Dá se to vypnout, podle všeho se to dokonce na začátku zeptá, jestli se chcete zapojit. Můžete vybrat, že nic nechcete a tím neuvidíte žádná svá zařízení ani nebudete nikam nic posílat. Kromě toho je možné být i ve stavu, kdy můžu koukat na mapě na svá zařízení, ale nehledám cizí zařízení a jejich polohu neposílám.
Z popisu na tom blogu by to mělo fungovat podobně jako ta jablečná síť, která je docela pěkně vymyšlená a když tou sítí jede provoz, ke kterému má privátní klíč opravdu jen majitel té věci, tak nikdo po cestě neví, či to je, ani kdo to kdy našel.
Hezký stručný popis je na stránkách projektu, co tu jablečnou síť reverse engineeringoval: https://github.com/seemoo-lab/openhaystack?tab=readme-ov-file#how-does-apples-find-my-network-work
Je to tak, Google to popisuje na svém blogu a má to fungovat velmi podobně. Tedy tak, že k soukromému klíči má přístup jen majitel tagu a jen on tedy dokáže dešifrovat zprávu o jeho poloze od jiného uživatele. Navíc jsou zprávy anonymizovány na obou stranách, takže ohlašovatel polohy nezná majitele tagu a ani majitel tagu neví, kdo kolem jeho zařízení prošel.
Je naprosto úžasné, že ve chvíli, kdy se AirTagy naučil velmi úspěšně vyrábět i číňan kolem 3E které nejsou hluché, jak bývaly dříve (původní Applí maj při jejich cenně dost omezené použití, ale za stovku to člověk klidně dá i na nákupní tašku), tak přijde Google s vlastním, nekompatibilním řešením.
Ach jo.
Že to bude nekompatibilní s Applem, bylo celkem jasné. AFAIK Apple má to svoje řešení otevřené pro výrobce dalších tagů apod, ale pořád potřebujete účet u Applu, možná i jejich zařízení, abyste to mohl používat. Těžko po Googlu chtít, aby něco takového adoptoval. A na druhou stranu je zase naivní od Applu očekávat, že se toho vzdá a udělá z toho opravdu neutrální službu, do které by se mohli zapojit i výrobci konkurenčních OS.
Spíš by mělo zajímalo, jestli dojde k nějakému sjednocení tohoto a obdobné služby od Samsungu, která funguje už několik let a dobře. Se smarttagy máme doma lepší zkušenosti než s airtagy. Kdyby to ale do budoucna nevyžadovalo zařízení od jednoho výrobce, bylo by to fajn.
To asi záleží na tom, jak je řešen konkrétní modul a jeho napájení, ne? Tzn jestli je možnost mu napájení ze strany CPU utrhnout třeba GPIOčkem, nebo jestli kontrolér jen vypíná VF část, aby to pak taky šlo znova zapnout. Nebo jestli i VF zůstává zapnuté a "jen" neodpovídá na příchozí komunikaci nebo přestane vysílat.
V telefonu, který má být schopen při navigaci využívat BT beacony bych takové chování docela čekal, i když mohlo by reflektovat nastavenou úroveň přesnosti lokalizace.
Ono tam těch souvislostí určitě bude docela hodně a ne všechny budou zřejmé na první pohled.
Jenomže v různých kontextech může znamenat různé věci.
Pokud bychom mysleli vypnout jako odebrat mu úplně napájení, může být po novém zapnutí problém s inicializací. A chování při zapnutí se může měnit v závislosti na použitém rozhraní. Klidně může být BT integrován do SoC (když už je tam leckdy i LTE modem), a nemusí tak jít fakticky vypnout vůbec.
Každopádně generalizace typu "v androidu je to blbě" je naprosto nemístná.
A kromě toho anglický výraz "turn off" vůbec nemusí znamenat "vypnout" ve smyslu odebrání napájení. Při sémantické analýze ovládání bych doporučil držet se jazyka tvůrce systému.
10. 4. 2024, 14:01 editováno autorem komentáře