Hlavní navigace

Instalace PHP

Sdílet

Zaujaly vás možnosti PHP a chtěli byste si jej vyzkoušet na vlastní kůži? Nezbývá, než si ho nainstalovat!

Zaujaly vás možnosti PHP a chtěli byste si jej vyzkoušet na vlastní kůži? Nezbývá, než si ho nainstalovat!

(Pokud jste četli pozorně od začátku, víte, že PHP lze provozovat pod mnoha operačními systémy. Jelikož není účelem se tady zaobírat všemi alternativami a jejich zvláštnostmi, zaměříme se pouze na jednu platformu: počítače PC s Linuxem. Pokud chcete PHP provozovat jinde, hledejte, prosím, pomoc v oficiální dokumentaci.)

Dříve než přikročíte k instalaci, měli byste si udělat jasno v jedné věci, a to, k čemu budete chtít PHP používat. Pokud pokukujete po možnosti psát si utility pro příkazový řádek, budete vám stačit pouze samotný interpret jazyka. Jestliže vás zaujala eventualita tvorby programů s GUI, sežeňte si ještě navíc knihovnuGTK a podporu GTK v PHP – GTK-PHP. Pro psaní dynamických WWW stránek budete nezbytně potřebovat nějaký WWW prohlížeč, webovský server (třeba výborný Apache, který je rovněž „free“) a nejlépe interpret PHP zkompilovaný jako modul pro web-server. Blíže se podíváme se na třetí variantu, protože je relativně nejsložitější a ty předchozí jsou v ní víceméně obsaženy.

V zásadě existují tři cesty, jak získat možnost provozovat vaše vlastní PHP skripty. Tou první (a nejjednodušší) je pronajmout si prostor u nějaké webhostingové firmy (společnosti zabývající se provozem internetových serverů a poskytováním prostoru pro vlastní stránky dalším lidem), o které je známo, že kromě statických HTML stránek umožňuje provozovat i programy v PHP. Pokud takové místo získáte, bude vám stačit jen napsat své skripty, uložit je na pronajatém serveru a prohlédnout si výsledek ve svém prohlížeči.

Instalace z balíčků

To je sice hezké, říkáte si, ale ne každý má pevnou linku nebo peněz na rozhazování, aby mohl být trvale připojen k Internetu, psát skripty a neustále je natahovat na vzdálený server, kde by je mohl vyzkoušet. Inu, máte pravdu. Nejlepší bude, když si kromě toho nainstalujete PHP i na svůj pracovní počítač. Prvním způsobem, jak to provést (jednodušším a pro začátečníka asi nejschůdnějším), je pořídit si takovou distribuci Linuxu, ve které už bude všechno připravené. Otázkou je, kterou distribuci vybrat? Co se týče PHP, nemůžete šlápnout vedle. Každá známější distribuce obsahuje HTTP server Apache i PHP stejně tak jako databázové systémy MySQL nebo PostgreSQL. Například v distribuci Red Hat, SUSE, Debian, Slackware či Mandriva uvedený komplet určitě naleznete. V distribucích už jsou binární (tj. spustitelné) soubory připraveny ve formě balíčků (např. DEB balíčky v Debianu nebo RPM balíčky v Red Hatu, Mandraku a dalších), kterým stačí jen říct, ať se nainstalují. Často lze binární balíčky stáhnout i přímo z domovských stránek projektů.

Na obrázku výše můžete vidět instalační nástroj Red Hatu, ve kterém si balíčky, které se mají instalovat vybíráte pomocí myši. Následným kliknutím na tlačítko Update se vybrané balíčky samočinně nainstalují. Většina dnešních distribucí disponuje nějakým podobným nástrojem pro výběr balíčků k instalaci nebo je zde alespoň řádkový instalační program. Kupříkladu RPM balíčky se z příkazového řádku instalují příkazem:

rpm -i balicek1.rpm balicek2.rpm balicek3.rpm

Instalace PHP z balíčků distribuce by měla automaticky nakonfigurovat i webový server.

Kompilace ze zdrojových kódů

Instalace PHP jeho kompilací ze zdrojových kódů je trochu náročnější proces, výsledkem je ale interpret PHP s vlastnostmi přesně podle vašich představ.

K úspěšnému dokončení instalace tímto způsobem budete kromě zmiňovaného WWW serveru potřebovat toto:

  • zdrojový kód PHP, který si stáhnete třeba z php.cz
  • kompilátor jazyka ANSI C – třeba „free“ GCC
  • program make, což je pomocná utilita pro kompilování
  • programy flex a bison, které slouží ke generování částí kódů překladačů
  • …další knihovny a komponenty podle toho, jaké funkce budete chtít v PHP používat (např. MySQL apod.)

Všechno začne stažením zdrojáků PHP a jejich rozbalením z komprimovaného tar archivu (předpokládám, že vše ostatní máte nainstalováno a funkční):

tar -xvzf php-AAA.tar.gz

( AAA je konkrétní číslo verze).

Přesunete se do vytvořeného adresáře se zdrojovými kódy:

cd php-AAA

…kde spustíte obslužný skript configure, který váš počítač otestuje na všechny nutné komponenty a připraví kompilaci. Skriptu configure se předávají různé volby podle toho, jak chcete, aby hotové PHP vypadalo. Kompletní seznam všech možných přepínačů zjistíte voláním:

./configure –help

Dejme tomu, že jsme se rozhodli kompilovat PHP jako modul pro server Apache s podporou databáze MySQL. Zadáme proto:

./configure –with-apxs –with-mysql

Jestliže budeme úspěšní a konfigurační program nalezne ve vašem systému všechno potřebné, vygeneruje soubory potřebné pro řízení samotné kompilace, která se spustí příkazem:

make

Pokud jste se bez problému dostali až sem, můžete si dát kafíčko, protože kompilování zabere trochu času. Až se vše dokončí, nezbývá než vytvořené PHP nakopírovat do systému:

make install

Poslední krok musíte provádět jako super-uživatel root, protože se bude zapisovat do adresářů, ze kterých obyčejní uživatelé mohou jen číst.

Tím ale celá věc ještě nekončí. Je třeba vyrobit konfigurační soubor interpretu PHP. Nejlépe je začít z předpřipraveného souboru, který zkopírujete do místa, kde jej PHP očekává:

cp php.ini-dist /usr/local/lib/php­.ini

V souboru se nastavují různé volby, kterými si fungování interpretu můžete upravit podle svých představ (nebo nechat být – ukázková konfigurace většinou vyhovuje všem obyčejným požadavkům). Pokud si někdo chce konfigurační soubor uložit někam jinam (třeba do /etc), tak může. Jen musí před kompilací určit, kde jej má PHP hledat, a to volbou --with-config-file-path=/cesta/ke/konfiguracnimu/souboru u volání skriptu  configure.

Posledním krokem je konfigurace HTTP serveru a jeho restartování. Přidejte tedy do konfiguračního souboru Apache httpd.conf nebo srm.conf tyto dva řádky:

AddType application/x-httpd-php .php
LoadModule php4_module libexec/libphp4.so

První řádek specifikuje příponu souborů, které budou chápány jako skripty PHP. Můžete tam dát v podstatě cokoliv – zvykem je však skripty PHP označovat příponou  .php.

Druhý řádek určuje cestu k modulu PHP, který má Apache používat. libexec/libphp4.so by měla být platná cesta k souboru s modulem.

Zbývá už jen restartovat Apache, aby si načetl novou konfiguraci:

/etc/init.d/httpd restart

Je možné, že se to na vašem systému dělá jinak. Pátrejte po spustitelném souboru httpd, apachectl nebo httpsdctl a spusťte jej dvakrát: jednou s volbou stop a podruhé se start. Tedy například:

/cesta/k/apachectl stop
/cesta/k/apachectl start

Pokud se vám při restartování HTTP serveru neobjeví žádné chybové hlášení, úpravu konfiguračního souboru jste zvládli, takže od nyní by už mělo spouštění skriptů PHP při požadavku na stránku normálně fungovat. Gratulujeme! Pokud naopak něco neklape, nezoufejte. Zkuste se podívat do oficiální dokumentace PHP – problematika instalace je tam vyčerpávajícím způsobem objasněna.