Cekam na zastupy jasajicich zakazniku Applu… Vzdyt je to tak skvele, vas guru Steve Jobs vi nejlepe, ktereho operatora muzete pouzivat a co si na jeho HW muzete spoustet, tak rychle jasejte! A nezapomente si koupit Lesteny Prd 3GS, bude mit zbrusu novy odstin bile, a to se za bratru 15 litru vyplati! :P
To 1 % jsou desítky milionů. Také vás nezajímají desítky milionů zákazníků? Přes 50 000 zákazníků jen v ČR? No ještě že nejste v žádné vedoucí pozici.
EK (nikoliv celá EU) nemá nic proti Windows na počítači, má toho ale spoustu proti tomu, když MS ve svých produktech využívá nedokumentované funkce nebo Windows prodává se SW (= v ceně, žádné zadarmo, jak se tu spousta lidí snaží naznačovat!), které ani nedodržují standardy a navíc likvidují konkurenci jen tím, že se tam nachází (o kvalitě nemůže být řeč).
Tak, tak, fanatizmus si treba pestovať… :-(
1. Percentá sú percentá. Majú význam aj pri veľkých počtoch. V praxi sa prejavujú tak, že naraziť na užívateľa Linuxu je veľmi ťažké. Bez ohľadu na to, koľko ich je, sú rozptýlení. Nie je to jediný argument, ale argument to je.
2. Výrobca čohokoľvek má právo používať aj nezdokumentované funkcie. Vždy, pokiaľ to neodporuje nejakému zákonu. Ale nemyslím si, že v prípade MS by to bolo nejaké horúce – aké funkcie sú nezdokumentované a čo proti nim EK podniká. Akosi neviem o žiadnom prípade a pochybujem, že sa vám podarí niečo významné vytiahnuť.
3. Windows sa pďd je tam trebárs ten IE pribalený, všetci vedia, že ho vyvíja MS za svoje peniaze a že jeho cenu nejako zakalkuloval do ceny Windows. Omnoho netransparentnejšie je, keď sa niečo ponúka akože naozaj zadarmo, či už ide výrobky „sponzorované“ (samozrejme, spozorujú ich čistí altruisti bez akýchkoľvek postranných úmyslov, veríme tomu, veríme) alebo platené z reklamy, či predaja služieb (vždy ide o menej transparentný obchod, než u predaja produktu pozostávajúceho z viac častí).
4. Znepríjemňovať život konkurencii je akosi cieľom každého výrobcu, a pridanie svojho vlastného výrobku do produktu je veľmi bežný postup – pokiaľ je nemorálny, tak u každého – pri hifi veži nesmú byť poriadne reproduktory (nanajvýš nejaké celkom nekvalitné zabudované), konieckoncov, ani žiadna veža by sa nemala predávať, veď môžem chcieť rádio od iného výrobcu…
A odpustite si mantru „ale výrobcovia elektroniky nemajú monopol“, jednak výrobcov hifi veží nie je nejako veľa, takže monopol majú, jednak nijaký súd nezdôvodnil precedens, že by práve v tomto prípade mali byť monopoly hodnotené diametrálne odlišne od menších výrobcov.
1) Procenta vypadají (ne)zajímavě na papíře. Když se převedou na celá čísla, tak často začnou být pro investory zajímavé. Rozhodně 50 000 potenciálních českých zákazníků (a desítky milionů celosvětově) zní velmi zajímavě. Nebo si myslíte, že třeba Lenovo, Intel, nVidia a ATI podporují Linux jen tak, že je to baví? Mimochodem i snížení obratu o jedno procento kvůli těm „pár“ zákazníkům dokáže spoustu firem poslat do kytek a spousta firem (třeba telekomunikační operátoři) je schopná bojovat i o mnohem méně zákazníků.
2) Tady někdo posledních několik let spal:
http://www.root.cz/clanky/microsoft-ustoupil-eu-a-nabidl-protokoly-ale-ne-pro-open-source/
http://www.root.cz/zpravicky/eu-microsoft-rekordni-castkou-899-milionu-eur/
3) Ne každý se zajímá jen o peníze jako vy. Spousta lidí vyvíjí SW zadarmo (opravdu zadarmo, nečekají za to žádné prachy), protože je to baví. Další spousta lidí vyvíjí SW placený tak, že nějaká firma chce nějakou funkčnost, zaplatí ji a pak se výsledek uvolní jako open-source. Pro firmu to uvolnění výsledku nemá vůbec žádný finanční význam.
4) Tady si někdo si plete monopol s oligopolem a monopolní postavení s tržním prostředím (hi-fi věže koupíte i u stánkařů, konkurenční systém k Windows ne). Navíc v případě hi-fi věží vám nikdo nebrání vyměnit rádio nebo reproduktory, všichni výrobci používají standardizovaná rozhraní (3,5 mm jack, S/PDIF), což MS nedělá (ani to TCP ve Windows nefunguje pořádně) a ani často nedokumentuje, jak ta rozhraní (včetně různých API funkcí) fungují.