Hlavní navigace

Binární balíčky

Sdílet

Binární balíček je instalační soubor pro Linux. Když chcete na server přidat nový program, můžete si jej sice stáhnout ve zdrojové podobě a sestavit (zkompilovat) přímo na místě, ale použití binárního balíčku je rychlejší, pohodlnější a praktičtější. Linux si pamatuje všechny nainstalované binární balíčky a umí je jednotlivě odstraňovat. V neposlední řadě udržuje kontrolní součty všech instalovaných aplikací, a proto lze zkontrolovat, zda není instalovaný program pozměněn útočníkem nebo diskovou chybou.

Binární balíček je instalační soubor pro Linux. Když chcete na server přidat nový program, můžete si jej sice stáhnout ve zdrojové podobě a sestavit (zkompilovat) přímo na místě, ale použití binárního balíčku je rychlejší, pohodlnější a praktičtější. Linux si pamatuje všechny nainstalované binární balíčky a umí je jednotlivě odstraňovat. V neposlední řadě udržuje kontrolní součty všech instalovaných aplikací, a proto lze zkontrolovat, zda není instalovaný program pozměněn útočníkem nebo diskovou chybou.

Linuxové distribuce můžeme rozdělit do tří skupin podle binárních balíčků, které používají:

  • RPM
  • DEB
  • Ostatní

RPM

Binární balíčky RPM vytvořila firma Red Hat. RPM je dnes nejrozšířenější formát binárních balíčků pro Linux. To v praxi znamená, že většina vývojářů a dodavatelů softwaru dodává své programy ve tvaru RPM (a případně ve zdrojové podobě).

Balíčky RPM můžete pomocí speciálního programu instalovat i na systémech typu DEB.

Při instalaci RPM občas narazíte na problém sezávislostmi. Chcete nainstalovat program „A“, a RPM ohlásí že potřebujete programy „B“ a „C“ a knihovnu „D“. Když stáhnete a zkusíte instalaci programu „B“, RPM ohlásí že tento program potřebuje knihovnu „E“ apod.

Bohužel se občas vyskytuje ještě horší problém: aplikace „A“ se odmítá nainstalovat, dokud nenahrajete knihovnu „B“, knihovna „B“ vyžaduje program „C“, a program „C“ se nechce nainstalovat, dokud není nainstalována aplikace „A“. Takovékruhové závislosti pak lze obvykle řešit tak, že necháte program rpm nainstalovat všechny navzájem závislé balíčky najednou. V nejkrajnějších případech lze kontrolu závislostí i vypnout, ale pokud je to jenom trochu možné, doporučujeme se takovému kroku vyhnout, neboť může vést k pozdějším zásadním potížím.

DEB

DEB je přirozený formát binárních balíčků distribuce Debian. DEB má lépe vyřešený systém závislostí, takže nemusíte řešit situaci typickou pro RPM. Program apt-get dokáže závislosti sám vyřešit. Stáhne potřebné balíčky a provede instalaci zcela automaticky.

Balíčky DEB většina vývojářů a zejména komerčních dodavatelů softwaru nevytváří. Komunita okolo Debianu je ale velmi aktivní, a balíčky DEB připravuje a publikuje velmi rychle. Zkrátka když chcete RPM, najdete ho nezřídka přímo u dodavatele softwaru. Když chcete DEB, uspějete častěji v centrále Debianu.

Jiné

Gentoo Linux používá vlastní systém Portage, blíže popsaný níže v kapitole o Gentoo. Slackware rovněž používá svůj vlastní jednoduchý systém ve kterém musí administrátor řešit závislosti sám. To na jedné straně znamená vice práce, ale nabízí to více svobody při instalaci aplikací.