Jen 590? Tak to je docela slabé proti různým výukovým pomůckám pro školy (ano, nakupují se i za vaše peníze).
Např. hezky provedená trubka na kapalinu se stojánkem za 96790 Kč bez DPH:
https://www.helago-cz.cz/eshop-viskozimetr-na-principu-padajici-kulicky-146588.html
Mívali tam i fascinující "sadu tří vodičů a tří nevodičů" za asi 600 Kč. Tuším že to byly drátky z hliníku, mědi a železa a k tomu kus gumy, dřeva a plastiku. Už to v nabídce není, asi vyprodáno. Njn, bez toho se nedá žít.
Nicméně hliníkový kroužek za 740 Kč bez DPH stále mají.
https://www.helago-cz.cz/eshop-krouzek-k-urcovani-povrchoveho-napeti-139995.html
Bez něj je člověk úplně ztracený.
Sbírka dvaceti různých šutrů za 12590,-
https://www.helago-cz.cz/eshop-sbirka-hornin-2-krabice.html
Píšťalka s posuvným pístkem. Když jsem byl malý, tak se to za pár korun prodávalo jako cukernaté lízátko (nezabralo by to na žáky víc?).
https://www.helago-cz.cz/eshop-retna-pistala-139579.html
Tyto odkazy by měly mnohem větší váhu, kdybyste k nim přidal i doklad o tom, že to lze vyrobit v požadované kvalitě a přesnosti nějak výrazně levněji. Nijak nepředjímám odpověď.
Ale už mám tak nějak dost toho, že někdo vytahuje srovnání ceny něčeho zcela nesrovnatelného, například pro měření elektrických veličin (kalibrované, splňující všechny mezinárodní normy, bezpečný i v neprovozních podmínkách apod.), kdy potom leckdo vytáhne, proč to stojí desítky tisíc, když si lze v hobby shopu koupit multimetr za 300Kč.
To platí i pro Davida (autora článku). On rozdíl v ceně mezi dobrým a dokonalým narůstá dost často exponenciálně, a pokud si to zákazníka najde, tak to rozhodně nemusí být nutně známka jeho IQ (nebo možná ano, ví co chce a je ochoten si za to zaplatit).
Skutečně tam budou skryté náklady, typicky certifikace pro použití ve škole. U složitějších systémů navíc se počtem součástek více než lineárně roste cena, protože současně roste požadavek na jejich spolehlivost (třeba jiný termostat použijete u jogurtovače, jiný u řízení průmyslové linky, jiný u raketoplánu - i když se jinak třeba neliší přesností a měřeným rozsahem).
Na druhou stranu docela velkou část odkazovaných objektů dovede připravit zručný fyzikář za odpoledne, někdy i během přestávky.
Mám své zkušenosti se servisem laboratorní techniky, vím, že zaplatit specialisty a paperwork je často daleko nad rámec výrobních nákladů. A právě proto se to sem nestydím napsat: Ty ceny za uvedené blbiny mi prostě přijdou tak přestřelené, až je to vtipné.
Na druhou stranu docela velkou část odkazovaných objektů dovede připravit zručný fyzikář za odpoledne, někdy i během přestávky.
Což je v pořádku, pokud se má jednat pouze o nějaké demonstrační pomůcky. Tam je to dokonce i vhodné, protože tím může ukázat, že si to studentni snadno sami mohou udělat také. Viz například tento učitel.
Má-li se jednat o přesné měření, tak se obávám, že to tak snadné není.
Čímž se oklikou dostáváme k tématu zprávičky. Když chcete čistit optické komponenty za desetitisíce, tak na ně také nevezmete bavlněný hadřík za pár korun. Destilovaný aceton + jeden tah speciálním bezkřídovým papírkem většinou vyřeší běžné nečistoty bez rizika poškrábání.
Hadřík s vytištěným jablíčkem, jakož i sada šutrů za 12000 Kč stojí jaksi mimo škálu, ale mají svůj komediální rozměr.
19. 10. 2021, 20:21 editováno autorem komentáře
Ano, se znalostí chemie lze ušetřit i třeba za značně předražené čistící prostředky pro domácnost. O tom ale diskuse není.
Dávat na odiv cenovku za krytku u přístroje, jehož cena začíná někde na čtvrt milionu korun, je pro mne spíše znakem IQ toho, kdo tuto zprávičku píše. Cena krytky představuje 0.196%. Pro někoho, kdo má několik těchto foťáků to nejspíš nepředstavuje problém a je pro něj mnohem výhodnější prostě kliknout na objednávku u svého výrobce / dodavatele a jít dál fotit.
To souhlasím.
Ty veřejné peníze, to není problém na straně toho, kdo prodává, ale toho, kdo nakupuje. Pokud existuje podezření, že je nakupuje za výrazně vyšší cenu, má se tím zabývat kriminální policie. A kontrolovat to má průběžně (někdo jako) NKÚ (nevím, jaké má v této oblasti pravomoce, tam asi bude bitka o to, kdo je zřizovatel školy).
Plastový čtvereček velikosti ~1×1cm pro standardní typ sáněk je věc, která má výrobní náklady ~0,0001Kč a prodejní cenu kolem 19-49Kč. Prodávat něco takového za 490Kč (dříve před pár lety to bylo dokonce 590Kč) je něco, co budu vždy považovat za svinstvo. A ne, není to primárně vina Fotoškody (ten na tom má jen svojí obvyklou vyšší marži obchodu z Vodičkovy ulice, to je normální). Leze to ze stejný čínský fabriky jako jiné generické kusy plastu a ne, není v tom žádné špičkové švédské know-how. Stejně jako žádné špičkové americké know-how není v kusu hardu nebo kusu hliníku s logem jablka. Nijak nerozporuju, že si to jistě hromada lidí koupí, ale to nic nemění na tom, co naznačuji ve zprávičce.
Považuj si to za co chceš, to je tvé právo.
Byl jsem mnohokrát svědkem toho, že někdo chtěl ušetřit za "standardní věc", a potom se divil, že mu se zpožděním přišla věc, která tak standardní už nebyla (třeba nepasovala rozměrově, elektricky, nebo oboje) a on ztratil čas a často to ve výsledku bylo dražší, než cenovka u sviňského výrobce. Ono je to velmi jednoduché, stačí vynásobit čas strávený hledáním alternativy hodinovkou a potom porovnat. Velmi často vyjde, že i kdyby to stálo nula, tak je to drahé. Fotograf jednou fotkou z toho Hasselbladu vydělá víc, než dal za tu krytku a vůbec jej nenapadne to komentovat.
To pochopitelně neznamená, že všichni musejí kupovat luxusní zboží (tento název také napovídá, že to asi není určeno širokým masám), ale také to není důvod pro odsudek nebo posměšek. Mě se například ta apple kolečka pod komp prostě designově líbí. Nekoupím si je, ale jsou velmi pěkná. Stejně jako ten držák na monitor.
Bavíme se o hadříku. Nebo kusu plastu. Nebo kusu hliníku (kde ostatně se sluší připomenout, jak nekvalitně často osazení těchto věcí sám Apple pro své zákazníky realizuje). Plastová krytka z 490Kč či hadřík za 590Kč NEJSOU luxusní zboží, je to prachsprostá blbost a zlodějina. Logo společnosti na tom produktu z toho luxusní zboží nedělá. Já to vím, ty to víš, Apple to ví, Hasselblad to ví. Vždycky jsem takovéhle blbosti odsuzoval a nehodlám s tím přestat.
Jenže prodejní cena není určena vždy výrobní cenou, ale taky nabídkou a poptávkou. A cenu může tvořit také rozhodnutí, kdo všechno (ne)má dané výrobky používat.
Toto považuji za zcela legitimní. Pokud se výrobce rozhodne, že nechce, aby se jeho výrobky povalovaly všude, tak si to prostě ošetří cenou. Já si tu krytku na svůj Canon nekoupím, ale někdo by mohl mít zájem si svůj levnější foťák ověsit logy Hasselbladu. Například. Tímto tomu zabránili. Ať si to klidně vytiskne na 3D tiskárně.
Nebavíme se zde o výrobcích životní potřeby. Tohle nikdo kupovat nemusí, pokud nechce.
A klidně si to dál odsuzuj, to je v pořádku.
My si stále nerozumíme. To, co ty považuje za legitimní [nástroj/mechanismus v kapitalismu?] já považuji za blbost. Tečka. Pokud takto výrobce hodlá "separovat své bohaté zákazníky od běžné chátry", je to jeho věc. Ale pokud jeho bohatí zákazníci koupí kus plastu v hodnotě 19Kč za 490Kč, pak to o nich cosi vypovídá a ne, to že čínská vesnická fabrika na ten kus plastu vylisovala "H" místo "X" na tom nic nemění. Ano, takto to v našem kapitalisticko/konzumeristickém světě funguje, ale to nic nemění na tom, že je to blbost.
My si stále nerozumíme. To, co ty považuje za legitimní [nástroj/mechanismus v kapitalismu?] já považuji za blbost. Tečka.
Rozumíme. Já vím, že ty to považuješ za blbost, já to za blbost nepovažuju.
Vysvětlím úplně jednoduše. Jsou nějaké činnosti, které sice umím a znám, ale fakt se mi je nechce dělat. Tak k nim dám přirážku. Pokud si je někdo zaplatí, já mu je udělám v nejlepší kvalitě. Pokud si je někdo nezaplatí, tak já jsem spokojen, protože nemusím dělat to, co se mi nechce. Ať to udělá ten, koho to baví. A tak by to vlastně mělo být. Protože ten, koho to baví, to udělá nejlépe a z vlastního zájmu.
Cena fakt neodráží jen skutečné náklady, není to součet "ceny dílů", ale také nějaké těžko posouditelné náklady navíc / nebo na mín - spousta lidí dělá "pod cenou" protože ten zisk pro ně nehraje takovou roli.
Ano, takto to v našem kapitalisticko/konzumeristickém světě funguje, ale to nic nemění na tom, že je to blbost.
Aha, takže je to vlastně o nějaké ideologii. Tu do toho vůbec nepotřebuji tahat.
Co ti vlastně konkrétně vadí? Že někdo používá hadr na který ty (třeba) nemáš nebo máš, ale na seznamu priorit je to ∞-1? Není náhodou problém v závisti? Já si jej také nekoupím, protože používám velké utěrky na autoskla, jsou praktické, na rozdíl od většiny mikrovláken i více chlupaté, takže se to výborně hodí na monitory. Jestli můj soused čistí monitory hadříkem Apple je mi srdečně jedno. Nic to ve mě nevzbuzuje. On si fotí iPhonem, já si fotím Lkovým sklem. Oba jsme spokojení.
20. 10. 2021, 17:57 editováno autorem komentáře
To je zajímavej přístup. Pokud boháč neutratí své peníze tak, jak si socka představuje, je to blbost.
Já bych to viděl přesně naopak. Pokud nějaká socka hodlá někomu říkat, co si za své peníze má kupovat, aby to nebyla blbost, tak je to pěkná blbost. Pro úplnost dodávám, že ani krytku za 490Kč ani hadr Apple nemám, jde mi čistě o princip.
21. 10. 2021, 21:14 editováno autorem komentáře
Jen FYI, "luxusní zboží" je technický termín z oboru ekonomie. Podle jeho definice je tento kus hadru opravdu luxusním zbožím. (více viz https://en.wikipedia.org/wiki/Luxury_goods)
1) Nevím. Obava z byrokratických překážek je hlavním důvodem, proč jsem se do přípravy pořádných výukových pomůcek na fyziku nikdy doopravdy nepustil, i když nápadů mám dost. Ale je to z mé strany nepodložené. Nechci šířit fámy. Zapátrám po tom.
2) Rozumím, fyzikáři i jiní učitelé na SŠ skutečně bývají dost vytížení. Na druhou stranu co by mělo být důležitější než pořádný pokus? Žádný fyzikář u nás není placen tak dobře, aby stočení drátku do kroužku u něj stálo víc než 740 Kč...
Nechci se zastávat vysokých cen vybavení fyzikálních kabinetů, jen přiložím další pohled na věc. Jsou to předměty s nimiž mají pracovat děti, takže musejí být bezpečné, blbuvzdorné a mít to doloženo různými certifikáty, aby byl výrobce i škola vyviněny. Přestože škol je mnoho, není to tak masová výroba jako u jiných produktů.