Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Server
Server
Vše, co se týká serverů. Jejich software, hardware, zabezpečení, konfigurace a další.
151
–
180
/
595
První strana
Předchozí strana
3
4
5
6
7
8
9
Následující strana
Poslední strana
Prechod hostingu na mikroslužby: cesta zlyhaní a úspechov
V šiestej časti seriálu sa pozrieme na cestu zlyhaní a úspechov pri adaptácii mikroslužieb v českej hostingovej spoločnosti. Ako česká hostingová spoločnosť rozbíja vlastné monolity a adaptuje mikroslužby.
Lukáš Kasič
27. 6. 2019
Počet nových komentářů
7
Doba čtení:
18 minut
HAProxy 2.0: ještě dynamičtější rozkládání zátěže
HAProxy se nejčastěji používá jako front-end load balancer, který přeposílá klientské požadavky na backendové servery. Před několika dny vyšla nová verze 2.0, která přináší spoustu užitečných novinek.
Věroš Kaplan
20. 6. 2019
Doba čtení:
3 minuty
Nástroje a služby využívané při nasazování mikroslužeb
V páté části seriálu o mikroslužbách se seznámíme s některými užitečnými nástroji a službami, které se používají při vývoji, nasazování i sledování mikroslužeb. Jedná se například o Apache ZooKeeper, Prometheus, Grafana atd.
Pavel Tišnovský
13. 6. 2019
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
25 minut
Použití nástroje Apache Kafka v aplikacích založených na mikroslužbách
Již několikrát jsme se v tomto seriálu setkali s nástrojem Apache Kafka. Jedná se o velmi často používaný (někdy i nadužívaný) nástroj, o jehož základních možnostech se v kontextu mikroslužeb zmíníme.
Pavel Tišnovský
6. 6. 2019
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
27 minut
Posílání zpráv v aplikacích založených na mikroslužbách
Dnes se budeme zabývat některými způsoby, jakými mezi sebou mikroslužby komunikují. Návrh správné komunikace je po rozdělení databáze (viz předchozí část) další kritickou částí celé architektury mikroslužeb.
Pavel Tišnovský
30. 5. 2019
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
23 minut
Způsoby uložení dat v aplikacích založených na mikroslužbách
Dnes si vysvětlíme, které problémy je nutné řešit, když bude každá mikroslužba obsahovat svoji databázi. Rozdělením původně monolitické databáze totiž ztratíme některé důležité vlastnosti (ACID), které je užitečné nějak nahradit.
Pavel Tišnovský
23. 5. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
23 minut
Mikroslužby: moderní aplikace využívající známých konceptů
V dnešním článku se seznámíme se základními principy, na nichž jsou postaveny takzvané mikroslužby (microservices). Může se zdát, že jde o „Next Great Thing“ v IT, ale jejich koncept postaven na známých myšlenkách.
Pavel Tišnovský
16. 5. 2019
Počet nových komentářů
25
Doba čtení:
18 minut
Tvorba kontejnerů pomoci Buildah a Ansible
Minulý týden proběhl další Prague Containers Meetup, tentokrát zaměřený na tvorbu kontejnerových obrazů pomocí Ansible, Buildah a projektu Ansible-bender propojující tyto technologie do snadno použitelného nástroje. Během meetupu jsme si…
Rwngwn
26. 3. 2019
Hodí kostkou a prostě vypnou datacentrum. Přežil by Facebook zásah hurikánem?
Jak by dopadly vaše služby, kdyby vaše datacentrum stálo v cestě hurikánu? Na jak dlouho byste zaznamenali výpadek? Přesně na to se zeptali lidé ve Facebooku a začali se na podobné scénáře připravovat.
Petr Krčmář
20. 3. 2019
Počet nových komentářů
31
Doba čtení:
6 minut
Seznam.cz staví vlastní servery, nahlédněte do jeho Montovny
Na pondělí pro vás připravujeme rozhovor s technickým ředitelem společnosti Seznam.cz. V něm například mluví o tom, že si firma vyrábí vlastní servery několika druhů. Nahlédněte zatím do Montovny.
Redakce
8. 3. 2019
CZ.NIC vydal novou verzi autoritativního DNS serveru Knot DNS
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi autoritativního DNS serveru Knot DNS (2.8.0). Mezi hlavní novinky tohoto vydání patří režim automatického DNSSEC podepisování bez přítomnosti soukromé části KSK klíče v serveru, možnost paralelního podepisování…
Vilém Sládek
7. 3. 2019
Vyšla opravná verze Zabbix 4.0.5 LTS
Tento týden v pondělí byla vydána nová verze Zabbix 4.0.5 LTS. Byly přidány dvě drobné nové vlastnosti. ZBXNEXT-5046 – added non-destructive resizing and reordering of dashboard widgets ZBXNEXT-401, ZBXNEXT-4907, ZBXNEXT-4955 – added…
Lukáš Malý
28. 2. 2019
Výroba vany pro olejové chlazení serverů v datacentru (obrazem)
Olejové chlazení přináší spoustu výhod pro overclockery, ale hodí se i v serverovém prostředí. Podívejte se s námi, jak se vyrábí olejové vany pro nové datacentrum společnosti Wedos.
Redakce
22. 2. 2019
Unbound 1.9.0 vylepšuje podporu DNS-over-TLS
Vývojáři z NLnet Labs vydali novou verzi populárního rekurzivního DNS serveru Unbound (článek). Jedná se o první vydání po 1. únoru 2019, které podle plánu odstraňuje workaroundy pro autoritativní servery, které nesprávně implementují rozšíření…
Ondřej Caletka
5. 2. 2019
Zítra skončí podpora DNS serverů porušujících standardy
Počínaje 1. únorem přestanou firmy vyvíjející DNS software a služby (včetně 8.8.8.8 od Google) podporovat DNS servery, které porušují standardy z let 1987 a 1999 (článek). Z toho vyplývá, že přestanou fungovat domény, které dosud nebyly opraveny…
Petr Špaček
31. 1. 2019
Počet nových komentářů
4
Jste připraveni na DNS Flag Day? Od 1. února musíte reagovat na EDNS
Už jen pár dnů zbývá do takzvaného DNS Flag Day. Velcí provozovatelé DNS infrastruktur se dohodli na tom, že přestanou podporovat podivné implementace serverů, které neumí správně odpovídat na EDNS. Netýká se vás to také?
Petr Krčmář
21. 1. 2019
Počet nových komentářů
61
Doba čtení:
4 minuty
Správa DNS zónových souborů v Gitu
Zónové soubory jsou stále tím nejjednodušším způsobem správy DNS dat na autoritativních serverech. V článku si popíšeme, jak je možné použít Git pro správu historie zónových souborů a ochranu před chybami.
Ondřej Caletka
20. 12. 2018
Počet nových komentářů
22
Doba čtení:
8 minut
Vyšel Nextcloud 15, přináší sociální funkce a hlubší integraci Collabora Online
Po pouhých třech měsících od vydání Nextcloud verze 14 vyšla další verze Nextcloudu, konkrétně verze 15.0.0. Mezi hlavní novinky této verze patří integrace sociálních funkcí či možnost hromadného vynucení dvoufázové autentizace u všech uživatelů…
Tomáš Mores
11. 12. 2018
Počet nových komentářů
12
Amazon v AWS nasadil vlastní ARM64 čipy
Amazon v AWS nasadil čipy založené na architektuře ARM64, které si sám vyvinul. Instance s až 16 jádry a 32 GB paměti jsou k dispozici v USA (Ohio, Oregon, Severní Virginie) i Evropě (Irsko). Nové instance podporují několik linuxových distribucí včetně Ubuntu.
Calculon
28. 11. 2018
Počet nových komentářů
22
GitHub byl v noci nedostupný, na nápravě se stále pracuje
GitHub byl dnes v noci asi od jedné hodiny nedostupný. Problémem zřejmě bylo úložiště. V současné době stránka GitHub jede, ale může dávat nekonsistentní data. (zdroj: slashdot)
Jan Fikar
22. 10. 2018
Počet nových komentářů
11
MTA-STS: bezpečné doručování pošty s platnými TLS certifikáty
MTA-STS je mladý protokol, který dovoluje signalizovat použití důvěryhodných certifikátů při šifrování elektronické pošty během přenosu pomocí SMTP. Oproti protokolu DANE nevyžaduje k nasazení DNSSEC.
Petr Krčmář
17. 10. 2018
Počet nových komentářů
26
Doba čtení:
6 minut
Polovina virtuálů v Azure běží na Linuxu
Před rokem Microsoft potvrdil, že na platformě Azure je 40 % linuxových serverů. Nyní už firma tvrdí, že je jich okolo 50 %. „Je jich asi půlka, i když to během dne mírně kolísá, protože spousta služeb se přizpůsobuje různě velké zátěži. Někdy je…
Petr Krčmář
12. 10. 2018
Počet nových komentářů
21
Druhý český 100GE DNS stack zvyšuje odolnost domény proti DDoS
Po necelém roce od spuštění historicky prvního 100GE DNS stacku v České republice spustil CZ.NIC do provozu druhý. Několikanásobně se tím zvýšila odolnost infrastruktury autoritativních DNS serverů proti případným DoS útokům.
Václav Steiner
12. 10. 2018
Počet nových komentářů
42
Doba čtení:
3 minuty
Zranitelnost iDRACula ohrožuje starší servery Dell
V serverech značky Dell byla objevena vážná zranitelnost, která ohrožuje desítky milionů starších serverů. Chyba nazvaná iDRACula umožňuje obejít ochrany a nahrát vlastní firmware do desky dálkové správy iDRAC. Provést to je možné na místě nebo…
Petr Krčmář
1. 10. 2018
Počet nových komentářů
11
Prohlédněte si nové datacentrum T-Mobile DC7 (galerie)
T-Mobile otevřel své sedmé datové centrum DC7, které provozuje jeho dceřiná společnost CE Colo. Jeho celková kapacita je 2800 metrů čtverečních a teoretický příkon až 11 MW. Projděte se s námi novým datacentrem.
Redakce
26. 9. 2018
NetBSD 8.0 jako Xen server: instalace Windows a porovnání výkonu
Minule jsme si ukázali instalaci linuxové distribuce do Xenu. Teď to bude ještě o kus drsnější. Jak spustit Windows v Xenu a který způsob virtualizace je nejefektivnější?
Petr Topiarz
26. 9. 2018
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
4 minuty
Na „železe“ běží jen 43 % instalací Ubuntu
Výsledky průzkumu z programu Ubuntu Report Data ukazují zajímavé číslo: jen 42,73 % instalací je na fyzickém hardware. Prokazatelně 20,26 % běží virtuálně a zbylých 37,02 % budou taky nějaké druhy kontejnerů. Na daný stav zareagoval i Microsoft a…
anonymní
21. 9. 2018
Počet nových komentářů
7
Vyšel Nextcloud 14, přináší video verifikaci, vylepšení sdílení a další
Dle očekávání po osmi měsících vyšla další větší aktualizace Nextcloudu, konkrétně verze 14.0.0. Mezi hlavní novinky patří přihlašování pomocí video verifikace, tmavý vzhled Nextloudu a jiná UI vylepšení pro uživatele se slabším zrakem či například…
Tomáš Mores
12. 9. 2018
Počet nových komentářů
11
Xen na NetBSD 8.0: instalace Linuxu
Minule jsme si ukázali, jak v NetBSD rozpohybovat podporu virtualizace pomocí Xenu. Tentokrát si ukážeme, jak nainstalovat Linux jako PV domU na dva způsoby. Použijeme přitom distribuce CentOS a SUSE Leap.
Petr Topiarz
12. 9. 2018
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
7 minut
Xen na NetBSD 8.0: příprava a instalace
Během prázdnin vyšlo NetBSD 8.0 – k čemu je dobré? No třeba jako velmi stabilní dom0 pro virtualizované prostředí. Podívejte se, jak nainstalovat a rozběhnout Xen hypervizor v NetBSD.
Petr Topiarz
29. 8. 2018
Počet nových komentářů
24
Doba čtení:
8 minut
151
–
180
/
595
První strana
Předchozí strana
3
4
5
6
7
8
9
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
GIMP oslavil 29 let
Dnes je tomu 29 let od chvíle, kdy tehdejší student na Berkeley, Peter Mattis, oznámil projekt GIMP, tehdy ještě General Image Manipulation…
14:42
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
5
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU