Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Vyznačovací jazyky
Vyznačovací jazyky
HTML, XML, SGML a další.
1
–
30
/
138
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Formát EDN: extensible data notation (dokončení)
Ve druhém článku o formátu EDN si ukážeme vybrané příklady použití tohoto datového formátu v jazyce Go, některé specifické vlastnosti práce s EDN v Pythonu a taktéž se budeme zabývat problematikou tvorby vlastních štítků (tags).
Pavel Tišnovský
22. 4. 2021
Doba čtení:
30 minut
Formát EDN: extensible data notation
V dnešním článku se seznámíme se základními vlastnostmi datového formátu pojmenovaného EDN, což je zkratka celého názvu Extensible Data Notation. Jedná se o formát určený pro reprezentaci a přenosy strukturovaných dat.
Pavel Tišnovský
20. 4. 2021
Počet nových komentářů
19
Doba čtení:
32 minut
LuaTeX: interní stav a využití mechanismu callback funkcí
Ve třetí části seriálu o sázecím systému LuaTeX se budeme zabývat interními datovými strukturami a také mechanismem callback funkcí, které je možné použít pro ovlivnění sazby i generování PDF dokumentu.
Pavel Tišnovský
2. 8. 2016
Doba čtení:
24 minut
LuaTeX: použití základního rozhraní mezi TeXem a skripty
Ve druhé části seriálu o programovatelném sázecím systému LuaTeX si na několika demonstračních příkladech ukážeme kooperaci mezi jádrem LuaTeXu a interpretrem skriptovacího jazyka Lua. Taktéž si řekneme, jak lze volat Lua funkci s využitím uživatelsky definovaných příkazů.
Pavel Tišnovský
26. 7. 2016
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
13 minut
Programovatelný sázecí systém LuaTeX
Dnes se seznámíme se základními vlastnostmi sázecího systému nazvaného LuaTeX, což je vylepšená verze TeXu podporující mj. OpenType fonty a umožňující tvorbu maker v programovacím jazyce Lua.
Pavel Tišnovský
19. 7. 2016
Počet nových komentářů
28
Doba čtení:
10 minut
Standard HTML5 je hotový, hlásí World Wide Web Consortium
Po deseti letech vývoje byla dokončena pátá verze webového standardu HTML. Přesně řečeno World Wide Web Consortium (W3C), které vývoj organizuje, vydalo doporučení k používání HTML5. Zásadní novinkou HTML5 je přidání řady API, které rozšiřují…
Roman Bořánek
29. 10. 2014
Nové standardy pro JSON
JavaScript Object Notation je datový formát čím dál častěji využívaný především na webu. Vývojáři, kterým při práci s datovým formátem JSON scházejí některé nástroje, na něž byli zvyklí z XML, mohou zase trochu pookřát. IETF totiž právě vydala dva užitečné standardy – JSON Pointer a JSON Patch.
Ladislav Lhotka
11. 4. 2013
Počet nových komentářů
57
Doba čtení:
6 minut
Google KML se stal standardem
Open Geospatial Consortium ohlásilo přijetí Keyhole Markup Language (KML) jako standard. KML je vyznačovací jazyk od Google založený na XML, který je určen k popisu elektronických map.
Pavel Chalupa
16. 4. 2008
Počet nových komentářů
2
Příručka HTML5 pro webové vývojáře
Weboví vývojáři volají po dokumentu, který se bude týkat HTML5 a bude určen právě pro ně. Lachlan Hunt proto začal vytvářet The Web Developer’s Guide to HTML 5, což je dokument, který by měl zmíněné požadavky splňovat. Zatím se jedná…
Petr Krčmář
13. 2. 2008
XML slaví kulatiny
Včera jsme psali o tom, že mikroformáty oslavily čtvrté narozeniny a dnes tu máme další výročí. XML totiž slaví kulatiny – je mu deset let. W3C spustilo při této příležitosti web, na kterém můžete posílat své příběhy, zajímavá videa nebo odkazy na blogy týkající se XML.
Petr Krčmář
13. 2. 2008
Počet nových komentářů
1
Seznámení s HTML 5
Server Interval.cz nám k Vánocům nadělil článek o chystaných změnách v HTML 5. Je toho docela dost, nové HTML obsahuje například nové tagy pro logické členění články jako je hlavička, patička, navigace, dále pak možnost vkládání videa a další…
Jakub Šťastný
25. 12. 2007
Akta X: EXI čili binární XML
Už čtvrtým rokem pokračuje úsilí W3C zaměřené na možnost binární serializace XML. Konsorcium nejprve důkladně zvažovalo, zda se vůbec do standardizace takového formátu pustit. Poté porovnávalo existující technologie a nakonec opravdu došlo na tvorbu nového standardu. Ta se teď pomalu chýlí ke konci.
Petr Cimprich
5. 11. 2007
Počet nových komentářů
60
Doba čtení:
3 minuty
Kdy bude hotovo HTML 5?
O chystaném HTML 5 toho již bylo napsáno hodně, ale víte vlastně, kdy bude specifikace hotova? Odpověď přináší Martin Hassman na svém HTML 4 5 6 blogu, kde mimo jiné píše, že finální vydání je plánováno na rok 2022 nebo později. Ačkoliv tento…
Jakub Šťastný
17. 8. 2007
Počet nových komentářů
7
Jakým směrem by se měl ubírat vývoj webů?
Martin Hassman na svém HTML 4 5 6 blogu píše o nejednotných názorech na vývoj webů, které na jednu stranu zapříčiňují mnohé problémy ve standardizační skupině HTML, na druhou stranu ale bez pohledů ze všech stran nebude možné vytvořit skutečně…
Jakub Šťastný
14. 8. 2007
Počet nových komentářů
9
CSS2.1 deset let po CSS2
Specifikace CSS 2.1 včera dospěla do stavu Candidate Recomendation. Do 20. prosince lze zasílat připomínky, po jejich zpracování můžeme očekávat vydání finální specifikace. Dlouho očekávaná verze 2.1, na kterou jsme čekali téměř 10 let (CSS2 byla…
Martin Hassman
20. 7. 2007
Počet nových komentářů
4
Texy2 - ještě více sexy!
Formátovací systém Texy! se dočkal své druhé verze. Ta je sice zatím ve stádiu beta verze, ale i přesto stojí za pozornost již nyní. Od minulé verze učinila totiž opravdu velký pokrok, ale také změn v syntaxi nastavení. Podrobnosti naleznete…
Jakub Šťastný
5. 4. 2007
Počet nových komentářů
11
WHATWG: co je zač a jak vznikla?
Pokud se zajímáte o dění okolo webových standardů, přečtěte si povídání o skupině WHATWG, které právě vyšlo na Lupě.cz. V pěkně napsaném článku se autor od stručného popisu důvodů vzniku skupiny plynule přesune k cílům WHATWG a dále se podrobně…
Jakub Šťastný
30. 3. 2007
Novinky v XSLT 2.0
Vývoj standardů XSLT 2.0 a XPath 2.0 trval několik let. Počátkem letošního roku byly konečně uznány konsorciem W3C a staly se oficiálně doporučovanými. Změn je skutečně hodně, a proto vám přinášíme přehled těch nejdůležitějších a nejzásadnějších novinek včetně praktických ukázek jejich použití.
Bedřich Košata
19. 3. 2007
Počet nových komentářů
20
Doba čtení:
11 minut
Export do Open XML v PHP
Kancelářský balík firmy Microsoft umožňuje ve verzi 2007 pracovat s novým formátem souborů založeným na technologiích XML a ZIP. Je dobře dokumentovaný a standardizovaný (probíhá ISO schvalovací proces), a proto se hodí pro export dat z webových aplikací mnohem lépe než starší binární formáty.
Jakub Vrána
26. 2. 2007
Počet nových komentářů
29
Doba čtení:
3 minuty
XQuery a XPath/XSLT 2.0 doporučeními W3C
„Teď už věřím, že opravdu všechno má svůj konec. Specifikace XQuery 1.0, XPath 2.0 a XSLT 2.0 se po dlouhých skoro šesti letech vývoje staly doporučeními W3C. Dohromady se kvůli modularizaci jedná o osm dokumentů,” píše Petr Cimprich na svém blogu.
Redakce
24. 1. 2007
W3C se zajímá o STX
„Transformační jazyk pro XML zvaný STX už existuje skoro pět let. Vše podstatné ohledně vývoje jazyka i implementací se událo v letech 2002 a 2003, poslední roky byla aktivita prakticky nulová. Osobně už jsem považoval celý projekt za…
Petr Krčmář
28. 12. 2006
Počet nových komentářů
1
Druhá pracovní verze specifikace XML Pipeline Language
Petr Cimprich ve svém blogu píše o druhé pracovní verzi specifikace XML Pipeline Language: „V půlce listopadu pracovní skupina XML Processing Model zveřejnila druhou pracovní verzi specifikace XML Pipeline Language, neboli XProc. Hlavní…
Petr Krčmář
27. 11. 2006
Vyhledávání OpenSearch
Formát pro popis vyhledávání OpenSearch lze již delší dobu používat pro agregaci vyhledávání na několika serverech, především na mateřském A9.com. Nově ho podporují i prohlížeče Firefox 2 a Internet Explorer 7, ve kterých lze tento formát použít pro přidání serveru do vyhledávacího pole přímo v prohlížeči.
Jakub Vrána
1. 11. 2006
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
5 minut
Akta X 0601
Navrhnout aplikaci XML není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud o tom uvažujete, třeba vás tento článek odradí, nebo vám naopak pomůže lépe uspět.
Petr Cimprich
6. 2. 2006
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
4 minuty
Akta X 0512
W3C pracuje na tom, aby stovky milionů mobilních telefonů a dalších malých zařízení měly kvalitní přístup k webu. Pokud se vše podaří, mohly by osobní počítače už za pár let mezi webovými klienty tvořit menšinu.
Petr Cimprich
9. 1. 2006
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
3 minuty
Tutoriál XSLT 2.0 na Zvonu
Na Zvonu vyšel obsáhlý tutoriál XSLT 2.0. Jedná se pravděpodobně o jeden z prvních textů věnujících se nadcházející verzi XSLT takto do hloubky.
Michal Krause
13. 12. 2005
Počet nových komentářů
2
Akta X 0511
Tentokrát se po delší době vrátíme k novinkám z W3C, kde se během listopadu děly zajímavé věci. Specifikace XPath/XSLT 2.0 a XML Query 1.0 postoupily o důležitý krok dopředu. Byla založena pracovní skupina pro definování binární serializace XML.
Petr Cimprich
12. 12. 2005
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
4 minuty
Akta X 0510
Microsoft začal uvolňovat některé své produkty za standardních open-source podmínek. Znamená to, že open source získal hlavního oponenta na svoji stranu? Ne tak docela, ale něco se asi změní.
Petr Cimprich
7. 11. 2005
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
4 minuty
Akta X 0509
Google najde pro pojem "Web 2.0" přes 10 miliónů odkazů. Tento relativně nový termín je tedy něčím, o čem se hodně mluví. Co se skrývá za názvem, který u někoho vyvolává nadšený souhlas a u jiného jen ironický úšklebek? Má smysl mluvit o druhé generaci webu?
Petr Cimprich
10. 10. 2005
Počet nových komentářů
18
Doba čtení:
5 minut
XML ve Firefoxu 1.5
IBM vydalo zajímavý článek o XML v připravovaném Firefoxu 1.5. První část nese název „Overview of XML features”. Obsahuje sice několik nepřesností (podpora XForms není ve FF ještě obsažena, je potřeba ji doinstalovat v podobě…
Petr Krčmář
22. 9. 2005
1
–
30
/
138
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Intel Arc B580 a Windows vs Linux: zatím nevyrovnané výsledky
Phoronix otestoval chování nové grafické karty Intel Arc B580 ve Windows 11 (sestavení 26100; ovladač verze 32.0.101.6252) a Ubuntu 24.10…
Včera
Fedora Asahi Remix 41 pro Macy s Apple Silicon
V rámci projektu Fedora byla zhruba měsíc a půl po uvedení verze 41 vydána také varianta pro stroje Apple na bázi ARM SoC M1 a vyšší. Nadále…
Včera
Počet nových komentářů
1
Jádro Linux 6.1 LTS dostane jeden rok podpory navíc
Greg Kroah-Hartman oznámil rozhodnutí o prodloužení podpory LTS verze linuxového jádra 6.1. Tato verze tak bude podporována nikoli čtyři, ale…
Včera
Počet nových komentářů
1
Další zprávičky
Napište zprávičku