Hlavní navigace

Úvod do PHP

Sdílet

Mnoho z vás už určitě zkratku v titulku tohoto článku někde vidělo (když ne jinde, tak jako příponu souborů WWW stránek různě po Internetu). Fakt, že jste se doklikali až sem svědčí o tom, že byste se rádi dozvěděli, co že se skrývá za takovým nemastným a neslaným názvem jako PHP. Mám pro vaše mozkové buňky dobrou zprávu. Pokud se začtete do následujících řádků, budete se moci o této technologii něco málo dozvědět. (Přinejmenším tolik, abyste si o ní udělali dobrou představu.) Ale pozor, učebnici programování zde nehledejte! Ta se nachází jinde...) Avšak dost řečí, ponořme se raději do světa Internetu a poodhalme roušku tajemství vznášející se nad oněmi písmeny "Pé-Há-Pé".

Mnoho z vás už určitě zkratku v titulku tohoto článku někde vidělo (když ne jinde, tak jako příponu souborů WWW stránek různě po Internetu). Fakt, že jste se doklikali až sem svědčí o tom, že byste se rádi dozvěděli, co že se skrývá za takovým nemastným a neslaným názvem jako PHP. Mám pro vaše mozkové buňky dobrou zprávu. Pokud se začtete do následujících řádků, budete se moci o této technologii něco málo dozvědět. (Přinejmenším tolik, abyste si o ní udělali dobrou představu.) Ale pozor, učebnici programování zde nehledejte! Avšak dost řečí, ponořme se raději do světa Internetu a poodhalme roušku tajemství vznášející se nad oněmi písmeny „Pé-Há-Pé“.

Co je to PHP

Na domovské stránce www.php.netbyste se dočetli, že: „PHP je široce používaný obecně použitelný skriptovací jazyk s otevřenými zdrojovými kódy, obzvláště vhodný pro vytváření webovských aplikací.“

Svým stylem by se dal přirovnat k jazyku ASP a syntaxí k céčku či Javě se špetkou Perlu pro dobrý šmak. Za úspěch vděčí hlavně své jednoduchosti a lehkosti programování. Bez nadsázky se dá říci, že čas potřebný na vytvoření aplikace se zde neměří na měsíce, ale na týdny.

PHP je interpretovaný jazyk. To znamená, že program se nijak nepřekládá (nekompiluje) a vykonává se přímo ze zdrojového kódu. Takovým programům se někdy říká skripty a interpretovaným jazykům skriptovací. Uvedený přístup má výhodu ve své jednoduchosti a snadné modifikovatelnosti programů. Důležitou nevýhodou však je, že ke spuštění programů v PHP musíte mít nainstalován jeho interpret (tj. program, který kód vykoná). Dobrou zprávou je, že interpret PHP je volně šířen včetně zdrojových kódů (v souladu s tzv. PHP licencí) a můžete si ho bezplatně stáhnout třeba zdomovské stránky jazyka.

Jazyk PHP prošel v minulosti poněkud bouřlivým vývojem. Zkratka „PHP“ se kdysi četla jako „Professional Home Pages“ (čili profesionální domovské stránky) a za léta, kdy opustil domácí stránky a zabydlel se opravdu v profesionálním prostředí, se začalo vysvětlovat, že „PHP“ je rekurzivním akronymem pro sousloví „PHP: HypertextPrepro­cessor“ (tedy PHP: hypertextový preprocesor (předzpracovávač)). Syntaxe se od prvních verzí přeorala a z dalšího vývoje lze vypozorovat, že se jazyk chce co nejvíce podobat Javě.

Jak už bylo zmíněno, hlavní zřetel tvůrců PHP je brán na vývojáře webovských aplikací tvořených dynamicky generovanými HTML stránkami. Příkazy PHP je možno psát přímo do samotné HTML stránky a ovlivňovat tak dynamicky její obsah. Jeden příklad vydá za tisíc slov:

<html>
<head></head>

<body>
Dnes je <?php echo date(); ?>. Přejeme vám příjemný den.
</body>
</html>

To, co vidíte na příkladu je obyčejná HTML stránka obohacená o příkazy jazyka PHP, které se vkládají mezi značky <?php (popř. jen <?) a ?>. Ukázka vygeneruje stránku, ve které PHP vytiskne ( echo) aktuální čas na serveru ( date()).

Na druhou stranu omezení PHP pouze na tvorbu dynamických WWW stránek už taky není pravdou. Stejně dobře jako stránky v něm můžete psát všelijaké prográmky podobné skriptům například v  bash i na Linuxu nebo dávkovým ( .BAT) souborům ve Windows.

O PHP vyšlo na ROOT.cz: