Správci oken: IceWM a BlackBox

Sdílet

Další správci

IceWM

IceWM se ovládá velmi podobně jako populární Windows. Navíc má ale virtuální plochy a rychlou možnost změny tématu/stylu bez nutnosti restartovat počítač nebo aplikace.

IceWM není lokalizovaný a jeho nápověda je přístupná jen z příkazové řádky.

Vlevo dole je startovní tlačítko s nabídkou programů, tlačítko pro seznam oken, dvě tlačítka pro rychlé spuštění webového prohlížeče a příkazového řádku a ikony pro přepínání čtyř virtuálních ploch.

Panel IceWM

V pravém dolním rohu se zobrazuje zatížení systému, provoz na síti a malá ikonka pro vyzvednutí pošty.

Panel IceWM

Zbytek obrazovky je černá plocha. IceWM nemá aktivní plochu, nejsou zde doplňkové programy běžící v liště a samozřejmě neexistují ani aplikace psané přímo pro IceWM. Právě tato jednoduchost a skromnost je ale pro mnoho uživatelů přitažlivá. IceWM se prostě nemusíte učit, protože po přečtení této kapitoly už s ním budete umět pracovat.

Horké klávesy fungují podobně jako ve Windows, takže Alt-F4 zavře aktivní aplikaci a Alt-Tab slouží pro přepínání mezi okny. Konfigurace IceWM se provádí pomocí přehledného programu IcePref. Možnosti nastavení jsou poměrně bohaté: můžete ovlivnit prvky na dolní liště, jako jsou ikonka pro poštu a monitor zatížení systému, lze nastavit automatické schovávání lišty, chování oken při pohybu kurzoru myši a desítky dalších detailů. IcePref je bohužel celý v angličtině a nemá žádnou nápovědu.

Po klepnutí pravým tlačítkem myši na ploše se zobrazí nabídka identická s nabídkou startovního tlačítka vlevo dole.

Podobně jako další správci oken disponuje i IceWM více než dvaceti styly (nebo též tématy), které můžete za chodu přepínat, takže vzhled programu si může každý přizpůsobit podle chuti. Na obrázku níže je obrazovka IceWM s tématem GlamICE:

IceWM s tématem GlamICE

Jednoduchost, rychlost a známý styl ovládání – to je IceWM

BlackBox

Tento správce oken startuje neskutečně rychle – netrvá snad ani vteřinu, než můžete začít pracovat. Místo komplikovaných nabídek, pomůcek, kalendářů a aktivní plochy uvidíte jen šedou, zcela prázdnou obrazovku. Až docela dole si všimnete tenkého ovládacího panelu:

Ovládací panel BlackBox

Levý prvek Workspace 1 přepíná virtuální pracovní plochy. Uprostřed vidíte název právě aktivního programu – tento článek otevřený v OpenOffice.org. Napravo jsou hodiny.

Pokud chcete otevřít aplikaci, stačí klepnout pravým tlačítkem kdekoliv na obrazovce a ihned se objeví elegantní nabídka s úplným sortimentem aplikací nainstalovaných ve vašem počítači. Nabídka je ale psána poměrně drobným písmem, takže je na menších monitorech špatně čitelná. Velikost písma lze naštěstí ovlivnit volbou stylu (tématu).

Menu BlackBox

Podobně jako již zmíněný IceWM, BlackBox nemá aktivní plochu. Nemůžete na ni tedy umisťovat soubory či složky ani další ikony. BlackBox nepoužívá žádné doplňkové programy pro hlavní lištu a neexistují ani aplikace napsané přímo pro BlackBox (pomineme-li některé utility, jako je například bbpager – komfortní přepínač pracovních ploch). Vzhled programu můžete ovlivnit pomocí mnoha témat, ale samotný obsah lišty bude vždy tentýž: název pracovní plochy, název aplikace, aktuální čas.

BlackBox bohužel nectí horké klávesy obvyklé ve Windows. Ve skutečnosti nemá žádné horké klávesy, takže uživatel je při ovládání oken odkázán na myš, případně si musí vypomoci externí utilitou bbkeys. Horké klávesy jednotlivých aplikací přirozeně fungují naprosto normálně.

BlackBox není lokalizovaný a jeho nápověda je přístupná jen z příkazové řádky.

Možnosti konfigurace jsou poměrně skromné, ale pro běžnou práci dostatečné. Mezi podporovaná nastavení patří:

  • způsob chování oken pod kurzorem (zaměřit automaticky, zaměřit klepnutím)
  • zobrazování obsahu okna při přesouvání
  • automatické zaměřování nových oken
  • způsob uspořádávání nových oken na obrazovce (zleva doprava, zprava doleva, kaskádovat, shora dolů atd.)
  • počet virtuálních ploch

BlackBox má tvořivý přístup k tlačítku pro maximalizaci okna (zvětšení okna na celou obrazovku), umístěnému v pravém horním rohu každé aplikace – záleží totiž na tom, kterým tlačítkem myši na něj klepnete. Levým okno normálně maximalizujete, prostředním jej roztáhnete na maximum pouze ve svislém směru a pravým naopak pouze ve směru vodorovném.

Po klepnutí pravým tlačítkem myši na titulek okna se objeví jednoduchá kontextová nabídka se základními funkcemi (zavření, maximalizace, minimalizace, přilepení na všechny plochy apod.). Prostřední tlačítko pak odesílá dané okno dospod a levé tlačítko tradičně vyzvedává okno do popředí.

Minimalismus, rychlost a myš – to je BlackBox.