In callback_thread_event of com_android_bluetooth_btservice_AdapterService.cpp, there is a possible memory corruption due to a use after free. This could lead to remote (proximal/adjacent) code execution with no additional execution privileges needed. User interaction is not needed for exploitation.
To akoze iOS neobsahuje chyby alebo vsetci pouzivame Cinske smartfony bez podpory?
Samotny google ma dlhu a dobru podporu na svoje smarfony. Rovnako aj Samsung. A aj u inych znaciek sa podpora postupne zlepsuje/predlzuje.
Cakam, ze standardom sa stane 5-rcona podpora(asi ja vdaka natlakom zo strany EU) a 5+ rokov podpora sa rozsiri na viacej telefonov/znaciek ako prvok konkurecneho boja/prilakania zakanzika.
Jedna věc je opravit chybu. Druhá věc je tu opravu backportovat a protlačit do hromady zařízení, nad kterýma google nemá kontrolu.
A u chyby není důležité jen, jak je ji těžké opravit, ale i jak těžké je ji vůbec zneužít
Nějak jsem nezaregistroval zprávy o plošných útocích na ověřovací smsky skrz díry v protokolu. A v případě cíleného útoku na můj mobil jsem stejně v pytli. Na tohle nemám know-how stejně jako drtivá většina populace.
6. 12. 2023, 13:40 editováno autorem komentáře
Zneužít to je velice snadné, viz několik let stará přednáška, https://i.blackhat.com/asia-20/Friday/asia-20-Puzankov-Back-To-The-Future-Cross-Protocol-Attacks-In-The-Era-Of-5G.pdf, zajímavý je třeba slide 14.
Neděje se to plošně? Opravdu? https://www.coindesk.com/business/2021/10/01/coinbase-multi-factor-authentication-hack-affects-at-least-6000-customers/, opět několik let starý případ.
Je, to opravdu vážný problém, demostrativní čtení sms zpráv proběhlo i u nás na několika bezpečnostních koferencích jako ukázka, že problém SS7 je alarmující.
Dnes se na černém trhu prodávají krabičky, které necháš ležet a oni ti posílají 2FA kódy, útočník nemusí být kdovíjak technicky znalý.
Problémy kolem SS7 jsou nepěkné a trochu i nepochopitelné, protože způsobů, jak šifrovat komunikaci mezi operátorem a mobilem se nabízí celá řada.
Nicméně, pořád mi přijde bezpečnější, když útočník musí někam fyzicky dojít a něco tam dám, než když z teplíčka z druhé strany zeměkoule ovládne zařízení, přes které může vstoupit do služby i provést potvrzení.
Co se týče fyzické přítomnosti, je to pro útočníka víc práce a větší risk, na druhou stranu, otevírají se mu úplně jiné vektory útoku, proti kterým, běžný člověk nemá moc způsobů obrany.
Nevím jak "hodně těžké" to je, ale diskutujeme zde ve zprávě o chybě v systému, která útočníkovi umožňuje spustit libovolný kód, bez nutnosti akce uživatele. (Těch dalších 85 opravovaných věcí tiše pomíjím.)
Z podrobnějších informací jsem se dozvěděl že oprava je pro verze "11, 12, 12L, 13, 14", ale už ne, že verzí před 11 se to netýká. Mám nejnovější možný Android pro můj šmatlafoun, tedy verzi 5.1.1. Takže bych byl "v pohodě". Tedy až na ty chyby, o kterých se u 5.x ví a nikdo už je neopraví,
Kolik dalších podobných chyb v tom OS je?
Nevíme.
V tom případě mi nepřijde vhodné používat jedno zařízení s jedním OS jak na přístup k aplikaci tak k ověřování.
Pokud jsem dobře pochytil, tak ta chyba je v Bluetooth, tedy pro zneužití chyby byste se musel dostat fyzicky do blízkosti oběti. To je jedna věc.
Druhá věc je, jaká práva ten kód bude mít. Asi může na obrazovce zobrazit "You have been pwned!", ale může ovládat jiné aplikace? Spíš bych tipoval, že ne (v CVE o tom žádné detaily nejsou).
No a potom - pro potvrzení transakce je třeba ji biometricky podepsat biometrikou (u slušných bankovních aplikací). Může SW zajistit toto ověření? Skoro jistě ne.
Že jsou podobné kousky hodně těžké je zjevné i z toho, kolik zpráv o úspěšných útocích tímto vektorem člověk potká. Třeba zprávy o překonání SMS autorizace přes telefonní sítě občas kolem proletí (viz diskuse výše).
…a iPhone neumí přijímat soubory po Bluetooth z jiného zařízení než od Apple.
No to ve 21. století opravdu opovrženíhodné, viz https://forum.root.cz/index.php?topic=28197.0
…tak to bude asi proto, že Apple to z bezpečností a soukromím uživatelů myslí skutečně vážně.
Přímo v odkazované diskuzi se dočtete, že Apple to neumí ani iPhone-->iPhone:
> Bluetooth je pro připojení sluchátek a ne pro přenos nějakých dat. Apple má svůj proprietární Air Drop, ostatní mají smůlu.
Apple pro přenos souborů používá WiFi (protože je mnohem rychlejší). A ano, existuje app pro Android, která umí protokol AirDrop:
> https://www.youtube.com/watch?v=zsxviDibcUg
Stejně jako máme implementaci jiných Apple protokolů, např. sdílení videa/audia/fotek přes AirPlay. Některé TV a projektory to umí přímo, zde je třeba app pro Windows PC:
Protože slovo "vážně", není v uvozovkách, tak to vypadá, že to myslíte bez ironie.
Vzpomenu třeba takový projekt Indoš, kde to na začátku s bezpečností mysleli natolik vážně, že zakázali používání flashových úložišť, instalaci jakýchkoliv programů a dokonce zrušili funkci pravého tlačítka myši nad některými objekty.
Přitom v případě iFounu by stačilo tam nedat žádný OS, dát tam jen tlačítko na rozsvícení baterky a podsvícení jablíčka. To by byla panečku bezpečnost.
6. 12. 2023, 23:03 editováno autorem komentáře
Ano, myslel jsem to vážně. Tak jste se vy a ostatní aspoň dozvěděli, že protokoly Apple nejsou nijak tajné, ale naopak normálně implementované v aplikacích pro Android, Windows a integrované v některých TV a projektorech. BlueTooth je z dob hloupých telefonů, které jinou možnost neměly. Chytré telefony mají WiFi, která je násobně rychlejší.
RE. "tak ta chyba je v Bluetooth, tedy pro zneužití chyby byste se musel dostat fyzicky do blízkosti oběti. "
Záleží na tom, zda na zneužití té chyby potřebuje nějaké speciální BT zařízení. Pokud mu stačí běžné, tak ani není třeba tam být fyzicky a jde zneužít BT z nějakého nabořeného zařízení poblíž.
To že je o některých typech útoků slyšet a o jiných ne, nemusí vypovídat o tom, jak moc jsou zneužívány. Mnohem víc je slyšet o útocích sociálním inženýrstvím, protože to funguje, dá se dohledat co se stalo a je to čtenářsky pochopitelné a zajímavé.
Přitom víme, že stovky tisíc zařízení si v klídku botnetí, jako by se nechumelilo.
Jen bych trochu oponoval: slušná bankovní aplikace
umí bankovní transakci podepsat za použití biometriky
, ale rozhodně to nedělá přímo, a v žádném případě to nevynucuje.
Poměrně častým řešením je, že aplikace požádá systém
o (biometrické?) ověření uživatele a systém se postará
.
Hlavním důvodem (toho, proč nejde o povinnost), je příliš velké množství false negative
ověření, tedy případů, kdy není oprávněný uživatel ověřený (typicky zedníci a zdravotní sestry mají problémy s otiskem prstu, opilci a přenalíčené modelky s rozpoznáním obličeje) - a proto je záměrně snížena hranice rozpoznání (takže naopak se zvedne poměr false-positive
ověření).
7. 12. 2023, 09:03 editováno autorem komentáře
Pro banku je problém false-positive
, tedy že by se mohl přihlásit někdo neoprávněný.
Pro klienta je mnohem větším problémem false-negative
, tedy že se nedostane ke svým penězům nebo nepotvrdí transakci (případně se ani neověří při telefonátu na helpdesk banky).
Proto vždycky musí existovat nějaká náhradní cesta k ověření.
To jsou právě ty slušné bankovní aplikace
. ;o)
Ale soudím, že je obecně špatné mít dostupné bankovnictví z jen jednoho zařízení.
Představme si (prosím o shovívavost, trochu zjednodušuji a zveličuji - tohle by nefungovalo!), že útočník, třebas pomocí bluetooth, má možnost spustit si bankovní aplikaci, byť na zamčeném telefonu; ta si řekne o ověření otiskem prstu, který uživatel (v domnění, že otiskem odemyká telefon) poskytne. Aplikace je aktivovaná, obrazovka zamčená. (Asi mi to nepřečetlo palec - zkusím znova.
) Útočník mezitím zadá příkaz k převedení všech milionů z účtu někam na Bahamy a čeká na ověření otiskem prstu...
Prostě: je mnohem těžší ovládnout dvě zařízení současně, než jedno jediné...
Ono se dá
ošetřit ledacos, stejně, jako se dá
vymýšlet, jak to obejít (když na to máte čas a když vás to živí. ;oD ).
Však jsem upozorňoval, že takhle by to nefungovalo.
Problém vidím spíš v tom, že se postupně ošetřují různé vektroty útoku proti konkrétní aplikaci, místo aby se ošetřil celý model používání.
Já v podstatě nemám nic proti tomu, aby klienti používali čistě mobilní bankovnictví - pokud je to jejich svobodná volba. Ale když vidím, jak banky nahrazují čistě přihlašovací/potvrzovací jednoúčelové aplikace plnohodnotným bankovnictvím i těm, kdo prostě banku v mobilu
mít nepotřebují a nechtějí (Spořitelna..), protože to (webové) v počítači je pro ně mnohem pohodlnější...
7. 12. 2023, 09:47 editováno autorem komentáře
Proto Apple přišel s Face ID. Protože to skenuje obličej ve 3D a ne 2D, tak potřebujete masku ve stylu rekvizit do hollywoodských filmů, nestačí fotka jako na běžné PC/Android konkurenci.
EDIT: Lidi si na sítích ukazovali, jak naučit Face ID, aby fungoval s maskou/respirátorem i bez.
7. 12. 2023, 09:37 editováno autorem komentáře
No - ale nebudu si kupovat Apple jen proto, že mi lépe nascanuje obličej. Většina lidí kupuje levné Androidy především proto, že jsou levné. Ani já nejsem ochoten dát za telefon víc než pět tisíc, protože ho používám vlastně jen na telefonování.
(Opačným extrémem je náš služební iPhone, který používám k jedinému účelu: k přihlášení do firemní sítě. Je to asi nejdražší přihlašovací token
, jaký si běžný člověk může pořídit.)
V některých zemích ale většina kupuje iPhone, v jiných je ta většina aspoň ve střední třídě a pro zajímavost, iPhone je oblíbený i mezi chudinou. Nejen tady v Česku , ale třeba i Africe. A když člověk nechce na splátky, tak starý X generací za pár tisíc sežene a díky extrémně dlouhé softwarové podpoře furt plně funguje*.
*) Nový OS je samozřejmě pomalejší, ale šetřílci jsou na to zpomalení již zvyklí z levných androidů (které se zpomalují, aniž by na to potřebovaly novou verzi OS - kterou beztak nedostanou).
Kazdy software ma svuj zivotni cyklus. Bezpecnostni podpora u Androidu bezi stale pro verzi 11 - i pro verzi 10 skoncila uz v breznu. Takze to, ze tam vase prehistoricka a devet let nepodporovana verze neni uvedena neznamena, ze vas telefon je nedotcen - jen uz tam proste uz nikdo ani nezkouma a nezjistuje... aneb jednoduse nevite na cem jste.
Naopak. Vím lépe na čem jsem, než ti, s "podporovanými" verzemi. Záleží na úhlu pohledu.
A ještě jeden pohled.
HW toho starého šmatlafounu stále funguje. Dokonce mi funguje i těch pár aplikací, které na něm potřebuji mít.
Mám za to, že kdyby byl v téhle oblasti vývoj postaven na otevřených standardech místo na snaze o vendor-lock, tak by byly k dispozici light verze s odlehčenými OS a službami.
Nehraju na mobilu hry, a tak nevidím důvod, proč by i starý HW neměl výkonnostně zvládat těch pár aplikací, které pracují s pár kb dat.
Ano, chyby jsou všude.
Ale já vidím problém především v tom, že lidi používají k přístupu do banky pouze jedno zařízení - ten mobil.
Když použiju Firefox + SMS na hloupém tlačítkáči, tak je o něco obtížnější zneužít chyby dvou odlišných zařízení, než jednoho... tedy mělo by být. Teoreticky. Snad... pokud ty chyby nejsou extrémně snadno a trestuhodně zneužitelné.
Tlak na použití smartfounu vidím úplně jinde - ve šmírování, sběru osobních údajů atd... ono se toho na hloupém tlačítkáči nedá o člověku nashromáždit tak moc. Např. geolokace je omezená jen na triangulaci pomocí BTS, nikoli na GPS + AGPS. Ztotožnění osoby je omezené na IMEI a telefonní číslo (SIM), nikoli na přehršel sockových sítí, Google Account atd...
Jasně, banka se bude pokoušet ztotožnit vaši osobu pomocí IMEI... Proč, by to dělala, když má kopie vašich dokladů a ví, kdo jste?
Jak bylo napsáno, chyba není v konkrétním zařízení, ale v designu SS7 protokolu.
"Hloupý" telefon má jen malá část lidí. Valná většina lidí má chytrý telefon a tam je poměrně běžné, že aplikace mohou číst a přeposílat SMS, což je k děravému protokolu další díra do toho způsobu zabezpečení (asi i větší). A banka neví, na jakém telefonu ty SMS přijímáte, takže se vás snaží dostat na používání její aplikace, protože tam má nad bezpečností mnohem větší kontrolu.
Vygenerovat ano. Ale přečíst? To máme a) chytrý telefon, b) s účtem u společnosti, která nemá žádný zákonný požadavek ten účet držet, c) s oficiálním systémem, d) podporované verze, e) štěstím na výrobce telefonu, f) se staženýma půlkama, anžto s každou aktualizací čehokoliv se tenhle řetízek může rozpadnout a já můžu jít vesele nakupovat nový telefon.
Protože nový android si do starého telefonu nenahraju, a když jo, aplikaci klepne pepka, a když přeci jen bude chodit, stejně tím porušuju smluvní podmínky té které banky.
Ano, SMS přečte kde kdo. Ale aby daná SMS šla zneužít, musí mít útočník možnost mým jménem vyrábět požadavky (znát také první faktor). A to nemusí být jenom údaje z karty, ale třeba také dedikované heslo/PIN.
Na okraj, stále se setkávám s platbami, které druhý faktor nevyžadují vůbec, takže drát se tu za nebezpečnost esemesek je vůči bezpečnosti nejslabšího článku úplně jedno - protože mi útočník vytuneluje kartu třeba přes gog.com (což jsem ozkoušel teď, jakože potom, co jsem rozepsal tenhle odstavec, ale před odesláním komentáře).
Do tohohle vlákna přidám vlastní zkušenost: Rozbil jsem si telefon, a protože mám speciální požadavky na nový a mám tak problém si vybrat, tak jsem prozatím vzal předchozí telefon. A světe div se, aplikace banky tam nefunguje (o jednu verzi starší Android - přitom je to telefon od velké značky vyrábějící i počítače a servery). Vše ostatní funguje, pro mě hlavně Teams (včetně schůzek) a některé aplikace mají light verzi v podobě PWA (i ten starý systém umí dostávat notifikace z PWA aplikací - což třeba Apple v iOS blokuje, přestože Jobs aplikace PWA původně vymyslel). Takže i když mám chytrý telefon, kde mi nakonec všechno funguje, tak pro svou banku mám "hloupý" telefon, kde se ověřuje SMSkami.
Dojdi do libovolnyho kramu, a podidej se na verze co maji na tech uplne novych kramech. Naprosto vpohode tam nejdes cokoli od 9. Na vetsinu z toho nenainstalujes novejsi bud vubec nebo v nejlepsim pripade +2 verze.
Takze se ti klidne muze stat, ze si dneska koupis novej kram, a zistra ti banka prestane fungovat, protoze se nekdo rozhodne, ze appka na tvoji verzi fungovat nebude.
tve "fakta" obsahuji nejmene 3 "nepresnosti" (spis lzi ;-)
1. Android 9 vysel v 2018, tzn. by si v tom krame musel narazit na 5let stary model, coz bude naprosta vyjimka, primarne pujde o telefony s Android 13, castecne s 12 a zatim asi vyjimecne s 14...
s tim ze kdokoliv alespon trochu informovanej si novej telefon kupuje letosni, v nouzi lonskej model...
pro prehled, pocet modelu telefonu s Androidem dle roku uvedeni momentalne prodavane v Alza:
2023 487 2022 187 2021 87 2020 27 2019 2
2. aktualizace v podobe +2 verze neni v nejlepsim, ale v tom horsim pripade, dam seznam toho co sem pred par mesici dohledaval kdyz vybiral novej telefon:
Fairphone 5 5y OS, 8y SecUpd, 5y Warranty Samsung A54 4y OS, 5y SecUpd OPPO 4y OS, 5y SecUpd Pixel >=6 3y OS, 5y SecUpd Nothing Phone 3y OS, 4y SecUpd
3. ze by banka nepodporovala bezne prodavany Android (viz c.1: A12 - A14)
pozadavky na min verzi Androidu u nasledujich vidim:
7 - AirBanka 8 - Ceska Sporitelna 7 - CSOB 6 - Fio Banka 8 - Komerční banka 7 - mBank 7 - Moneta 6 - Raiffeisenbank
tzn. i kdyby dnes koupil telefon s Android 12 kterej by dostal i jen 1 aktualizaci na Android 13, tak pravdepodobne bankovni aplikaci s pozadavkem na Android >=14 se dostane tak za 5let, ale protoze si koupi s Android 13 kterej dostane aktualizace minimalne na Android 16, tak mu to hrozi na 8let ;-)
Ad 1: Nějakou dobu trvá, než se telefony s novým Androidem dostanou do krámu (sám to potvrzujete v bodu 3). Taky je rozdíl velký e-shop, kde se to točí, a kamenný obchod, kde vám vnutí "výhodný" ležák (např dřívější zkušenost mého táty).
Ad 3: Lidé s malým rozpočtem (inflace, nízké mzdy a důchody, většina příjmu na nájem a energie, potraviny dražší než v Německu, ...), environmentálně smýšlející lidé a minimalisti používají starý telefon, dokud funguje. Jak jsem napsal v komentáři o kus výše, mně tam vše kromě bankovní app funguje (včetně Teams a online schůzek), a ta banka funguje aspoň přes SMSky. Navíc u starých telefonů řešíme minulost a je celkem jedno, jak dlouho budou podporované telefony, které bych si koupil dnes.
ad 1) v bodu 3 nepotvrzuji, jen sem tam v te uvaze pripustil i krajni moznost
logicky, nepujdu kupovat do kramu kde mi budou nutit starej model, ale do kramu kde maji vyber z prevazne letosnich modelu...
ad 3) pokud nekdo smysli enviromentalne, tak si "musi" zaroven uvedomit, ze pokud koupil telefon s kratkou sw podporou, tak i kdyz ten HW po ni funguje dal, tak ne bezpecne...
ale jo, ja to take chapu, predchozi telefon i presto ze pred ~3.5roku kdy sem ho kupoval mel v podstate CPU stejne jako pred-predchozi kupovanej pred dalsima 3rokama (a ani v te dobe to nebyl zadnej highend), a presto vim ze ten HW by mi jeste alespon 3 roky stacil, proto sem tentokrat pri vyberu primarne koukal na co nejdelsi sw podporu tedy 5let a letostni model... vybiral sem pred/o prazdninach a protoze prosakovalo ze prijde novy Fairphone, jsem pockal s cim prijdou a...
- 8let sw podpora (s tim ze je mozne ze ji prodlouzej na 10let)
- 5let zaruka
- snadno vymenitelne i koupitelne vsechny komponenty
- i LCD lze prohodit jen se sroubovakem
- baterie lze vymenit i bez sroubovaku
=> takze na minimalne 8let mam klid ;-)
Mně se líbí unifikovat počítač a mobil, tj. k mobilu připojit monitor, klávesnici, myš, případně i repráky, ethernet, externí disk, flashdisk, kreslící tablet apod. (existují i dockiny ve tvaru notebooku a monitory s USB-C dockem, tj. do mobilu vede jediný kabel - vše je připojeno do monitoru). A k tomu samozřejmě desktopový OS (jakýkoli). Bohužel Google s každou verzí Androidu znemožňuje používat Termux stále více, na 3D akceleraci (hlavně pro 3D hry) můžu zapomenout úplně (přestože první verze Samsung Dex to uměla - další už ne) a někteří výrobci (např Xiaomi) sami na to kašlou, když v USB-C konektoru chybí USB3/DisplayPort kanály (je tam jen PowerDelivery a USB2 - jde vlastně takový microUSB s unifikovaným rychlým nabíjením a unifikovaným tvarem pro požadavek EU). V neposlední řadě tragická softwarová podpora (zaujal mě Asus ROG, má ho kolega a prý tragédie včetně zamrzání).
Já to mám přesně obráceně: mobil mám na telefonování a nesnažím se z něj dělat universální přístroj.
Mám pocit, že pak je takové zařízení universálně k ničemu, protože se v podstatě nehodí k ničemu z toho, k čemu se je snaží člověk používat - u všeho je to jen nějaký kompromis. Navíc si člověk za tu universálnost připlatí...
Na takovéhle hraní mám jedno Raspberry Pi 4 v plechové krabičce - a zrovna marně hledám HD/Full HD display velikosti zhruba A5, s HDMI připojením.
Kompromis je to i v případě, že máte na všechno specializované zařízení - herní desktop, tenký notebook, iPad s perem a mobil. Pro mě je totiž synchronizace a dostupnost mých dat a projektů skoro důležitější než třeba ta 3D akcelerace (u starších her mi stačí softwarové kreslení 3D). Ten Raspberry Pi má bohužel několikanásobně pomalejší procesor i než levný mobil a má pro mě malou RAM (vím, že vyšla nová verze, ale ta je asi stejně nedostupná).
Ale největší problém je ta softwarová podpora, kdy Google je aktivně proti (přitom by to mohlo učinit Android opět atraktivní pro enthusiasts) a výrobci telefonů na všechno kašlou, protože na iPhone nikdy mít nebudou, tak stačí nebýt horší než zbytek Android konkurence. Viděl jsem dobrou zkušenost s Huawei, ale ten skončil. Asus a Xiaomi z okolí tragédie, ale bylo mi navržen Honor, což byla flagship verze Huawei.
Ale je možné, že to nakonec skončí iPhonem a macbookem, protože MacBook s Apple Silicon, když jsem ho měl před rokem 3 týdny na obsáhlé testy, mě jako dlouhodobého uživatele PC notebooků doslova šokoval (a to i v podpoře AAA 3D Windows-only x86 her).
7. 12. 2023, 14:00 editováno autorem komentáře
Já mám na informaci o čase náramkové hodinky, na telefonování mobil, na hraní si s obrázky a koukání na filmy počítač s velkou obrazovkou, na cesty notebook - a na hraní si to Raspberry Pi (4B, 8 GB RAM). No, a v noťasu (a v Raspberry) mám VPN domů, kdybych potřeboval něco z domácích dokumentů, plus VPN a vzdálený přístup do práce (k čemuž musím tahat iPhone s firemní OTP aplikací). Ještě mívám přibalenou bezdrátovou klávesnici, myš, a krabičku s internetem (LTE), kdyby bylo třeba; a středně velkou powerbanku.
Takže s přístupem k projektům nebo domácí zábavě nebývá problém. ;o)
Výhodou je, že nehraju hry, pročež mi stačí výkon i starších zařízení.