Taky jsem ted presel na wayland. Novy pocitac, ale jeste se starou nvidiou, tak jsem zkusil Kubuntu 22.04. Zadne GUI nenabehlo, takze do terminalu, update nvidia driveru, nic. Natvrdo prikaz startx, a nabehlo GUI pod Xkama. Po pristim startu uz to jelo samo. No ale za dva dny uz prisla nova radeonka, a s ni to bylo bez jakychkoliv problemu s waylandem.
BFU by nebylo nadsene.
Zalezi jaky vykon, ale herni je v soucasne generaci prakticky identicky co se tyce primych konkurencnich modelu, v nekterych ohledech lepsi v pripade Radeonu (lepsi spotreba). Ta idea, ze Nvidia nema konkurenci je fakt nesmysl a predevsim na Linux, kdyz se prihledne k FOSS driverum u AMD, tak si fakt klepu na celo, ze nejaky Linuxak si muze myslet ze dnes je Nvidia stale lepsi volba. To platilo mozna tak 5 let zpatky, dnes fakt neni pochyb. Vsak i Steam Deck frci na AMD a open RADV driveru. Protoze co se tyce i tech veci jako Proton/DXVK/vkd3d nebo gamescope, tak jsou primarne vyvijene proti AMD a maji tak primarni podporu.
No prave naopak, hruby vykon maju dobry,, ale tradicne ovladace nie su optimalizovane. Ono to eventualne AMD ako tak doladi, ale to uz je dany model stary. Alebo si to mozno myslim preto, ze svojho casu Polarisy a Vega boli fakt dobre, ved aj boli popularne na tazbu, kde Polaris mal najlepsi pomer cena/vykon. HBM2 na Vege tiez nemalo konkurenciu, akurat to bol na vyrobu velmi drahy svab.
Ale bol problem to vyuzit. Ked sa uz nejako rozbehal ROCm/HIP, tak clovek bol rad ze to fungovalo na jeho konfiguracii. Nieco takto distribuovat nehrozilo a neexistuju nejake komunitne projekty alebo kniznice, aj podpora napr. pre PyTorch vznikala s velkymi porodnymi bolestami, dodnes je to beta. V tomto je CUDA radovo dalej.
Přesně tak. Potřebuji notebook s co největším výkonem v Blenderu a tam na RTX Nvidii zatím, bohužel, nic nemá. Od AMD už se objevují rozumně výkonné grafiky pro notebooky, HIP ale zatím výkonem na CUDA/OptiX nemá. A asi do toho také trochu promluví Intel s Arcem.
Nvidia si toho ale asi je vědoma a možná se začnou chovat trochu rozumněji. Nově opensource kernelový ovladač by tomu nasvědčoval.
A podle mne není problém jenom na jejich straně. Jestli jsem to dobře pochopil, tak jeden z problémů je explicitní sync v driverech od Nvidie vs. implicitní v Linuxovém stacku. Přičemž ten explicitní je nejspíš lepší a i v rámci Linuxového stacku se uvažuje o změně na explicitní.
A taky jim musím uznat, že ten jejich closed source driver pod X mi funguje dlouhodobě docela dobře. Kdysi dávno jsem měl ATI grafiku s Catalystem a to byl oproti tomu horor. Nové drivery od AMD jsou ale asi ok, nevím, od té doby jsem AMD grafiku neměl...
Záleží jaký konkrétní typ zátěže myslíš. Jasně, jsou oblasti, kde je Nvidia lepší než AMD, a to i o hodně. Ani nemusíme vytahovat spotřebu těch karet. Ale v takovém případě se prostě člověk smíří se stavem věcí a nějak to provozuje žejo. To však nic nemění na tom, jak Nvidia k Linuxu přistupuje (jakkoli nyní ledy tají).
Já NVidia karty nepoužívám, takže takové problémy nemám. Po přechodu na Leap 15.4 jsem kvůli tomuhle problému zkusil přepnout na wayland. Narazil jsem na pár menších problémů, se kterými by se asi dalo žít, ale bohužel se ten problém s přerovnáním oken při vypnutí monitrů projevoval i tam (jen ne úplně a ne moc deterministicky) a hlavně jsem objevil, že s waylandem nefunguje ukládání a obnovení session. Tedy funguje... ale jen pro nenativní aplikace, což by v mém připadě byl jen firefox (ale ten je schopen layout oken při spuštění obnovit sám).
Wayland ? Way too far, still and yet.
Mam odroid s Mali, tam akcelerace funguje zatim jen s wayland.
Tim padem to znamena minimum podporovanych aplikaci. V podstate gnome (ale na wayland i pulka gnome aplikaci aplikaci pada).
Takze kdyz chci pouzivat bezne (neakcelerovane) aplikace bez padu, nastartuju z gdm radej X11, kdyz akceleraci a tech par podporovanych aplikaci, tak wayland.
A co jsem prochazel konference, tak to zdaleka neni jen o Odroid nebo Nvidia.
ja som pri Waylande narazil (uz davno) na jeden problem ktory sa mi nepodarilo vyriesit (ale priznavam sa ze som sa o to ani moc nesnazil, kedze stacilo prepnut na X.org a vsetko fungovalo)... Dany problem je rovnaky na Fedora 34/35/36 (Gnome + Wayland... Gnome + X.org funguje bez problemov).
O co ide... neda sa zdielat obrazovka pri pouziti web konferencnych toolov ako jitsi, google meet, teams a pod... proste prehliadac (Firefox, Chrome, Vivaldi) nie je schopny zdielat obrazovku, zobrazi sa len prazdne cierne okno...
Pri prepnuti na X.org, dane zdielanie funguje bez problemov...
O co ide... neda sa zdielat obrazovka pri pouziti web konferencnych toolov ako jitsi, google meet, teams a pod... proste prehliadac (Firefox, Chrome, Vivaldi) nie je schopny zdielat obrazovku, zobrazi sa len prazdne cierne okno
Tohle by mělo v těch prohlížečích už nějaký čas fungovat. Vím to, protože jsme to implementovali ve WebRTC my. Používá to PipeWire, takže bych se spíš podíval, jestli máte potřebné balíčky: xdg-desktop-portal a pipewire.
Situace je jiná u aplikací běžících na Electronu. Ten má nějakou starší verzi WebRTC a tam moc neovlivníme, kdy to z upstreamu probublá.
Jak to tady pročítám, tak jsem asi nějakej exot. Jednou jsem si v GNOME "podříznul větev" (drbal jsem něco v d-busu Mutteru/Shellu a přestalo to reagovat na touch a mouse události), tak jsem to chtěl otočit klasicky přes Alt+F2 R (resetuje to jen kompozitor, jako s --replace), a napsalo mi to "Restart is not available on Wayland". Tak jsem začal pátrat, od kdy nejedu na Xkách. V journalu, kterýho jsem měl asi půl roku zpět, o X ani řádek. Nakonec jsem našel ~/.local/share/xorg/Xorg.0.log s mtime skoro dva roky zpátky.
Vůbec jsem si toho nevšiml, zřejmě někdy tou dobou v gdm přehodili výchozí sezení na Wayland. Normálně jde Steam, Blender, všechny věci v prohlížečích, WebGL... mám to většinou na dvou monitorech a chová se to nerozeznatelně od X.
Edit: je to laptop s Ryzenem 3700U a Vega/Raven2 grafikou.
21. 6. 2022, 17:26 editováno autorem komentáře
Jako pro majitele konvertibilního laptopu například otáčení obrazovky neznamená že to zhasne na nějakou dobu, dotyk i stylus se používá lépe (už si nepamatuji přesně co, nepoužíval jsem to nějak intenzivněji již nějakou dobu hlavně od té doby co jsem ztratil stylus).
Co jsem slyšel tak na Xkách se při použití více monitorů lidem něco často trhalo, na Waylandu bez problému.
Má to být rychlejší (také že není zapotřebí celého X serveru, vykresluje se to »na přímo«).
Vím že na KDE snímky obrazovky nesnímaly minutu starý obraz, pracovní plochy na obrazovkách se náhodně nepřehazovaly, ale to je spíše věc KDEček.
Jedinou nevýhodu kterou v tom vidím je to že některé aplikace, např. Discord který prostě ne a ne aktualizovat Electron že by to konečně používalo Pipewire ale v OBS si mohu jednoduše udělat virtuální kameru na jeden klik (a instalaci v4l2loopback z RPMFusion) tak mě to moc netrápí.
Také je samozřejmě Wayland bezpečnější, jelikož si nemohou aplikace koukat navzájem »přes rameno«.
Xka už jsou tu těch 38 let a je to znát. Ale vždy tu bude nějaká ta skupina lidí která by ráda zůstala v osmdesátkách s jejich Xky a SysV Initem.
Linuxové systémy se prostě vyvíjí a dle mého názoru k lepšímu (ono to i často lépe funguje).
Problém bych mohl vidět u NVidie ale když už i s ní Wayland minimálně na GNOME (/Mutteru) nemá problémy, tak... jen stačí chvíle a bude to jako se systemd.
Líbí či nelíbí, lidé si na to nakonec zvyknou, správci oken se naportují (a to může nějakou tu dobu trvat :|), vzniknou kontrárijní projekty (a to vůbec není špatně, o tom je ta svoboda, ne ;)) a vše půjde dál...
Na to že jsem chtěl napsat jen ty první dva odstavce jsem se prostě rozepsal...
> Ale vždy tu bude nějaká ta skupina lidí která by ráda zůstala v osmdesátkách s jejich Xky a SysV Initem.
SysV bol az druha polovica devatdesiatok. Dovtedy bol v linuxovych distribuciach bsdinit. Pri prechode z bsd na sysv bol podobny hukot ako pri prechode na systemd, akurat tych ludi bolo o nieco menej. Tiez "chceli mat kontrolu" a povolovat/zakazovat start servisov editovanim sh skriptu.
A potom este prechod z libc5 na glibc2, v cca tom istom case. To tiez jeden nadobudal dojem, ze ide koniec sveta.
Vůbec jsem si toho nevšiml, zřejmě někdy tou dobou v gdm přehodili výchozí sezení na Wayland.
Tak nějak to funguje v distribuci, pro kterou je Wayland priorita. Používám ho snad 6 let a tak minimálně poslední 3-4 roky o tom prakticky nevím, prostě to funguje. A pak vám zase někdo jiný řekne, že to zkoušel, padalo mu to, samé problémy. Zpravidla se ukáže, že používá distribuci, která jela by default na X11 a Wayland je doteď nezajímal. Ono to totiž vyžaduje vyladění celého grafického stacku. A to se slovy klasika samo neudělá.
Nazyvat shit technologii ktera predbehla svou dobu, byla multiplatformni, sitove transparentni a vydrzela tak dlouho (pravda na praskach pomoci extensions) je znacne odvazne. Je mozna zastarala, ale shitem bych ji rozhodne nenazval. Shit uz musi byt z hlediska architektury shit.
Jako shit je dobrym prikladem pulseaudio nebo systemd.
Předběhla svou dobu? Ty musíš být odborník!
Celý koncept X je k ničemu a síťová transparentnost je jen iluze, která možná fungovala někdy 30 let zpět. Pokud chceš síťovou transparentnost, tak si pusť web server - bude to rychlejší a přeneseš jen data.
Aplikace dnes X používají velmi podobně jako Wayland - backbuffer a event handling, akorát přes X to má mnohem větší režii, ostatně jeden z důvodů proč se X nepoužívá třeba v telefonech.
BTW pusť si jakoukoliv přednášku k Waylandu, dělají na tom stejní lidi jako dělají Xorg. Pokud ti ani toto v hlavně nerozsvítí, tak už nevím co :)
22. 6. 2022, 14:46 editováno autorem komentáře
Tak jeste umet cist ze
Krom toho neni jednotny nazor na to jak ma byt vazba UI s aplikaci integrovana a abstrahovana. Existuji nejake navrhove vzory a existujici projekty, nicmene jedna se vzdy o nejaky konsensus a praci skupiny lidi. Proto se ani neda rici ze by existoval ten ultimativni odbornik. Existuji pouze odborne pracovni skupiny. Pochybuji ze se v teto sfere muze za odbornika vydavat.