Všichni ví (včetně NASA), že 2024 je nerealistický termín, ale Kongres zadání nezměnil, tak musí jet podle Trumpem nalajnovaného plánu.
víc např. https://kosmonautix.cz/2021/04/gateway-duben-2021/
Elon je v tomhle vyjimecne nevinne. Puvodne byl ten treti vzadu, ktery tam byl jen kvuli tomu, ze jeho mysleni jde uplne jinudy (a NASA ho imho chtela podporit). Ted je prvni, protoze je jediny, ktery aspon neco ma (i kdyz to neco porad vybuchuje) a navic chce nejmin penez. Vubec netusim, jak si to ted predstavuji, ale myslim, ze by mohli cele dosavadni plany vyhodit.
Btw do tehle situace se dostali tim, ze jim bylo prideleno vyrazne mene penez a ostatni firmy rekly, ze nejsou schopne to za ty penize postavi.
Puvodni plany byly okolo pouziti systemu, ktere predkladali zbyvajici dva kandidati. Tzn plan byl vyletet ze zeme ke Gateway (obezna draha Mesice) s pomoci SLS a Orionu, prelezt do pristavaciho modulu, pristat, pracovat, vratit se na gateway, vratit se domu.
SpaceX plan je nasledujici: vyletet na obeznou drahu, dotankovat Starship, doletet a pristat na mesici, letet domu.
Z meho pohledu by mohli celou Gateway vynechat (hlavne kdyz se cela vejde dovnitr Starship), cimz by mohli vynechat SLS a Orion. Mozna, ze ji chteji postavit jako operacni stredisko nad mesicem a Orion se hodi, nez dostavi Starship (pokud ho tedy certifikujou pro lidi).
Celým a jediným smyslem "Gateway" (LOP-G) je, že je to něco, k čemu může lítat SLS. Proto taky ta prapodivná halo oběžná dráha, což je pro cestu na Měsíc zbytečná zajížďka, ale SLS až na Měsíc nedoletí. SLS (též "Senate Launch System") je sám o sobě projekt hlavně pro podporu zaměstnanosti, bez jasného vývojového či vědeckého cíle. Nejde tedy o to, že by mohli vynechat SLS, ale co budeme dělat se SLS, když už ho máme.
"prapodivná halo oběžná dráha" - ta draha ma vyhodu, ze cast drahy je stanice mimo ochranne pole zeme. Tedy lze tam testovat systemy pro udrzeni zivota na meziplanetarni cesty. Taky je vyhodna pro pozorovani vesmiru, ma stalou viditelnost na zemi (kvuli spojeni). Taky je dosazitelna i pro jine nosice nez jen Starship a SLS.
Zduvodneni ze draha je zvolena jen kvuli SLS je uplne mimo. Zhodnoceni smyslu Gateway ze to je neco k cemu muze litat SLS je uplne mimo.
Starship SN až do SN11 boli na otestovanie technokógií a ich slabých miest SN15 ako prvá má byť prvá na testovanie niečoho, o čom sa predpokladá, že to bude použiteľné a SN20+ majú byť de facto cestovné kapsule, ktoré by spolu so Superheavy na obežnej dráhe zeme na prelome 2021/2022, takže , ak sa neobjavia neočakávané komplikácie (nejaké komplikácie aj SpaceX očakáva) , tka je 2024 je pre mesiac reálne
Vůbec nejde o Elonovu konstantu ...
Jde o to, že Kongres nedává dost peněz ... I tento výběr byl způsobený nedostatkem peněz. Pokud by to bylo možné tak by postoupili dva týmy a teprve po dalším vývoji by se rozhodlo jestli jsou perspektivní oba ...
Takhle jede dál ten který je technicky i organizačně nejlepší ... a bez konkurence .... bohužel.
Konkurence prijde casem. Elon je proste prukopnik. Postavil pouzitelny eletricky auto v dobe kdy jim nikdo neveril a dnes jsou jeho elektricky auta sice nejprodavanejsi, ale skoro vsechny automobilky.uz elektricky auta bud prodavaj nebo aspon pripravujou.
Pak postavil raketu co umi pristat a znovu letet a diky tomu posila do vesmiru tolik raket jako vsichni ostatni dohromady, ale konkurence uz mu taky roste. A to je co on chce. Posunout vyvoj dopredu a pritom vydelat na dalsi krok jeho planu. Jestli se navraceni lidi na mesic zpozdi o rok nebo o dva je vzhledem k tomu, ze uz na to cekame skoro 50 let uplne jedno.
To bude zajimava mise. Na obezne draze Mesice postavi desetitunovou pidistanici, doleti tam v Orionu, pak SpaceX posle na obeznou drahu Mesice megaraketu co by to vsechno mohla vzit najednou, nalozi dva lidi a sedne s nimi na povrch.
Ja bych si teda nevsadil na to, ze Starship bude nekdy v brzke dobe litat, ale kdyz uz je teda ta mise na Starship zavisla, tak nevidim moc smysl cpat dalsi prachy do Orionu a SLS.
"by to vsechno mohla vzit najednou," - nesmysl.
Lunar Gateway bude mit ne 10, ale 40 tun. Starship by to asi tesne vynesla na drahu k mesici, ale uz by nepristala zpatky. A taky uz by stanice nemela palivo na umisteni na finalni obeznou drahu.
Orion uz ma certifikaci pro delsi pobyt lidi, Starship samozrejme ne.
Natankovana Starship ma udajne 6.9 km/s delta-v se stotunovym nakladem. Kdyz ji natankujes na obezne draze Zeme, tak to staci na misi na povrch Mesice a navrat na Zemi(kdyz uvazujeme aerobraking). Ale nechci se tady hadat o cislech. Jde mi jen o to, ze cela ta mise postavena na medium/heavy nosicich vypada dost bizarne, kdyz je ted zavisla na superheavy nosici.
Ja to z prvniho prispevku pochopil tak ze predpokladas ze to starship zvladne na jeden zatah, coz ne. S tankovanim se samozrejme daji delat ruzne dalsi psi kusy. Uvidime kdy se jim to podari otestovat.
A ano, souhlasim ze to cele vypada bizarne, Ona cela politika kolem NASA je hodne bizarni, kazdy novy prezident v tom udela gulas a tak z toho ted mame kockopsa. Co taky mohla NASA delat. Orion otestovany, SLS ve vyvoji. SLS zacal pred 2010, a behem tech 10 let se tu objevila firma co prevratila komercni kosmonautiku naruby a stavi si tezky nosic. Kdyby ted nevybrali starship, tak by byli asi za jeste vetsi pitomce. Ti druzi dva uchazeci meli pekne plany, ale starship uz lita do 10 km a uci se pristavat. Fakt bych ted nechtel byt reditelem v NASA.