Já pro úložiště/server s Alma 9, Dell PowerEdge T320, dvanáct disků LSI SAS2008. Je to stará šlupka, co mi někde zbyla, ale už plno roků plní řadu funkcí. Před začleněním driverů do Almy bylo třeba instalovat z EPEL.
Osobně se mi tenhle přístup Almy nelíbí, nevidím k tomu příliš důvod, spíše nevýhody. Kdo chce, nainstaluje si z EPEL a Alma může zůstat co nejvíce (jak to jen jde) "vanila derivát RHEL".
Osobně se mi tenhle přístup Almy nelíbí, nevidím k tomu příliš důvod, spíše nevýhody. Kdo chce, nainstaluje si z EPEL a Alma může zůstat co nejvíce (jak to jen jde) "vanila derivát RHEL".
Mě tam z toho moc nevýhod nevyplývá. Pokud někdo nemá ten hardware, tak se mu jen nezavede konkrétní modul a u zbytku kernelu nebude moc důvodů, aby se nějak lišil od toho původního.
Podle mě by to nemělo ovlivnit ani kdybyste to kombinoval a používal k tomu třeba nějaké jiné proprietární nebo out-of-tree moduly.
Nebude tam fakticky rozdíl oproti nějakým kmodům z ELErepo, navíc je to sestavené a uveřejněné jako jeden balíček a odpadá starost s tím, že by vám to blokovalo aktualizace kernelu, než někdo zveřejní odopvídající kmod na jiném repozitáři.
Asi nejvíc budou mezi lidmi starší SAS/SATA 6Gb karty s čipy od LSI (2008 HBA, 2108 RAID). To jsou většinou bezproblémové kousky, které pořád můžou fungovat pro různé DIY NASy, nebo pro připojení ext. JBOD šasi.
Taky se dá setkat s vyřazenými, ale plně funkčními Dell servery s PERC kontroléry.
Podobně třeba vyřazená externí RAID pole, které mají NL-SAS nebo SATA disky a FC host rozhraní se dají sehnat víceméně za odvoz. Pokud je HW v pohodě, jen disky už mají nalítáno, dají se často vyměnit za nové a může to sloužit klidně další roky.
Nicméně pro připojení k serverům potřebujete FC HBA karty. Ty získáte v pohodě taky, ale většinou mají tyhle starší LSI nebo Qlogic chipsety.
Jasně, není to nic do nějakého kritického produkčního prostředí, ale pro domácí lab, školu, nějaký kroužek, kde se budete chtít seznámit s technologií to může být fajn. Novější modely se nijak fundamentálně neliší, krom vyšší rychlosti. I se staršími kartami a kontroléry si můžete pořád blbnout a stavět si SANy, nastavovat multipathing, dělat clustery atp.
Takže tahle možnost je fajn, pokud někdo třeba nechce Debian, ale zároveň ocení stabilní distribuci s dlouhou podporou, co je odvozená od té asi nejpoužívanější ve firemním prostředí. Navíc tímhle Alma získává nějakou unikátní vlastnost proti těm ostatním klonům (freeloaders united :)).
Jj, PERC 3 a 4 už je opravdu hodně starý. Ale s PERC 5 a 6, co používají LSI MegaRAID čipy, se ještě dá setkat. Asi měsíc zpátky jsem něco dělal se R710 serverem, co měl 6i, a který jeho současný majitel získal víceméně "za flašku a odvoz". U novějších H-cek si nejsem úplně jistý, ty myslím chodí, jen jsou v RHEL "untested".
A samozřejmě máte pravdu, je to obecně trochu pozdě, to největší překvápko přišlo, když vyšel RHEL/CentOS 8 před 5 lety a kde to bylo odstraněné. Ty servery a LSI řadiče v tu dobu ještě nebyly úplně staré. Lidi měli tendenci migrovat z CentOSu 7, nečetli úplně release notes a nový instalátor prostě neviděl systémový LUN s RAIDem.
Ale i tak tu změnu od Almy kvituju a v podobných situacích to může ještě chvíli ten HW udržet v provozu s RHEL kompatibilní distribucí.
Si nějak připadám strašně starej. Doba kdy 4Gb FC od Qlogicu byl "state of the art" mi připadá jako včera. Až na to, že se mě včera někdo ptal, jestli do počítače od nás bude pasovat aktuální FC kontrolér se samolepkou HP.... mělo to 32 Gbps a já dumal, co jsou zač do toho transceivery... (varianta SFP28?)
Aspoň v tomhle oboru Gordon Moore neumřel.
Ačkoli fuuuj, kdo chce dneska provozovat svůj vlastní hardware? :-D
29. 5. 2024, 13:00 editováno autorem komentáře