Geek code je speciální jazyk (textový kód) používaný geeky pro jejich osobnostní charakteristiku (osobnost, názory a zájmy), aby vše typické bylo koncentrováno ve speciálním jednotném formátu. Existuje i speciální dekodér pro geek code (webová stránka), a tak si ostatní lidé mohou představit jaký konkrétní geek je, jaké má vzdělání, kolik je mu let, jeho zájmy a počítačová gramotnost atd.
GNU Image Manipulation Program. Program na tvorbu rastrové grafiky. Existuje nejen ve verzi pro Linux a Windows, ale i pro MacOS, BeOS a další. GIMP je plnohodnotnou alternativou ke komerčním produktům, jako je například Adobe Photoshop.
GLib je knihovna funkcí pro jazyk C implementující jakési základní stavební kameny programu. Je užívaná mnoha solidními projekty (např. knihovnou Gtk, na které stojí mnoho aplikací pro X-Window). Naleznete zde nástroje pro komfortní práci s řetězci a poli proměnné velikosti, práci se seznamy, stromy, hashovacími tabulkami či poměrně komplikovanými metodami jako je použití vláken (threads), run-time zavádění modulů (plug-inů) a tak dále. Autoři se nespokojili jen s kvalitními algoritmy - rázně vykročili také k přenositelnosti zdrojáků nejen mezi Unixy, ale dokonce i na Windows.
Zkratka GNOME znamená GNU Object Model Environment a jedná se spíše o desktopové prostředí než o klasický window manager. Prostředí GNOME dokáže běžet nad mnoha správci oken a obsahuje řadu vlastních nástrojů, utilit a programů.
Rekurzivní akronym (zkratka) z "GNU's Not Unix". Projekt oznámil 27. září 1983 Richard Matthew Stallman a jeho cílem bylo vytvoření svobodného operačního systému, vycházejícího z principů systému UNIX System V.
General Public Licence. Software šířený pod licencí GPL je možno volně používat, modifikovat i šířit, ale za předpokladu, že tento software bude šířen bezplatně (případně za distribuční náklady) s možností získat bezplatně zdrojové kódy. Toto opatření se týká nejen samotného softwaru, ale i softwaru, který je od něj odvozen. Na produkty šířené pod GPL se nevztahuje žádná záruka. Licence je schválená sdružením OSI a plně odpovídá Debian Free Software Guidelines.
Grabování je činnosti, při které získáváme data z externího zdroje a ukládáme je v počítači. Grabovat můžeme například audio (CD), video (DVD), obrázky a podobně.
Na této stránce naleznete náš slovníček pojmů. V případě, že daný pojem,
který potřebujete vysvětlit, v seznamu nenajdete, můžete se na něj zeptat.
Můžete také vložit nový pojem i s vysvětlením. V žádném případě
nekopírujte pojmy z jiných webů!