Hlavní navigace

Závěr

Sdílet

Předpokládejme, že máte vše v pořádku připraveno, nezbývá tedy než PHP vyzkoušet v akci. Přesuňte se do adresáře, kde jsou uloženy WWW stránky serveru. Často to bývá adresář /var/www/html, ale úplně přesně to zjistíte z konfiguračního souboru Apache httpd.conf: hledejte v něm řádek začínající identifikátorem DocumentRoot - za ním je cesta ke stránkám uvedena.

Spuštění prvního PHP skriptu

Předpokládejme, že máte vše v pořádku připraveno, nezbývá tedy než PHP vyzkoušet v akci. Přesuňte se do adresáře, kde jsou uloženy WWW stránky serveru. Často to bývá adresář /var/www/html, ale úplně přesně to zjistíte z konfiguračního souboru Apache httpd.conf: hledejte v něm řádek začínající identifikátorem DocumentRoot  – za ním je cesta ke stránkám uvedena.

V kořenovém adresáři HTML stránek vytvořte soubor test.php obsahující kód:

<?php
phpinfo();
?>

Spusťte WWW prohlížeč a přesuňte se na adresu vašeho HTTP serveru na stránku test.php (obvykle vyhoví adresa http://127.0.0.1/test.php). Měla by se vám otevřít stránka se základními informacemi o PHP. Příkaz phpinfo() totiž znamená, aby se právě tohle vygenerovalo. Jak může stránka vypadat, ukazuje následující obrázek.

prvni skript

Závěr a odkazy

Tímto mé povídání o PHP končí, ale pro vás je to začátek. Pokud to s touto technologií myslíte vážně, čeká na vás ještě mnoho informací, které budete muset vstřebat. Předně, naučit se v PHP programovat. Snad vám ve vašich dalších krůčcích pomohou následující odkazy: