Hlavní navigace

Databáze v Linuxu - závěr

Sdílet

Po prozkoumání hlavních vlastností obou databázových systémů se dá s jistotou říci, že se každý z nich vydal úplně jinou cestou. Zatímco MySQL se snaží být co nejštíhlejší a nejmrštnější (byť na úkor podporovaných funkcí), PostgreSQL sází na komfort a moderní technologie. Autoři MySQL optimalizují, kde se dá (i na úkor pozdější rozšiřitelnosti). Programátoři PostgreSQL zase dávají přednost sice pomalejšímu, ale strukturovanějšímu a později rozšiřitelnějšímu kódu.

Po prozkoumání hlavních vlastností obou databázových systémů se dá s jistotou říci, že se každý z nich vydal úplně jinou cestou. Zatímco MySQL se snaží být co nejštíhlejší a nejmrštnější (byť na úkor podporovaných funkcí), PostgreSQL sází na komfort a moderní technologie. Autoři MySQL optimalizují, kde se dá (i na úkor pozdější rozšiřitelnosti). Programátoři PostgreSQL zase dávají přednost sice pomalejšímu, ale strukturovanějšímu a později rozšiřitelněj­šímu kódu.

Pokud tedy víte, že budete provozovat databázi s jednoduchou strukturou, potřebujete především rychlost a dokážete oželet některé funkce, je pro vás MySQL tou správnou volbou. Na druhou stranu, plánujete-li vybudování složité báze dat, ve které se s výhodou uplatní i objektově orientovaný přístup a další vymoženosti současné doby, uvažujte raději po PostgreSQL.

Oba SŘBD mají své klady i zápory. Záleží jen na vás, ke kterému databázovému systému se přikloníte vy. Každopádně, ať už to bude ten nebo onen, dostanete do rukou špičkový produkt za více než přijatelnou cenu :-).

Mezi další dostupné otevřené SŘBD patří například Firebird (samostatně se rozvíjející potomek krátkého koketování Borlandu s myšlenkou uvolnit zdrojové kódy své Interbase) nebo SAP DB (velmi pokročilá databáze nasazovaná známou společností SAP v jejích systémech, která je snad poněkud překvapivě dostupná již delší dobu pod licencí GPL).