Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Vývojářský software
Vývojářský software
Software pro programátory a vývojáře.
391
–
420
/
1 550
První strana
Předchozí strana
10
12
13
14
15
16
20
Následující strana
Poslední strana
PHP Development Tools 2.0
Eclipse Foundation vydala PHP Development Tools 2.0. Jedná se o první novou verzi od vydání PDT 1.0 v září 2007. PDT poskytuje vývojové prostředí pro vývoj webových aplikací pomocí PHP, stejně jako Eclipse poskytuje prostředí pro vývoj Java aplikací.
Miro Hrončok
23. 1. 2009
Počet nových komentářů
1
Moksha: nový projekt Fedory
Fedora vytváří nový projekt s názvem Moksha. Jedná se o platformu pro vývoj webových aplikací. Prvním dílem, běžícím na této platformě je Fedora Community, nově vznikající portál určený pro spolupráci vývojářů s uživateli. Pro více informací…
Miro Hrončok
20. 1. 2009
Počet nových komentářů
4
Psaní GTK aplikací v JavaScriptu
Na serveru ArsTechnica.com vyšel článek, popisující tvorbu GTK aplikací psaných v jazyce JavaScript. Budete k tomu potřebovat interpret Seed, postavený na GObjectu a WebKitu, určený pro JavaScriptové aplikace do prostředí GNOME. Ryan Paul, autor…
Miro Hrončok
19. 1. 2009
Počet nových komentářů
5
Kompresor: nové verze s novými funkcemi
Pod názvem „kompresor“ vám nyní budeme přinášet každý měsíc „komprimovaný“ souhrn novinek ze světa Linuxu. Dnes si shrneme co se stalo na poli distribucí, proč Atheros uvolnil do nynějška uzavřený HAL, jaké jsou novinky na poli virtualizace, zavzpomínáme si na Fedoru 8 a řekne si co je největší novinkou v jádře 2.6.28.
Adam Štrauch
9. 1. 2009
Počet nových komentářů
22
Doba čtení:
5 minut
OOo je vážně nemocný projekt, tvrdí Michael Meeks
Michael Meeks, který pracuje jako vedoucí vývoje projektu OpenOffice.org v Novellu, rozebral dlouhodobou situaci okolo vývoje a jeho hodnocení je neradostné: projekt má velké problémy, delší dobu stagnuje a v současné době má nejméně vývojářů v historii. Čím je to způsobeno? Jak situaci zlepšit?
Petr Krčmář
29. 12. 2008
Počet nových komentářů
104
Doba čtení:
5 minut
Qt Creator: multiplatformní vývojové prostředí
Na svět se pomalu klube nové multiplatformní vývojové prostředí zaměřené na Qt aplikace. Momentálně se nachází v beta verzích a jeho stabilní verzi můžeme očekávat začátkem příštího roku. Klade si za cíl ulehčit vývoj Qt aplikací a umožnit tak…
Adam Štrauch
19. 12. 2008
Počet nových komentářů
4
Další novinky v jazyce Python 3.0
Minulý týden jsme rozebírali některé ze zásadních změn Pythonu 3.0 oproti starší řadě. Dnes se podíváme na další a zkusíme, jak dobře či špatně funguje nástroj 2o3 pro převod starších zdrojových kódů do nových. Ukážeme si, jak nástroj použít, jaký má výstup a jak a na co si dát pozor při jeho použití.
Adam Štrauch
17. 12. 2008
Počet nových komentářů
20
Doba čtení:
6 minut
Novinky v jazyce Python 3.0
Změny provedené v Pythonu 3.0 oproti řadě 2.x jsou víc než velké. Zpětná kompatibilita byla částečně potlačena, byly protlačeny dlouho plánované funkce a některé se nyní chovají jinak. Některé kroky jsou vítané, jiné ne. Pojďme se tedy podívat na co si dát při programování a upravování starého kódu pozor.
Adam Štrauch
8. 12. 2008
Počet nových komentářů
54
Doba čtení:
6 minut
NetBeans IDE 6.5 je tu
Je tu nová verze NetBeans 6.5, nových vlastností je spousta (javafx, php, ajax, python, …), vylepšení ještě víc. Společně s touto verzí je k dispozici i Python Early Access verze IDE, takže můžete stahovat.
Jirka bianco Vágner
19. 11. 2008
Počet nových komentářů
17
Vyšlo Django 1.0.1 beta
Před týdnem vyšla nová verze oblíbeného pythoního webového frameworku DJango ve verzi 1.0.1 s nálepkou beta. I přes toto beta označení je podle vývojářů vydání určeno k produkčnímu nasazení. Verze 1.0.1 je plánována na 14. listopadu.
Adam Štrauch
6. 11. 2008
Dilema servisního balíčku
Když jsem zde rozebíral přednosti a nedostatky krátkých, respektive dlouhých životních cyklů linuxových distribucí, neuvedl jsem jev, který je pro zmíněný životní cyklus významný, ač je ve světě Linuxu považován za okrajový. Jaký je váš servisní balíček? Jaký má vliv na vývoj distribuce?
Vojtěch Bednář
4. 11. 2008
Počet nových komentářů
36
Doba čtení:
5 minut
V soutěži VIP je dvanáct českých open-source projektů
Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, oznámilo výsledky prvního kola soutěže VIP – Vyvíjej, Inovuj, Programuj zaměřené na vývoj open-source software. Odborná komise nechala ze 32 přihlášených projektů postoupit celkem 12. Celkem si mohou vybrané projekty rozdělit až 405 tisíc korun.
Petr Krčmář
3. 11. 2008
Počet nových komentářů
32
Doba čtení:
3 minuty
Hrátky z řádky: dialog
Minulý týden jsme se podávali jak je možné ve skriptech vytvořit jednoduchý dialog, pro lepší orientaci uživatele. K představeným Qt a GTK variantám dnes přidáme ještě zástupce čistě textových dialogů, který je pro podobné skripty vhodnější alternativou než nabíhající okna. Výsledek je přitom podobný.
Adam Štrauch
3. 11. 2008
Počet nových komentářů
10
Doba čtení:
5 minut
Zpětná nekompatibilita v Pythonu 3.0
Další článek pojednávající o zpětné nekompatibilitě Pythonu 3.0 s řadou 2.x vyšel na Linux.com. Článek se zaobírá spíše pozadím celé změny než věcmi, které se změnily. Také se mluví o nebezpečí, že by vývojáři na Python 3.0 nemuseli přecházet a zůstali by u řady 2.x.
Adam Štrauch
16. 10. 2008
Počet nových komentářů
31
Perličky: další čtení
U příležitosti 16. dílu seriálu bude dnešní článek namísto klasické spršky vykonatelného šumu na lince poněkud netradičně zaměřen na souhrn používaných zdrojů informací, které jsou dostupné jak na internetu, tak těch ve vašem oblíbeném knihkupectví a ze kterých bylo čerpáno při výrobě předchozích patnácti dílů.
Michal Svoboda
13. 10. 2008
Počet nových komentářů
15
Doba čtení:
7 minut
Nokia vypustila mobilní platformu založenou na Linuxu a Qt
Nokia oznámila spuštění platformy Qt Extended 4.4, což je vývojová platforma pro mobilní a vestavěné aplikace založená na open-source Qt toolkitu. Součástí je modulární architektura, která poskytuje základní stavební kameny pro uplatnění linuxového softwaru. Má pokrývat širokou řadu produktů. Co nabízí?
Petr Boháček
9. 10. 2008
Počet nových komentářů
154
Doba čtení:
2 minuty
Spouštíme nový web pro webové vývojáře
Dnešním dnem spouštíme nový web určený především pro webové vývojáře s tématickým názvem „Zdroják“. Ten bude samostatnou sekcí pod křídly Root.cz. Bude mít vlastní články, zprávičky a další obsah. Pro koho je přesně tento web určen? Jaký obsah můžete očekávat? Můžete také nějak přispět k jeho rozvoji?
Petr Krčmář
7. 10. 2008
Počet nových komentářů
28
Doba čtení:
2 minuty
Vyšlo Mono 2.0
Vyšlo Mono 2.0 a při té příležitosti vývojáři vylepšili i webovou prezentaci projektu. Z novinek v novém Monu to je například kompletní implementace ToolStrip/MenuStrip/StatusStrip/ContextMenuStrip ovládacích prvků, lepší implementace…
Adam Štrauch
6. 10. 2008
Počet nových komentářů
8
Září ve znamení beta verzí
Stejně jako minulý měsíc i tento přinášíme shrnutí newsletterů vybraných linuxových distribucí za posledních několik týdnů. V září se objevily betaverze snad u všech větších distribucí, které tak dokončují svůj další vývojový cyklus v příštích týdnech, maximálně dvou měsících vyjdou verze stabilní.
Adam Štrauch
6. 10. 2008
Počet nových komentářů
17
Doba čtení:
5 minut
Metro - nový build engine pro Gentoo
V souvislosti se zrušením vydání verze Gentoo 2008.1 píše na svém blogu Daniel Robbins (původní otec této distribuce), že velkou vinu na tomto stavu zřejmě nese v Gentoo dosti zanedbávaný nástroj Catalyst, pomocí něhož se generuje nový release…
anonymní
26. 9. 2008
Perličky: kódování znaků a unicode
Podpora různých znakových sad, vícebajtové kódování, Unicode a UTF-8. To jsou pojmy nahánějící strach nejednomu správci nebo programátorovi. Jak to bylo krásné, když jsme měli jenom 7 bitů a všichni mluvili anglicky. Anebo ne? Vzpomeňme na EBCDIC nebo zavedení znaku Euro a pojďme se podívat, jak se věci mají.
Michal Svoboda
25. 9. 2008
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
9 minut
Adobe uvolnil AIR pro Linux
Adobe uvolnil svůj nástroj AIR pro Linux. Ten slouží pro vytváření jednoduchých i složitějších aplikací, které nemají daleko k těm webovým jako má třeba Google. Rozdíl je, že Adobe se tímto snaží protlačit více na desktop než na web a AIR by měl…
Adam Štrauch
17. 9. 2008
Počet nových komentářů
13
Perličky: pokročilé přetěžování operátorů
Pokračováním tématu o přetěžování operátorů se dostáváme k poněkud netradičním možnostem jazyka Perl. Dnes se budeme zabývat přetěžováním konstant, které nám dává do rukou možnost zpracovat libovolnou konstantu v kódu ještě před jejím použitím. Dále také zmíníme přetížení operátoru dereference a další triky.
Michal Svoboda
15. 9. 2008
Doba čtení:
9 minut
Velký test PHP frameworků: Zend, Nette, PHP a RoR
Dnes ukončíme náš velký test PHP frameworků a zakončení to bude opravdu zajímavé. Na programu totiž máme populární Zend framework a vycházející českou hvězdu – framework Nette. Na konci článku se dočkáme srovnání všech testovaných frameworků, a to nejen mezi sebou, ale také v porovnání s čistým PHP a RoR.
Petr Daněk
11. 9. 2008
Počet nových komentářů
31
Doba čtení:
15 minut
Vyšlo Django 1.0
Vyšla nová verze webového pythoního frameworku Django s číslem 1.0. Jedná se o významný milník ve vývoji Djanga, Od poslední stabilní verze bylo provedeno 4000 commitů, opraveno přibližně 2000 bugů a přidáno,smazáno nebo upraveno 350 000…
Adam Štrauch
5. 9. 2008
Velký test PHP frameworků: Fuse, Prado a Qcodo
Pokud jste nevynechali žádný z dílů tohoto seriálu, tak již víte, jak je na tom pětice známých frameworků. Dnes si rozšíříme obzory a do naší základní pětice přidáme frameworky Fuse, Prado a Qcodo. Tyto frameworky nepatří mezi ty nejznámější, ale o to zajímavější a přínosnější budou jejich testy.
Petr Daněk
4. 9. 2008
Počet nových komentářů
15
Doba čtení:
10 minut
Představení pěti webových editorů
Jednou z mnoha činností, které lze na Linuxu provádět je vývoj webových aplikací. Pro tyto účely je Linux více než dobře vybaven. Nejeden začátečník se ale ztratí v nepřeberném množství různých HTML editorů, a tak Jun Auza na svém blogu představuje…
Adam Štrauch
3. 9. 2008
Počet nových komentářů
8
Spor o budoucnost JavaScriptu vyřešen
V posledních letech se jednalo o návrhu nové verze skriptovacího jazyka JavaScript. Proces byl provázený kritikou a spory nastaly i uvnitř pracovní skupiny u ECMA. K řešení se došlo teprve nedávno. O které problémy se jednalo a proč vznikly? Jaká budoucnost JavaScript v následujících letech čeká?
Martin Hassman
2. 9. 2008
Počet nových komentářů
110
Doba čtení:
5 minut
Vztah PyGTK a GTK
Dnes nahlédneme hlouběji na samotné PyGTK a skrze něj i na GTK. Pokusíme se trochu pochopit, jak GTK vlastně funguje, což nám pak pomůže při psaní složitějších věcí. Poté si probereme ještě referenční příručku a tím kompletně dobereme základy.
Michal Smrž
1. 9. 2008
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
10 minut
Perličky: přetěžování operátorů
Přetěžování operátorů je výsadou mnoha objektově orientovaných programovacích jazyků. Umožňují tak přirozeným způsobem pracovat zejména s numerickými objekty, které vlastní jazyk neimplementuje, jako jsou neomezeně přesná čísla, vektory, matice, atp. Dnes si ukážeme, kterak se přetěžuje v Perlu.
Michal Svoboda
29. 8. 2008
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
6 minut
391
–
420
/
1 550
První strana
Předchozí strana
10
12
13
14
15
16
20
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Mozilla prosí soudy, aby povolily Googlu platit za výchozí vyhledávač ve Firefoxu
Mezi různými nápravnými opatřeními, která navrhlo Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických k řešení zneužívání monopolního…
Včera
Počet nových komentářů
38
Bootkitty je první UEFI bootkit určený pro Linux
Společnost ESET objevila první bootkit pro UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) určený speciálně pro linuxové systémy s názvem…
Včera
Počet nových komentářů
15
Vyšel elementary OS 8 s novým dokem, rychlým nastavením a bezpečnou relací
Byl uvolněn elementary OS 8, postavený na základu Ubuntu 24.04 LTS a poháněný linuxovým jádrem 6.8. Přináší řadu vylepšení jak v desktopovém…
Včera
Počet nových komentářů
1
Další zprávičky
Napište zprávičku
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU