Nejznámějším a nejvyzrálejším přehrávačem hudby v Linuxu je XMMS. Tento program se ovládáním podobá známému Winampu a dokáže také používat všechny „oblečky“ (skiny) určené pro Winamp. Kromě zvukového záznamu ve formátech Ogg Vorbis, MP3 a WAV umí přijímat také internetový rozhlas, vysílání systémem SHOUTcast a některé formáty videa. Pochopitelně přehrává i obyčejná audio CD. XMMS je navíc plně rozšiřitelný pomocí systému zásuvných modulů, které mohou přidat například podporu nových zvukových či video formátů, dalších výstupních zařízení a podobně. Díky tomu lze v XMMS často přehrávat i poměrně exotické formáty.
Dalších přehrávačů je celá řada. Například Cajunslouží k proměně starého počítače v dokonalé centrum zvukové zábavy. Umí ovládat více zvukových karet, takže můžete přehrávat jiné skladby v obývacím pokoji a jiné v ložnici. Pro ovládání lze připojit různé displeje LCD a dálková infračervená ovládání. Může být nasazen jako ovládací program zvukového přehrávače do auta.
Console ANSI MPEG Player neboliCAMP přehrává MP3 bez grafického režimu. Pro jeho provoz tedy bohatě stačí staré Pentium, které byste jinak odvezli na skládku. CAMP podporuje infračervená dálková ovládání typu LIRC.
Program Grip je kompletním řešením archivace vašich zvukových CD do formátu MP3. Stačí zasunout zvukové CD a stisknout tlačítko programu Grip, který se postará o vše ostatní: přečte zvuková data, převede je do formátu MP3, přes internet si zjistí názvy skladeb a vytvoří potřebnou složku a názvy souborů, provede záznam do SQL databáze a na konci práce vyklopí zvukové CD z jednotky.
DigitalDJumí spolupracovat s SQL záznamy, které vytvořil Grip. Pomocí vhodně formulovaného dotazu vytvoří seznam skladeb z vaší databáze a skladby přehraje.
Závěr
Multimediální zábava udělala za poslední dva roky v Linuxu ohromný skok kupředu. Linux se dá využít jako velmi dobrý zábavný a poučný systém pro celou rodinu. Díky vysoké stabilitě a systému oprávnění ho mohou ovládat i malé děti, aniž by hrozilo nebezpečí zavirování nebo smazání systému.