Takže vlk se nažral a koza je mrtvá. Ušetřil jsem už jen 29 dolarů (nemám aple phone). Každopádně trochu mne mrzí, že taková firma jako appl si stále dovoluje uskutečňovat nekalé obchodní triky (zpomalování procáku). Je to firma bohatá, má chytré lidi, tak proč to? Jistě to není nenažraností, ale jen drobnou chybou. Úplně to vidím: developeři využili mód zpomalení, což je chvályhodné. Nu a markéting a obchod to zneužili. Já pracovat pro apple, tak už tam nepracuji :-) Mimochodem kolik ještě takových "fíčur" apple zařízení se dostanou na světlo světa?
Bolo to buď zlé meno za spomalenie CPU, ale nestratenie rozrobených vecí (napr. rozpísaný email, nesynchronizované poznámky,natáčané video,..) alebo zlé meno za to že sa telefón samovoľne vypne.
Áno mal o tom systém informovať, to bola chyba zo strany Apple, ale znať ich na hranicu za to, že sa snažia zabezpečiť nestratenie vašej práce, no neviem či si to zaslúžia.
Veľa ľudí vidia len to spomalenie CPU, ale nepozerajú na druhú stranu, kde ide o ochranu zariadenia a užívateľských dát (neviem či ste niekedy obnovovali poškodené dáta, ja áno a nie je to vždy jednoduché)
To mi nikdy nebylo jasné, takže se raději zeptám, jak to vlastně chrání data před poškozením nebo rozepsané maily? Jestli ten mobil zdechne o pět minut dříve nebo později je podle mě dosti nezanedbatelné v porovnání s používáním zpomaleného mobilu 100 % času. Každý asi víme, že není nic horšího, než zpomalený mobil, který reaguje s nepříjemným lagem a pokud uživatel neví, že to je stavem baterky, jde prostě pro nový. A já bych si po takové kauze pro další Apple rozhodně nešel, zvlášť za ty přemrštěné prachy, za které to prodávají (tohle je asi ta přidaná hodnota).
Předpokládám, že tady to někdo vysvětlí lépe než PR Applu nebo fanboys Applu.
Snížený výkon CPU může být kvůli špičkovému odběru z baterie, která na to může reagovat prudkým poklesem napětí, nebo nadměrným zahříváním.
S tím lagem máte pravdu, ale to bych od každého jiného výrobce musel požadovat odstranění předinstalovaného a často neodebratelného crapware. Ten mnohdy stojí za nadměrným odběrem energie a sežere velký kus CPU, RAM i Flash.
Nechci tím Apple omlouvat, podle mého názoru měli o věci proaktivně informovat uživatele. Ale vařit z tohoto "incidentu" velké závěry nelze.
Nebo se půjdeme soudit s výrobcem aut (či EK, která tvoří nesmyslné normy a je za to odpovědná) za to, že máte v autě DPF, které vyžaduje náročný servis, zvyšuje spotřebu paliva a nutí vás dříve koupit nové auto, protože stávající má díky DPF problémy?
Tak ako píše František Koudelka nadomnou, tá ochrana tkvie v obmedzení špičkových prúdov a tým náhodnému vypnutiu zariadenia. Konkrétny prípad: natáčam video, CPU potrebuje nározovo vyšší prúd no baterka ho nevie dodať, následne sa pod záťažou zníži napätie, čo vedie k nestabilite až vypnutiu zariadenia.
Ja Apple nechcem nijako ospravedlňovať za to že neinformovali o tom priamo zákazníkov, podľa mňa malo nabehnúť veľké hlásenie že pozor, vaša batéria je opotrebovaná a že pre využitie plného potenciálu treba novú, ale na druhú stranu sa to príliš dramatizuje a aj Váš názor že po takomto niečom by ste si už Apple zariadenie nekúpili je prehnané. To Samsung s vybuchujúcimi Gaxaly Note mali väčší problém
tvuj nekalej komentar ignotuje fakt, ze zpomalovani CPU bylo proto ze baterie nezvladala dodavat proud pro spicku zatizeneho CPU a tedy dochazelo k crash aplikace, systemu, nebo rebootovani...
jedine co tak chybelo aby to bylo fer je oznameni na hlavni obrazovce (ne jen v menu nastaveni/baterie) ze je kvuli stare baterii nastaven "opatrny rezim", idealne navic s moznosti vypnuti a upozornenim ze pripadne pady jsou pak na triko uzvatele co opatrny rezim vypnul...
Pokud bych si jako uživatel mohl vybrat mezi pomalým módem a tím, že se mi zničehonic telefon rebootne, tak volím první možnost. Otázkou je, po kolika cyklech a po jakém zacházení dojde k měřitelnému a kdy ke znatelnému rozdílu.
Nedělám si iluze o ostatních výrobcích, před lety jsem řešil reklamaci Galaxy S1, které s updatem firmware (2.3.5) v CZ začalo dělat, že se znenadání vybíjel a vypínal. Ve světe byla k dispozici 2.3.6, která tuhle chybu opravovala, ale v CZ ji ofic. servis neuměl/nesměl flashnout.
Telefon byl nepoužitelný, po flashi CM Icecream Sandwitch šlo telefon používat další 2 roky.
Na Apple je moderní kvůli tomuto nadávat, protože je velký a je vidět. Pojďme věšet za kou*e do průvanu výrobce jako Samsung, Lenovo, Huhlavej, protože se chovají stejně, nebo proto, že jejich telefon je z výroby zaplevelený crapwarem, který telefon od začátku zpomalí víc, než jak se děje u Apple a po 2 letech je telefon prakticky k vyhození.
Jen by mě zajímalo, zda výměna baterie za 29USD bude dostupná jen v US, nebo zda se slevy dočkáme i u nás.
Ona také čtenáři na stránkách jako tyto nedokáží uvažovat logikou běžného BFU, který 90 % hlášek předložených systémem nerozumí. Apple se odjakživa snažil toto řešit za něj - prostě se jej neptat na technické věci pokud to není životně nutné a nějak si to pořeší sám. A staví na tom dlouhodobě svůj úspěch. Jejich zařízení mají pověst stabilních, nepadavých, nemají pověst nejvýkonnějších. Takže chováním zachovat stabilitu za cenu omezení špičkového výkonu je zcela v intencích jablečného světa. Logika taktovačů: "ať to jede na plný koule i za cenu pádu systému" v jabkosvětě není. Tady je každá rada drahá. Někoho hlášky systému otravují, někdo chce vědět každý detail co se děje. Asi všichni víme, ke kterému uživateli se Apple přiklání.
Nevim, znama ma nejaky Galaxy a tam vymenit nejde. Pokud S5 nema, tak to nekupuj z uplne stejnych duvody, jako ajFoun. Ja bych tedy nekoupil. To, ze to tak blbe dela Apple, opravdu ostatni vyrobce neomlouva, ani to neznamena, ze je to normalni. S timhle pristupem budes za chvili nosit do servisu na vymenu baterek i tranzistorak, bratru 4xAA za 30€.
To je poměrně filozofická otázka. Když jsem měl Nokii 6110 a poté 6150, byl jsem rád, že jsem jen měnil baterku a kontaktní gumičku pod displejem. Telefony vydržely roky a stále uměly to, co měly: telefonovaly a uměly psát SMS (bez T9).
Dnes telefon zastará hlavně výkonem a softwarem. Telefon, který byl před pěti lety v top třídě (okolo 20 kKč), dnes ještě jakš takš funguje. Zhuntovaná baterie je jen jeden detail z toho, co je na takovém telefonu špatné. Daleko víc zastará softwarově, morálně, chcete-li. Výrobci aktualizují základní OS (iOS / Android) v nejlepším případě 2 roky, poté už nastává stagnace, nedostatek výkonu a místa, a digitální agonie.
Výrobci i zákazníci s tím už počítají (grr, mně se to nelíbí), takže pro velkou část spotřebitelů je naprosto akceptovatelná cesta 3 roky starý mobil hodit do popelnice (předat dětem na hraní, předat méně ceněnému zaměstnanci, ...).
Mobily, které měly měnitelnou baterii byly zbytečně méně mechanicky odolné. Kryty potřebují hefty k uchycení - zabírají prostor. Kontakty a šachta baterie - prostor. Každý šroubek - prostor.
Vůbec se nedivím výrobcům, že na vyměnitelnost baterií v domácích podmínkách začali prdět. Vsadím se, že víc mobilů zajde na zlomený displej nebo vymrdaný USB konektor, než na mrtvou baterii.
Bohužel, dnešní chytré telefony při svojí spotřebě vybydlí akumulátor mnohem dříve, než ty staré a hloupé. Takže výměna svépomocí je taková berlička na nemohoucí nohu. Z hlediska softwaru nevadí tolik zastaralost aplikací (na psaní SMS mi vyhovuje to, co je), ale spíš parazitální chování Google komponent (Služby, Obchod Play), které nekontrolovatelně zabírají systémové zdroje.
Bohuzel to vypada tak, ze za chvili jine nebudou. Uz dnes je nabidka bidna a asi bude hur. U flip founu je pak nabidka rovnou tragicka. Mel jsem v ruce dva, co ma jedna znama. Jeden model s velkymi tlacitky a displayem pro poloslepe, jeden normalni a v obou je firmware k placi, hlavne v tom pro ploslepe. Jsem zvykly na Nokii, ktera ma firmware dost inteligentne vymakany a to uz dnes asi neni k mani. Dnes ten firmware asi nechavaji delat v IT krouzku pomocne skoly.
Přesto mi dělá radost, že ten vývoj je přirozený, volný, nezprzněný regulacemi.
Regulace na opravitelnost by vubec neskodila. Bez ni mame ajFouny, kde si clovek nechava baterku menit v servisu a auta, kde se meni zarovky taky v servisu, protoze to bez demontaze reflektoru nejde (a automechanik pak s tim 20 minut laboruje, aby to dostal zpatky). Udrzba takto konstruovanych veci by mela byt na naklady vyrobce, kdyz to maji tak hovadsky zkonstruovane.
Ono jsou to spojité nádoby. Před několika roky platily předpisy, že výrobce musí dodávat náhradní díly aspoň pět let od konce prodeje výrobku. Bylo to zrušeno, protože evropští výrobci, kteří pravidlo respektovali, byli v nevýhodě proti (východním) dodavatelům, kteří na něj kašlali.
Takže jsme zpět u věčné otázky, proč nemáme zavedená vysoká cla na zboží z třetích zemí. A u věčné odpovědi, protože spousta US/EU zákondárců jsou podnikatelé, kteří v těchto zemích vyrábějí.
Pak zbývají dvě možnosti: a) snažit se, asi marně, zavést cla na dovoz, b) uvolnit tuzemský (= evropský) trh tak, aby mohl tomu druhému (východnímu) trhu konkurovat.
Mobily, které měly měnitelnou baterii byly zbytečně méně mechanicky odolné. Kryty potřebují hefty k uchycení - zabírají prostor. Kontakty a šachta baterie - prostor. Každý šroubek - prostor.
Vůbec se nedivím výrobcům, že na vyměnitelnost baterií v domácích podmínkách začali prdět..
Clouma mnou podezreni, ze kvuli mensi mechanicke odolnosti to vyrobci nedelaji.
Jo, to je klidně možné, že z poloviny je důvodem zvýšení odolnosti, z druhé poloviny to, aby nám posunuli hranice toho, co ještě vydržíme. Dnes už si neumím představit fungovat bez připojení na exchange server, přesto nostalgicky vzpomínám na telefony před dvaceti lety, které vydržely nabité několik dní, v autě mělo několik modelů stejnou kolíbku, a nikdo na mě nevyvíjel tlak, abych četl e-maily prakticky non stop.
Porovnavame neporovnatelne co se tyce baterii. Navic 6110 byl uz pomerne novy telefon(GSM) s predelanou radiovou casti.
NIMH aku u telefonu byly tehdy pomerne velky Fail, nejen kvuli nekvalite originalu ale proste pro to ze se pro aplikaci na mobilech nehodily.
Telefony uz i u rok starych baterii vykazovaly klasicky problem NIMH baterii. Mobil vydrzel cely tyden i na smskach, ale jakmile se zaclo telefonovat tak chcipnul. NIMHky zdaleka nesnesou takovou zatez jako NiCd. Navic NIMH aku ma dvojnasobne samovybijeni proti NiCd. NIMH sice snesly vice nabijecich cyklu, ale prakticky tu baterii clovek vyhodil drive nez NiCd.
NIMH nemely nikdy prijit do mobilu. Ale zelena lobby v EUa temer neexistujici dostupny sberny system v postkomunistickych zemich jako CR si vynutil nahradu NiCd za neco ekologictejsiho.
Li-ion prisly do mobilu velmi pozde. V porovnani treba s notebooky kde se zacly pouzivat uz nekdy kolem 93-95.
Co se tyce mechanicke odolnosti tak je zajimave ze stare telefony se neskodne rozlitly na dily. U meho BB to jete funguje i kdyz narozdil od tech nokii uz asi nema kovovou kostru.
"Dekuji ze s nami sdilite sve pocity, pro diskusi to muze byt velmi obohacujici...."
Mě ve škole učili ještě funkční styly písemného sdělení (dnes tak trochu překonaná záležitost, např. tato diskuse se pod žádný "tradiční" funkční styl nedá podřadit). Jednou z ale nepřekonaných částí však bylo, že by autor textu měl umět odlišovat popisu od svého subjektivního názoru; tedy v řeči funkčních stylů, odlišovat článek od komentáře.
Jsem přesvědčený, že sdělit a odlišit můj názor od popisu situace bylo naprosto na místě. Ale jinak děkuji za připomínku.
Asi zalezi na tom, jak s tim kdo zachazi. Ja kupoval baterky pro sebe a dalsi lidi na Mio, THC widlofoun, N900, jakysi malinky bimbofoun a moje dva flipfouny Nokia, z nichz jeden je tak stary, ze ma stribrny povrch osoupany az na plast, nicmene stale bez problemu funguje. Takze jestli ti zarizeni systematicky odchazeji drive, nez baterka, asi bude nekde nejaky problem - no nerikam, ze v tobe, treba mas pod barakem negativni zonu.
Spíš je mi to už jedno, je to pod mojí rozlišovací schopností. Ale svým dětem, dávám si ze zásady tu energii, kupuji telefony i veškeré zařízení s co nejpříznivějším poměrem výkon / cena, aby si zvykly (jsou to dvě holky, třetí holka je nemluvně), že využívat starší věci je běžné. Takže jedna má tlačítkový telefon asi za 700 Kč, druhá si musela našetřit na chytrý telefon za 4000 Kč.
Máte pět palců dolů od prerostlych decek, které dodnes neznají hodnotu peněz a rodiče jim koupili kdejakou kravinu.
Nutno ale přiznat že není moc příležitosti jak si mohl člověk v nízkém věku na malém meste přivydělat. Do mekace na brigádu byl poradnik a muselo se dát nějaké všimne z platu aby tam člověka vzali. Navi studium bylo náročné a prostě nezbyl moc čas kromě víkendu kdy si clovek chtěl aspoň den odpocinout. Takže váhám s tím palcem nahoru. Navíc práce nemá být dehonestujici. To pak ztrácí výchovný charakter a lidi si vytvoří určitý odpor.
I u tohoto záleží, jak to je vyrobené. Třeba poslední generace Nexusů taky nemá výměnnou baterii. To ale v tomto případě znamená, že potřebujete trsátko (na otevření zacvaknutého krytu) a šroubováček (na povolení pár šroubků vnitřního uchycení konektoru baterie), výměna mi trvala všeho všudy 5 minut a baterie stála 300 Kč. iPhone naproti tomu má lepený kryt, tam hodně štěstí při otevírání.
Netusim, nejak nekde samovolne prasknul a zacal zobrazovat nesmyslne cary, ale jinak ani pismenko. Svrchu na nem nebylo nic videt a zezadu netusim, protoze nejde nedestruktivne vyndat. Je prilepeny ke kovovemu sasi oboustrannou lepenkou a drzi tam tak, ze to clovek po kouskach vylamuje dlatem a tu lepenku se zbytky strepu seskrabuje zase dlatem, po nahrati opalovacim fenem. Srani na nekolik hodin, kdybych to tusil, kouknu po bazarech, jestli tam nekde neni stejny.
Normalka ... onehda sem opravoval zdroj ... samo nestandardni konektor a "nerozebiratelny" provedeni ... tak sem ho rozlousk, a uvnitr byl plosnak s jednim stabilizatorem a to cely zality do epoxidu ... Chvili sem na to cumel, pak sem vytah ze suplete kus kupraku a ten plosknak vyrobil novej ... vadnej byl ten stabilizator.
Takhle to trvalo asi hodinu, kdybych ten plosnak mel vysekavat z tech sracek nejspis bych ho stejne znicil a trvalo by to 1/2 dne.