Počátek konce Intel x86 u Applu a další revoluce v jeho nabídce. Apple představil tři nové počítače (dva notebooky a jeden stolní minipočítač) stavějící nikoli na Intel CPU, ale na vlastním ARM SoC, Apple M1.
Procesor nese 4+4 jádra CPU, 8jádrové GPU a 16jádrový Neural Engine, plus další související výbavu. Celkově čip obsahuje 16miliard tranzistorů a je vyráběn 5nm procesem u TSMC, nejpokročilejším výrobním procesem na světě. I proto se Apple chlubí tím, o kolik je nový M1 lepší v operacích než libovolný Intel x86.
Po přechodu od Motoroly k PowerPC a následně k x86 jde o třetí významnou architektonickou revoluci u Applu. Paradoxně na tom je platforma IBM POWER dnes možná lépe než Intel x86, ale to je jedno. Apple míří k cíli, který mu vytyčil již dávno Steve Jobs, a sice být nezávislým na komkoli jiném.
Tedy pokud lze u fabless výrobce, absolutně závislého na geopolitické i přírodní situaci na Tchaj-wanu a víceméně libovůli TSMC, která má velký přebytek poptávky na své výrobní kapacity a která sama je s novými výrobními procesy zcela závislá na nizozemské ASML, která jí dodává zdroje EUV světla.
U Intelu je Apple od roku 2006 a dotáhne to nejspíš do roku 2022. Velmi solidní výdrž. Uvidíme, jaké procesory bude schopen dodávat Intel za dva roky, obvykle u Applu platilo, že dobře ve velkém předstihu odhadl, kdy se přesunout na jinou architekturu / jiného výrobce.