Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Shelly
Shelly
Interprety příkazů nebo-li příkazová řádka.
1
–
26
/
26
Bash 5.2 vylepšuje parsování substituce příkazů
Vývojáři oznámili vydání shellu Bash ve verzi 5.2. Nejvýznamnější novinkou je přepracovaný kód pro parsování substituce příkazů, který nyní rekurzivně volá parser bison. To nahrazuje ad-hoc parsování používané v předchozích verzích a umožňuje lepší…
Petr Krčmář
29. 9. 2022
PowerShell nově spustíte i v Linuxu a na macOS
Microsoft uvolnil novou multiplatformní verzi svého shellu, kterému teď říká PowerShell Core 6.0. Spustíte ho nejen na Windows, ale nově také v Linuxu či na macOS. Nová verze zároveň posílá do propadliště dějin tu původní, která už bude dostávat…
Petr Krčmář
17. 1. 2018
Počet nových komentářů
11
Jak smazat jeden příkaz v historii příkazové řádky
Na serveru nixCraft vyšel návod, jak smazat jeden příkaz v historii příkazové řádky. Například napíšete potenciálně nebezpečný příkaz a raději byste jej v historii neměli. Dále se dozvíte, jak smazat celou historii, jak nastavit velikost historie…
Jan Fikar
5. 1. 2016
Počet nových komentářů
7
Příklad použití funkcí v shellu
V Linux Journalu vyšel pěkný příklad použití funkcí v shellu k vyřešení klasického hlavolamu hanojské věže. Málokdo asi bude programovat hlavolamy přímo v shellu, nicméně tento detailní příklad se bude hodit těm, kteří se chtějí v shellu naučit funkce a rekurzivní volání.
Jan Fikar
31. 12. 2015
Hlasování: vyberte nové logo Bashe
Bash asi používáme skoro všichni, ale věděli jste, že má nějaké logo? Má, ale už je dost zastaralé. Chet Ramey, správce projektu, proto spustil hlasování o novém logu. K dispozici jsou tři celkem podobné návrhy, ze kterých můžete vybírat. Aktuálně…
Roman Bořánek
18. 12. 2015
Počet nových komentářů
32
51 méně známých, ale užitečných linuxových příkazů
Běžný linuxový uživatel zná a používá něco mezi 50 až 60 příkazy. Pokud se jich chcete naučit více, na serveru Tecmint vyšel pěkný kurz o 51 méně známých, ale přesto užitečných linuxových příkazech. Je rozdělen do pěti částí a dozvíte se na…
Jan Fikar
22. 9. 2015
Počet nových komentářů
32
Tři nejlepší stránky pro zvládnutí příkazové řádky
Chcete se naučit ovládat příkazovou řádku v Linuxu nebo v OS X a umíte anglicky? Právě pro vás na serveru maketecheasier vyšel seznam tří nejlepších stránek. Prvním je interaktivní kurz na zhruba tři hodiny od codeacademy (registrace nutná)…
Jan Fikar
15. 9. 2015
Počet nových komentářů
2
Anketa: jaký shell nejčastěji používáte?
Bezpečnostní díra v bashi nazvaná „shellshock“ je velkým tématem, vydali jsme podrobný článek o celém principu, možnostech zneužití i ochraně před ní. Zajímá nás ale, jestli je právě bash vašim hlavním shellem nebo raději používáte nějaký jiný…
Redakce
26. 9. 2014
Počet nových komentářů
23
Díra v bashi, které si 20 let nikdo nevšiml
Ve středu odpoledne byla zveřejněna zpráva o kritické zranitelnosti nejpoužívanějšího linuxového shellu bash. A stejně jako nedávný Heartbleed je i tato chyba vzdáleně zneužitelná. Pojďme se podívat, jak může být chyba, označovaná jako Shellshock, v praxi zneužita a proč je potřeba aktualizovat bash podruhé.
Ondřej Caletka
26. 9. 2014
Počet nových komentářů
125
Doba čtení:
6 minut
Mosh: trochu jiné SSH
Už jste někdy používali SSH na GPRS spojení, nebo saturované ADSL lince? Pokud ano, jistě budete souhlasit, že práce po takovém spojení není nic příjemného. Program mosh dokáže nabídnout mobilní připojení ke vzdálenému shellu s výrazně lepším uživatelským zážitkem. Nezastaví se ani, když změníte IP adresu.
Ondřej Caletka
23. 4. 2012
Počet nových komentářů
20
Doba čtení:
7 minut
Které příkazy při programování používáte nejčastěji?
V úterý jsme zde zveřejnili zprávičku o využívání příkazů na příkazové řádce. Dnes se můžeme podívat na další příkazy, které nám mohou přinést informace o naší práci. Víme už jak zjistit 10 nejvyužívanějších příkazů a z článku na Distrowatch.com…
Kamil Pošvic
31. 12. 2010
Deset tipů pro použití GNU Find
Ne každý uživatel Linuxu je zkušený v používání příkazové řádky. Někdy ale nastane situace, kdy ji prostě potřebujete nebo musíte využít. Pak by se vám mohl hodit článek na serveru Linux.com, které představuje deset tipů pro použití GNU Find…
Kamil Pošvic
11. 6. 2010
Devět emulátorů terminálu
Terminál. Každý uživatel Linuxu jej využívá. Někdo přímo a někdo v emulátoru. Na serveru Linuxlinks.com vyšel seznam devíti nejčastěji využívaných emulátorů terminálu. Máme tu GNOME Terminal, Terminator, urxvt, Sakura, ROXTerm, LXTerminal, xterm,…
Kamil Pošvic
4. 6. 2010
Počet nových komentářů
20
BIRD získal LINX Awards 2010
Český projekt směrovacího démona BIRD, za jehož rozvojem stojí Laboratoře CZ.NIC, získal ocenění LINX Awards 2010, které uděluje londýnský LINX, jedno z největších internetových peeringových center na světě. BIRD je open-source software, který…
Ondřej Surý
14. 5. 2010
Počet nových komentářů
3
Deset linuxových příkazů pro začátečníky
Většina dnešních distribucí obsahuje grafická prostředí, která usnadňují práci. Ale asi každý uživatel Linuxu dříve nebo později narazí na situaci, kdy prostě tu příkazovou řádku potřebuje. Na serveru Techradar.com vyšel článek shrnující deset…
Kamil Pošvic
29. 4. 2010
Doporučené zabezpečení běžného desktopu
Standardní instalace Linuxu, BSD i jiného *nixu obecně v sobě obsahuje SSH démona, kterého je nutno po instalaci nakonfigurovat. Defaultní nastavení je otevřenou bránou pro vstup zvenčí. Přečtěte si jednoduchý návod na zabezpečení. Není to sice…
Pavel Chalupa
21. 12. 2006
Počet nových komentářů
10
OpenSSH 4.0 portable
Vyšel nový OpenSSH 4.0, který je primárně vyvíjen pro OpenBSD projekt. Jeho verze pro ostatní Unixy je označována jako portable. Balík OpenSSH obsahuje mimo jiné klientskou i serverovou část pro zabezpečený shell a ftp; podporuje SSH protokol v1.3, v1.5 a v2.0.
Pavel Chalupa
9. 3. 2005
Pgbash
Pgbash je shell (bash) doplněný o funkce zpřístupňující databáze RDBMS PostgreSQL. Po připojení ke konkrétní databázi můžeme používat vlastní SQL příkazy stejně jako příkazy shellu.
Pavel Stěhule
25. 10. 2002
Počet nových komentářů
14
Doba čtení:
5 minut
PHP a skriptování v shellu
Že se PHP používá pro vývoj webových aplikací, ví asi každý. Méně známá je skutečnost, že PHP lze úspěšně použít pro psaní shellových skriptů. Mnoho uživatelů odrazuje od shellu syntaxe příkazů, obtížné ladění, nebo mají prostě více zkušeností s PHP. Pokud se rozhodnete vyzkoušet skriptování v PHP, tento článek vám poradí, jak na to.
Luděk Chovanec
7. 10. 2002
Počet nových komentářů
33
Doba čtení:
3 minuty
Barvy pro shell
Tento článek by stejně dobře mohl nést i název "Barvy pro terminál", protože bude řeč o tvz. escape sekvencích, které umožňují v terminálu provádět různé uživatelsky atraktivní akce, jako jsou nastavení barvy textu i pozadí nebo změna pozice kurzoru. Použít je lze ve spojení s prakticky všemi programovacími jazyky, ale největšího využití najdou právě v shellových skriptech.
Peter Almásy
25. 9. 2002
Počet nových komentářů
15
Doba čtení:
6 minut
Žůžo shell
Před časem jsem tu publikoval krátký seriál článků o interpretech příkazů a práci s příkazovým řádkem. Pochvaloval jsem si, jak dobré služby mi odvádí tcsh. V diskusi se několik čtenářů ozvalo, že znají ještě lepšího pomocníka - zsh. Je načase dát jim za pravdu.
Pavel Satrapa
25. 10. 2001
Počet nových komentářů
25
Doba čtení:
8 minut
Překlepy - je ten shell opravdu nejlepší?
Tento článek je inspirován několika příběhy, které se odehrály za klávesnicí linuxového (případně i jiného) compu. Některé situace se mohou zdát legrační, jiné zase téměř tragické, ale jedno mají společné: rychlého, zbrklého a nedočkavého programátora :-)
Monika & Bogdan Pilchovi
21. 8. 2001
Počet nových komentářů
63
Doba čtení:
4 minuty
Příkazový řádek - přítel nejvěrnější (2)
V dnešním dokončení exkurze do světa pokročilejších funkcí moderních příkazových interpretů se podíváme na možnosti automatického opravování překlepů, zakouzlíme si s adresáři a řekneme si také něco málo o nastavování promptu.
Pavel Satrapa
12. 4. 2001
Počet nových komentářů
20
Doba čtení:
5 minut
Příkazový řádek – přítel nejvěrnější
Moderní interprety příkazů, jako je bash či tcsh, poskytují vynikající možnosti, jak si usnadnit život. Já osobně jsem si na ně zvykl natolik, že necítím potřebu používat Midnight Commander. A když jsem nucen čas od času sáhnout po DOSovském COMMAND.COM, trpím jako zvíře. V dnešním článku se vám pokusím poskytnout pár tipů, jak si zpříjmenit své soužití s interpretem příkazů.
Pavel Satrapa
10. 4. 2001
Počet nových komentářů
32
Doba čtení:
6 minut
Programování v (bash) shellu
Uživatel počítače je leckdy postaven před úkol, který by mu zabral mnoho času a přitom se přímo nabízí možnost napsat pro tento účel jednoduchý prográmek a usnadnit (a urychlit) si tak práci. Jenže "velké" programovací jazyky bývají často zbytečně těžkopádné a komplikované. A právě skriptovací jazyk shellu může být tím pravým kompromisem mezi možnostmi a složitostí. Dnes se seznámíme se skriptováním v bashi.
chicky
16. 5. 2000
Počet nových komentářů
26
Doba čtení:
12 minut
Bash
... aneb Bourne-Again SHell je jeden z nejoblíbenějších shellů. Vyskytuje se snad ve všech distribucích a navíc je obvykle používán jako výchozí pro všechny uživatele. Pojďme se teď podívat, jak si ho přizpůsobit obrazu svému.
Michal Krause
23. 4. 1999
Doba čtení:
3 minuty
1
–
26
/
26
Zprávičky
Řešení problémů s Intel Core Ultra 200S
Intel Core Ultra 200S (Arrow Lake-S) vyšel koncem října a podle recenzí nemá konzistentní výkon například ve hrách. Intel objevil pět problémů…
20. 12.
Počet nových komentářů
15
Autonomní auta Waymo mají výrazně méně nehod než lidmi řízená auta
Autonomní auta Waymo patřící pod Alphabet mají výrazně méně nehod než lidmi řízená auta. Společnost Re Swiss zkoumala asi 40 miliónů kilometrů…
20. 12.
Počet nových komentářů
79
Hra na GOG.com zdarma Chicken Assassin: Reloaded
Na serveru GOG.com je možné zdarma získat hru Chicken Assassin: Reloaded. Jde o vtipnou akční bojovou RPG hru, kde hrajete nebezpečné kuře…
20. 12.
Počet nových komentářů
2
Další zprávičky
Napište zprávičku