Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Unixy
Unixy
Unixové systémy s výjimkou Linuxu.
151
–
180
/
770
První strana
Předchozí strana
3
4
5
6
7
8
9
Následující strana
Poslední strana
PC-BSD jails – serverové aplikace a služby (Openfire, LogicaDOC a Java)
V minulém díle našeho seriálu o jails byly popsány instalace a zprovoznění dvou jailů s Java webovým a aplikačním serverem. V dnešním dílu zamíříme na trochu rozdílné oblasti a popíšeme si XMPP server, DMS systém na webové Javě a trochu specifický jail, který obsahuje prostředí pro vývoj aplikací v Javě.
Jaromír Vojtaj
2. 9. 2013
Doba čtení:
7 minut
PC-BSD jails: serverové aplikace a služby počtvrté
Pokračujeme v našem seriálu, ve kterém si ukazujeme výhody a praktické využití konceptu jails v systému PC-BSD. V minulém díle byly popsány instalace a zprovoznění dvou jailů k provozu, testování a vývoji aplikací v PHP. V dnešním dílu zamíříme na trochu jinou oblast – webové a aplikační servery.
Jaromír Vojtaj
26. 8. 2013
Doba čtení:
6 minut
PC-BSD jails: serverové aplikace a služby potřetí
V minulém díle našeho seriálu o věznění aplikací v systému PC-BSD byly popsány instalace a zprovoznění databázového serveru PostgreSQL a PHP databázové administrační nástroje phpMyAdmin a Adminer. V dnešním díle dokončíme PHP jaily – jeden k provozu a testování aplikací, druhý pak pro jejich vývoj.
Jaromír Vojtaj
19. 8. 2013
Doba čtení:
6 minut
PC-BSD jails: serverové aplikace a služby (pokračování)
V minulém díle našeho seriálu o věznění v PC-BSD jsme se zaměřili na společné postupy při vytvoření a zpřístupnění jailů. Konkrétně pak byly popsány instalace a zprovoznění databázových serverů MariaDB a Percona. V dnešním díle dokončíme databáze popisem PostgreSQL a pustíme se do PHP webových aplikací.
Jaromír Vojtaj
12. 8. 2013
Doba čtení:
8 minut
PC-BSD jails: vytvoření a zprovoznění serverových aplikací a služeb
V několika dílech předchozího seriálu jsme se zaměřili na jaily poměrně obecně. Jde o velmi užitečný koncept, který moderní BSD systémy nabízí. V příštích několika dílech nového seriálu si společně ukážeme konkrétní možnosti jejich využití jako základny k provozu serverových aplikací a služeb.
Jaromír Vojtaj
5. 8. 2013
Doba čtení:
7 minut
PC-BSD: způsoby a možnosti zálohování (dokončení)
V minulém díle našeho seriálu o operačním systému PC-BSD jsme skončili popisem zálohy uživatelských adresářů. Dnes tuto část dokončím popisem možností automatizace této činnosti. Následně se potom pustím do zálohování jailů a na závěr dílu i seriálu se zmíním o způsobu zálohování na externí disk.
Jaromír Vojtaj
29. 7. 2013
Doba čtení:
7 minut
PC-BSD: způsoby a možnosti zálohování (pokračování)
Nejen Linuxem živ je člověk a unixový svět je mnohem širší. V minulém díle našeho seriálu o operačním systému PC-BSD jsme skončili popisem vytváření snapshotů a dnes tuto část dokončím popisem exportu snapshotu do souboru. Následně se potom pustím do zálohování uživatelských dat z domovského adresáře.
Jaromír Vojtaj
22. 7. 2013
Doba čtení:
6 minut
PC-BSD: způsoby a možnosti zálohování
Dnešní a další jeden až dva díly se v našem dlouhém seriálu o PC-BSD budeme poměrně podrobně věnovat možnostem a způsobům zálohování v tomto operačním systému. Něco z toho bude v přímé souvislosti se systémem, něco zase pro změnu obecné pro ZFS a něco úplně obecné i pro další *BSD a linuxové systémy.
Jaromír Vojtaj
15. 7. 2013
Doba čtení:
5 minut
PC-BSD: zkušenosti z provozu a administrace – pokračování
Nejen Linuxem živ je člověk. Desktop je možné provozovat na mnoha různých zajímavých systémech. Proč tedy nevyzkoušet třeba PC-BSD, desktopový systém vycházející z FreBSD? Tento díl bude pokračováním popisu zkušeností s provozem PC-BSD, tentokrát již z nově instalované verze z grafickým prostředím LXDE.
Jaromír Vojtaj
8. 7. 2013
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
7 minut
Zkušenosti z provozu a administrace PC-BSD
Tento díl bude zaměřen na zhodnocení zkušeností s provozem PC-BSD, pozitivní poznatky a také samozřejmě problémy a nedostatky, které se za dobu cca tří měsíců vyskytly a mohly by případnému zájemci komplikovat život. Jednotlivé postřehy nebudou řazeny chronologicky, ale budou uváděny jako jednotlivé tipy.
Jaromír Vojtaj
1. 7. 2013
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
9 minut
PC-BSD: Jails a Warden – terminálové příkazy
Moderní desktop to nejsou jen Windows, OS X nebo Linux. Pokud chcete vyzkoušet nějakou alternativu, můžete sáhnout po FreeBSD, nebo jeho desktopovém klonu PC-BSD. Náš seriál se blíží konci, takže byste měli mít desktop hotový. V osmém dílu seriálu budeme pokračovat v popisu administrace a využití Jails.
Jaromír Vojtaj
24. 6. 2013
Doba čtení:
8 minut
PC-BSD: Jails a grafický nástroj Warden
Nejen Linuxem živ je člověk a desktop se dá provozovat i na BSD. Třeba PC-BSD. Podle původního záměru měl být tento díl o zálohování a rozdílech mezi Linuxem a PC-BSD. Rozhodl jsem se ale přehodit pořadí dílů. Takže v sedmém dílu seriálu se ponoříme do zajímavé oblasti PC-BSD, která se nazývá Jails.
Jaromír Vojtaj
17. 6. 2013
Počet nových komentářů
28
Doba čtení:
8 minut
PC-BSD: instalace vybraných aplikací
Nejen Linuxem živ je člověk a existují i další platformy, na kterých lze provozovat desktopový počítač. Může to být například některý z derivátů BSD. Pro desktop je určena „distribuce“ operačního systému FreeBSD zvaná PC-BSD. V šestém dílu seriálu se budeme věnovat popisu instalace vybraných aplikací.
Jaromír Vojtaj
10. 6. 2013
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
5 minut
Ohnuté FreeBSD na flash disku
Bootování oblíbeného systému z miniaturního flash disku má několik výhod – můžeme fungovat bez instalace na různých strojích a svůj oblíbený systém si nosit vždy s sebou. Upravený systém na flash disku také může sloužit jako základ pro vytvoření vlastního nástroje třeba pro záchranu poškozených oddílů.
Petr Macek
27. 5. 2013
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
7 minut
PC-BSD: instalace systému a způsob dělení disků
Pokračování seriálu, ve kterém si ukazujeme, že nejen Linuxem živ je člověk a desktop je možné provozovat i na jiném unixu – třeba BSD. Ve čtvrtém dílu se budu věnovat instalaci systému a grafického prostředí včetně možností rozdělení disků z pohledu kapacity, výkonu a zálohování uživatelských dat.
Jaromír Vojtaj
27. 5. 2013
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
8 minut
PC-BSD: administrace a instalace balíčků
V druhém díle našeho seriálu o operačním systému PC-BSD se budeme společně zabývat dalšími dvěma způsoby administrace a instalace balíčků prostřednictvím binárních balíčků a FreeBSD portů. Ty připomínají třeba balíčkovacího správce equo ze Sabayonu nebo velmi rozšířený aptitude z Debianu či Ubuntu.
Jaromír Vojtaj
13. 5. 2013
Počet nových komentářů
38
Doba čtení:
6 minut
PC-BSD: stavíme pracovní desktop
Nový seriál, ve kterém se seznámíte s operačním systémem PC-BSD. V úvodním dílu seriálu zhodnotím poměrně dlouhou zkušenost s distribucí Sabayon včetně různých grafických prostředí. V návaznosti na plán změny HW uvedu několik důvodů, které mě vedly k PC-BSD. Díl pak zakončím úvodem do správy balíčků.
Jaromír Vojtaj
29. 4. 2013
Počet nových komentářů
59
Doba čtení:
7 minut
Vyšel MINIX 3.2.1
Po roce vychází nová verze známého systému MINIX. Systém, který stojí za impulzem, aby Linus napsal vlastní unixový systém, tentokrát přináší hlavně úpravy a vylepšení. A to nejen na straně nástrojů a knihoven, ale i jádra a ovladačů. Detailní…
Kamil Pošvic
22. 2. 2013
Počet nových komentářů
3
Vyšla první aktualizace Oracle Solaris 11
Oracle vydal první aktualizaci Solaris 11. Jedná se o první aktualizaci od listopadu 2011. Podle tiskové zprávy toto vydání, označené 11.1, obsahuje více než 300 vylepšení a oprav hlavně pro práci s databázemi. Cíle je zvýšení výkonu, dostupnosti a…
Kamil Pošvic
5. 10. 2012
Počet nových komentářů
4
Vyšlo OpenBSD 5.1
Theo de Raadt oznámil vydání OpenBSD 5.1, které vychází půl roku po verzi 5.0. Mezi hlavní novinky patří řada bezpečnostních oprav, podpora nového hardware a samozřejmě nové verze software jako OpenSSH 6.0, GNOME 3.2.1, KDE 3.5.10, Xfce 4.8.3,…
Petr Krčmář
2. 5. 2012
Vyšlo FreeBSD 8.3
Vývojáři oznámili vydání FreeBSD 8.3-RELEASE, čtvrtou verzi v osmé řadě. Jako obvykle vylepšuje předchozí vydání, ale přináší i několik novinek. USB nyní podporuje packet filter, byla vylepšena podpora některých BIOS RAID řadičů, byl aktualizován…
Petr Krčmář
18. 4. 2012
Přepínání mezi hlavní a záložní konektivitou pomocí démona ifstated
Především ve firemním prostředí se zvyšuje tlak na dostupnost služeb, firmy si pořizují záložní konektivitu pro případ výpadku a je tedy potřeba nakonfigurovat rozložení zátěže mezi připojení nebo přepínání ve chvíli výpadku. Ukážeme si, jak takové přepínání realizovat. Použijeme k tomu démona ifstated.
Petr Macek
28. 3. 2012
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
4 minuty
Využití dvou internetových připojení (ve FreeBSD)
V dnešní době poměrně levné konektivity se docela často řeší záložní konektivita nebo rozložení zátěže mezi více připojení. Tento článek vám ukáže jednu z několika možností, kterou lze rozdělit traffic do více nezávislých linek. Řešení je postavené na FreeBSD a využívá více routovacích tabulek.
Petr Macek
22. 3. 2012
Počet nových komentářů
18
Doba čtení:
3 minuty
Vyšel MINIX 3.2.0
Thomas Veerman oznámil vydání nové verze svobodného operačního systému MINIX, který kdysi inspiroval Linuse k napsání vlastního unixového systému. Nová verze se zase o kus přiblížila NetBSD, používá kompilátor Clang, knihovnu C z NetBSD, novou…
Petr Krčmář
29. 2. 2012
Počet nových komentářů
1
VirtualBSD 9.0: virtuální desktop s Xfce
Čerstvě vydané VirtualBSD 9.0 nabízí desktopový operační systém založený na novém FreeBSD 9.0 a prostředí Xfce. Je distribuováno jako obraz pro VMware a je možné jej spustit i ve VirtualBoxu. Po spuštění je vše připraveno k běhu včetně základního…
Petr Krčmář
24. 1. 2012
Počet nových komentářů
1
Tutoriál: napište si unixový operační systém
Pokud se chcete naučit programovat v C a assembleru, zkuste si napsat vlastní operační systém. James Molloy má na svém webu rozsáhlý tutoriál, ve kterém vás provede všemi potřebnými kroky. Výsledkem bude monolitický operační systém unixového typu…
Petr Krčmář
20. 1. 2012
OpenBSD softraid rozšiřuje funkčnost o CONCAT mód
Ten, kdo trochu sleduje vývoj u OpenBSD možná zaregistroval, že na začátku října 2011 Theo po diskusi s Joelem Singem a Todd C. Millerem vyhodil ccd z OpenBSD. Funkce ccd alias concatenated disk driver dovolovala spojit více blokových zařízení do…
anonymní
28. 12. 2011
FreeBSD hledá cestu do Wi-Fi routerů
Pokud jste někdy použili třeba OpenWRT a nahradili jím vestavěný firmware ve svém Wi-Fi routeru, možná jste přemýšleli nad tím, jaké by to bylo nahradit v takové krabičce Linux třeba pomocí FreeBSD. Vývojář Adrian Chadd pracuje na implementaci…
Petr Krčmář
28. 12. 2011
Unikl zdrojový kód jádra Solaris 11
Po internetu koluje soubor solaris11.tar.bz2, který pravděpodobně obsahuje zdrojové kódy jádra operačního systému Solaris 11. Podle dostupných informací se jedná o sestavení 175, které obsahuje ZFS verze 33. Soubor se nejprve objevil na…
Petr Krčmář
20. 12. 2011
Počet nových komentářů
9
Command line Jedi
V článku získate zopár dobrých rád ako pracovat ešte aj dnes efektívne s command line, shellom a ukážeme si zopár zaujímavých trikov a užitočných programčekov pre prácu s textom. V prvom článku sa sústredím viac na shell, konkrétne bash, ale myslím, že niektoré rady sú univerzálne a platné pre akýkoľvek shell a OS.
Pavel Ťavoda
14. 9. 2011
Počet nových komentářů
76
Doba čtení:
11 minut
151
–
180
/
770
První strana
Předchozí strana
3
4
5
6
7
8
9
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
GIMP oslavil 29 let
Dnes je tomu 29 let od chvíle, kdy tehdejší student na Berkeley, Peter Mattis, oznámil projekt GIMP, tehdy ještě General Image Manipulation…
14:42
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
5
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU