Nejen pro newbies, jsou uzitezne aliasy, ktere si nastavite v .bashrc.
A pro ty, co (snad) nevi, co jsou aliasy - je to kratky "nick" pro spusteni dlooooheeeho a opakovane uzivaneho prikazu :)
Treba misto
sudo apt-get update
nebo
aptitude search 'nazev-baliku' lze si vytvorit a pouzit alias "upd" [Enter] a "aps nazev-balicku" [Enter], jen pro jednoduchou ilustraci :)
Jenom bych upozornil, že to není úplně nejlepší stránka ke studiu Linuxu. Těch 51 méně známých příkazů obsahuje i některý šílenosti, který tam podle mě vůbec nepatří, to bych ještě přežil, ale ten první odkaz je trošku větší problém. Konkrétně po zběžném prolétnutí bych vytknul, že nabádají k používání ifconfig, což už se v dnešní době z mnoha důvodů nedoporučuje (z velké části kvůli IPv6, ale důvodů je víc) a je rozhodně lepší používat ip . Ostatně na těch samých stránkách je k tomu článek s běžným použitím, odkaz tu: http://www.tecmint.com/ip-command-examples/
Možná bych k tomu doplnil ještě odkaz sem http://baturin.org/docs/iproute2/ kde je detailnější popis i pokročilejších funkcí. Osobně znám dost lidí, kteří o ip tvrdí, že je to zbytečně složitý, ale ujišťuju vás, že půl dne hraní a najdete v tom logiku i zalíbení. Potom můžete zapomenout na různý ifconfig, vconfig, brctl a hromadu podobných příkazů. A mimochodem, minimálně v CentOSu už ifconfig v minimální instalaci ani není, předpokládám, že se to bude týkat všech RH distribucí a postupně toho bude ještě víc.
ale houby alias, jde o samostatnou binarku v samostatnem baliku...
https://packages.debian.org/jessie/net-tools
https://packages.debian.org/jessie/iproute2
prvdu ma nobody, j. se asi haknul do jinyho pocitace, nez do myho, nebo se mu rozbila kristalova koule :)
ls -l $(which ifconfig)
-rwxr-xr-x 1 root root 72184 Aug 26 2014 /bin/ifconfig
equery b /bin/ifconfig
* Searching for /bin/ifconfig ...
sys-apps/net-tools-1.60_p20130513023548 (/bin/ifconfig)
jinak jsem toho nazoru, ze ifconfig je dobry znat, co kdyz budes muset delat na pocitaci, co ty novy progresivni pytlovinky jeste nema? aha, pan se ucil unix az od roku 2015, proto neumi ani sysv ani ifconfig?
Ano, ifconfig je dobrý znát, nicméně iproute2 už tu pár let je. Na ifconfigu se není zase tolik co učit, iproute2 řeší mnohem víc věcí a jak říkám, na IPv6 ifconfig neobsahuje všechny potřebné fukcionality - nepamatuju si přesně o co šlo, bylo to i někde v článcích na rootu o ipv6, prostě když se něco podělá, ifconfig spokojeně tvrdí, že je vše v pořádku a chybu zjistíš až s ip.
Kdyby vas zajimalo, kolik prikazu pouzivate, tak zhruba pomuze
history | cut -f 1 -d " " | sort | uniq | grep -v "/" | grep -v "__" | grep -v "~" | wc -l
(Ty grepy jsou nastavene na muj styl prace ve fishi, je mozne, ze potrebujete nejake pridat.)
Take blbe. Tohle vyplivne seznam, ktery si musis spocitat sam. Musis to aspon narourovat do pocitadla, treba nl z odkazovaneho clanku. Ale i tak to neni tak uplne perfektni, jsou ve vystupu zamichane nesmysly, ktere musis vyhazet. Ale s tim se asi na jedne radce nic nenadela. Takze mi vychazi neco mene, nez 114, otazka je, kolik je v tom zapletenych veci, jako preklepy, aplikace a co ja vim. Ale i tak to vyjde na vic, jak tech 50-60.