Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Souborové systémy
Souborové systémy
Ext2, Ext3, Xfs, ReiserFS, ...
241
–
270
/
406
První strana
Předchozí strana
6
7
8
9
10
11
12
Následující strana
Poslední strana
Nové jádro přináší dva zajímavé souborové systémy
Před několika dny jsme vás krátce informovali o tom, že vyšlo nové jádro 2.6.34. Kromě jiných novinek se v něm objevily také dva nové souborové systémy: Ceph a LogFS. První jmenovaný je určen pro distribuované a cloud aplikace. Umožňuje…
Petr Krčmář
19. 5. 2010
Počet nových komentářů
3
Ubuntu plánuje Btrfs v roce 2011 nebo 2012
Včera jsme vás informovali, že Nokia plánuje uvolnit MeeGo se souborovým systémem Btrfs. Je to rozhodnutí, které vývojáři udělali kvůli přeskočení Ext4 kroku a tím si ušetřili trochu vývojového času. MeeGo ve stabilní verzi ještě nějakou chvíli…
Adam Štrauch
14. 5. 2010
Počet nových komentářů
6
MeeGo poběží na Btrfs
Vývojáři linuxového systému MeeGo se rozhodli jako výchozí souborový systém použít Btrfs. To je momentálně v experimentálním stavu a ještě nějaký čas tam zůstane. Arjan van de Ven toto rozhodnutí odůvodňuje tak, že momentálně všechny linuxové…
Adam Štrauch
13. 5. 2010
FreeBSD má podporu žurnálu v UFS
Vývojář FreeBSD, Jeff Roberson, poslal nový patch, který přidává podporu žurnálu do souborového systému UFS, který je standardně využíván ve FreeBSD. Žurnál tak zvyšuje bezpečnost uložených dat, ale zároveň zpříjemňuje uživatelům život, protože ti…
Petr Krčmář
28. 4. 2010
Počet nových komentářů
1
Nový souborový systém SDFS od Opendedup
Na stránkách opendedup.org se objevil nový souborový systém SDFS napsaný v Javě, jehož hlavní výhodou je ukládání pouze unikátních dat. To znamená, že když si uložíte dva stejné soubory na disk, tak fyzicky budou data uložena pouze jednou. Na…
Adam Štrauch
29. 3. 2010
Počet nových komentářů
12
Benchmark EXT3, EXT4 a Btrfs na netbooku
Na serveru Phoronix.com vyšel benchmark souborových systémů EXT3, EXT4 a Btrfs na netbooku. Jako operační systém bylo použito Ubuntu 9.10 a 10.04. Jako hardware netbook NC10 od Samsungu. Kompletní výsledky testů si můžete prohlédnout přímo…
Kamil Pošvic
19. 2. 2010
Počet nových komentářů
11
Od jádra 2.6.31 má EXT4 problémy s výkonem
Možná jste v některých diskusních fórech zaregistrovali opakující se dotazy na výkon souborového systému EXT4 na posledních jádrech. Vypadá to, že problém se někde skutečně skrývá, protože test, který vyšel na serveru phoronix.com, odhalil výkonové…
Adam Štrauch
21. 1. 2010
Počet nových komentářů
4
Vyšla Samba 3.5.0 RC1 a 3.4.4
Vyšla nová verze balíku Samba s označením 3.5.0 RC1. Tato verze je primárně určena k testování. Pro plné nasazení je spíše určena verze 3.4.4, která byla také vydána. Zatímco druhá zmíněná pouze opravuje chyby zjištěné v předchozích verzích, tak…
Kamil Pošvic
8. 1. 2010
Ukládání žurnálu na jiné blokové zařízení
Ve snaze zvýšit výkon našeho linuxového systému se můžeme uchýlit k nejrůznějším technikám. Výsledek je často sporný, protože v dnešní době přidaný výkon využijeme jen z velmi malé části. Nicméně někteří z nás to dělají, protože můžou a není důvod…
Adam Štrauch
30. 12. 2009
Počet nových komentářů
3
Testování souborových systémů na USB flashdiscích
Na USB klíčenkách většina uživatelů využívá stadardně souborový systém FAT32. Na serveru Phoronix.com se tentokráte zaměřili na testování souborových systémů právě na USB flashdiscích. Testovali FAT32, EXT3, EXT4, XFS, ReiserFS a Btrfs. (Zdroj…
Kamil Pošvic
12. 11. 2009
Počet nových komentářů
11
ZFS dostal podporu deduplikace
Deduplikace je proces, který pomáhá šetřit volný prostor na disku. Může fungovat na úrovni souborů, bloků nebo bytů. Pro data jsou vytvořeny jedinečné otisky, které si souborový systém uchová ve zvláštní tabulce. Pokud se na disk poté pokusíme…
Petr Krčmář
4. 11. 2009
Počet nových komentářů
18
Samba 3.4.3
Vyšla nová verze balíku Samba s označením 3.4.3. Jde o opravné vydání, které odstraňuje celkově tři chyby. Byly opraveny problémy při spolupráci s Windows 7 a Windows 2008 a chyba v aplikaci smbclient. Changelog k této i ke straším verzím si můžete prohlédnou na samba.org.
Adam Štrauch
2. 11. 2009
Apple ukončil projekt ZFS pro Mac OS X
Bez udání jediného důvodu a s velmi krátkým oznámením, ukončil Apple svůj projekt, který měl přinést ZFS na počítače s operačním systémem Mac OS X. O důvodech můžeme jen spekulovat. Mohlo by to mít něco společného s koupí firmy Sun firmou Oracle…
Adam Štrauch
26. 10. 2009
Počet nových komentářů
9
Smlouva o intelektuálním vlastnictví nad NTFS
Firma Tuxera, stojící za projektem NTFS-3g podepsala s Microsoftem smlouvu o intelektuálním vlastnictví, která se týká souborového systému NTFS. Taktéž se Tuxera s Microsoftem baví o exFAT. Je to souborový systém, který se možná dostane na budoucí…
Adam Štrauch
27. 8. 2009
Počet nových komentářů
4
XtreemFS: distribuce dat přes Internet
Nástrojů pro sdílení dat mezi servery přibývá. Projekt GlusterFS je v dnešní době již použitelný, ale to samozřejmě jiným vývojářům nesvazuje ruce s dalším řešením. Nedávno totiž vyšla verze 1.0 projektu XtreemFS. Jde o distribuovaný souborový…
Adam Štrauch
18. 8. 2009
Počet nových komentářů
2
Jak na Btrfs v Debianu
Na howtoforge.com vyšel návod, pomocí kterého si můžete vyzkoušet Btrfs na rootu systému v Debianu Lenny. Kompilaci jádra se nevyhnete, ale v návodu je popsaný i nástroj, který převádí Ext3 na Btrfs, takže můžete přejít i na systémech, které už…
Adam Štrauch
3. 8. 2009
Krátký příběh o btrfs
Na lwn.net vyšel článek o btrfs od jednoho z programátorů souborového systému ZFS. Článek se zabývá jak politikou tak i technickou stránkou. Uvádí zajímavé informace jako třeba, že btrfs používá Linus na jednom ze svých notebooků nebo že většinu…
Adam Štrauch
31. 7. 2009
Počet nových komentářů
5
ChunkFS: řešení dlouhého fsck
V době vzniku souborových systémů Ext3 nebo Reiserfs měly disky kapacitu v desítkách GB. Dnes už jde o stovky GB ne-li jednotky TB, proto se čím dál častěji objevuje problém s opravováním velkých oblastí. U těch zabere kontrola většinu času…
Adam Štrauch
22. 7. 2009
Počet nových komentářů
1
Srovnání výkonu Ext4, Btrfs a NILFS2
Několik posledních verzí linuxového jádra přineslo uživatelům nové souborové systémy. V jádře 2.6.28 to byla stabilní verze ext4, ve verzi 2.6.29 se objevil Btrfs a konečně v nejnovějším jádře 2.6.30 to byl souborový systém NILFS2. Phoronix se…
Petr Krčmář
1. 7. 2009
Počet nových komentářů
1
Rozhovor s Chrisem Samuelem o Ext4
Pokud používáte Ext3 a stále váháte nad Ext4, třeba vás přesvědčí Chris Samuel, kterého vyzpovídali na itwire.com. V rozhovoru se rozebírají nové vlastnosti Ext4 jako checksum žurnálu nebo extenty a také se zde Ext4 porovnává s Ext3 případně XFS…
Adam Štrauch
25. 6. 2009
Počet nových komentářů
6
Pod kůži SquashFS
Na linux-mag.com vyšel článek, kde se rozebírá souborový systém SquashFS. S tím se setkala většina uživatelů třeba u různých live CD, ale využití si najde i u komprimování záloh a starých dat, které třeba někdy budeme potřebovat. V krátkosti jde…
Adam Štrauch
11. 6. 2009
Počet nových komentářů
8
Jak na GlusterFS v Debianu
Falko Timme dnes na howtoforge.com vydal návod na vytvoření diskového serveru. Použil k tomu Debian Lenny a GlusterFS. Ten se vyznačuje svoji rychlou obnovou z pádu systému a v podpoře velkých diskových polí.
Adam Štrauch
4. 6. 2009
Počet nových komentářů
1
NILFS2: spolehlivé skladování dat
Jádro 2.6.30 se pomalu blíží. Již vyšlo rc8, a to znamená, že stabilní verze není daleko. Jedna z mnoha přidaných novinek je souborový systém NILFS2 nebo-li „New Implementation of a Log-Structured File System Version 2“. Ten se hodí jak pro SSD,…
Adam Štrauch
4. 6. 2009
Počet nových komentářů
2
Proč přejít z EXT3 na EXT4?
Na serveru H-Online.com vyšel článek o důvodech vedoucích k vývoji EXT4 a potřebě migrace z EXT3. Jsou zde pěkně zohledněny limity jednotlivých systémů a shrnut vývoj EXT4 od roku 2006. Je zde i srovnání možností dalších souborových systémů a EXT4.
Kamil Pošvic
29. 5. 2009
Počet nových komentářů
7
Testování Btrfs na SSD
Ačkoliv si někdo myslel, že budoucnost Btrfs je po spojení Sunu s Oraclem nejistá, tak jeho vývoj jede dál. Server Phoronix.com před měsícem vydal jeho benchmarky v porovnání s EXT3/EXT4. Dnes se podíváme na výsledky srovnání Btrfs mimo a na Solid-state drive (SSD).
Kamil Pošvic
29. 5. 2009
Počet nových komentářů
4
ZFS 13 pro FreeBSD 7
Pokud používáte FreeBSD a souborový systém ZFS, měli byste zbystřit. Kip Macy a Pawel Jakub Dawidek portovali novou verzi ZFS 13 do FreeBSD 7. Součástí nové verze je také řada zajímavých novinek týkajících se paměti a architektury AMD64.
Petr Krčmář
27. 5. 2009
Jak to bude se ZFS a Btrfs
Po spojení Sunu s Oraclem je stále mnoho otevřených otázek kolem projektů, o které se Sun staral. Skoro stejně zajímavou dvojicí jako je Oracle databáze a MySQL je ZFS a Btrfs. To totiž vzniklo protože na Linuxu neexistovala alternativa k ZFS. Teď…
Adam Štrauch
18. 5. 2009
Počet nových komentářů
5
Nová jaderná volba pro vfat
V minulých týdnech jsme mohli být svědky pře mezi Microsoftem a TomTomem. Středem pře byl souborový systém FAT, konkrétně vlastnost, kdy může být do tohoto souborového systému zapsán soubor s názvem větším než 8 a 3 znaky. Teď se objevil patch,…
Adam Štrauch
4. 5. 2009
Pozadí komprimovaných souborových systémů
Dnešní live distribuce se snaží do co nejmenšího prostoru nacpat co nejvíce funkcí. Máme distribuce zabírající 10 MB, 50 MB nebo třeba 200 MB. Pořád je to ale méně než zabírá třeba základní instalace Debianu na Ext 3. Kolem tohoto tématu napsal…
Adam Štrauch
30. 4. 2009
Vyšel Parted Magic 4.0
Live distribuce pro práci s diskovými oddíly Parted Magic se dočkala nové verze 4.0. Zajímavou změnou je plná podpora pro Device Mapper. To znamená, že přes Parted Magic můžeme nyní pracovat s linuxovým RAIDem a LVM oddíly. Bootování si také prošlo…
Adam Štrauch
6. 4. 2009
Počet nových komentářů
9
241
–
270
/
406
První strana
Předchozí strana
6
7
8
9
10
11
12
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
V Japonsku doporučují dát uživatelská jména a hesla do závěti
Japonský NCAC (National Consumer Affairs Center) doporučuje lidem, aby plánovali, co se stane po jejich digitální smrti. Doporučeno je:…
22. 11.
Počet nových komentářů
31
Nové PHP 8.4.1: háčky vlastností, nesymetrická viditelnost a líné objekty
Včera vyšla verze 8.4.1 programovacího jazyka PHP. Mezi novinky patří háčky vlastností (property hooks), nesymetrická viditelnost (asymmetric…
22. 11.
Počet nových komentářů
7
Loki: log management v Grafaně (školeni)
Loki je nástroj na sběr, ukládaní a prohlížení logu. Je to nástroj od Grafany, takže je s ní přímo integrovaná. Připravili jsme pro vás nové…
22. 11.
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU