Pravidla obchází všichni, dokonce i Babiš.
> další pokusy, jak ždímat z vývojářů prachy vlastně za nic
Co jsem slyšel vývojáře, tak si rádi připlatí za možnost komunikovat v případě problémů s člověkem. U Googlu vám Ind akorát zopakuje kryptický výstup robota.
29. 1. 2024, 14:09 editováno autorem komentáře
Zajimave ze Apple chce 0.50 $ z kazde cizi EU terms aplikace - pritom tvurci to muzou delat jen pro sve vlastni poteseni.
A uzivatel - ktery dal tisice za onen pristroj, vlastne neni opravnen sve zarizeni pouzivat. Dobry gulas v tom maj..
...ale holt to potrva dalsich 10 let, nez v EU prijdou na to, ze by bylo dobre priznat kupujicim i nejaka prava, kdyz uz si neco koupi. A nebo to taky nikdy nenastane, protoze decka uz si zvykli na zivot, kde jim vubec nic nepatri - a vse si jen pronajimaji. Smutna budoucnost :(
> A uzivatel - ktery dal tisice za onen pristroj, vlastne neni opravnen sve zarizeni pouzivat.
Když uživatel přistoupí na podmínky Apple…
> ale holt to potrva dalsich 10 let, nez v EU prijdou na to, ze by bylo dobre priznat kupujicim i nejaka prava, kdyz uz si neco koupi.
IMHO není potřeba, aby EU přiznávala nějaká práva. Stačí si kupovat to, co mi vyhovuje, a kde mi výrobce dá možnosti, jaké potřebuju.
> IMHO není potřeba, aby EU přiznávala nějaká práva. Stačí si kupovat to, co mi vyhovuje, a kde mi výrobce dá možnosti, jaké potřebuju.
Problém je vyžadování mobilních aplikací ze strany „společnosti“. Poslední dobou se tu párkrát přetřásaly banky, ale je toho víc. Navíc třeba u těch bank aplikace využívají různé DRM, takže nefungují na „svobodnějších distribucích Androidu“.
Jakkoliv mě EU vytáčí se zakazováním a nařizováním kdečeho, zrovna oblast chytrých telefonů by potřebovala trochu narovnat. Tak, aby si byly rovny původně dodané i alternativní OS (narážka třeba na tu zmínku o bankách), aby bylo k dispozici API umožňující si napsat vlastní/alternativní aplikaci pro ovládání různých zařízení, která jsou dnes až nezdravě závislá na chytrých telefonech a často i bez nich nepoužitelná, a aby výrobci nemohli proti vůli uživatele znemožňovat výměnu OS za alternativní (např. uzamčením bootloaderu).
Brání, nebudou tam fungovat aplikace, které lidé potřebují (jsou nuceni) používat, jak jsem psal ve svém příspěvku.
> EU je diky svym narizenim jiz davno v prdely, vetsina zajimavych technologickych firem je v US pripadne v Asii.
Nezdá se mi, že by EU měla nějaká taková nařízení. Jediné, co vím, že zašlapala, je biotechnologie, absurdním v podstatě totálním zákazem GMO. Ale zrovna tam si s USA můžou podat ruce, protože v USA mají pro změnu FDA.
IMHO není potřeba, aby EU přiznávala nějaká práva. Stačí si kupovat to, co mi vyhovuje, a kde mi výrobce dá možnosti, jaké potřebuju.
To by fungovalo na trhu, kde je opravdová konkurence. Jenže trh mobilních platforem je oligopol. Kdyby se mu dala úplná volnost, tak Apple a Google nastaví takové podmínky, že bychom teprve koukali. A uživatelé by si nezačali ve velkém kupovat telefony s jiným systémem, aby čekali 5-10 let, až se kolem něj vybuduje podobný ekosystém aplikací.
Co má být volbou, když ta práva chci? Librem 5 nebo PinePhone?
> IMHO není potřeba, aby EU přiznávala nějaká práva. Stačí si kupovat to, co mi vyhovuje, a kde mi výrobce dá možnosti, jaké potřebuju.
Koupil jsem si iPhone a používám ho protože mi vyhovuje. Teď mi EU říká, že mi vlastně nevyhovuje... další iPhone už musí mít jiný konektor, budu muset řešit nějaké alternativní stores, atd. Do teď jsem nic z toho nepotřeboval.
Nemohli by si všichni ti, kterým iPhone nevyhovuje, si třeba koupit něco s Androidem a nekecat Applu do jejich byznysu?
To, že vyhovuje vám, neznamená, že vyhovuje všem. A to, že někomu nevyhovuje, neznamená, že existuje něco jiného, co by mu vyhovovalo lépe.
Předpokládám, že všem vyhovuje, že mohou použít na různá zařízení USB-C konektor. Stejně jako všem v ČR vyhovuje, že jsou všude stejné zásuvky na 230 V, dokonce kompatibilní se zásuvkami v Německu. A že 230 V a 50 Hz má celá Evropa, Austrálie a část Asie, takže stačí obyčejná redukce do zásuvky.
Když to tak bylo, také byste si koupil zařízení od nějaké firmy a říkal byste, že vám vyhovuje. I když by mělo zástrčku nekompatibilní se zařízením od jiné firmy a musel byste mít doma spoustu redukcí. Ale nepomohlo by koupit si zařízení od jiné firmy, protože problém by zůstal stejný. A nepochybně vám vyhovuje víc to, že jsou ty zásuvky, napětí a frekvence sjednocené.
> A uzivatel - ktery dal tisice za onen pristroj, vlastne neni opravnen sve zarizeni pouzivat.
> ze by bylo dobre priznat kupujicim i nejaka prava, kdyz uz si neco koupi.
Dostanou tolik práv, kolik zaplatí.
Když já dělám aplikaci, a klient chce i zdrojáky, tak si klidně může zaplatit o řád dva víc. Já mu to klidně udělám, nemám s tím problém. Ale chce to zaplatit?
Když já dělám aplikaci, a klient chce i zdrojáky, tak si klidně může zaplatit o řád dva víc. Já mu to klidně udělám, nemám s tím problém. Ale chce to zaplatit?
ale kde... proste prehrate tender oproti cloveku, co nebude pozadovat premrstenu sumu.
Samozrejme, nieco ine je pripad, ked dodate za drobny peniaz jemne customizovanu uz existujucu aplikaciu.
“Zajimave ze Apple chce 0.50 $ z kazde cizi EU terms aplikace - pritom tvurci to muzou delat jen pro sve vlastni poteseni.”
Doposavad nic takového Apple nechtěl, de facto jen roční poplatek (pár tisíc korun) pokud jste chtěl svoji hobby vydat aplikaci ve Store (sám tam jednu takovou mám).
Ale pak přišli bojovníci za svobodu (free jako lacino nebo zadarmo) a tak se z jednoduchého přehledného systému placeného pomocí té strašlivé zlé vyděračské odporné Apple tax s víceméně rovnými podmínkami pro každého stal nepřehledný m***ík pravidel, podmínek, poplatků a judistrikcí.
To je možná zábavné pro právníky a aktivisty a velké firmy co mají lidi na optimalizace, jak to ale prospěje hobby a not-for-profit aplikacím a svobodě, to ať si každý domyslí sám.
no dobrá, komu se teda jako nechce nám platit, ten nám teda platit nic nemusí ale přístup v platformě bude mít stejný jako předtím"?
A proč ne? Ale chápu, pro některé by to bylo celospolečenská tragédie a pro Apple, který ročně utrží skoro 400 miliard dolarů, by to bylo jistě likvidační, kdyby si uživatel na zařízení, za které zaplatil 25 tisíc, mohl nainstalovat, co chtěl, aniž by za to musel platit.
Mimochodem přesně tohle má tato obstrukční taktika za cíl: aby si lidi řekli, že to nevede k lepšímu výsledku, a příště se o nich raději nepokoušeli.
27. 1. 2024, 21:33 editováno autorem komentáře
Právě proto, že je to hardwarová firma, by to pro ni likvidační nebylo. Jejich primární zdroj příjmů je z prodeje samotných zařízení. Pokud by umožnili volnější instalaci aplikací, tak by to prodeje zařízení spíš podpořilo než naopak.
Jinak jakým způsobem blokují instalaci aplikací z jiných zdrojů Windows nebo Android, kde mám normálně F-Droid, který nemusí Googlu platit ani dolar? Nebo takový Steam Deck, který má přednastavený Flathub, kde můžete distribuovat aplikace, aniž byste Valve cokoliv platil? Jaké blokování aplikací myslíte u Linuxu, vůbec netuším.
> primární zdroj příjmů je z prodeje samotných zařízení
Jenže čím novější, tím menší přidaná hodnota pro uživatele, protože výkon hardwaru už stačí mnoho let. Proto se firmy snaží přeorientovat na služby (např. softwarové firmy na subscription).
> kde mám normálně F-Droid
Např. tím, že vám neaktualizuje aplikace automaticky? Nebo že v aplikacích z něj nefungují platby (in-app)?
> blokování aplikací myslíte u Linuxu, vůbec netuším
Každý OS, včetně Linuxu, se brání aplikacím staženým z internetu. Např. musíte zařídit execute flag.
Např. tím, že vám neaktualizuje aplikace automaticky? Nebo že v aplikacích z něj nefungují platby (in-app)?
Co neaktualizuje aplikace automaticky? Android? Ten to nikdy nedělal. Je to totiž v kompetenci daného zdroje softwaru. Asi chápete, že Google Play může těžko instalovat aktualizace za F-droid, když některé aplikace z F-droidu v něm nejsou ani k dispozici. Nefungující platby přes co? Přes Google? Nevšiml jsem si, že by po Applu někdo požadoval, aby svůj platební systém dal k dispozici aplikaci distribuované z libovolného zdroje. Ta si může implementovat vlastní nebo jiný už existující.
Každý OS, včetně Linuxu, se brání aplikacím staženým z internetu. Např. musíte zařídit execute flag.
Myslím, že i vy musíte vidět rozdíl mezi vyžadováním jednoduchého úkonu v podobě odkliknutí, že víte, co děláte, a úplným znemožněním instalace aplikací z jiných zdrojů nebo jejich umožněním pouze za poplatek.
Mimochodem kdyby měl Microsoft u Windows nastavenou stejnou politiku jako Apple u iOS, tak ho antimonopolní úřady s jeho dominantním postavením na trhu desktopových OS sežerou zaživa.
Hardware Apple se uspesne prodava za tolik penez i proto, ze sebou nese krome samotneho zeleza i nekolik slibu navic. Samozrejme nejaka prestiz atd, pak sliby soukromi a bezpecnosti. Jedna z veci, kterou Apple zakaznikum slibuje, je bezpecnost spojena s aplikacemi, ktere nainstaluji - a skutecne, malwaru je na iOS zarizenich radove mene nez na Androidu.
Aby byla takova bezpecnost zajistena, Apple bere na sebe kontrolu toho, co muzete instalovat. Ano, toto se nelibi power userum. Deal with it, vyberte si jineho vyrobce, Apple neni jedina firma, ktera vyrabi telefony! Ale kdyz chci neco pro deti, mamu, dedecka atd, kteri se v spleti ruznych app stores a malware aplikaci neorientuji, tak jsem za tuto moznost rad. Bylo by skvele, kdyby linuxaci s f-droidem toto konecne pochopili, ze jsou lide, kteri walled garden oceni a je to normalne validni biznis model.
napsal jsem malou aplikaci, ktera mi vydelala ctvrt mega. Nejsem zdatny programator, ale dostal jsem k dispozici kompletni vyvojarske prostredi a bezproblemovou distribuci. Za me 30procent (dneska by to bylo min), proste nemam problem. Chapu, ze velke firmy stve, ze 30 procent je docela dost penez, ale ja bych to proste bez te podpory nevydelal. Byla tu rec o tom, ze zaplatis drahy telefon a pak nesmis na nem mit to a to. Ale preci muzes :) Napis si co chces, a mas to :) Kdyz jsem to zvladl ja jako kopito, ktere se pta na kazdy prikaz googlu, protoze uz mam v tech jazykach chaos :) a jestli tam bude ta a ta aplikace, je na zvazeni kazde firmy; pristoupi, nepristoupi na podminky ... je to svobodna volba ... kdyz me to bude stvat a bude lepsi volba, tak prestupim :) kdyz nebude, tak bud frajer a udelej ji :) vzpominam si, kdyz jsem videl na srazu prvni android. Bylo to usmevne, ale vsichni jsem videli potencial a podivejte dnes :)
Tohle nikdy nebylo primárně o bezpečnosti, i když se to Apple tak z pochopitelných důvodů snaží malovat. Nakonec i na Androidu jde sideloading aplikací zablokovat. Není pro Apple nic jednoduššího než to samé udělat v iOS a uživatel (nebo ten, kdo mu ten telefon spravuje) by si vybral, jestli chce mít telefon otevřený nebo ne. Některé lidi ale očividně možnost volby děsí.
28. 1. 2024, 08:23 editováno autorem komentáře
Ono je celkem irelevantní, jak dřív fungoval. Apple má dominantní postavení na trhu mobilních operačních systémů, tohle postavení (zne)užívá jako výhodu na dalších trzích (streamování hudby, platební systémy,...) právě tím mechanismem, že má monopol na instalaci aplikací. To je celkem krystalický případ porušování zákonů na ochranu hospodářské soutěže, minimálně těch evropských. Antimonopolní úřady ho logicky tlačí do toho, aby se to změnilo.
Můžeme argumentovat, že to fungovalo jinak, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak vše, co s tím můžeme udělat, pokud se ty antimonopolní zákony nezmění. Platí pro všechny v dominantním postavení na trhu. Jak už jsem psal Windows nebo Android na něco takového nemůžou ani pomyslet. Pokud by to u jednoho tolerovali a u jiných ne, vznikne na trhu další nerovnost. Pokud Apple nechce, aby se na něj přísnější pravidla vztahovala, může snížit prodeje a vrátit se pod hranici dominantního postavení, kde se mu bude zase volněji dýchat.
Škoda že nemáme i jiné mobilní operační systémy a jiné výrobce telefonů :-) Takové, které používá většina lidí na světě (a hlavně lepšo-lidi na Rootu, kteří neměli iPhone v ruce).
Ok, tak v Evropě se to vyřešilo. Teď si tam každý může nainstalovat viry, jaké chce.
Apple celou dobu bojuje proti vyšším prodejům vysokými cenami, omezenými funkcemi a vytvářením velké hejterské skupiny obyvatel, aby uživatelé iPhone byly ostrakizování. Nicméně i tak si zákazníci připlatí za jeho premium ekosystém. Čím to?
Relevantní mobilní operační systémy máme přesně dva a jestli si myslíte, že je to plně konkurenční trh, kde fungují tržní mechanismy, tak pro vás mám špatnou zprávu: není, je to klasický oligopol, který se reguluje snad ve všech odvětvích. Nevím, proč by zrovna mobilní operační systemy měly mít výjimku.
28. 1. 2024, 08:56 editováno autorem komentáře
Jenže ten oligopol vytvořil Google*, ne Apple. Pláčete na špatném hrobě.
*) Tím jak dlouhodobě cíleně zabíjel všechnu konkurenci. Google podporoval svými aplikacemi a weby jen iOS a Android, všechno ostatní likvidoval. Já tu dobu zažil, měl jsem WindowsPhone 7, 8, a 10M.
28. 1. 2024, 08:58 editováno autorem komentáře
Copak měl Apple webové verze svých aplikací? Dnes jo, a ty fungují i jinde. Tehdy Google blokoval hlavně Youtube (mobilní web app) a Google Docs (málokdo si pamatuje, že byly i ve verzi mobilní web app - úplně stejná jako androidí, jen nefungoval offline mód - používal jsem to na WindowsPhone, což někdo zaháčkovaný Googlem jako vy nedokáže pochopit).
> Je irelevantní, kdo ten oligopol vytvořil.
Není irelevantní, že jste to sváděl na Apple.
Tak! Kulaka je třeba rozkulačit. 400 miliard je moc. Netuším kolik iPhone uživatelů "zachraňujete" před zlou korporací, ale pokud mohu dle svého okolí soudit, tak nikdo o tuhle záchranu nestojí. Jen jste nástrojem Google/Alphabet, která stojí o jakékoliv narušení konkurenční platformy. Jejich pohled je pochopitelný, pohled bijců z davu už nikoliv. Tedy alespoň pro mne.
Taky tam mame appku, ale ma to digitalni nakupy .. ale neni to pro iOS .. takze jak ted? Vztahuje se to na nas nebo ne? A navic obrat je malej, takze spadame pod tem small business program.. a berou si jen relativne ferovejch 15%.
Podle novych podminek by si brali 10% + 3% payment processing, ale jen pro EU.. takze vydelek by byl vetsi o mene nez 2%, s rizikem ze na to pak jeste doplatime kdyz to prekroci 1M stazeni ...
Ty zmeny pravidel jsou fakt k nicemu, resp. pouze k horsimu .. a je videt jak si EU a Apple navzajem vytiraj... vite co :D
To jsem zvědav, jaký to bude mít dopad na Safari. Jestli bude Apple konkurencí donucen ho modernizovat, nebo jestli to nakonec vzdá se Safari úplně, nebo Jestli Safari přejde na Blink. Nejlepší by samozřejmě byla modernizace, ta dominance Blinku není dlouhodobě zdravá. Sice jsou WebKit a Blink příbuzní, ale pořád lepší nějaká pestrost než vůbec žádná.
Pomalu ve všem. U každého webového API, které chcete použít, musíte kontrolovat, zda už to Safari podporuje. To samé pro nové CSS vlastnosti. Zkuste si proklikat pár věcí na https://caniuse.com/ a zjistíte, že každou chvíli narazíte na něco, co nepodporují nějaké obskurní mobilní prohlížeče a Safari.
Ano, existuje pár věcí, které podporuje jen Safari a nikdo jiný. To je dané způsobem, jakým se dnes webové standardy vyvíjí. Akorát že zrovna podpora JPEG XL je k ničemu, protože se na webu nepoužívá – protože jsou za něj srovnatelné nebo lepší náhrady. Proto také byla jeho podpora odstraněna z Blinku.
Mna by najviac potesilo keby sa vratilo jadro Presto a nemusi to byt prave v cinskej Opere :-) Inak suhlasim ze je nezdrave mat len jedno vykreslovacie jadro, neviem ci by to este v nedavnej minulosti vobec legalne preslo. Kazdy z nas si spomina na boj s IE a v tedy bolo nemyslitelne ze sa raz vymeni za ine dominantne jadro.
Náhledy souborů fungovaly už v IE6, takže vidím problém spíš v indických programátorech v Googlu. Co se týče modernosti, já osobně nesouhlasím s rat race, že se musí furt vydávat nové features, a kdo přestane stíhat, ten musí z kola ven. Principiálně vždycky bude nějaký prohlížeč nejméně "moderní". Naštěstí Apple snese hodně hejtu. Jeho uživatelům třeba vyhovuje (např skvělá výdrž na baterii).
Resite tu veci co zajimaji tak 5% uzivatelu. Moje mamka si dodneska mysli ze internet je seznam.
Spousta dnesnich uzivatelu ani nevi jak se ten jejich prohlizec jmenuje nebo co umi. Dostanou se pres to na internet tim to konci.
To plati pro oba tabory. Navic ti co maji neustale obavu o svoje soukromi si neustale hazi klacky pod nohy. Stoji to za to? Az umrete tak z vas nic v dogitalnim svete nezbyde. Pro ty co jim to je jedno tak jejich chovani se v 0,000x% bude sirit dal v nejakych budoucich ai modelu. Je to stejny jako predavani genu.
Za 500 let pak nasi predci budou mit moznost videt jak jejich pra pra pra pra rodice zili zcela presne.
Nebo tady na rootu jsou sami tajni agenti?
To, že uživatelé něco neřeší, neznamená, že nebudou rádi, až to někdo vyřeší za ně. Henry Ford údajně řekl, že kdyby se zeptal lidí, co chtějí, dozvěděl by se, že chtějí rychlejší koně – na auto. A zrovna iPhone je další perfektní doklad téhož. Chtěl někdo iPhone před tím, než vznikl? Vůbec nikdo. Ale když vznikl, má najednou iPhone nebo jeho obdobu v kapse každý.