No vidíte. Já se zase divím, že jsou zákazníci v drtivé většině ochotni tolerovat pro mě brutálně neergonomickou a tudíž prakticky nepoužitelnou SW klávesnici, takže sehnat telefon s HW QWERTY klávesnicí s nějakou rozumnou podporou je prostě nemožné - na rozdíl od non-bloat telefonů, které se sehnat dají běžně docela rozumné.
Ale požaduji, aby všechny telefony měly HW QWERTY klávesnici? Nepožaduji.
Ale požaduji, aby všechny telefony měly HW QWERTY klávesnici? Nepožaduji.
Klidně požadujte, jste přece zákazník.
Pěkně to měla vyřešené Nokia N97. Mně ani tak nevadí SW klávesnice jako velikost telefonu, která ho předurčuje k nošení v batohu nebo v nějaké brašně za opaskem, která akorát překáží. Do kapsy kalhot už to moc není. Ženám se to už pomalu nevejde ani do malé kabelky. Jenže všichni asi chtějí mít velké plachty, na které se jim vejde SW klávesnice a na kterých můžou sledovat filmy, tak to holt výrobci tak vyrábějí.
Lidé jsou tak nějak tím Androidem vytvarovaní, aby byli stále online, všechno okamžitě sdíleli, svá data nahrávali bůhvíkam, protože se jim tam zálohují a mohou k nim i z jiných počítačů.
Důvody jsou podle mne dva:
1) většina lidí řeší design a cenu a je jim víceméně jedno, co je v telefonu
2) většína lidí chce to, co mají ostatní v jejich společenské bublině, protože jinak by byli out
Já ani nechápu že někoho zpočátku napadlo ta práva prostě uživateli nedat.
Ale mobilní věci už jsou obecně v koncích. Tam je ten absolutní konzumismus dotažen docela daleko, lidem se cpou miliony spyware aplikací (slyšel jsem o aféře s aplikací nějakého výrobce kávy to mi smysl nedává proč má vůbec aplikaci), samé cloudové tentonons až se trochu děsím kam až to dojde. Naštěstí se tomu vyhýbám docela dobře a jsem v klidu na Lineage s MicroG.
Já ani nechápu že někoho zpočátku napadlo ta práva prostě uživateli nedat.
Prostě nad tím někdo přemýšlel a došlo mu, že není dobré opakovat chyby předchůdců. Mobil je spotřební zařízení. Většina lidí, kteří by práva roota používali, by si tím akorát uškodili. Většina lidí, která roota používá dnes, kdy je obtížné ho získat, si tím jenom škodí. Většina lidí, kteří roota mají nebo chtějí, to stejně dělá jenom pro ten pocit, že si myslí, že mají vše pevně v rukou – ale nemají.
Pokud někdo roota opravdu potřebuje, nebude si kupovat spotřební zařízení.
Většina lidí, která roota používá dnes, kdy je obtížné ho získat, si tím jenom škodí.
Většina lidí, kteří roota mají nebo chtějí, to stejně dělá jenom pro ten pocit, že si myslí, že mají vše pevně v rukou – ale nemají.
Vetsina lidi co tohle ^^^ pisou, jsou psychopati ;-)
Root je mimojine potreba pro:
- systemovej Firewall (napr. AFWall+ (GUI pro iptables))
- kompletni zalohu app+data (napr. TitaniumBackup, NeoBackup)
- aktualizace app's z F-Droid bez nutneho potrvrzovani kazde app postupne
- lepsi integraci 3rd app pro tlacitka/gesta (napr. FluidNavigationGesture, ButtonMapper)
- pro nahradu/vylepseni hibernovani apps (napr. Greenify)
- odebrani/odinstalovani (ne jen "schovani") system app (cimkoliv)
- automatizace ukonu (napr. Tasker)
- komplexni blokovani reklam (napr. AdAway)
- vylepseni moznosti zvuku (napr. ViPER4Android)
- zprovozneni USB LTE modemu (napr. Quectel mPCIe, zamenou RIL lib)
- zmenu startovaci animace
- raw dump diskoveho oddilu
- simulace USBBootFlash z ISO ci IMG (napr. DriveDroid)
+ spousta ruznych programu/nastroju ma rozsirene funkce dostupne jen s rootem
Já vím, že chci asi moc, ale proč se ten krám ani po 12 verzích neumí sám v danou dobu vypnout a jindy zapnout? Strašnej problém tohle rozchodit.
A uz to povoluje nahravani hovoru, nebo je to dalsi kripl-system na dolovani marketingovych dat z ovecek a krmeni je reklamama?
Se docela divim ze maji odvahu poustet omezenejsi a omezenejsi verze sveho systemu - kdyz uzivatele chteji pravy opak.
Slovky klasika.. reknete jmeno. Jen ho reknete! Protoze dostane ode me par facek at se probere, ze tudy cesta nevede :-)
Dle vyjádření Úřadu České republiky na ochranu osobních údajů není nahrávání hovorů pro osobní potřebu v rozporu s právními předpisy České republiky ani v rozporu s předpisy Evropské unie platnými v České republice a na záznam hovorů pro osobní potřebu se nevztahuje obecné nařízení Evropské unie tzv. GDPR v souladu s článkem 2, odstavec 2. písmeno c) zmíněného nařízení.
Zdroj: https://samsungmagazine.eu/2022/05/27/seznam-zemi-kde-samsung-umoznuje-nahravani-hovoru/
Řada lidí stále žije v přesvědčení, že hovory si nelze nahrávat. Ovšem pokud má nahrávka později sloužit jako důkaz o tom, že jste s ničím [uzavřením smlouvy] nesouhlasili, je to přípustné.
Zdroj: dTest, Kdo líčí pasti na seniory
Príčina je niekde inde:
Although the Federal government in the US only requires one-party consent for call recording, numerous states require all parties involved in the call to be made aware that the call is being recorded. Therefore, this policy update will help Google to stay on the safe side of the law in all jurisdictions.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/google-bans-call-recording-apps/
Zdroj vyššie tiež dodáva:
This policy only affects third-party apps. Therefore, if your phone has its own native call recording feature, it will continue to work. For example, you can still record calls on the Google Phone App, and you can also record calls on Samsung phones. However, you must still be in a country or region where call recording is legal.
...perhaps this is just a short-term measure to comply with the law while it works on a future version of Android that supports call recording apps, but only where the law allows it.
Tolik k vlhkým snům o tom, že když bychom nebyli v EU a měli (v některých ohledech) volnější legislativu, že by se výrobci přetrhli, aby mohli nabídnout produkty, které tu volnější legislativu reflektují. Nepřetrhli. Reálně by spousta EU legislativy stejně dopadala i na nás, akorát už bychom neměli možnost ji ovlivňovat.
17. 8. 2022, 09:45 editováno autorem komentáře
1) Za prvé z příspěvku 0x00 nelze zjistit o jaké legislativě mluví.
2) Váš odkazy v angličtině a dané články vůbec nemluví o zahraniční legislativě. Vůbec se nezminují o žádných zákonem.
3) Jenom v daných článku mluví o tom, že v Google nestojí za to mít implementovanou funkci, která může ve spoustě zemích být předmětem soudů a v konfliktu s místní legislativou.
4) To že směrnice 679/2016 článek 2, odstavec 2. písmeno c) sice umožnuje nahrávání fyzickým osobám, tak není možné ze strany vývojářů nahrávacích aplikací nebo vývojářů Androidu nijak zjistit/ověřit jestli dochází k porušení dané legislativy.
Proto se dá logicky vyvodit, a sám jste to zjevně zohlednil, že vývojáři Androidu tuto funkci preventivně blokují/sabotují aby v daných zemích nedocházelo k porušování místní legislativy. A protože my v ČR spadáme pod EU a museli jsme implemtovat směrnici 679/2016 tak to máme preventivně bloklé též.
Závěr : může za to GDPR.
PS. sám jste tu dal link https://www.makeuseof.com/google-bans-call-recording-apps/, kde to funguje. Ani jedna není v EU, což jen potvrzuje můj příspěvek a popírá souvislost že to s legislativou EU nesouvísí.
3) Jenom v daných článku mluví o tom, že v Google nestojí za to mít implementovanou funkci, která může ve spoustě zemích být předmětem soudů a v konfliktu s místní legislativou.
To znamená, že v některých zemích platí zákaz prodeje zařízení, umožňujících narávat telefonní rozhovor? Když zapnu telefon nahlas a vedle položím diktafon se zapnutým nahráváním, porušuji nějaký zákon?
Ne, Nepochopils.
zdroj. justice.cz
Záznam telefonního hovoru je osobním údajem ve smyslu čl.4 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a zákona č. 110/2019 Sb
Kombinace např. v ČR směrnice EU 679/2016 a zákona 110/2019 definují pravidla pro nahrávání hovorů. Požadují aby protistrana byla upozorněna že hovor je nahráván(a je úplně irelevatní jaké technické prostředky k tomu využiješ). Takže pokud máš aplikaci, která nahrává hovory a na začátku každého hovoru protistranu neupozorníš pak porušuješ zákon. (např. když ti volají marketingové organizace, prodejci přes telefon - neříkej mě že si nepamatuješ že na začátku hovoru jsi nebyl upozorněn že je hovor nahráván nebo monitorován)
Pokud tě to zajímá nastuduj si pořádně danou směrnici a její českou implementaci. Já to za tebe hledat nebudu. Nebuď líný.
Odkaz vcetne zminky o judikatu, z nichz vyplyva ze nahravani legalni je, ale pri jakemkoli pouziti nahravky je potreba byt notne obezretny:
https://www.poradte.cz/spolecnost/51793-je-legalni-nahravani-hovoru-do-mobilu.html
II. Volající proto hovor iniciuje za situace obecné povědomosti o možnosti, že telefonní hovor může být technickou cestou druhým účastníkem nejen např. zpřístupněn dalším osobám (v případě funkce "hlasitý telefon"), ale i např. zaznamenáván. Pokud volající přesto telefonát uskutečňuje za těchto předpokladů, lze dovozovat, že je tak současně srozuměn i s možným pořízením zvukového záznamu tohoto telefonátu, a že s touto možností (neprojeví-li přitom ovšem opak) konkludentně souhlasí (obdobně srov. 30 Cdo 1224/2004-228).
rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 30 Cdo 52/2005 ze dne 16. listopadu 2005
@nonek - § 12 odst. 1 ObčZ... rozsudek Nejvyššího soudu... ze dne 16. listopadu 2005
Uvedený § a následný rozsudek se týkají již neplatné normy.
Podle NOZ, § 86
Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy.
§ 88
(1) Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.
a následujících ustanovení, která upravují další možnost ne/svolení.
Obecně - každý má právo pořídit si záznam z telefonického hovoru s jinou osobou, jak s ním dále smí nakládat upravuje zákon.
Pokud jde o možné využití záznamu pořízeného bez vědomí a souhlasu druhé strany jako důkazu, bude soud vždy posuzovat práva protistran individuálně - právo na ochranu vlastních zájmů (např. nezákonné chování zaměstnavatele, stalking, vyhrožování) proti právu na ochranu soukromí (příkladně zneužití citlivých informací).
Znemozneni nahravani Googlem povazuji za pro me velmi nestastne, ale plne pochopitelne...
Znemozneni nahravani Googlem povazuji za pro me velmi nestastne, ale plne pochopitelne...
Já to s odpuštěním nechápu. Chybí mi tam, kdo nařizuje Googlu to blokovat nebo jaké by mohl mít problémy kdyby to neblokoval. Jestliže je problém i zapnutí hovoru nahlas, aby ho slyšely či dokonce nahrávaly cizí osoby, tak Google znemožní i hovor nahlas? Totéž by pak mělo platit i pro SMS, MMS a další typy zpráv, ty by se nesměly přeposílat ani ukládat, protože také mohou obsahovat osobní údaje.
Chápu, že pro Google má být problém, když ty hovory sám zpracovává. Ale za to, co s nimi dělá uživatel přece Google nemůže nést odpovědnost. Stejně tak nemůže nést odpovědnost za obsah těch hovorů.
Nebo je to preventivní ochrana před nějakou záškodnickou aplikací, která by ty hovory mohla nahrávat bez vědomí uživatele telefonu?
kdo nařizuje Googlu to blokovat nebo jaké by mohl mít problémy kdyby to neblokoval.
Myslim si (ale NEVIM), ze Google nedokazal prave zhodnotit/odhadnout do kolika a jak vaznych soudnich pri by se mohl namocit a kolik by ho to stalo. Cili nedokazal odhadnout riziko a tudiz moznost nahravat hovory radsi zrusil.
A toto jsem mel na mysli tim "..plne pochopitelne..".
To ovsem neznamena, ze s tim souhlasim, nebo ze mu to odpustim! (coz jej urcite strasne mrzi :)
Jaka legislativa se vztahuje na produkt firmy ze zeme A, provozujici OS ze zeme B, koupen na firmu ze zeme C, kdyz osoba se statni prislusnosti D prijime hovor v zemi E, od obcana zeme F, volajiciho ze zeme G ? :)
Muzu to tedy ja jako pan D, nahravat, nebo ne? :P
Pripomina mi to plosny zakaz prodeje nozu, jen aby jste nekoho nezmordovali.. namisto trestani konkretnich vrazd, zde zneuziti zaznamu.
zdroj. justice.cz
Záznam telefonního hovoru je osobním údajem ve smyslu čl.4 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a zákona č. 110/2019 Sb
Sorry, ale hloupě slovíčkaříš. Směrnice 679/2016 a 110/2019, řeší přímo proces(nahrávání) a jaké prostředky k tomu použiješ tak to je naprosto irelevatní.
Mám-li být upřímný taky bych si přál aby nahrávání fungovalo ale mám pochopení pro lidi z googlu, že než aby trávily čas řešením legislativy v každé zemi na světě kde jejich OS bude používán a pro danou legislativu vyvíjely konkrétní variantu tak aby vyhověla dané legislativě tak se prostě na to vyserou a danou funkci vypnou. A to ještě připomínám, že legislativa se často mění a tudíž by měly daná zařízení s jejich OS měly mít v souladu s aktuálně platnou legislativou. To je prostě v této civilizaci(bordelu a chaosu) naprosto nemožné.
Docela mi vadí, že Android neumožňuje omezit aplikacím práva trochu detailněj, můžu pouze zakázat, nebo povolit. Mě by se líbilo kdyby už v základu uměl povolit přístup aplikaci pouze do uživatelem definované složky. Aplikace přece nemusí vidět všechny složky, nebo třeba podstrčit aplikaci prázdný telefonní seznam, atd.. Tak jak to šlo nastavit přes Xposed.