Léto s (e)knihou

Sdílet

Elektronické knihy postupně dobývají náš svět. Zatím sice jen velmi pomalu pronikají na běžný trh, ale nadšenci už o nich vědí mnohé a někteří je dokonce mnoho let používají a čtou.

Elektronická kniha je pro mnohé čtenáře stále ještě něco podivného, cizorodého a určeného snad jen pro nějaké podivíny. Ti osvícenější ale vědí, že kniha nahraná do dobré čtečky má řadu různých výhod – je možné jich mít na dovolené stovky, je možné v nich vyhledávat, dělat si poznámky či záložky a váží jen zlomek hmotnosti tištěného titulu.

Přesto je kolem elektronizace knih zatím příliš mnoho otázek – jak je budeme připravovat, jak je budeme prodávat, bude je někdo kupovat a nebudou svádět ke kopírování mezi uživateli? To jsou nejpalčivější otázky, na které se v našem letním speciálu pokusíme odpovědět.

Kindle je největším zlem pro eknihy v Česku

perex

Trh s elektronickými knihami se v Česku rozjíždí jen velmi pozvolně. Největším českým prodejcem je mladý server eReading, který se snaží vybojovat složitou bitvu a rozšířit povědomí o elektronickém čtení. Jak se k eknihám staví nakladatelé? Co je dnes největší překážkou v rozšíření elektronických knih?

Změňte své stránky na elektronickou knihu

perex

Mnozí z nás se stali v majiteli čtečky Kindle – a pokud ne my, tak mnozí naši čtenáři či uživatelé našich webů. Je tedy na místě zabývat se možností, jak nabídnout náš obsah pro jejich čtečku. V článku si ukážeme, jak vygenerovat „e-book“ z čistého HTML, které máme v redakčním systému stejně už po ruce.

Elektronické knihy zdraží o 50 %. Co to znamená pro čtenáře?

perex

Před nedávnem přinesl server The New York Times zprávu o chystaném zdražení elektronických knih. Ceny mají vzrůst až o 50 %, což by mohlo nepříjemně zahýbat s celým trhem elektronického obsahu. Jaké příčiny a jaké důsledky pro celý slibně se rozvíjející trh digitálních knih může podobný krok mít?

Elektronické knihy čtu už deset let

perex

V poslední době se roztrhl pytel s různými čtečkami, elektronickými knihami a elektronickými časopisy. Konečně. Já na to čekám už deset let. Je to skoro jako s Pánem prstenů, najednou ho všichni znají, najednou ho všichni chtějí a najednou ho všichni obdivují. Jsou ale lidé, kteří ho četli už o patnáct let dříve než se objevila zmínka o nějakých filmech.

Vytvořte elektronickou knihu s eCub

perex

Abyste mohli elektronické knihy číst, nejprve je musíte mít. A abyste je mohli mít, musí je nejprve někdo vytvořit. K tomu jsou potřeba ty správné nástroje. V článku si představíme multiplatformní program eCub, se kterým je tvorba elektronické knihy hračka. Vytvořte si knihu ve formátu epub nebo mobi.

Calibre: švýcarský nůž do elektronické knihovny

perex

Čtení elektronických knih se stává čím dál běžnějším. Zvláště mezi milovníky elektronických hraček a moderních technologií je to už docela normální věc. Objevuje se nám tu ale nový problém: pro papírové knihy máme regály, ale kam si přehledně roztřídíme svou sbírku elektronických knih? Pomůže Calibre.

iReader: čteme knihy na Androidu

perex

Téměř čtvrtina z vás plánuje pořízení specializovaného zařízení pro čtení elektronických knih. Co když mě to ale nebude bavit? Nebude mi chybět obracení stránek? Má pro mě takováto investice smysl? Vyzkoušejte si nejdřív čtení knih přímo na svém mobilu. K tomu vám může pomoci aplikace iReader pro Android.

Skenování knih a převod do eknih je hračka

perex

Už jsem si řekli, jak eknihy vytvářet, jak a kde je číst. Kde je ale brát? Často se stává, že vám někdo dá knihu jako dar a netuší, že už nějakou dobu máte elektronickou čtečku, pomocí které knihy čtete. Proto se dnes podíváme na to, jak takovou knihu zdigitalizovat, jak je to pracné a kolik vám to tak zabere času.

Kožené oblečky pro vaše e-čtečky

perex

Čtečka Amazon Kindle je sice poměrně levná a na svou cenu i robustní, přesto je potřeba myslet na to, že jde o křehké zařízení. Nemálo uživatelů zjistilo, že zejména e-ink displej je poměrně náchylný k poškození. I přes snadnou reklamaci je rozhodně lepší a snazší poškození předcházet, než je ex post řešit.