Ma to byt postaveno na evoluci Apple A12Z, coz je vylepsena varianta puvodniho A12X, ktery mel vyple jedno jadro, nevim jestli z duvodu chyby nebo marketingu.
A12Z jede na vsech jadrech.
Developer kit jede prave na A12Z
https://www.letemsvetemapplem.eu/2020/06/22/apple-predstavil-novy-developer-kit-pro-vyvojare-mac-mini-s-procesorem-a12z-16gb-ram-a-512-gb-ssd/
Benchmarky jeste nejsou:
https://gadgetversus.com/processor/amd-ryzen-7-4700u-vs-apple-a12z-bionic/
Jinak porovnani se starsim a velice podobnym A12X:
https://gadgetversus.com/processor/apple-a12x-bionic-vs-amd-ryzen-7/
Ryzen to valcuje dvojnasobnym vykonem.
Jak dlouho myslíte že tady architektira x86 ještě bude? x86 je fajn, ale jako velkou bolest má to, že si s sebou táhne dědictví už od první 8086, což ho zbytečně komplikuje a prodražuje. Až se tohle Applu povede, tak to bude hezký precedent že na ARMu se dá postavit opravdový počítač a ne jen hračky jako jsou mobily.
Intel a AMD tu budu este velmi dlho; amd64 je svojim sposobom pekna architektura. To, ze procesory tahaju so sebou kompatibilitu od 8086 nic neznamena, ved si skus, aky vykon maju v realnom mode (a to je tak uz od cias Pentia Pro).
ARM ma svoje legacy tiez (armel, armhf), plus aj samotny aarch64 ma prili svela optional casti - napr. atomicka pamat, virtualizacia, 53-bit pointery, crypto - ktore mozu ale nemuzia byt v danom CPU, cim vznika pekny bordel. Napr. raspi4 nema crypto.
Takze nie, o Intel by som sa nebal.
Trap a emulacie je sice funkcne riesenie, ale pomale. Ovela rychlejsie je mat dany kod inline, alebo aspon pod symbolom v kniznici, ktory sa resolvuje v zavislosti od feature flagov cpu.
Emulacia je zhodou okolnosti to, ako fungoval prvy vmware - privilegovane instrukcie urobili trap a vmware odemuloval to, co potrebovali.
ARM toho táhne neméně, současné procesory mají režimů pomalu víc, než x86. U x86 je hlavní komplikací setrvávající podpora reálného režimu se 16ti bitovým segmentovým adresováním, což komplikuje jádra, jinak to není tak zlé. Kdyby někdy v budoucnu začali podporovat už jenom režimy Long (64 bit) a Compatible (32 bit proces a 64ti bitovém OS), tak by to byla zdravá a koherentní architektura.
To je jednak proto, že to je CISC, a jednak proto, že za tu dobu se objevilo tolik různých rozšíření (z nichž některé už se zase přestaly používat, např. x87 u 64 bitového kódu, nebo 3DNow...) Dekodér to komplikuje, ale z hlediska vývojářů aplikací je to výhoda, a zákazníky zajímají aplikace, ne dekodér instrukcí.
Mimochodem u ARM to je namlich totéž, nepoužívají se sice prefixy, ale zase např. přepnutí s módu arm7 do thumb se dělá skokem na adresu zvýšenou o 1, čímž se stane lichá, a podle toho procesor pozná, že má změnit režim... Těžko říct, co je "elegantnější".
Parallels tam ukazovali, akorát jenom s Linuxem a nebylo zřejmé, jestli to je distro pro ARM nebo Intel. To samé s dockerem...
Beztak si myslím, že první řady s ARMem budou takové ty pro "kavaránské povaleče", které jsou vhodné akorát na facebook, sledování porna a jinou drobnou kancelářskou práci. A samotná evoluce v plnohodnotnou platformu pro prefesionální využití ještě chvíli potrvá.
Nejvíce mě zajímá, zda-li bude stále na "ARMintoshích" přetrvávat (oficiální) možnost nainstalovat si Linux vedle macOS, tedy něco jako Boot Camp.
Procesory ARM se mi líbí z důvodu úspory energie a tím pádem vyšší výdrže na baterku, nicméně aktuálně dostupné ARM laptopy jsou sice levné, ale mají mizerný výkon (teď mám konkrétně na mysli Pinebook [Pro]; Surface X ani v potaz neberu, protože ten je, pokud vím, zamčený na Windows pomocí "Secure" Bootu). Nevadil by mi nějaký "dražší" ARM laptop, ale chtěl bych to vykompenzovat lepším výkonem (tím nemyslím, že bych očekával AMD Epyc v notebooku - stačilo by mi něco s výkonem laptopového Haswellu apod.).
Na prezentaci ukázali taky běžící linux ve virituálu takže žádný problém. Instalovat linux nativně smysl sice nemá ale nebude s tím problém. Otázkou je co s Windowsem. Konkurenční argument proč Mac byl hlavně v tom, že si tam spustíš nativně Mac/Win/Lin. Časem možná bude Windows k dispozici i pro ARM ale tady jde hlavně o x86 programy a hry. Co jesm ale viděl výkon emulace tabletového procesoru A12Z tak mi pádla sáňka a finální A13 bude určitě několika-násobně větší dělo. Takže prostě všechno poběží ve virtualizaci a ne nativně.
To nie je pravda. Ide o to ze Linux (ako vzdy) nemal drivery na novsi HW. Linux na Macoch s T2 security cipom funguje: https://github.com/mikeeq/mbp-fedora
Ano, po dvou letech od uvedení prvních modelů s T2 jde Linux dokonce na nové Macbooky nainstalovat, pořád ale s řadou nefungujících základních věcí. Tomu říkám Linuxu přívětivý hardware.
Jinak píšete to, jak kdyby to byla chyba Linuxu, jak kdyby měl povinnost automaticky podporovat kdejaký hardware bez ohledu na to, jestli výrobce poskytne nějaké ovladače nebo aspoň specifikace. Přívětivost hardwaru k Linuxu dělá právě to, jak se sám výrobce přičiní o to, aby na Linuxu fungoval, ať už dodáním ovladačů nebo aspoň poskytnutí informací komunitě.
V tom je Intel relativně dobrý a díky němu Linux na Macboocích vždycky alespoň základně fungoval. Mám obavy, že nyní to bude i se základní podporou chipsetu stejné jako s podporou T2. Po dvou letech od uvedení budeme rádi, když na tom Linux nabootuje.
Je nejaky dovod davat tam vobec Linux?
Ked Apple oznaci svoj produkt za obsolete alebo vintage, je to signal pre vernych, ze si maju kupit novy model a prispiet Warrenovi Buffetovi na dochodok.
Riesenie driverov pre jablcne zelezo vzdy zostane iba ako zabavka pre geekov, co nevedia co s volnym casom. Pokial niekto chce normalne funkcny Linux, tak Lenovo alebo Dell.
Já jsem neřešil, jestli to má nějaký rozumný důvod nebo ne. Někdo se ptal, jak na tom budou Macbooky s podporou Linuxu, tak jsem mu odpověděl, ať od toho nic nečeká.
Kupovat si Macbook s tím, že na něm budu provozovat Linux, je dnes opravdu nesmysl. Pořád se to ale může hodit lidem, kteří si ho koupili s tím, že chtějí používat macOS, a časem se dopracovali k tomu, že by tam chtěli mít (také) Linux.
Když se podívám na situaci u iPhonu, kde i u šest lest staré šestky nefunguje na Linuxu většina komponent, myslím si, že je hodně optimistické si myslet, že si ty ovladače během několika let komunita dohákuje sama. To platilo možná nyní, kdy už měly Macbooky specifické komponenty jako chip T2, ale pořád to bylo převážně železo od Intelu.