Hlavní navigace

PHP na příkazové řádce a grafické aplikace

Sdílet

Jazyk PHP můžete používat i bez serverů či prohlížečů. Lze v něm totiž psát i skripty pro "přímé použití" na příkazové řádce nebo jinde. Potřebujete k tomu jen samotný interpret jazyka (a pochopitelně jistou dávku programátorské šikovnosti).

PHP na příkazové řádce

Jazyk PHP můžete používat i bez serverů či prohlížečů. Lze v něm totiž psát i skripty pro „přímé použití“ na příkazové řádce nebo jinde. Potřebujete k tomu jen samotný interpret jazyka (a pochopitelně jistou dávku programátorské šikovnosti).

Neinternetové skripty vypadají úplně stejně jako skripty pro web-server a spouštějí se příkazem:

php muj_skript.php

Druhou možností (mluvíme o Linuxu) je vytvořit skript jako spustitelný soubor a na první řádek napsat:

#!/usr/bin/php

Systém už pochopí, že pro vykonání programu má zavolat interpret jazyka PHP, který najde v zadaném adresáři  /usr/bin/.

Grafické aplikace s PHP: GTK-PHP

Možnost psát v PHP aplikace s grafickým uživatelským rozhraním ( GUI – Graphical User Interface) je poměrně mladá. PHP asi není moc vhodným nástrojem k psaní takových programů, ale pokud jej bravurně ovládáte tak, že je pro vás téměř druhou mateřštinou, můžete se o psaní „okenních“ aplikací s knihovnou GTK v PHP pokusit. Hotový software se spouští podobně jako obyčejné skripty pro příkazový řádek a měl by být přenositelný mezi různými platformami, protože i PHP lze provozovat pod mnoha operačními systémy.

Uživatelům Linuxu by zkratka GTK měla být blízká. Je to knihovna grafických ovládacích prvků (tlačítek, záložek, šoupátek a jiných udělátek) vyvinutá původně pro editor obrázků GIMP. Stala se ale tak oblíbenou, že na ní stojí mnoho dalších aplikací a využívá ji i projekt GTK-PHP.

Psaní GUI aplikací je natolik okrajovou záležitostí, že jejich knihovny v základní distribuci PHP nenajdete. Ani my se zde GTK-PHP zabývat nebudeme. Pro další informace si raději zajděte na jejich domovskou stránku.