Nechť si pánové z Rockstar Consortium vezmou svoje patenty a strčí si je v protisměru do výstupu!!! Patent má být na ochranu insvetic do vývoje, měl by být na relativně krátkou dobu a následně neprodejný! Takto celý patentový systém omezuje svobodu, brání inovacím a vytváří další umělý obor činnosti.
Patenty by měly být neprodejné? Tím byste zabránil existenci firem, které se specializují na vývoj technologií. Když taková firma něco vyvine, může pak patent prodat. Pokud by to nebylo možné, musela by se starat o jeho uplatnění. Jenže kdo umí vyvinout třeba ztrátovou kompresi videa, neumí většinou vyrábět video editory, set top boxy apod.
Navíc patenty jsou pro západní společnost zásadně důležité. Dnes západní firma něco vyvine, a nechá to levně vyrábět v Číně. Nebýt patentů, mohli by Číňani produkovat v podstatě cokoliv, bez nákladů na vývoj technologie, a prodávat to po celém světě. Tím by Číňani zabili západní technologické firmy, a západní civilizace by ztratila technologický náskok.
Západní technologické firmy se outsourcováním veškeré výroby do Číny zabily samy. Kde není výroba, umře profesní zájem o danou technologii, zájem o studium daných oborů a následně se vytratí i knowhow. Chvíli může fungovat vývoj odděleně od výroby, ale časem se přesune k výrobě. Západní civilizace technologický náskok ztrácí obrovským tempem, v řadě oborů už je pozadu, žije jen z minulosti. Patenty si jen navzájem přelévají peníze, místo do technických inovací jdou peníze právníkům. Přidaná hodnota pro koncového zákazníka veskrze žádná. A ten rozhoduje, že si příště koupí levný technologicky pokročilý východoasijský výrobek.
Tak zkuste do nějaké technologické firmy přijít, a říct jim ať vyrábějí v USA - nebo nedej bože v Evropě - s mnohonásobně vyššími náklady. Jejich produkty budou drahé, a *tím* se firma zabije.
Navíc mezi výrobou a vývojem je dost volný vztah. Koukněte se, kdo vlastní třeba patenty zásadní pro GSM a WCDMA. Je to finská Nokia, americká Motorola, švédský Ericsson, americký Qualcomm, japonská Toshiba, německý Siemens, kanadský Nortel atd. A všechno to stojí na polovodičích od firem jako Intel, Samsung, Qualcomm, Texas Instruments, Toshiba Semiconductor, Renesas Electronics, SK Hynix, STMicroelectronics a dalších - opět všechno západní, korejské a japonské firmy. *Tyhle* firmy vyvíjejí nové technologie.
Jestli se plastové krabičky a PCB vyrábějí v Číně nebo v továrně za rohem, to je sice zásadní z hlediska nákladů, ale jinak to nehraje velkou roli. Tedy dokud tyhle firmy mají svoje technologie chráněné patentovým právem.
http://frlicense.com/GSM_FINAL.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_sales_leaders_by_year#Ranking_for_year_2012
Navíc za outsourcing do Číny si do značné míry mohou odbory. Požadují zaměstnanci pět až šest týdnů dovolené a svátky k tomu? Chtějí 35hodinový pracovní týden? Zaměstnance je prakticky nemožné vyhodit, když je nepotřebujete? Chtějí v přepočtu $40 na hodinu? A zákoník práce má 3,371 stran (Francie)? No to se pak nemůžou divit, že firma továrnu zavře, a rozjede radši výrobu v rozvojovém světě. I přes obrovské náklady na management a dopravu se to totiž vrátí, protože Číňan nebo Filipínec chce $2-4 na hodinu, a ještě je za tu práci rád.
http://www.statisticbrain.com/average-hourly-manufacturing-rates/
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2281645/Maurice-Taylor-Tycoon-reveals-WONT-rescuing-lazy-workers-French-tyre-factory-doomed-closure.html
Nicméně s automatizací výroby zřejmě spousta takových jobů ve třetím světě zmizí, a výroba se přesune do výrazně automatizovaných provozů poblíž zákazníků. Vzhledem k poklesu počtu pracovních míst tyhle přesuny sice nepřinesou veliké počty pracovních míst, ale trochu se to projeví.
http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2012/12/the-insourcing-boom/309166/?single_page=true
Vzdělání technického směru je samozřejmě naprosto kritické. Nicméně důvodem nedostatku kvalifikovaných pracovníků (nejen na západě, ale celosvětově) je lenost dnešní populace. "Vystuduji VŠ, budu mít super káru a bejvák" - možná ano. Ale pokud se dotyčný jedinec rozhodne studovat psychologii, filozofii nebo bohemistiku, tak nejspíš bude prodávat hamburgery u McD. Bohužel si díky vlastní lenosti většina studentů vybírá humanitní obory, kde není žádná složitá matematika, neexistují žádná tvrdě měřitelná kritéria, a vystačí se s takovým tím povídáním o říkání. Nemůžou za to Číňani ani přesuny výroby - lidé s VŠ vzděláním technického směru stejně většinou nepracují jako obsluha na výrobních linkách.
Patenty samozřejmě nemají pro koncového zákazníka žádnou bezprostřední přidanou hodnotu. Totéž se ale dá říci o platu dělníka nebo managera, případně o vlastní platbě zákazníka za výrobek. U těchto a dalších věcí se můžete oprávněně zeptat: co z toho mám já jako zákazník? Jenže patenty jsou tu pro ty, kdo vyvíjejí nové technologie, a ne pro koncové zákazníky.
Mate pravdu, zrusme humanitni obory studia, ponechme jen technicke a ucebni odbory. Prestarle, postizene a podobne nechme utratit. Nezamestnane a nezamestnatelne posleme na nucene prace, jako v Anglii, napriklad do supermarketu. Zrusme umeni, pokud si na sebe nedokaze vydelat. A hlavne uz, proboha, zruste tu filosofii! Kdo, do riti, potrebuje filosofy? Dyk mame prece politiky.
Pravdu máte samozřejmě vy. Zrušme technické obory, ať se děcka nemusí trápit se složitou matematikou, logicky uvažovat, nebo vůbec podávat nějaké měřitelné výkony. Postavíme naší ekonomiku na bohemistice, psychologii a filosofii, protože to dnešní doba prostě vyžaduje :)
Teď vážněji. Humanitní obory samozřejmě také potřebujeme, ale počet studentů je daleko vyšší, než kolik se jich v cílových oborech může uživit; a k prodeji hamburgerů mi přijde FF UK zaplacená z daní jako dost zbytečný luxus. Jenže budoucím studentům těžko vysvětlit nebo přikázat, co mají studovat. Řešení? Zavést školné, a zavést pro firmy daňovou asignaci, která jim umožní posílat část daní přímo školám. Školy díky těmto penězům mohou snížit školné v oborech, které firmy svými penězi označily jako důležité. Výsledkem by byla lepší shoda mezi požadavky budoucích zaměstnavatelů a počty absolventů v daných oborech. Zároveň by nikdo nepřišel o možnost studovat bohemistiku a jiné obory s omezeným uplatněním; jen by to studenty nakoplo směrem, který pomůže jejich budoucímu uplatnění. K tomu je samozřejmě také důležité budoucí studenty krmit detailními informacemi o míře uplatnění a platu minulých studentů podle oboru. MŠ a ČSÚ by tím vlastně začaly dělat svou práci.
Rada tech neuzitecnych absolventu z MacDonaldu by uplatneni nasla, kdyby byly prach na jejich platy. A ve state, kde politici ukradnou a prosustruji za blbosti vsechno, co neni na lodnim reteze, hned tak nebudou. Filosofie, socialni veci, psychologie a dalsi urcite nejsou pro spolecnost zbytecne. Jsou zbytecne akorat pro vladu nekompetentnich zlodeju.
Netvrdil jsem, že humanitní obory jsou zbytečné. Tvrdím že jejich absolventů je daleko více, než kolik jich může najít uplatnění v oboru, a že je to důsledek lenosti populace studovat obory, ve kterých je potřeba matematika, logické uvažování, existují měřitelné výsledky, a nejde o pouhé povídání o říkání.
Až mne vy kurvy (tebe nemyslím, mluvím ke "státu" a lidem) přestanete okrádat o to co jsem rukama vybudoval, tak si přestanu platit drahého psychiatra (který mi pomáhá od toho abych se nestal úplným nihilistou - a sral na všechno a všechny, či vaším terroristou - že ho potřebujete jako prase drbání, jste loupežníci a smrt zasluhujete) a radostně ještě více utratil za kartářku (která mi konečně bude mít šanci předpovědět světlé a bohatší zítřky) a pak třeba normálně a klidně žít (kultura, večeře).
Na předražené nekvalitní žrádlo, a koneckonců i toho zbytečného psychiatra, si ani nevzpomenu. Zatím to na takovou skvělou budoucnost nevypadá. Jsem zvědavý co se stane, až se více lidí rozhodne že už jim prášky od psychiatrů nestačí, že je třeba s tím opravdu něco udělat.
Největší problém je ten, že na jednu stranu absolventi brečí, že jsou bez místa a na druhou stranu firma nemůže sehnat nikoho, kdo by tu práci zvládl. A proč?
My teď potřebujeme tesťáky embedded softwaru. Někoho, kdo by byl schopný otestovat jednočip a jeho chování, od napsání skriptu pro automatizovaný test přes vizuální kontrolu, co se děje na displeji, sniffování komunikace, kontrola rozhraní osciloskopem,...
Většina uchazečů buďto
a) Neumí anglicky - nepoužitelní
b) Nechce testovat, ale psát aplikace, pokud možno hry, multimedia, web - nepoužitelní
c) Nerozumí elektrice, protože si zatím vždycky hráli jenom s mobilem, tabletem nebo s PC, ale nikdy s jednočipem - nepoužitelní
Na druhou stranu je to dobře, nedostatková komodita je drahá... ;)
My mu rozumíme. A neboj, Microsoft má prozatimní stopku (žádná nová Windows, Office, Skipe,... žádná online pičovina) kvůli daleko zásadnějším věcem.
Kdyby se všichni tihle bídáci chtěli navzájem skutečně poškodit, světu by to jen prospělo. Nic to ale nemění na tom, že to jak zneužívají možnosti k omezení konkurence, je špatné.
Možná si už za deset let budeme naprosto otevřeně říkat:
Microsoft neberu, přeju jim smrt, radši beru Frantovu předělávku XP-éček, má v sobě zabudovaný i DOS útok na Google a FuckBook a přímej download a streaming hudby a videa ze vždy čerstvě hacknutého účtu Apple a Google.
Prostě to vidím tak, že je načase aby opět padly všechny zábrany lidí, nebo lidi zůstali slušní a nekradli, ale obrátily se k celému komerčnímu SW i Internetu zády.
Jestli mi chcete něco vzkázat, tak můžete mailem, až znovu otevřou LavaBite, o jiné slušné komunikační službě nevím. Pokud to nestihnou do 1/2 roku možná už mne na Internetu nenajdete, nestojí dnes za nic již ani pro přenos informací (právě kvůli podobným kazisvětům jako je v reklamách samozvaný otec Internetu "Prťavý a vyměklý").
1. Ty levné čínské kopie jsou určené pro místní trh. Západní firmy se primárně obávají levných čínských kopií (levných z důvodu ignorace patentů) vstupujících na západní trhy, protože peníze jsou primárně na těch západních trzích. Čína je členem WTO a signatářem TRIPS, takže je vázána patentovým právem i copyrightem.
2. Levné kopie pro místní trh jsou menší problém, ale samozřejmě jsou také postihovány. Sice to z více důvodů není až tak úspěšné, ale lepší se to. A bude se to lepšit tím víc, čím víc západní firmy budou prodávat své výrobky v rozvojovém světě.
K ostatnímu tady:
http://www.root.cz/zpravicky/apple-s-microsoftem-rozpoutali-dalsi-patentovou-bitvu/477930/
Čína je členem WTO a signatářem TRIPS, takže je vázána patentovým právem i copyrightem.
Tak určitěěěěě... Akorát když vám ukáže "middle finger salute", tak si můžeš tak leda přijít zahekat sem na fórum o tom, jak to je od čínských soudruhů nečestné a nesportovní, ale jinak s tím uděláš velký hovno. Viď, ty naše moudro z Redmondu. :-P
Nevím jestli opravdu odpovídat na takový "kvalifikovaný" názor, ale pro jednou to zkusím.
Import na bonitní západní trhy se hraje na západním hřišti a podle západních pravidel. A tam není dobré ukazovat "middle finger salute", protože to nefunguje.
U čínského vnitřního trhu je to trochu jiné. Uvědomte si ale, že rozvojové trhy mají patentovou legislativu, autorská práva i soudy (které jsou v případě participace západních stran poměrně ostře sledované; čínské soudy mimochodem v soudních procesech mohou používat přímo mezinárodní smlouvy místo místní legislativy). V řadě případů porušování patentového práva a copyrightu platí, že kde není žalobce, není ani soudce. Jenže se vstupem západních firem na místní trhy se to mění, protože žalobce najednou existuje.
O čínské mentalitě víte - hádejte co? Což z vašich soudech o jejich vztahu a k patentovému právu, jakož i o technologiích činí grotesku. Mimochodem, jistou globální rošádu v držbě finančních a realitních aktiv jste patrně přehlédl... Skleníkové květinky z obou stran sporu zažijí značný šok, až budou konfrontovány s reálným klimatem... Je mi líto jen těch nemnoha poctivců, kteří z faktického donucení hrají nevděčnou roli bílých koní...
Váš komentář je částečně relevantní k bodu 2. U bodu 1 nehraje čínská mentalita žádnou roli. Pokud chce firma něco dovážet na bonitní západní firmy, a porušuje u toho patentové právo, riskuje značné problémy.
Reálný stav věcí je takový, že čínský venkov je v příšerném stavu, vnitřní zadluženost Číny je bezmála katastrofická, a situaci na tamním trhu s realitami popisují analytici jako velkou bublinu.
http://www.bloomberg.com/news/2013-10-09/imf-s-zhu-says-china-has-tools-to-deal-with-debt-levels.html
http://www.bloomberg.com/news/2013-10-22/china-home-prices-rise-led-by-record-gains-in-four-major-cities.html
Musím vás zklamat, z pozice konzumenta jste bezvýznamný, z pozice vývojáře pak byste byl pouze zbabělý. QNX má oproti Androidu řádově vyšší potenciál, škoda, že doposud manažersky znehodnocovaný klubovými zájmy. Kšefty ve světě, kde vetšina nedohlédne pater menšiny, kšefty moc nefungují...