Jenže ono nejde zdaleka (jen) o členy ultrapravicovych stran. A když jsme u té krajní pravice, tak Hitlerova NSDAP měla slovo socialistická i v názvu. Tzv. krajní pravice například volá po silné roli státu, což se shoduje s programem levicových stran, a nikoliv pravicových.
Zkus to říct lidem v Iráku, nebo třeba bývalé Jugoslávii.
Já to zas až tak blbý nemám, i když k nám ty jejich móresy pronikají, třeba ACTA. Mně žádný americký osvoboditel rodinu nevyvraždil.
Doporučuji vystrčit hlavu bůhvíodkud a začít používat mozek, i když to dneska moc moderní není.
Já bych si troufnul tvrdit, že Bush v tom ani zdaleka nebyl sám.
"Bombardování Jugoslávie byl zásah proti válečným zločinům páchaným v Kosovu na základě mandátu Rady bezpečnosti OSN (rezoluce 1199)."
To povídejte rodinám civilních obětí toho bohulibého zásahu. Počet usmrcených vojáků a civilistů téměř 1:1. Bombradování Černé Hory, jejíž prezident patřil k Milošovičově opozici, bombardování civilních cílů, měst a vesnic, munice s ochuzeným uranem. S těmi "válečnými zločiny" je to taky jaksi podivně zamotané, že. Zajímavé je rovněž, čí jednotky tvořily hlavní část operace a kdo ji v OSN protlačil. BTW operace nebyla schválena Radou bezpečnosti.
Máte na mysli bombardování v roce 1995? While the exact casualties are not known, it is estimated that fewer than 30 military personnel and civilians were killed in the bombing.
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Deliberate_Force#Aftermath
Tam to bylo trochu drsnější. Nicméně na prvním místě bylo nutně třeba něco udělat, a na druhém místě je tu problém s definicí civilisty. Velké procento násilností bývalé Jugoslávii bylo pácháno "civilisty", a člen ozbrojené milice s odhozeným samopalem je jaksi k nerozeznání od civilisty.
Ale no tak, lze dohledat články o bombardovaných autobusech s utečenci, o bombardovaných vesnicích a městech bez vojenských cílů, atd. atd. O tom, zda vůbec bylo třeba něco řešit, a navíc takovýmto způsobem, lze také polemizovat. Spousta "oficiálních" informací se později ukázala jako hezká propaganda. Třeba počty zničených tanků a zabitých nepřátelských vojáků před a po korekci jsou úsměvné :-)
To jsou vedlejší ztráty, a těm se těžko vyhnete. Už jste mohl číst o vybombadrované koloně vládních činitelů, svatbě kde se střílelo do vzduchu atd.
Jasně, neměli jsme dělat nic, a nechat obyvatele bývalé Jugoslávie si vzájemně napichovat hlavy na kůly u plotů. Hlavně se nevměšovat :)
Všimněte si, že píšete o vysvětlování těm rodinám. Dospěli jsme tak daleko, že se snažíme minimalizovat vedlejší ztráty, finančně kompenzujeme oběti atd. Rád bych vám dal crash course vedením války jinými stranami. Na prvním místě většina armád v historii neměla zásobování, a prováděla po cestě samozásobení. Jinými slovy si vzali co chtěli - jídlo, víno, ženy... Války často vedly ke spálené zemi, po dobytí území běžně nastávalo drancování, ranění se prostě dobíjeli atd. To že se z války s účastí západního světa stal takový rizikovější fotbal, kde dokonce někdy někdo i umře, je zásluhou naší civilizace ve dvacátém století. Nakonec podobně jako fakt, že žijeme v nejméně násilných dobách v historii lidstva.
Mezi nic nedělat a vybombardovat půl země je mnoho jiných možností - to jistě je. A připadá mi, že těch cca 12k mrtvých je zatraceně blíž k tomu nic nedělat, než vybombardovat půlku země.
ZHN v Iráku.
Pokud jde o Jugoslávii, tam je to přinejmenším podivné:
Deklarovaný důvod celé operace byl zpochybňován, například knihou německého brigádního generála ve výslužbě Heinze Loquaie publikované v dubnu 2000, která podává svědectví o tzv. operaci Koňská podkova a jejím zneužití jako casus belli pro bombardování Jugoslávie.[14] Michel Collon[15] ve své knize uvádí, že v médiích existovala dlouhodobá desinformační kampaň připravující lživou záminku pro ospravedlnění napadení Jugoslávie ze strany NATO.
Bývalý velitel sil UNPROFOR v Sarajevu Lewis MacKenzie pak v článku pro kanadský The National Post uvádí že k žádné genocidě nedošlo.[16]
WMD v Iráku byly podle všeho omylem. V Iráku tehdy nebylo moc informátorů, podobně jako dnes v Íránu. George W. Bush měl jasno předem, a poslal týmy, které měly zrychlit sbírání důkazů ve prospěch teorie o WMD. Výsledkem byly informace sesbírané nadivoko. A selhaly i zpravodajské služby několika zemí, které si od iráckých emigrantů nechaly namluvit, že Saddam vyrábí WMD.
BTW pokud věříte neoficiálním spekulacím, tak řada lidí - včetně bývalých iráckých generálů - tvrdí, že WMD byly z Iráku odvezeny do jiných zemí. Jenže může takovému zdroji věřit, že?
Pokud jde o Jugoslávii, tak asi nenajdete válečný konflikt, který by nikdo nekritizoval. Pokud si chcete k tématu počíst víc než to minimum informací na české wiki, zkuste anglickou.
http://en.wikipedia.org/wiki/NATO_bombing_of_Yugoslavia#Attitudes_towards_the_campaign