Tady se zase vyrojilo odborníků na US tax law. Když o tom prd víte tak k tomu raději ani nekomentujte. Alespoň si pro začátek přečtěte konstituci, snad vám to pomůže. Pro Vás zjednodušené vysvětlení:
US je federace víceméně nezávislých států a každý z nich si stanovuje svoji vlastní (sales tax) daň pro svoje občany. A to na úrovni státu, county a obce, tj. daň sestává z těchto třech částí. Daň může být od 0% po X% a různá pro různé typy zboží (obecně na potraviny je nižší, alkohol vyšší, apod.). Prodejce v tom kterém místě má povinnost tuto daň od zákazníků vybírat a odvádět státu(tax comptroller).
Pokud však prodejce prodá zboží někomu do jiného státu než má sídlo/zastoupení, tato povinost se na něj samozrejmě nevztahuje, neboť patří do zcela jiné daňové jurisdikce! Tj. např. pokud Amazon sídlí ve WA a prodá zboží občanu WA, musí od něj vybrat daň a odvést ji statátu WA. Pokud však prodá zboží do jiného státu, kde nemá zastoupení, pak samozřejmě logicky žádnou daň nemůže vybírat.
Ovšem pozor, to neznamená, že ji zákazník nezaplatí. Ten má totiž povinost všechny nákupy z jiného než svého státu zakoupené bez daně evidovat a přiznat ji na daňovém přiznání a doplatit ji jako tzv. "Use Tax"(pokud sídlí ve státě s nenulovou sales tax).
Vše může být samozřejmě ještě složitější/jiné protože legislativa jednotlivých statátů se velmi liší. Ale obecný princip je tento.
A mimochodem, co Vám brání si objednat Kindle přímo u Amazonu? Je možné, že když mají novinky, musí se nejdřív nasytit trh v USA, ale já si svého Kindla objednal také přímo od Amazonu. Stihnul jsem to ještě v době, kdy byl limit asi 150 €, takže jsem platil opravdu jen cenu za Kindla (tehdy asi 139 $) a poštovné (20 $). O něco málo později by to bylo dražší ještě o DPH, ale pořád se to celkem vyplatilo. Když Alza a další naše české obchody začaly prodávat Kindle, bylo to myslím za 4500 - a ještě snad ta verze s reklamami... :-)