trochu doplnim zaujimavosti z toho testu resp. . z jeho pripravy...
Unfortunately, on one of my Ubuntu 17.10 installations even with those updated components, the display failed to properly work when trying both Linux 4.15.2 and Linux 4.16-rc1.
Strangely though on another NVMe SSD in the same system, booting into that install with effectively the same components, the graphics were working without fault..
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen5-2400g-vega11&num=1
But even with the Linux 4.15 kernel, it looks like some issues remain. Golem (German) notes that even with their latest Raven Ridge firmware and Linux 4.15 kernel, they were running into issues: basically only half the display was working correctly.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ryzen-Raven-Ridge-Tuesday
Nemyslim si, ze by trh bol aqz tak konzervativny, specialne Retail trh v GER (konkretne MindFactory) nie
na co poukazuje graf
https://diit.cz/sites/default/files/prodeje_procesoru_leden_2018.png
z clanku.
https://diit.cz/clanek/zajem-o-coffee-lake-nakonec-stoupl
AMD vo februari/unoru 2017 malo 0%, v marci/breznu uz 28% a zvdvihlo celkovy pocet predanych kusov AMD+Intel a v Novembri/liuspopadu uz malo AMD 58% a dalsie dva mesiace bol podiel AMD 46% a 42%..
To hovori o dost velkej elastricite trhu
Intel mozna ma silne zazemi, ale obycejni lidi zase slabe vyplaty. Hadej, co je pro radoveho smrtelnika prioritou. Ostatne, v corporate segmentu to je stejne. Take tam je cena az na prvnim miste. Jen pohled na cenu je tam podstatne komplexnejsi, protoze se zohlednuji naklady celeho reseni, ne jen cena HW platformy. Je jen otazkou casu, nez i IT manageri zacnou hledat reseni, jak dosahnout na nizsi naklady na AMD HW platformu. V corporate se obmena HW planuje podle ruznych internich politik, takze to bude jeste nejakou dobu trvat. Rozhodne bych nespolehal na to, ze v corporate ma Intel neco jisteho. Ostatne, i ti IT manageri potrebuji nejakym zpusobem naplnovat cile snizovani nakladu, za jejichz dosazeni pak dostavaji velice solidni premie. Takze motivace tam rozhodne take je. Otazkou tedy zustava, zda Intel do te doby zvladne zareagovat a snizit ceny tak, aby takovymto uvaham a zmenam predesel.
Jestli neco libovolnej sef IT opravdu nechce, tak to, aby na nej nekdo ukazal prstem, ze on rozhodl o zmene platformy a to ze je pricina neustalych vypadku - zcela bez ohledu na to, jestli to je nebo neni pravda.
A to neni ani zdaleka jen o HW, spoustu veci by si spousta firem zvladla vpohode udelat interne, ale to by pak neslo az (protoze to neni kdyz) se neco podela, ukazat na dodavatele a rict, ze za to muze on.
Inteli platforma se v korporatu pouzivala ve velkem i v dobe, kdy AMD realne dodavalo vyrazne lepsi CPU (Athlon). A jen nepatrny % firem se odhodlalo jit do AMD.
Ono to tak je, dokud firmy zazivaji dobre casy. To se pak lejou prachy do 'osvedcenych' reseni, at to stoji, co to stoji. Protoze dokud firma jede a zisky se jen hrnou, nikdo nechce byt za toho, kdo to podelal. Kdyz ovsem financni pritoky vysychaji a management v nejvyssich patrech zacina podlehat panice, ordinuje se nejcasteji restrukturalizace a optimalizace, coz jsou zabehnutymi eufemismy pro propousteni a katovani nakladu. To tam pak lita hlava nelava a klidne muze dojit i na tu zmenu HW platformy, pokud je ovsem obmena HW skutecne nutna a setreni je otazkou zivota nebo konkursu.
Nebavime se tu ovsem o beznych PC pro sektretarky. Tam by ta uspora snad ani nestala za vycislovani. Ovsem takovy linuxovy vypocetni cluster o nekolika stech solidne dimenzovanych uzlech muze v podani Intelu a AMD znamenat znacne rozdily v nakladech na porizeni HW.
Zivotem protrely IT sefik si necha zpracovat studii, nejlepe od nejake v oboru renomovane poradenske spolecnosti. Na zasedani vedeni, pripadne jeste lepe na zasedani spravni rady, tuto studii predlozi a navrhne managementu / spravni rade jeji zavery implementovat. O tomto rozhodnuti se necha hlasovat, cimz se jedna o kolektivni rozhodnuti a tudiz je IT sefik z obliga, protoze to by se pak muselo ukazovat na cely management / celou spravni radu.
jak na tom tohle může být s videem?
jdem mi o přehrávání 4K videa a jeho OBČASNÝ střih (jasně že u renderu si počkám, ale jde mi o aspon trochu plynulou práci)
zdroj videa je gopro 6 - sice do 4K natáčím minimálně, ale občas je to fajn
jinak by mi to asi docela vyhovovalo - max co hraju je war thunder....
Ze zkušenosti co já mám 460 (u této apu je to cca polovina? dejme tomu, ber to teoreticky) tak se 4K na přehrávání problém není (VLC). Jen střih videa v AAE je pomalejší, chvilku na ty další snímky čekáš. Jinak to ještě je na hranici. Takže APU na střih to nebude moc dobrá výhra na 4K.
Nedávno sem presel z phenoma II X3 720 na FX 8300 lehce pretoceny na 3,6. Výkon ve zpracování fotek čisté Cpu se zvedl min 4x, s použitím OpenCL 6x na G650Ti v Aftershot Pro. Video Handbrake a pitivi podobné skóre. Tam to bylo poznat při střihu už jen na náhledu videí a aplikací efektu. Tzn ze ryzen s osmi vlákny bude někde o level výš. Vůbec bych se toho nebál. Jo a WT hraju taky. Hrosovka_cz
ARM uz nie je britska a dokonca ani japonska firma a je to, cez Saudsku arabiu, de facto sesterska spolocnost AMD aj Global Foundries
SoftBank completes $31 billion acquisition of ARM
By Tom Warren@tomwarren Sep 5, 2016
SoftBank's purchase of ARM is the latest in a line of acquisitions in recent years for the Japanese company, including the $20 billion Sprint acquisition, and a $15 billion investment in Vodafone's Japanese division.
https://www.theverge.com/2016/9/5/12798302/softbank-arm-acquisition-complete
SoftBank Sells 25 Percent Stake in ARM to Vision Fund
8. marca 2017
SoftBank founder Masayoshi Son is in the process creating the $100 billion fund with the Saudis, Abu Dhabi investor Mubadala Development Co.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-08/softbank-said-to-sell-25-percent-stake-in-arm-to-vision-fund
Mubadala prodala jednu část AMD, jen aby výhodněji koupila jinou
10. 3. 2017
Mubadala vlastnila 141,9 milionu akcií AMD odpovídajících 15,1% podílu ve společnosti. 45 milionů akcií nyní prodala, čímž získala $613 milionů dolarů, tedy o $5 milionů více, než za kolik akcie AMD v roce 2007 získala. Dodatečně vyšlo najevo, že tyto akcie Mubadala neposlala na trh, ale celý balík od ní převzala společnost Goldman Sachs.
ustin Craig, který zná dobře smlouvy mezi AMD a Mubadala, které definují vzájemné postavení obou firem.
Součástí těchto smluv je záruka ze strany AMD, že Mubadala může kdykoli - nejpozději však do 29. února 2020 - od AMD koupit 75 milionů akcií za $5,98 kus. To je velmi pěkná cena, zvlášť při stávajících $13,63 za kus(dnes okolo 12,37). Jenže tato záruka má jeden háček. Platí pouze pokud Mubadala (i touto transakcí) nezíská více než 19,99% podíl v AMD.
https://diit.cz/clanek/mubadala-prodala-akcie-amd-pro-nakup-jinych
GLOBALFOUNDRIES, 100% owned by Mubadala with operations across the globe, is a leading full-service semiconductor design, development, fabrication and innovation company.
Launched in 2009 through a partnership between Advanced Technology Investment Company (ATIC), which is now Mubadala’s Technology unit, and Advanced Micro Devices (AMD).
https://www.mubadala.com/en/what-we-do/semiconductors/globalfoundries
Důležité je, že je alespoň nějaká konkurence. Každý ať si pořídí železo jaké se mu líbí případně co si může dovolit. Já zatím raději upřednostňuji Intel na socketu 2066, grafiku externě NVIDIA s alespoň 256 bitovou sběrnicí, zatím na Pascalu a za tři měsíce se uvidí jestli nové čipy budou výhodnější.
Pozrel som porovnanie AMD Ryzen 5 vs Intel Core i5-8400 a AMD je stale velmi pozadu. V podstate nevyhral ani jeden benchmark a to dokonca aj pretaktovana verzia AMD procesora mala horsie vysledky ako Intel. Niekedy sa dokonca stalo, ze AMD Ryzen 5 prehral s Intel Core i3!
https://www.alza.sk/amd-raven-ridge-pro-am4-recenzia-a-testy
Po tom, co okolo tohoto procesoru bol taky hype som cakal viac :-/ Dokonca v enkodovani videa kodekom H265 dostava strasne kvapky, Intel je skoro 2x vykonnejsi:
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/AMD-Ryzen-5-2400G-Ryzen-3-2200G-HWBOT-H265.Png
Samozrejme AMD kraluje v benchmarkoch kde sa testuje graficky vykon ale to mi je naprd. Ako programator mi staci zakladny graficky vykon, potrebujem hlavne surovy vykon procesoru a tam stale kraluje Intel.
Ja ako programator potrebujem vysoky vykon CPU a nizky GPU takze Intel. Hraci pocitacovych hier potrebuju vysoky vykon CPU a vysoky vykon GPU takze procak Intel alebo AMD + samostatna grafika, nie integrovana. Kancelarskym krysam staci nizky vykon CPU aj GPU, takze zase nic pre tento procesor.
Tento procesor (AMD Ryzen 5 2400G) sa ako keby nehodi na nic - je to stredny vykon CPU a stredny vykon GPU - kto potrebuje takuto kombinaciu? Neviem, asi by som to dal do PC detom do 10 rokov, ktori hraju hry, ale nie 3D. Otazka je ci deti do 10 rokov maju vlastny PC...
Já jako programátorka / pařanka potřebuju slušný výkon procesoru, hodí se mi víc jader a grafiku mám dedikovanou, takže byla jasná volba Ryzen 5 1600 (časem to zvednu na Ryzen 7).
Jinak znám lidi co potřebují PC opravdu na nenáročné hraní + kancelářskou práci a momentálně paří na starších AMD APU, pro ně je tohle velmi slušný upgrade.
Tak ono je celkem jasné že šestijádro intelu porazí výkonem čtyřjádro od AMD. Ty G procesory chápu spíš jako alternativu pro kancelář / nenáročné hraní, na vysoký výpočetní výkon stavěné nejsou.
Trochu zajímavější to začne být při srovnání šestijader. http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-8400-vs-AMD-Ryzen-5-1600/3939vs3919
Jen to chce nějakou lacinou grafickou kartu navíc, no :)
A mimochodem, ten hype je docela oprávněný. AMD zvládli s úplně novou architekturou přeskočit obrovskou propast a dostat se na podobnou úroveň jako Intel. i5-8400 je právě součást odpovědi Intelu na Ryzeny, předtím se ve stejné cenové kategorii Intely prakticky nechytaly.
i5-8400 je velmi kvalitní procesor a uvidí se, jak si v konkurenci s ním povede Ryzen 2, který má vyjít celkem brzy. Podle všeho to vypadá že chtějí dohnat Intel v single threadu.