Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Správci oken
Správci oken
Window managery, grafická rozhraní.
1
–
30
/
692
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
PipeWire: nástupce PulseAudio se postará i o video
Projektem PulseAudio si před lety Lennart Poettering rozezlil nemalou část linuxového světa a přes 13 let vývoje není PulseAudio hotové. Lidé z Red Hatu už připravují nástupce, který se vedle audia postará i o video.
David Ježek
22. 9. 2017
Počet nových komentářů
77
Doba čtení:
3 minuty
Mir dostal počáteční podporu pro Wayland klienty
Konkurent Waylandu plánovaný Canonicalem pro Ubuntu žije dál. Nejnovější patche v projektu Mir přidávají podporu Waylad klientů, což znamená, že Mir opravdu může výhledově sloužit jako alternativa k velkým projektům typu KDE/KWin či GNOME/Mutter…
David Ježek
19. 9. 2017
Počet nových komentářů
16
OS.js: webový desktop napsaný v JavaScriptu
Na serveru Hacker News se objevilo upozornění na zajímavý projekt OS.js. Jedná se o desktopové prostředí vytvořené kompletně v JavaScriptu, které tak může běžet ve webovém prohlížeči. Prostředí se nejvíc podobá asi GNOME 2 (resp. MATE) nebo Xfce a…
Roman Bořánek
30. 12. 2015
Počet nových komentářů
13
Enlightenment 0.20 přináší plnou podporu Waylandu
Správce oken Enlightenment vyšel ve verzi 0.20, která zaujme hlavně plnou podporou zobrazovacího serveru Wayland. Krom toho se vývojáři chlubí přepracovanou správou displejů a zvuku, novým modulem pro geolokaci nebo vylepšenou podporou systému…
Roman Bořánek
2. 12. 2015
Sway: dlaždicový správce oken pro Wayland ve stylu i3
Podporou nastupujícího zobrazovacího serveru Wayland už se zaobírá řada grafických prostředí, ale oldschooloví správci oken nikoliv. Teď se ale přece jen jeden objevil. Nový správce oken Sway napodobuje dlaždicového správce oken i3, ale na rozdíl…
Roman Bořánek
19. 8. 2015
Počet nových komentářů
3
Softwarová sklizeň (19. 8. 2015)
Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se pokusíme extrahovat fotografie z naskenovaného dokumentu, vytvoříme nebo upravíme vlastní .torrent soubor, otestujeme APRS klienta a nakonec namícháme barvy využitím barevných modelů RGB a HSV. Nebude chybět ani blbinka.
Jiří Sluka
19. 8. 2015
Doba čtení:
2 minuty
Potvrzeno: Xfce 4.12 vyjde do konce února
Příznivci klasického desktopu pozor. Dlouho odkládaná verze grafického prostředí Xfce 4.12 opravdu vyjde do konce února, jak bylo nedávno ohlášeno. Bude to téměř tři roky po vydání aktuální verze 4.10. Pokud se nemůžete dočkat, více informací…
Roman Bořánek
20. 2. 2015
Počet nových komentářů
22
Prostředí LXQt 0.9 zcela přešlo na framework Qt5
Dosavadní verze 0.8 desktopového prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment) již delší dobu podporuje Qt framework verze 5 a zároveň je zpětně kompatibilní s předchozí verzí framworku Qt4. To se s příchodem nové verze LXQt 0.9 změní a bude…
Michal Strnad
9. 2. 2015
Počet nových komentářů
31
Fluxbox po dvou letech vydává verzi 1.3.6
Správce oken Fluxbox se po téměř dvouleté pauze dočkal nové verze 1.3.6. U konzervativního desktopu nepřekvapí, že novinek není mnoho. Nová verze hlavně opravuje chyby týkající se např. renderování dlouhého textu, přesouvání oken nebo přepínání…
Roman Bořánek
7. 1. 2015
WTFTW: nový dlaždicový správce oken
Server Phoronix upozorňuje no nového dlaždicového správce oken WTFTW (Window Tiling For The Win). Projekt je napsán v novém jazyce Rust, který podporuje Mozilla a který by měl být brzy dokončen. Pokud WTFTW chcete vyzkoušet, můžete tak učinit…
Roman Bořánek
19. 12. 2014
Kampaň na podporu ochranné známky GNOME
V květnu 2014 zveřejnila společnost Groupon pokladní terminály s názvem Gnome. To se nelíbilo Nadaci GNOME, která vlastní ochranou známku GNOME. Přestože na tuto skutečnost Nadace GNOME společnost Groupon upozornila, přejmenovat svá zařízení…
Michal Strnad
11. 11. 2014
Počet nových komentářů
8
Dlaždice trochu jinak: správce oken Sawfish
Náš seriál o zajímavých správcích oken definitivně končí. V minulém dílu jsme ukončili velkou část o správci oken Awesome a dnes si přidáme ještě jeden zákusek. Seriál totiž společně završíme popisem WM, který sice není dlaždicový, ale každopádně je velmi zajímavý – jedná se o správce oken Sawfish.
Jaromír Vojtaj
30. 10. 2014
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
13 minut
Dlaždice trochu jinak: tiling vs. okýnka
V minulém dílu jsme dokončili nastavení stavového panelu a zvětšili rozsah systémových informací pomocí aplikace Conky. Dnes se zaměříme na dvě věci ohledně dokončení konfigurace Awesome – změnu tématu a jednu malou vychytávku. Článek uzavřeme srovnáním tiling WM s běžnými okenními manažery.
Jaromír Vojtaj
23. 10. 2014
Doba čtení:
10 minut
Dlaždice trochu jinak: další widgety pro Awesome
Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny, dá se pracovat i s rozložením dlaždic. Minule jsme zahájili proces úprav stavového panelu Awesome postupným přidáváním widgetů pro zobrazení systémových informací. Dnes v tom budeme pokračovat a doplníme i další změny v konfiguraci.
Jaromír Vojtaj
16. 10. 2014
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
8 minut
Prostředí LXQt 0.8 přešlo na framework QT5
Mladé grafické prostředí LXQt, které vzniklo spojením projektů LXDE a Razor-qt, po pěti měsících vývoje vychází v další verzi 0.8. Zásadní novinkou je plná podpora nové řady frameworku Qt5. Čtyřka je v tomto vydání stále podporována, ale v příštím…
Roman Bořánek
15. 10. 2014
Počet nových komentářů
2
Dlaždice trochu jinak: rozšíření a widgety pro Awesome
Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V dnešním dílu seriálu se zaměříme na velmi zajímavou oblast WM Awesome – rozšíření a různé widgety a pluginy do stavového panelu.
Jaromír Vojtaj
9. 10. 2014
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
10 minut
Dlaždice trochu jinak: Awesome v kombinaci se Sawfish
Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. Od dnešního dílu se začneme zabývat mnohem praktičtější činností a postupně si nainstalujeme a nakonfigurujeme Awesome v kombinaci se Sawfish.
Jaromír Vojtaj
2. 10. 2014
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
11 minut
Dlaždice trochu jinak: rozšíření správce Awesome
Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V minulém dílu jsme dokončili ukázky ze základní konfigurace WM Awesome a dnes se podíváme na jeho velmi silnou stránku – rozšíření.
Jaromír Vojtaj
25. 9. 2014
Počet nových komentářů
15
Doba čtení:
8 minut
Prostředí GNOME 3.14 je venku. Podporuje multitouch
Grafické prostředí GNOME se dočkalo verze 3.14, na které se s celkem 28859 úpravami podílelo 871 přispěvatelů. Z uživatelského pohledu zaujme zejména nový design aplikace Počasí nebo vylepšení aplikace Fotografie, která nově dokáže spolupracovat…
Roman Bořánek
24. 9. 2014
Počet nových komentářů
43
Dlaždice trochu jinak: správce oken Awesome
Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V minulém dílu našeho seriálu jsme dokončili průzkum XMonad a v tom dnešním nakousneme poslední z plánovaných tiling správce oken – Awesome.
Jaromír Vojtaj
18. 9. 2014
Počet nových komentářů
11
Doba čtení:
14 minut
Enlightenment E19 s podporou Waylandu
Devatenáctá verze správce oken Enlightenment přináší několik zajímavých novinek. Enlightenment už se, jako jeden z mála, může pochlubit plnou podporou zobrazovacího serveru Wayland. Také bylo provedeno několik úprav kvůli lepší podpoře vysokého…
Roman Bořánek
17. 9. 2014
Počet nových komentářů
8
Dlaždice trochu jinak: panely Dzen2, Trayer a Stalonetray
Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V dalším dílu o WM XMonad se zaměříme hlavně na možnosti instalace a nastavení stavového panelu Dzen2 a systémového panelu Trayer, popř. Stalonetray.
Jaromír Vojtaj
11. 9. 2014
Počet nových komentářů
37
Doba čtení:
10 minut
Dlaždice trochu jinak: konfigurace správce oken XMonad
Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Docela dobře je možné pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. Dnes se budeme věnovat pokročilejší konfiguraci správce XMonad hlavně s důrazem na instalaci stavového panelu a jeho konfiguraci.
Jaromír Vojtaj
4. 9. 2014
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
6 minut
Dlaždice trochu jinak: seznámení s XMonad
V předchozím dílu seriálu o tiling WM jsme se věnovali WM Subtle. V dnešním díle budeme pokračovat a to sice úvodem do dalšího správce oken – XMonad. Ten je napsaný ve funkcionálním jazyce Haskell a pomocí tohoto jazyka je možné jej také konfigurovat. První verze XMonad vyšla teprve v roce 2007.
Jaromír Vojtaj
28. 8. 2014
Počet nových komentářů
29
Doba čtení:
6 minut
Dlaždice trochu jinak: konfigurace a přizpůsobení Subtle
Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. Také v Linuxu je možné používat dlaždice, ale výrazně jiným způsobem. V prvním článku jsme se věnovali troše teorie. Dnes budeme pokračovat v popisu konfigurace a přizpůsobení Subtle.
Jaromír Vojtaj
21. 8. 2014
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
7 minut
Dlaždice trochu jinak: správce oken Subtle
Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. My se v následujících článcích zaměříme na trochu jiný systém dlaždic – na tzv. tiling window managery (dlaždicové správce oken), které už jsou s námi několik dekád.
Jaromír Vojtaj
14. 8. 2014
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
8 minut
PC-BSD nabídne vlastní grafické prostředí
Unixový systém PC-BSD plánuje sesadit KDE z pozice grafického výchozího prostředí. Nahradí jej novým prostředím zvaným Lumina. To bude také založené na Qt a mělo by se jednat o plnohodnotnou náhradu, která přinese i několik vlastních základních…
Roman Bořánek
25. 4. 2014
Počet nových komentářů
3
Mir až v Ubuntu 16.04 LTS
Zobrazovací server Mir se jako výchozí nejspíš dostane až za dva roky do Ubuntu 16.04 s dlouhodobou podporou. Jedná se tak o několikáté zpoždění a nedá se vyloučit, že poslední, vždyť XMir měl být již v Ubuntu 13.10. Jedním z problémů je podpora…
Petr Němec
13. 3. 2014
Počet nových komentářů
6
Vyšlo grafické prostředí MATE 1.8
Grafické prostředí MATE, udržovací projekt starého GNOME 2, vychází ve verzi 1.8. Ani tentokrát nečekejte žádné zásadní novinky, to by snad i bylo proti filosofii prostředí. Nová verze přináší hlavně menší úpravy a potom hromadu oprav…
Roman Bořánek
5. 3. 2014
CDE vychází ve verzi 2.2.1
Common Desktop Environment (CDE) je desktopové prostředí pro Unix vyvíjené společnostmi HP, Sun a IBM, které bylo později vytlačeno především rychlým rozšířením prostředí GNOME a KDE. To ovšem neznamená, že již neprobíhá jeho vývoj, v roce…
Petr Němec
4. 3. 2014
Počet nových komentářů
1
1
–
30
/
692
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
GIMP oslavil 29 let
Dnes je tomu 29 let od chvíle, kdy tehdejší student na Berkeley, Peter Mattis, oznámil projekt GIMP, tehdy ještě General Image Manipulation…
14:42
Počet nových komentářů
1
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
5
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU