Rychlostí tedy asi na podobné úrovni, jako nejrychlejší superpočítač v letech 2002-4 (https://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Simulator), jen té paměti a úložiště by to chtělo citelně přidat.
Jj, jsem na tom stejně. Firma nabízí jen Win nebo Masox a letos jsem přešel na M1 Pro 16". Pracuji s terminálem a na webových prohlížečích a je to prostě kulervoucí, jakou to má výdrž. Dokonce i Zoom videa to zvládá bez vyždímání baterie. To Mac Intel 16" byl za 2h na suchu, s M1 Pro to užere do 10 %. Jen ten Masox mě nepřirostl k srdci, v něm často trpím.
Vsechny nove iPady maji ten M apple silicon - ale je to taktovany v optimalnich frekvencich, takze to ma mensi spotrebu nez v notebooku (byt cely ipad je vlastne jedna velka baterie).
A zda je vykon potreba? Nuz v Applu si potrpi na to, aby se zarizeni "nesekalo" - tj. nejsou zadouci zadne podivne UI glitche, behem toho co tam user patla.. a az na rozdil od toho, ze je tam iOS a ne plnohodnotny MacOS.. tak je ten tablet uz spis 2v1 zarizeni, ktere tlaci napr. MS pro produktivni praci (grafici, atd).
A zda je vykon potreba? Nuz - reknete nam - treba do chromebooku cpat i5 a i7, kdyz je to konzumni zarizeni kde bezi jen prohlizec a vetsina prace se odehrava mimo zarizeni na cloudu? :D
Tablet je mrtva cesta pro koho? Ja jsem mamince koupil iPada a pouziva to uplne na vse - videohovory, web, e-mail, zpravy, dokonce i jak radio, a jak jsem ji tam nastavil rdp na PC tak uz i na praci. 60-leta ucetni dostala iPad a je z ni digitalni nomad. S laptopem to takhle nefungovalo - nevim proc, ale je to tak.
Ano, nedá se zobecňovat na základě jednoho případu. Však jsem to tak formuloval schválně.
A co se týče mrtvé cesty... to záleží na úhlu pohledu - toto je spotřební elektronika, která potřebuje dostatečně veliký trh, aby se vyplatilo investovat do vývoje. Tento trh je však malý, tudíž se málo investuje do vývoje a tablety podle toho vypadají (před pár lety jsem procházel nabídku a byla dost žalostná proti segmentu mobilních telefonů, Apple je asi jediná výjimka).
Mrtvá cesta bych rozhodně neřekl.. ano sice v celkových prodejích tabletů byl velký skok nahoru okolo Covidu, od té doby to setrvale klesá a teď je to víceméně zpět na číslech z 2017-18, což samozřejmě optikou meziročních propadů vztažených k tomu peaku vypadá brutálně, ale podle mě se spíš dá očekávat, že to bude dál víceméně stabilní. Tablety obecně budou dál fungovat, a prodávat se primárně na hry, konzumace obsahu, mobilní video konference, nenáročné kancl použití, jako velká "dálková ovládání" k jiným zařízením atp.
U těch iPad Pro modelů ale nejde o normální tablet, tam si v podstatě Apple vytvořil svou vlastní kategorii v rámci své produktové řady. Rozhodně to necílí na mainstream, ale spíš na uživatele, co obsah vytváří. I předchozí modely měly páru na to, aby se tam vcelku bez problémů dalo střihat video, upravovat velké fotky, nahrávat a upravovat vícekanálový zvuk. Mají nejlepší displeje, relativně velká interní úložiště, USB-C host konektivitu na čtečky, kamery atp. a hlavně chytře napsané aplikace, které maximálně využívají koprocesory v těch jejich SoC. A když Apple odcházel od Intelu, tak myslím, že unifikovaný vývoj a sdílení HW mezi počítači a mobilními zařízeními byl jeden z hlavních faktorů.
Když jsem to viděl u kamaráda poprvé, byl jsem fakt překvapen, jak dobře to chodí, jaká je tam odezva, jak vymakané to dotykové ovládání v aplikacích je atp. Samozřejmě mouchy se tam najdou taky, některé aplikace v té době měly problémy s uvolňováním místa na vnitřním úložišti pod správou iOSu. Ale celkový dojem byl pozitivní.
Nahradí to notebook, má tenhle hybrid vlastně smysl? To je individuální. Samozřejmě na nějakou precizní, dlouhodobou práci není dotykové ovládání a ani třeba výkon při delší zátěži ideální. Nicméně většina lidí, co si koupí iPad Pro, už stejně počítače má a tohle může být velmi dobrý mobilní pomocník pro rychlou práci s vlastním připojením na internet.
Nakonec je tam ještě jeden aspekt. Apple se na rozdíl třeba od MS s Windows 8+ nebo GNOME nikdy extra nesnažil unifikovat standardní ovládání v macOS s dotykovým. Úmyslně, a podle mě k dobru věci, protože ten hybrid vede k divným kompromisům v UI (splácanina) a téměř nikdo to nedal ke spokojenosti při obou typech používání. iOS a aplikace na něm jsou výborně optimalizované pro dotykové ovládání, na macOSu zas nejsou nějaká podivná obří tlačítka nebo všechno schované pod hamburger menu, což je třeba absurdní na velkých monitorech.
Přiměřená cena..? Zas záleží na použití, málokdo si to koupí na sledování YT na kanapi, nebo pro uklidnění dětí na zadních sedadlech :). Na druhou stranu, pokud je třeba někdo fotograf, tak je to podobné jako cena jednoho objektivu. A prakticky může mu to dublovat field monitor, dá se přes to komponovat a fotit s tetheringem, upravovat kdekoliv.
Když někdo vytváří a rychle publikuje fotky a videa na socky a stačí mu ty editační možnosti, je to bezva - může tam mít konektivitu kdekoliv přes modem a používat rovnou plnohodnotné nativní aplikace od Mety na iOSu.
Podobně pak i třeba nahrávání audia přes USB-C zvukovku a rychlé úpravy rozhovorů, synchronizace s videem nabraným do kamery atd.
Pro všechna tahle profi použití ta cena může být přiměřená, a stejně se odepíše v nákladech.
Nechapu proc meli Apple Mx doted neural engine na urovni starsich iPhone.
iPhone 13 mel 15.8 TOPS NPU jako Apple M2 a M2 Pro i Max.
iPhone 14 Pro mel 17 TOPS.
Apple M3, M3 Pro a Max mel 18 TOPS.
iPhone 15 Pro mel 35 TOPS.
Apple M4 ma 38 TOPS.
Proc musel Apple pouzit 2 OLED panely? Vysvetleni?
Vim jen, ze iPhone 15 Pro ma jenom 1 OLED a stejne nits.
iPad Pro s M4 ma OLED od 10 Hz a nema AOD, iPhone 15 Pro od 1 Hz pro AOD.
Neni ostuda nemit AV1 v M3 a az v M4? iPhone 15 Pro ma AV1 mozna jenom z tlaku komunity.
8. 5. 2024, 17:47 editováno autorem komentáře
Co je to "normální"? Ta platforma funguje jinak, srovnávat se to nedá. Chcete-li na tom OS X třeba stříhat video, potřebujete něco s větší pamětí. Na druhou stranu to, čím by třeba manželka sejmula můj linuxový systém s dvojnásobkem paměti třikrát na tom jejím AIru kupodivu stále ještě použitelně běží.
Takže tyhle vaše řeči nemají jako obvykle smysl. Smysl má prostě si koupit to, co má dostatek paměti vzhledem k tomu, co potřebujete používat a na jaké platformě.
8GB je 8GB vsude.
Neni to otazkou systemu (a chova se to stejne na linuxu, macu i windowsu) - tedy - pokud nahodou neprovozujete stejne/rozdilne compressed ram swap a jine kompromisni reseni. Kdyz jste nad ramec fyzicke pameti, jdete do swapu - takze nerozumim tomu "sejmula system".
Srovnavejte srovnatelne - bud mate swap nebo nemate, nebo mate aplikaci s memory leaky - ano, v tom se ruzne OS lisit muzou, protoze v XCode je celkem dobry profiler, staci nebyt linej programator.
"vy, který jste Apple neviděl ani z rychlíku" ... asi ne kamo, kdyz mame aplikaci v Appstore.
Nekdy by bylo vhodne radeji mlcet, nez generovat takove lzi do sveho zkresleneho sveta :D ale kazdy jde tam, kam chce - vy se zrejme velice rad prezentujete svoji nezkusenosti a neinformovanosti. Budiz vam to odpusteno, chudaku trollovaci.
Představte si, že my taky máme aplikaci v Appstore, řeší ji kolega a vůbec mu to nebrání Apple nesnášet, pomlouvat ho kde všude a nechápat kromě toho, co nezbytně nutně potřebuje ani základní principy. A kupodivu ji i přesto zvládá udržovat.
To je argument jak noha, fakt. Asi stejný, jako že mám auto v garáži, takže umím řídit.
Názorný příklad: když jsem vyexportoval její záložky a pokusil se je otevřít u sebe, systém prostě spadl. Dokonce ani OOM tomu nezbránilo. Když jsem to udělal sofistikovaněji, mohl se stejně uswapovat k smrti a stejně pak nebyl použitelný. macOS má tohle vyřešené špičkově a swapuje zjevně velmi oportunisticky a inteligentně tak, aby pokud možno zachoval plynulost používání.
Ne, 8GB opravdu není 8 GB všude. To je právě to.
Pokud se zamerujete na "exportovane zalozky", tak to je spis rozdil na aplikacni urovni - v Safari treba nezobrazovane taby nezijou/spi a verim ze to muze byt nekde sbaleno a odlozeno.
A neveril bych ani predpokladu ze chrome-chrome by mohl fungovat stejne, kde na PC si to bude zrat co chce, ale v buildu pro Apple to muze mit nastavenou jine preference.
Ja bych ale spis vsazel na efektivnejsi komprimovany swap, ktery je na M chipech s hw kompresi, takze vas tolik neboli. Na webove/prohlizecove veci to muze fungovat celkem dobre - to je dobre komprimovatelny obsah, na druhou stranu - nejake prohlizece by fakt nemeli okupovat gigabajty ramky pro webiky (ale z jine zpravicky jsem videl zminku, ze nejaky FOSS page zere 264 MB.. to pak jako jina..).
Jj macOS to má vymakané. S 8 GiB nerozšiřitelné RAM raději používá nerozšiřitelné/nevyměnitelné (a často i mrňavé) SSD u kterých se ví, že tohle je přesně typ provozu, který jim nedělá dobře. A to vše jen proto, aby zastřel ten špatný technický návrh.
8 GB bez možnosti rozšíření je fail a nepomůže tomu ani to, že očesávají funkčně vlastní programy (příklad za všechny: Safari), jen aby to swapování o něco zredukovali. Protože platforma, která místo větší a rychlejší RAM raději doslova ojíždí pomalejší SSD je vadná už z návrhu a nezachrání to ani lepší softwarové vyladění.
8. 5. 2024, 19:19 editováno autorem komentáře
Ženě to SSD i při jejím popsaném každodenním šíleném způsobu užívání toho stroje na minulém Airu neodešlo ani po deseti letech. Takže vaše vyprávění o "vadnosti" je sice dojemné, ale naprosto bezpředmětné. Evidentně s tím návrh počítá.
Pak se nedivte, že je to běžným uživatelům jedno a nedivte se, že nemají problém s nižším množstvím paměti. Vyprávět o failech jim můžete jak chcete. Zajímalo by mě, co by vám manželka pověděla. Pravděpodobně, že je jí to úplně fuk. A jsme u toho.
8. 5. 2024, 20:06 editováno autorem komentáře
Kolik lidí na světě asi tak používá iPad na virtualizaci? Dva?
Vlákno se odklonilo od iPadu k Macbooku.
Na Macbooku máme:
1) konzumenty obsahu/spisovatele dokumentů - pro ty je 8GB/256GB zcela bez problémů
2) nešťastníky, kteří musí provozovat něco z Windows (patřím mezi ně) - stačí 1 virtuálka Windows 11@ARM, dal jsem jí 4GB RAM a funguje uspokojivě - ale nepouštím tam žádné nenažrané úlohy - mám 512GB SSD (ale nebylo by to úplně nutné) a 8GB RAM - 16 bych uvítal, ale konfigurace nebyla moje volba
3) profíky - těm je 8GB (i 256GB SSD) málo, ti si musí připlatit, ale asi místo Air si pořídí Pro, při větší a déle trvající zátěži se i Apple Silicon zahřeje a uvítá chlazení
Je to volba: nerozšiřitelné, ale tím získáte vyšší rychlost, protože nehrozí špatné kontakty a délky vedení signálů jsou minimalizované.
Apple to zvolil takto a výsledek je, že zatím nemá konkurenci.
Bourá to koncept PC jako stavebnice, ale to odklon od x86 nejspíš udělá tak jako tak. Ostatně, u notebooků a miniPC to moc neplatí ani teď.
9. 5. 2024, 09:42 editováno autorem komentáře
Já nedávno viděl nějaké testy, kde srovnávali spotřebu paměti u Linuxu a macOS při stejných činnostech a Linux z toho obecně vycházel líp. Rozdíl dělá ten hardware. Když swapujete na velmi rychlý disk, tak to není naráz do zdi jako u notebooků ostatních značek, kde v té cenové hladině bylo 8 GB RAM standard před 10 lety a tenkrát ty disky prostě tak rychlé nebyly.
Jinak 8 GB na běžné používání pořád stačí na všech systémech. Spíš to není žádná rezerva do budoucna. Když kupuju notebook do rodiny, kupuju ho s výhledem na 10 let a že bude 8 GB stačit na běžné používání i za 10 let, tím si teda vůbec nejsem jistý. Zvlášť když teď všichni rozjíždí ty lokální AI funkce, které paměť papají moc rady.
Podle typu úloh a hlavně toho, jak systém s virtuální pamětí pracuje se to právě liší docela dost. Což je v pořádku, jen pak nechápu, proč se někteří snobové, co viděli macOS zhruba z rychlíku pořád tak diví, že co je 8 GB tam (pro běžného uživatele) není totéž jako 8 GB jinde. Objemem ano, ale použitelností ne. Jenomže prodává ta použitelnost.
Jak říkám, 8 GB stačí běžnému uživateli na normální práci i s Linuxem. V tom opravdu macOS nějak zásadně výjimečný není (mám taky přímé srovnání). Jde o to, že dávat to do notebooku skoro za 40 tisíc, kde to nejde vyměnit, je prostě výjeb. Už kvůli tomu, že to není "future proof", což bych u notebooku za takovou cenu očekával. Já mám dnes notebook se 32 GB RAM. Potřeboval jsem to, když jsem ho loni pořizoval? Ne, pořád by mi stačilo 16 GB, ale jak se mi to letos najednou hodilo, když jsem začal pracovat s lokálními LLM.
A hlavně bavíme se tady o komponentě, která má celkem podstatný vliv na současnou a budoucí využitelnost notebooku a ten příplatek za větší kapacitu je v ceně celého notebooku marginální, takže je to no-brainer. Ano, u Applu zaplatíte za 16 GB 6 tisíc navíc, tam z toho no-brainer čistě uměle neudělali.
9. 5. 2024, 12:59 editováno autorem komentáře
S tím stříbrem videa je to takový ošemetný - dokážu plynule stříhat 4K videa z GoPro na iPad 8. gen - na render si počkám, to je jasné, ale střih je v pohodě. Na 9. gen je to lepší, na Air s M1 je to úplně v pohodě
Na rodinná videa je to lepší, než desktop s 1TBM2, intel 12600 nebo co to tam je a 32GB ram
Jasně, že na tom neduělám Avatar 2 v 8K s live náhledy efektů, ale na domácí požití je iPad s pencilem super věc
Proc musel Apple pouzit 2 OLED panely? Vysvetleni?
Vim jen, ze iPhone 15 Pro ma jenom 1 OLED a stejne nits.
Technicky vzato - to muze byt otazka trvanlivosti/zivotnosti.
iPad Pro s M4 ma OLED od 10 Hz a nema AOD, iPhone 15 Pro od 1 Hz pro AOD.
Telefonni displeje maji PSR, kvuli redukci spotreby, u vetsich zarizeni ta uspora neni takova, protoze se predpoklada aktivnejsi uzivani - proto PSR nenajdeme v monitorech/televizorech. U mobilu to UI casto ceka v statickem neanimovanem stavu.
AOD je jenom specificky refresh, kdy je v provozu pouze cast/casti displeje ve snizenem jasu, nikdy ne celej.
LOL zajímavá diskuze - 8GB je v Applu víc GB?
Ne, 8GB je 8GB všude, a všichni ti co tu říkají jak to má Apple vymakané by se měli podívat na bazar! Je to tam plné maců s 8GB RAM a nikdo to už nechce... Podívejte se kolik vám žerou stránky v Chrome, blbý gmail sežere 0.5GB!
U Apple se vyplatí vybrat si minimálně těch 16GB, což už podle mě je stejně podprůměr.
... a další snob teoretik. Kolik maců jste v životě jako běžný uživatel používal? Povídejte, přehánějte. Argumenty ad bazarum si nechte od cesty, to jsou ledatak vaše dojmy. Jediné, o čem bychom snad mohli uvažovat jsou ohledy na budoucnost jak píše pan Eischmann.
A s tím podprůměrem jste úplně mimo. A to kdekoliv; nejen u Applu.
Mam na zdejsim mac stroji 16GB a kdyz se pusti Xcode + appka + parsec + messenger, tak je to uswapovany slideshow. S resolve nebo fcpx take tak. Nastesti kolega vyvojar je lepe vybaven.
Opravdu si nedokazi predstavit co s 8GB jako lidi provadi - mozna tak spotify, youtub a nejaky jeden webik.. kde staci ala terminalovy pristup. Ale na takove veci zas nepotrebujete komp za 40k :D
Pokud vam presto staci 8GB, tak si to uzivejte, ale nesirte bludy, ze to je normalni a obecne dostacujici.
"nepotrebujete komp za 40k"
Nj, ale to je tim ze nejsi applefanboy ...
Je to cca 1/2 roku co u zakaznika nastoupila pipinka ... a ze bude pouzivat svoje jabko. Rekli sme ji ze klidne, ale at za nama nechodi s tim, ze ji neco nejede.
Vyresilo se to rychle ... ani RDP to neumi - jednoduse to stejne jako vse u jablek "proste nefunguje" . (pomijim ze ona samozrejme netusila, ze tam neco takoveho je).
To samozrjeme nebylo vse ... jabkobrowser se nezvladne prihlasit na interni web, kterej pouziva autentizaci pres AD ...