožní co…
David Ježek
6. 2. 2024
Počet nových komentářů
55
Zápis funkcí obsahujících instrukce Thumb a Thumb-2 v MicroPythonu (dokončení)
V závěrečném článku si popíšeme zbývající podporované instrukce i způsob jejich použití. Taktéž si porovnáme rychlost výpočtů realizovaných přímo strojovými instrukcemi v porovnání s Pythonem.
Pavel Tišnovský
1. 2. 2024
Počet nových komentářů
7
Doba čtení:
27 minut
Zápis funkcí obsahujících instrukce Thumb a Thumb-2 v MicroPythonu (2)
Ve druhé části článku o využití instrukcí z instrukční sady Thumb a Thumb-2 v MicroPythonu si řekneme, jaký prozkoumat strojový kód funkcí označených dekorátorem @micropython.asm_thumb.
Pavel Tišnovský
30. 1. 2024
Doba čtení:
29 minut
Scalene: profiler pro Python, který používá ChatGPT
Scalene je open source profiler pro Python, pro každý řádek vypočítá zatížení CPU, GPU a paměti. A to jak průměrné, tak i maximální. Navíc může použít OpenAI ChatGPT, který může navrhnout zlepšení. K tomu budete potřebovat předplatné a OpenAI klíč…
Jan Fikar
29. 1. 2024
Zápis funkcí obsahujících instrukce Thumb a Thumb-2 v MicroPythonu
V předchozím článku jsme si ukázali, jak MicroPython použít pro webový front end, dnes se zaměříme opačnou stranu spektra – na podporu pro zápis funkcí obsahujících instrukce z instrukčních sad Thumb a Thumb-2.
Pavel Tišnovský
25. 1. 2024
Počet nových komentářů
19
Doba čtení:
33 minut
MicroPython ve webovém prohlížeči: lehkotonážní varianta k Pyodide
Projekt MicroPython máme spojený s představou varianty jazyka Python určené pro běh na různých mikrořadičích s omezeným výkonem i malou kapacitou. Ovšem ze stejných důvodů může být MicroPython použit ve webovém prohlížeči.
Pavel Tišnovský
23. 1. 2024
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
24 minut
Novinky C# 12
S novou verziou vývojovej platformy .NET 8 vyšiel aj jazyk C# 12. Na rozdiel od posledných pár rokov, keď jazyk prešiel dramatickými zmenami, najnovšia verzia prináša len zopár zmien. Ukážeme si tri podstatnejšie zmeny. Primárne koštruktory…
johny
22. 1. 2024
Balíček array ze standardní knihovny Pythonu
Dnes se seznámíme se standardním balíčkem array, jenž umožňuje práci s homogenními poli. Ta jsou v operační paměti uložena velmi efektivně a mohou tak představovat užitečnou alternativu ke klasickým seznamům.
Pavel Tišnovský
18. 1. 2024
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
29 minut
Vyhodnocení kvality testů pomocí mutantů
U jednotkových testů a někdy i u testů integračních se zjišťuje míra pokrytí zdrojového kódu testy. Výsledkem je určité procento pokrytí. Ovšem ukazuje se, že i kód s velkou mírou pokrytí ve skutečnosti nemusí být příliš dobře otestován.
Pavel Tišnovský
16. 1. 2024
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
37 minut
Trable s moduly v C++20/23
blog
Již v roce 2020 jsme se dočkali nového nástroje na organizaci zdrojových souborů u velkých projektů v C++, a to jsou moduly. V tomto článku se pokusím formulovat svůj rozporuplný pocit, který z toho mám.
Redakce
15. 1. 2024
Interpret Pythonu bez GILu: vyplatí se odstranění velkého zámku?
Za jednu příčinu relativně nízké rychlosti aplikací psaných v Pythonu (a to i programů s více vlákny) se uvádí existence GILu neboli Global Interepreter Locku. Proto existuje snaha o jeho eliminaci.
Pavel Tišnovský
11. 1. 2024
Počet nových komentářů
11
Doba čtení:
23 minut
Python 3.13 dostane JIT kompilátor
Brandt Bucher poslal do vývojové větve Pythonu 3.13 pull-request, který přidává JIT kompilátor. Detaily na svém blogu popisuje Anthony Shaw, který tvrdí, že půjde o jednou z největších změn v interpretru CPythonu od specializovaného adaptivního…
Petr Krčmář
10. 1. 2024
Počet nových komentářů
55
61
–
90
/
1 943
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
10
20
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
V Japonsku doporučují dát uživatelská jména a hesla do závěti
Japonský NCAC (National Consumer Affairs Center) doporučuje lidem, aby plánovali, co se stane po jejich digitální smrti. Doporučeno je:…
Včera
Počet nových komentářů
23
Nové PHP 8.4.1: háčky vlastností, nesymetrická viditelnost a líné objekty
Včera vyšla verze 8.4.1 programovacího jazyka PHP. Mezi novinky patří háčky vlastností (property hooks), nesymetrická viditelnost (asymmetric…
Včera
Počet nových komentářů
3
Loki: log management v Grafaně (školeni)
Loki je nástroj na sběr, ukládaní a prohlížení logu. Je to nástroj od Grafany, takže je s ní přímo integrovaná. Připravili jsme pro vás nové…
Včera
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU