Jak přejít na Linux

  • Z tohoto článku se dozvíte, co je potřeba pro přechod na Linux udělat, co všechno musíte zvážit, jak vybrat software, kde získat distribuci a jak řešit problémy.

Sdílet

Co je to Linux?

Pokud jste zde náhodou nebo máte o Linuxu jen matné povědomí, doporučujeme nejprve prostudovat náš text Co je to GNU/Linux?. V něm se dozvíte něco z historie tohoto systému a zjistíte, proč je takový, jaký je.

Proč přejít

První věcí, kterou byste si měli ujasnit, je, proč vlastně chcete přejít na Linux. Linux vám může nabídnout řadu výhod, ovšem také mnoho komplikací.

Jak se Linux naučit?

Výhody:

  • Stabilita
  • Bezpečnost
  • Velké množství aplikací
  • Snadná aktualizace
  • Nízké pořizovací náklady
  • Absence virů a spyware
  • Vzdálená správa

Nevýhody:

  • Nepodporuje software z MS Windows
  • Problémy s některými formáty
  • Problémy s nestandardním hardware

Pokud podle vás výhody převažují, můžete směle pokračovat. Pokud stále nevíte, zda je Linux pro vás a co by vám mohl přinést, doporučujeme vyzkoušet nějaké live CD.

Live CD

Live CD neboli živé distribuce umožňují hladký běh systému bez instalace na disk. Dokáží běžet přímo z CD/DVD/flashdisku, aniž by jakkoliv ovlivnily váš stávající systém. Stačí pouze zasunout médium a nechat z něj počítač nabootovat. Získáte kompletní prostředí se vším všudy. Až vás to přestane bavit, restartujete, médium vysunete a opět nastartujete z disku.

Živé distribuce najdou své využití jednak jako systém na zkoušku, ale také jako záchranný systém v případě problémů nebo tam, kde není možno Linux trvale nainstalovat (školy a podobná prostředí). Vám se mohou hodit právě na vyzkoušení toho, co Linux umí. Téměř všechny se dají stáhnout z internetu: DaNiX, Knoppix, Slax, Damn Small Linux a další.

Volba software

Pro mnoho společností, ale i jednotlivých uživatelů je volba vhodného software klíčová. Vždyť právě software je to, co na počítači potřebujeme provozovat. Výhodou Linuxu proti mnoha jiným systémům je, že součástí instalace všech distribucí je také ohromné množství software, někdy i tisíce programů všech představitelných i nepředstavitelných druhů.

Uživatelé obvykle potřebují běžné programové vybavení jako kancelářský balík, grafický program, přehrávač hudby, přehrávač videa, webový prohlížeč a e-mailový klient. Všechny tyto programy lze pochopitelně v Linuxu najít. Konkrétní aplikace patřící do zmíněných kategorií můžete najít v našem textu Nejpoužívanější linuxové aplikace.

Kromě těchto běžných programů je občas potřeba také nasadit specializovaný software. Doporučujeme, abyste si nejprve ověřili, že toto programové vybavení pro Linux existuje, případně zda je možno jej nahradit něčím obdobným nebo použít emulátor. Ohromnou zásobárnou software je například server FreshMeat.net.

Volba distribuce

Linux neexistuje jen v jedné variantě, jako je tomu u MS Windows, ale dodává se v takzvaných distribucích. To jsou vlastně kompilace, které se skládají ze základního systému, podpůrných utilit a samotného software. Distribucí existují stovky a může je vytvářet kdokoliv.

Obecně platí, že programové vybavení není závislé na výběru distribuce. Na všech budete moci provozovat stejné programy. Volba distribuce je naopak velice důležitá pro budoucí správu systému. Zaměřte se proto na následující detaily o vybrané distribuci:

  • je komerční/nekomerční
  • nabízí komerční podporu
  • jak často vydává nové verze
  • jak dlouho podporuje ty staré
  • kdo ji vyvíjí
  • jak rychle dodává nové verze software

Abyste se mohli rychle zorientovat, připravili jsme pro vás přehled nejpoužívanějších distribucí. Dozvíte se nejdůležitější informace a k dispozici jsou také odkazy, na kterých naleznete další informace.

Získání distribuce

Cest, jak získat distribuci, je mnoho. Některé distribuce jsou volně ke stažení z internetu. Ty obvykle nenabízejí žádnou komerční podporu a musíte se při jejich správě spolehnout na vlastní zkušenosti, případně na pomoc z různých internetových diskusních skupin. Pokud nemáte dostatečně kvalitní připojení, je možno distribuce získat v různých internetových prodejnách za cenu jen o málo převyšující cenu vypálených médií.

Komerční distribuce se z internetu stáhnout nedají, ale můžete je získat přímo od jejich distributora nebo některých prodejců. Obvykle si je můžete objednat přes internet. Je možno k nim zakoupit placenou podporu, která vám pomůže vyřešit složitější problémy při správě.

Pokud chcete Linux nainstalovat na svůj domácí počítač, sáhněte spíše po nekomerční dístribuci. Problémy na jednom nebo několika málo strojích dokážete vyřešit a nebudete zbytečně utrácet za krabicovou distribuci.

Pokud zvažujete přechod firmy nebo velkého podniku, rozhodně doporučujeme zakoupit komerční distribuci. Jednak máte k dispozici zmíněnou podporu, ale můžete také získat další doplňkové služby nebo software, který byste jinak museli kupovat zvlášť.

Co dál?

Doporučujeme předem prozkoumat instalační příručku a získat co nejvíce informací z internetu. Existuje řada serverů a diskusních skupin, které se touto problematikou zabývají. Google vám je pomůže najít. Jako dobrý základ může sloužit například archív článků na Root.cz.

Pokud narazíte na problém, konzultujte jej nejprve s Google. Ideální je zadat konkrétní chybovou hlášku. Pravděpodobnost, že jste jediní, kdo s problémem bojuje, je mizivá. Až v případě, že se vám nepodaří najít uspokojivou odpověď, zadejte svůj problém do diskusního fóra na domovské stránce distributora nebo do diskuse tady na Root.cz.